Bazalt/Andezit

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Fatti » 2010.11.16. 19:21

Meglepve láttam, hogy a talajok között ezidáig nem szerepelt a bazalt, sem az andezit. :?:
Azért meglepő, mert ezek olcsó, könnyen beszerezhető anyagok, és gyakorlatilag nem befolyásolják a vízkémiánkat. Arról nem beszélve, hogy gyönyörű szép, sötét szürke-matt fekete aljzatot lehet készíteni belőlük.
Mióta halazok, a dél-amerikai pontylazacokat mindig ezen tartottam. Sőt, néha az igen lágy (1-2 nK) ívató medencében is volt bazalt, és nem befolyásolta a pH-t vagy a keménységet. Szóval beszéljünk róla!
Nekem jelenleg kb. 2-4mm-es szemcseméretű van, a medencéim 80%-a ezzel van berendezve. A sakurák alatt is ez van, és nagyon szépen kiemeli a színüket. Ha lesznek CRS garnéláim az ő medencéjüket is ezzel szeretném berendezni.
A mosása az egyedüli gyengéje. A türelmetlenebb és tapasztalatlanabb akvarista megvadul tőle. :lol:
Százezerszer kimosva is picit opalizál a leve, de ez azért van, mert a mosás során a pici részek egymáshoz dörzsölődve kopnak. ezért mindig új por válik le, szóval ha elég tidőnk lenne mosogatni, végül elfogyna.
Amikor már beáll a mosólé egy konstans színre (szennyezettségtől, szemcsemérettől függően kb.10-15. mosás) hagyjuk abba, öntsük le az utlsó levet, és használhatjuk. Ha a medence vize picit opálos is, általában ez másnapra kristály tisztára kitisztul.
A növények is jól fejlődnek benne, hiszen egészséges vízáramlás van még kb. 10 cm mélységben is.
Szóval én magam régóta használom, és ajánlani tudom másoknak is. :)
Avatar
Fatti
Red cherry
 
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2010.09.09. 16:58
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Nemy » 2010.11.16. 20:14

Azért itt igencsak megoszlanak a vélemények. Manapság inkább kimondottan akvarisztikai célra készült "aktív" talajokat alkalmazunk. Ezek általában égetett agyagból készülnek, teljes egészében átjárja őket a víz, porózus szerkezetűek, így elősegíti a baktériumok megtelepedését valamint a növények gyökérképződését. Sokuk pufferkapacitással rendelkezik, talán a JBL manadot kivéve általában lágyítják és enyhén savanyítják a vizet.
Szükségképp megteszi a bazalt is ,de azért valljuk be egy minőségi talaj azért csak mutatósabb egy akiban, a hasznosságát pedig ne is vitassuk.
Avatar
Nemy
CRS C
 
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2010.10.21. 09:22

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Fatti » 2010.11.16. 21:00

Nemy írta:Azért itt igencsak megoszlanak a vélemények. Manapság inkább kimondottan akvarisztikai célra készült "aktív" talajokat alkalmazunk. Ezek általában égetett agyagból készülnek, teljes egészében átjárja őket a víz, porózus szerkezetűek, így elősegíti a baktériumok megtelepedését valamint a növények gyökérképződését. Sokuk pufferkapacitással rendelkezik, talán a JBL manadot kivéve általában lágyítják és enyhén savanyítják a vizet.
Szükségképp megteszi a bazalt is ,de azért valljuk be egy minőségi talaj azért csak mutatósabb egy akiban, a hasznosságát pedig ne is vitassuk.


Hát igen.
Eljárt az idő a jó öreg bazalt felett. Meg úgy látszik felettem is.
Én a saját tapasztalatomról írtam. És Te? Miért használsz királyi többest?
Én még most is "medencéket" használok és nem "akikat".
Nem használok aktív talajt sem, mert azt szeretem ha talaj nyugton marad. :)
A porózus talaj meg nekem csak akkor lényeges, ha talajszűrőként használom. :shock:
A gyökérnövekedésről pedig úgy szoktam meggyőződni, hogy ha szépen hajt a növény, akkor biztos a gyökere is követi eme áldásos tevékenységét. ;)
És nem utolsó sorban megjegyezném, hogy pusztán szerettem volna elindítani egy kis beszélgetést a "retro" talajokról, hátha van itt valaki, aki már huzamosabb ideje foglalkozik akvarisztikával, és esetleg ő is használt már hasonlót, és vannak érdekes tapasztalatai.
A fórum szerintem nem arra való, hogy lehurrogjuk vagy kioktassuk egymást, hanem hogy megosszuk egymás -sokszor több évtizedes -tapasztalatait. Erre majd talán rájössz magadtól. Később. Valamikor.
Szép estét!
Üdv:
Norbert
Avatar
Fatti
Red cherry
 
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2010.09.09. 16:58
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.16. 21:16

A veszekedésnek vegyük már most elejét, szerintem Nemy nem bántásból írta a hozzászólását.

Én most is használok bazaltot nem is egy akváriumban. Valóban nagyon jól mutatnak a garnélák ezen a fekete, vagy inkább sötétszürke aljzaton, természetesen az aktív talajoknak is megvannak az előnyei.

Ami különben meglepett a bazalttal kapcsolatban, hogy akvarista boltokban nem is olyan egyszerű hozzájutni, elég sokáig keresgéltem, mire végül találtam, sajnos sok helyen helyette festett mű talajokat akartak eladni...

A bazalt köveket pedig nagyon jól lehet dekorációképpen felhasználni, szóval nem kell leírni ezeket a természetes anyagokat, igenis megvan a létjogosultságok az aktív talajok mellett is.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.16. 21:25

Nekem a Neocaridinás akváriumokban bazalt van. Én szeretem. És tetszik is. És semmi problémám vele.
De van egy abszolut "retro classic" halasom, -pontosabban a gyereké- szivacsszűrő, gyöngykavics, kerámia bújkáló, vallisnéria, guppik, neonok....DÚÚÚÚRVAAAAA.
De nekem is ilyenem volt 30egynehány évvel ezelőtt.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Fatti » 2010.11.16. 21:26

Akkor rendben is volnánk!
Spongyát rá!
A lényeg, hogy szeressük egymást gyerekek! :D
Kezeket a paplan fölé, éljenek a garnélák!
Szép estét mindenkinek!
U.I.: Hogy én sem vagyok kövület: már gyúrok egy szép kis RO készülékre! ;)
Avatar
Fatti
Red cherry
 
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2010.09.09. 16:58
Tartózkodási hely: Veszprém

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.16. 22:13

Én is elég sokáig használtam bazalt zúzalékot aljzatnak, manapság inkább az "aktív" talajokat használom. Ezt azért írtam le, hogy látszódjon a tapasztalat beszél belőlem. :)
Mind a két aljzat használható és mind a kettőnek vannak előnyei és hátrányai is. Ha egy garnélás, un. tenyészakváriumról beszélünk, akkor a bazalt zúzalék tökéletesen megfelelhet, főleg ha az ember alacsony költségvetéssel számol. A víz paramétereit nem befolyásolja, dekoratív színe van, a garnéla kénye kedvére matathat benne. Hátránya talán, hogy sokkal jobban megül benne a mulm (szennyeződés), nehezebb igazán tisztán tartani, ami az ammónia túlzott megjelenését segítheti elő. Azt is tapasztaltam, hogy bár szinte minden növény belenöveszti a gyökerét, de jóval lassabban mint a továbbiakban említésre kerülő aljaztokba.
A bazaltból létezik gömbölyített változat, mely további szempontok miatt még előnyösebb, de ezt most nem részletezem.

Vannak az un. aktív talajok, melyek kifejezetten akvarisztikai célokra lettek gyártva és ebből kifolyólag a lehető legjobb tulajdonságokkal bírnak. Kolléga az előnyökről már írt, így ennek a részletezését nem írnám le még egyszer. Szinte az összes akvárium típushoz ez a legideálisabb, legyen az garnélás, halas, stb.
A legnagyobb és szinte egyetlen hátránya, hogy igen borsos költségét jelentheti az akvárium egészének. Én nem vagyok egy könnyen befolyásolható ember (szerencsére), de ez utóbbi talajok jótékony hatását, tapasztalataim alapján, bizonyítottnak mondhatom.
Megjegyzem, hogy én erősen a növényes akváriumokat képviselem, így nálam már nem kérdés, hogy melyik talajt részesítem előnyben.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.16. 22:14

Az tény és valóság, hogy a modern talajok, a baciknak jobbak, sőt a növényeknek is. Nálam a bazalton harmadakkorák az ugyanolyan cryptók. Jó, mondjuk a fény is más, de tuti hogy az agyaggranulátum+gránitzúzalék jobban tetszik nekik. Ami viszont a bazalt mellett szól, hogy piszok jól mutatnak a garnélák a koromfekete talajon (akármilyen színűek is), és az ára is okés.
Tényleg mi a véleményetek arról hogy égetett agyag alapú talaj az alsó rétegben és rajta a bazalt? Ha az ember nem szándékozik bolygatni, akkor jó lehet. Vagy ez baromság?

A vörös gránitzúzalék is jó ötletnek tűnt elsőre, hogy azon milyen kontrasztosak lesznek a babaultik és a yellow fire-ök. Hát sajnos nem azok. Vízbe téve ez a talaj gyakorlatilag rózsaszín, a zöld garnik meg barnásnak tűnnek.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.16. 22:19

spuc írta:Az tény és valóság, hogy a modern talajok, a baciknak jobbak, sőt a növényeknek is. Nálam a bazalton harmadakkorák az ugyanolyan cryptók. Jó, mondjuk a fény is más, de tuti hogy az agyaggranulátum+gránitzúzalék jobban tetszik nekik. Ami viszont a bazalt mellett szól, hogy piszok jól mutatnak a garnélák a koromfekete talajon (akármilyen színűek is), és az ára is okés.
Tényleg mi a véleményetek arról hogy égetett agyag alapú talaj az alsó rétegben és rajta a bazalt? Ha az ember nem szándékozik bolygatni, akkor jó lehet. Vagy ez baromság?

A vörös gránitzúzalék is jó ötletnek tűnt elsőre, hogy azon milyen kontrasztosak lesznek a babaultik és a yellow fire-ök. Hát sajnos nem azok. Vízbe téve ez a talaj gyakorlatilag rózsaszín, a zöld garnik meg barnásnak tűnnek.


Nem szerencsés általános aljzatokat együtt használni, már az összekeveredés végett sem. Tartsuk meg a bazaltot külön és a "drága" talajokat is külön.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Bazalt/Andezit

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.16. 22:28

Nem szerencsés általános aljzatokat együtt használni, már az összekeveredés végett sem. Tartsuk meg a bazaltot külön és a "drága" talajokat is külön.

Modjuk az biztos, hogy elég hülyén néz ki, ha összekeveredik és a szemcsék feljönnek a bazaltra...
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég