Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

Minden egyéb, a fentiek közt nem szereplő garnéla

Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.17. 23:41

Lehet buta kérdés, de hogyan fejlesztik ki, vagy hogy lesznek az új fajok, vagy tipusok?
Értem ezt pl a különböző színekre, azt tudom hogy a meglévő fajok elvileg keresztezhetőek, pl csikosat valamilyen színűvel, akkor lesz egy olyan színű csíkos, de pl teljesen más színű hogy lesz?
Merthogy már láttam elég sok féle színűt, vagy azokat úgy találják a természetben?

A keresztezésen kívül lehet valahogy új "fajt" vagy színűt csinálni?
példádul, lehet hülyeség csak így spontán, hozzáértés nélkül: ha pl valami ételszinezéket kapna, ami nem káros számára, vagy valami egy színű ételt kapna nem lehet új szín variációt csinálni? :D
Csak puszta kiváncsiságból
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.18. 09:05

Hát szerintem sokan kísérleteznek ezzel. A távolkeleti "garnálagyárakban" biztosan van párszáz akvárium, amiben ilyen vegyesfelvágottak csücsülnek, és sokadik generációkat figyelnek, próbálják stabilizálni a színeket és a mintákat....
A CRS-t is így hozták létre a CBS-ből, évek, évtizedek alatt.....és a Taiwan bee-ket is.
Nálam is van pár vegyes akvárium. Különböző szinvariációjú tigrisekkel, Fekete, Kék, Sima, és CRS, CBS, Gold bee, Tibee, ha lesz elég nagy állomány, F2, F3, akkor majd próbálok valami szerint szelektálni, legyen az szín vagy mintázat, és megnézni, mi az ami esetleg stabilan öröklődik....Ez több éves projekt, de hát én ráérek ;)
D.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 09:29

Szia Melinda!
Új garnélaváltozatokat ki lehet tenyészteni, de sajnos korántsem olyan egyszerű, mint azt gondolnánk. Ha ugyanannak a fajnak két színváltozatát (mondjuk két kitenyésztett színváltozatot) összekeresztezed, általában nem egy új harmadikat kapsz. Ilyenkor sokszor a természetben előforduló, ún. vad változat jön létre, aminek a továbbkeresztezésével valószínűleg a későbbi generációkban megjelenik a két kitenyésztett színváltozat újra. Gyakorlatban szerintem úgy szokták ezt csinálni, hogy beszereznek egy fajból sok egyedet, lehetőleg több forrásból, hogy genetikailag minél többfélék legyenek, aztán generációról-generációra nézegetik az utódokat, hátha lesz valami érdekes,. Az érdekes egyedeket elkülönítik, és próbálják továbbtenyészteni. Az ilyen kísérletekre jó alany pl. Neocaridina heteropoda (red cherry, yellow fire, stb) , vagy a tigrisgarnéla. Ezeknek elég sok színváltozat van. Ismerek olyan tenyésztőt, aki red cherryket tartott, és egy idő után fekete és fehér garnélavonalakat tudott létrehozni belőlük.
A genetikailag változatos, több forrásból származó alapítógarnéláknak azért van jelentősége, mert a beltenyésztett vonalak sok genetikai betegséget halmozhatnak fel, életképességük csökken, ráadásul a géneknek kevesebb változata (allélja) lesz képviselve.
Új garnélavonalak kitenyésztéséhez sok türelemre és némi helyre van szükség..
Egyébként nekem van egy olyan sanda érzésem, hogy vannak olyan "garnélatenyésztők", akik mutagén szerek (EMS, MMS,ENU, formaldehid, röntgen-sugárzás) használatával rásegítenek az új változatok kialakulására.
Hogy ez mennyire etikus? :?

A táplálék minősége egyébként nem nagyon játszik szerepet az öröklődésben. A jó minőségű, színfokozó táp maximum elősegíti, hogy a genetikailag kódolt színek szépen megjelenjenek....
A jó körülményeknek még annyi szerepe lehet, hogy a érzékenyebb genetikai változatoknak több sanszuk lesz megmaradni...

Ui.: A Granélák világa>Biológia témán belül csináltam néhány genetikás topicot, ha érdekel, olvasd el ;)
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.18. 10:28

Melinda írta:Lehet buta kérdés, de hogyan fejlesztik ki, vagy hogy lesznek az új fajok, vagy tipusok?
Értem ezt pl a különböző színekre, azt tudom hogy a meglévő fajok elvileg keresztezhetőek, pl csikosat valamilyen színűvel, akkor lesz egy olyan színű csíkos, de pl teljesen más színű hogy lesz?
Merthogy már láttam elég sok féle színűt, vagy azokat úgy találják a természetben?

A keresztezésen kívül lehet valahogy új "fajt" vagy színűt csinálni?
példádul, lehet hülyeség csak így spontán, hozzáértés nélkül: ha pl valami ételszinezéket kapna, ami nem káros számára, vagy valami egy színű ételt kapna nem lehet új szín variációt csinálni? :D
Csak puszta kiváncsiságból


Igazad van, rengeteg színű, mintájú... garnéla létezik, de ezeknek a nagy részét így fogják a természetben. Természetesen vannak olyan változatok, amik hosszú tenyésztési munka eredményei, de itt tényleg ne olyat képzelj el, hogy valaki otthon 3-4 akváriumban elkezd kísérletezni, hanem sok száz akvárium, sok tíz/százezer garnéláról van szó...

Tényleg olvasd el Spuc írásait, nagyon tanulságosak!

spuc írta:Egyébként nekem van egy olyan sanda érzésem, hogy vannak olyan "garnélatenyésztők", akik mutagén szerek (EMS, MMS,ENU, formaldehid, röntgen-sugárzás) használatával rásegítenek az új változatok kialakulására.


Ha jól sejtem ezek az általad írt "szerek", vagy eljárások a mutációt "segítik elő", tényleg teljesen laikus vagyok, még nem hallottam ilyen dolgokról, de elképesztő, ha valóban használják... Akkor ezek szerint nem pusztán a nagy számok törvénye alapján jönnek elő ezek a változatok... Hát igen, az etika.... :evil:
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.10.18. 11:29

Röntgen sugárzás! Ez nem semmi. Azért vannak még elvetemült garnélagyártók. Lehet,hogy hamarossan bejön az új "világítós" garnéla ;) !
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 11:32

Én nem akarok újakat csinálni csak kiváncsi voltam. köszi a válaszokat
Elolvasom akkor azt a témát is.
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 11:33

Ha jól sejtem ezek az általad írt "szerek", vagy eljárások a mutációt "segítik elő", tényleg teljesen laikus vagyok, még nem hallottam ilyen dolgokról, de elképesztő, ha valóban használják... Akkor ezek szerint nem pusztán a nagy számok törvénye alapján jönnek elő ezek a változatok... Hát igen, az etika....


Igen, így van. Mindegyiknek kicsit más a hatása: van amelyik kis kromoszómatöréseket hoz létre, van amelyik A DNS bázisait cseréli ki. A muslicagenetikában (de más genetikai modellszervezeteknél is) ezek általánosan használt módszerek mutációk létrehozására. Nem hinném, hogy én lennék az első, akinek eszébe jut, hogy díszállattenyésztésnél elméletileg felhasználhatók. Ráadásul a törvények általában csak a gerinces állatokkal való kísérleteket korlátozzák (legalábbis Mo.-on, gondolom más országokban is). Szerencsére ezekhez a szerekhez (műszerekhez) laikusok számára szinte lehetetlen hozzájutni, mivel nem csak a kísérleti állatok számára nagyon veszélyesek!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 11:37

Röntgen sugárzás! Ez nem semmi. Azért vannak még elvetemült garnélagyártók. Lehet,hogy hamarossan bejön az új "világítós" garnéla !

Ez nem is olyan durva. Én muslicagenetikus vagyok. 10 perce éppen világító muslicákat válogattam :geek: . Elég jól néznek ki mikroszkóp alatt... :shock:
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 11:55

Ha valami foszforeszkáló anyagot tudsz bejutatni a szervezetükbe, ami a söttébe világít, ilyen már folyékony is van, akkor ha nem öli meg őket valószínű világítanának egy darabig :D
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.18. 12:03

Azért remélem nem az lesz a célotok, hogy világító garnélákat csináljatok... Azoktól a pink/neon meg nem tudom milyen dánióktól is kiver a víz. Véleményem szerint ezek a dolgok mélységesen elítélendők...
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Minden más garnéla

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég