Blue rili

Red cherry, sakura, yellow fire...

Blue rili

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.01.19. 22:50

Sziasztok!

Több helyen azt állítják, hogy a rili domináns tulajdonság. Eszerint egy blue jelly és egy sima piros rili utódai között ilyen blue rili is lenne? Valahogy nem hiszem, hogy ilyen egyszerűen menne a színekkel. Ti mit gondoltok?
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.20. 04:08

Egy rili és rc/sakura garnéla között a különbség az, h a rilinél vannak pigmenthiányos részek a testen.
A blue jelly-nél ha jól gondolom, a kék színért nem a kültakarón lévő pigmentek a felelősek. Másképpen: itt az kék, ami a rilinél áltátszó és még a piros szín is eltűnt a kültakaróról...
Én nem keverném össze a 2 garnélát, az egyik fejlődött ki a másikból, hosszadalmas szelekció eredményeként, ami a blue jelly (ez gyakorlatilag egy végeredmény, legalábbis én nem tudom, hogy innen hova lehetne tenyészteni, szelektálni..).
Azt, hogy azt mondják, hogy a rili (pigmenthiányos területek a testen) domináns, az azért van mert a blue jelly-nél visszatérhetnek piros részek a testen, magyarul ha egy tiszta blue jelly bandát szeretnénk összehozni, ezeket a blue riliket kell kiselejtezni.
Rili és blue jelly viszonylatban pedig azért lehetne több rili utód, mert az átlátszó a dominánsabb "színezet", mint a kék (ha pl. abból indulunk ki, hogy a halak biztosan finomabb falatnak néznének egy kék garnélát). ;)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.01.20. 10:44

Szia!

Lehet, hogy nem írtam le elég világosan az előző hozzászólásomban, de a cél nem egy blue jelly csapat lenne, hanem egy stabil blue rili.
De viszont a tiedben ezt a részt nem értettem: a kék színt akkor mi okozza, ha nem pigmentek (amik a piros színt)?
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.20. 21:04

Tudnál venni rilts és blue jelly-t, de blue rilit nem?
Valószínűleg a kék színt is pigmentek okozzák, csak nem a kültakarón...
Egy blue rilinél a piros szín alatt is kék szín van, meg ott is, ahol nincsen piros..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.02.04. 17:22

Egyszerunick írta:Egy blue rilinél a piros szín alatt is kék szín van, meg ott is, ahol nincsen piros..


Blue rili garnélának van pár változata. Van olyan, amikor az egész garnéla halvány kék színű, és kb olyan, mintha a a páncéljának a legfelső rétegéből hiányoznának a pigmentek - ezt szokták néha blue jelly, blue velvet, blue silk, stb néven nevezni, számomra a legegyértelműbb a full blue rili

Van egy olyan változata, amikor az átlátszó rész kékes, de a kültakarón is vannak pigmentek, amelyek kék színűek - ilyen garnélát elég keveset látni, még képen sem nagyon...

Ezeken túl van egy olyan változata, amikor az átlátszó rész kékes és a kültakarón lévő pigmentált területek piros. Úgy gondolom, hogy a kérdés arra irányult, hogy hogyan viszonyul egymáshoz a hagyományosnak mondható red rili garnéla és a full blue rili.

Valószínűleg nem igazán lehet ezt a kérdést olyan egyszerűen megválaszolni, hogy mondjuk a kültakaró piros pigmentáltsága domináns, míg a kékes áttetsző rész recesszív, így akkor mondjuk egy red rili (rr) és egy full blue rili (fb) garnéla keresztezéséből F1-ben lenne mondjuk 100% red rili, ami hordozza a kék géneket, így F2-ben már 25% blue rili lesz, stb.

Minden bizonnyal itt nem 1-1 génről van szó, amiről könnyen megmondható, hogy recesszív és domináns, hanem sok-sok génről és gének egymásra hatásáról, ami meghatározza a kültakaró színét, pigmentáltságát.

Valószínűleg ha ezt a két típusú garnélát összekevernénk, akkor minden egyes "alomban" más és más lenne az arány, de a kicsiket szelektálgatva, majd visszakeresztezve őket a szülőkkel, 1-2 generáció alatt könnyen kijöhet a kívánt kinézet, amit további vonaltenyésztéssel erősíthető. Mivel szerencsére a garnélák elég gyorsan lesznek ivarérettek, gyorsan szaporodnak (Neocaridinák különösen), így ez egy érdekes kísérlet lehet, amibe ha belevágsz, nagyon szívesen olvasnánk itt a fórumon!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.02.08. 15:54

Nos, belevágok. 10 darabos red rili csapattal kezdtem, rajtuk semmi kék nem látszott. Viszont az utódok (irgamatlan iramban szaporodnak,még az rc-ken is túltesznek, mert több a pete rajtuk) igen érdekesek, például ő:
Kép
Most olyan 3 hetes. Nincs rajta piros rész, inkább a blue jelly-re hajaz. Van rajta kívül még 3-4 ilyen színű fiatal, és persze egy raklapnyi fiatalabb testvérén még nem látszik a szín. Meglátjuk, hogy mind blue jelly lesz-e, vagy esetleg megjelenik valami rili jelleg is.
Amint elérik a két hónapos kort mennek külön akváriumba.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.03.06. 09:40

Akkor napló, első fejezet:

Összesen 16 db blue jelly-t sikerült kiválogatni az első generációból, ami úgy 100-120 darab garnélát jelent. Ezek a kék különböző árnyalataiban pompáznak, van egészen mélykék és haloványabb is köztük. Mindössze egy darabnak van egy kis piros folt a fején, a többi teljesen kék. Őket külön raktam, de még nagyjából egy hónapra becsülöm a nyereg megjelenését a méretük alapján. Addigra szeretnék hozzájuk szerezni olyan rili nőstényt aki egy másik vonalból származik.

Közben viszont hozzájutottam egy csapat blue pearl garnélához is, gondoltam teszek velük is egy próbát. Átraktam egy frissen megszült sima rili nőstényt hozzájuk, most várom, hogy bepetésedjen. Kiváncsi vagyok, abból mi sül ki.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.03.06. 13:54

A blue pearl egy másik faj: Neocaridina cf. zhangjiajiensis.
Nemhinném, hogy kereszteződnek.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.03.06. 14:04

Egyszerunick írta:A blue pearl egy másik faj: Neocaridina cf. zhangjiajiensis.
Nemhinném, hogy kereszteződnek.


A blue pearl Neocaridina palmata és vsz kereszteződnek a heteropodákkal.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Blue rili

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.03.06. 14:11

Érdekes kérdés, eddig még csak szentgyo táblázatában olvastam, hogy összeívhatnak.

De ez nem automatikus még színváltozatok között sem, nekem pl a selejt akváriumban fél év alatt sem petésedett be a yellow nőstény, pedig vannak mellette rc hímek (és petés rc nőtények is).

A nőstényt múlt héten raktam át, eddig semmi. Mivel a rilik között nem telt el egy nap sem az elengedés és az újra petésedés között, ezért azt hittem, hogy itt is egyből petés lesz. Nem ez történt, pedig a blue pearl nőstények között már három is várandós lett azóta, szóval nem a hímekkel van baj. De ez eddig még semmit nem jelent, hiszen az átrakás okozta stresszt is ki kell pihennie a rili nősténynek.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Neocaridina heteropoda és változatai

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron