JBL Mandao

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.02.19. 12:29

kapos írta:Sziasztok!

Új vagyok a fórumon, szeretnék is bemutatkozni, Kaposvári Zoli vagy Kapos a nevem. Pár hónapja garnélázom és lenne egy kérdésem (visszaolvastam az előző hozzászólásokat, de nem találtam erre választ).
Tehát, ha a Manado-t elteríti az akváriumban az ember és rá tesz egy fedőréteget (én a Aquatic Nature Shrimp-Soil-ra gondoltam), az mennyire működhet szerintetek? Szeretnék spórolni az AN-el és sok Manado-m maradt meg.
Válaszaitok előre is köszönöm!

Üdvözlettel, Kapos


Szia Kapos és üdv a fórumon!

Nyugodtan használhatod együtt(egymáson) én is valami hasonlót csinálok. Mind a kettő "aktív" talaj, így tudnak együtt dolgozni. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: kapos » 2011.02.19. 20:34

Levinen!

Köszönöm a gyors választ! Megnyugtattál, kicsit féltem, hogy ha összeteszem a kettőt, abból baj lesz. Még egyszer köszönöm!
Üdv, Kapos
Avatar
kapos
Red cherry
 
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.02.19. 01:36

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.22. 19:01

Lehet láma a kérdés, de kb. mennyi ideig aljzat ez az aljza, mennyi idő alatt "porlad szét", már ha csinál ilyet?
Van valakinek hosszabb távú tapasztalata ezzel kapcsolatosan?
(a bazalt cseréjén töprengek)
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: Nemy » 2011.06.22. 19:56

andrew írta:Lehet láma a kérdés, de kb. mennyi ideig aljzat ez az aljza, mennyi idő alatt "porlad szét", már ha csinál ilyet?
Van valakinek hosszabb távú tapasztalata ezzel kapcsolatosan?
(a bazalt cseréjén töprengek)

Nem egy porladós fajta talaj -mint pl. az ADA amazonia(ami ellenben mérföldekkel jobb talaj)- ki van égetve rendesen, ebből a szempontból tartós. Kicsit keményíti a vizet és növényezéshez szerintem könnyű,de a bazalttól viszont jobb.
Avatar
Nemy
CRS C
 
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2010.10.21. 09:22

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.23. 06:15

Akkor még egy láma kérdés off (bocs, de eddig csak képen láttam ilyen talajokat, itt Békés Megyében a boltokban nem is hallottak sztem aktív talajokról) on
miért jobb egy pl. Amazonia talaj? Aktívabb (értem ezalatt a hasznos baci megkötő/pufferelő képességet)? Vagy több tápanyag van benne? -ez utóbbit meg azért nem érteném, ha igen, hiszen úgyis célszerű növényi táptalajt nyomni alá (ha növényezek is), illetőleg tápozni is szoktak...
Vagy csak a súlya/ültethetősége miatt? (mert azt már sikerült leszűrnöm, hogy nagyon könnyű a Manado)
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.06.23. 09:52

andrew írta:Akkor még egy láma kérdés off (bocs, de eddig csak képen láttam ilyen talajokat, itt Békés Megyében a boltokban nem is hallottak sztem aktív talajokról) on
miért jobb egy pl. Amazonia talaj? Aktívabb (értem ezalatt a hasznos baci megkötő/pufferelő képességet)? Vagy több tápanyag van benne? -ez utóbbit meg azért nem érteném, ha igen, hiszen úgyis célszerű növényi táptalajt nyomni alá (ha növényezek is), illetőleg tápozni is szoktak...
Vagy csak a súlya/ültethetősége miatt? (mert azt már sikerült leszűrnöm, hogy nagyon könnyű a Manado)


Az aktív talajoknak nem a tápanyag tartalma az erényük, hanem a tápanyag megkötő és tároló tulajdonságuk. Valamint, állaguk és anyagminőségüknél fogva, a víz mint szállító közeg, könnyedén tud áramlani a rétegek között. Illetve, a hasznos baktérium kialakulását is jobban elősegíti, mint mondjuk egy sima sóder aljzat. A növények gyökerei is sokkal könnyebben és látványosabban fejlődnek bennük. A legtöbbnek ph stabilizáló tulajdonsága is van, ami megint csak az egyensúlyt segíti megtartani. Az már csak egy plusz, hogy olyan színekben gyártják, melyek sokkal természetesebb hatást adnak, mint pl. az előbb említett kavicsos közeg.

A táptalaj a legtöbb esetben nem szükséges (néhány faj mondjuk igényeli), de egy hosszú, stabil tápanyag utánpótlás soha sem árt. Egyéni meggyőződés, illetve növényválasztás határozza meg a táptalaj használatát.

Tipp: Az aktív talajoknak esetenként nagyon magas az ára, viszont nyugodtan használhatók olcsóbb aktív talajokkal együtt. Én például, egy jó nagy adag Manadot használtam az alap és a dombok kialakítására és erre terítettem viszonylag vastagon a olcsónak nem mondható Amasoniát. Tapasztalat alapján jól működik és elég sokat sikerült így spórolni.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.23. 19:40

Nagyon köszi Levi a kimerítő választ! Amit szerintem egy picit félreértettél :roll: , az az, hogy én igazából arra vagyok kíváncsi, hogy mi a lényegi külömbség egy pl. ADA Amazonia és egy Manado talaj között az árán, színén kívül, magyarul: ér-e annyival többet egy CO nélküli, nem high-end növényes akváriumnál (kifejezetten garnis/halas/növényes), megéri-e a felárat? (konkrétan tervezek azért némi előtéri növénykét majd bele, de kevésbé igényeset, pl.: marsilea hirsuta)
Most az aljzat mennyiség "spórolás" esetemben nem mérvadó, mert pl. az én akimba (20literes tetra aqua art nano) ~5 liter kellhet maximum, így nem keverném, csak a kíváncsiság és a tudásvágy... :lol:
Ez is olyan porózusság dolog, mint mondjuk egy igényesebb bio-szűrőanyagnál?
A másik, kérdésem, hogy amennyiben nem egy versenyakváriumról van szól, akkor elégséges lehet szerinted/szerintetek pl. aquabasis nélkül egy manado vagy komolyabb általános aktív aljzat?

(remélem, hogy nem offoltam szét teljesen a témát a fenti kis szubjektív paraméterekkel, biztos más is van ilyen laikus/kezdő eme témában)
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.06.23. 21:26

andrew írta:Nagyon köszi Levi a kimerítő választ! Amit szerintem egy picit félreértettél :roll: , az az, hogy én igazából arra vagyok kíváncsi, hogy mi a lényegi külömbség egy pl. ADA Amazonia és egy Manado talaj között az árán, színén kívül, magyarul: ér-e annyival többet egy CO nélküli, nem high-end növényes akváriumnál (kifejezetten garnis/halas/növényes), megéri-e a felárat? (konkrétan tervezek azért némi előtéri növénykét majd bele, de kevésbé igényeset, pl.: marsilea hirsuta)
Most az aljzat mennyiség "spórolás" esetemben nem mérvadó, mert pl. az én akimba (20literes tetra aqua art nano) ~5 liter kellhet maximum, így nem keverném, csak a kíváncsiság és a tudásvágy... :lol:
Ez is olyan porózusság dolog, mint mondjuk egy igényesebb bio-szűrőanyagnál?
A másik, kérdésem, hogy amennyiben nem egy versenyakváriumról van szól, akkor elégséges lehet szerinted/szerintetek pl. aquabasis nélkül egy manado vagy komolyabb általános aktív aljzat?

(remélem, hogy nem offoltam szét teljesen a témát a fenti kis szubjektív paraméterekkel, biztos más is van ilyen laikus/kezdő eme témában)


Na mind1, legalább az olvasók már ezt is tudják. :)
Igazából nem nagyon lesz olyan ember, aki tökéletesen alá tudná támasztani, hogy melyik talaj mennyivel jobb a másiknál. Azt viszont tudjuk, hogy az ADA talajok a piac legjobb és persze legdrágább termékei. Annyit tudunk, hogy ezekkel az aljzatokkal szinte minden területen kiváló eredményeket érnek el és ez tény. Nem hiszem, hogy a Manado nem lenne neked elég jó, de ha valóban csak ennyi talajra van szükséged, akkor választhatod a legjobbat. Mondjuk személy szerint nekem a Manado színe nem tetszik, de ez szubjektív vélemény.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.06.23. 22:38

OK, köszi még1x, tehát akkor csúnyán sarkosan summázva ez nem egy egzakt dolog, de azért nemcsak a márkanevet, hanem a minőséget is megfizetjük (ez azért mindenképp pozitív... :) ).
A színével kapcsolatosan nekem is voltak/vannak kételyeim, főleg, hogy láttam, ahogyan egy világosabb gránitőrlemény aljzatot bazaltra cserélve mennyivel szebben kijönnek az RC-im színei, így lehet, hogy csak a szine miatt ez az aljzat kiesett nálam.
No majd eldől, nem kapkodok, nézelődök, gondolkodok! (ez meg rímelt is :lol: )
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.06.23. 23:16

Amazonia talajt akkor vennék a helyedben ha komolyan gondolnám a növényezést. Ha ebben is szeretnéd azt a plusszt megadni az akváriumodnak. Ha kicsit jobban megismerted már a növényeidet és az igényeiket.

Ha nem írtózol az aljzat mosástól, a talaj színétől (ezt mondjuk befedi a növényzet ha mindent jól csinálsz pár hónap alatt), és a könnyű bogyóktól, amibe kicsit nehezebb ültetni, akkor a Manado tökéletes választás lehet.

Ismerkedj a növényezéssel a Manado-val. Első körben úgyis sokkal több más dologra fogsz majd figyelni nem feltétlenül a talaj jó tulajdonságaira. Bírkózol majd az algákkal, a szűréssel, a világítással, megfelelő áramoltatással stb stb. Ha pedig úgy érzed a Manado-ból kihoztad, amit lehet, próbálj rá egy profi talajra, mint az Amazonia. Hidd el akkor már látni fogod a különbséget.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég