Nevek magyarul

Minden egyéb téma

Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Laci » 2011.02.13. 11:01

Az lenne a kérésem, hogy bár mindenhol azt látom, hogy nagy divat kizárólag idegennyelven megnevezni valamit (elsősorban a növényekre gondolok), de majdnem mindennek van értelmes, szép magyar neve, ami a legtöbb esetben tökéletesen kifejezi a növény tulajdonságait, és már említésekor is megjelenik agyunkban a növény!
Vannak egyszerű aggyal megáldott emberek (például én is), és szerintem nem mindenki akar tucatnyi latin nevet bemagolni, csak azért, hogy tudja miről van szó! Szóval a kérésem: ha lehet (és miért ne lehetne?), írjuk/írjátok oda az éppen tárgyalt növény/állat magyar nevét!
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.13. 16:01

Ok, én is pártolom ezt. Ha meg valaminek nincs magyar neve, akkor csinálhatunk egy kis házi névadóversenyt.
Az én nevem magyarul Rácz Dezső.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.02.13. 17:58

Én nem pártolom ezeket a megmozdulásokat, mivel sok esetben nincs magyar neve a dolgoknak egyáltalán,és ha mindenki elkezdi kitalálgatni a saját maga a neveket, akkor hatalmas nagy kavarodáshoz fog vezetni rövid idő alatt.

Sajnos különben nagyon sok esetben lehet ilyenekkel találkozni, a különböző boltok és "importőrök" előszeretettel alkalmazzák ezt a technikát oltári nagy hülyeségeket létrehozva. így lett pl a red fear garnéla.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Laci » 2011.02.13. 19:33

szentgyo írta:Én nem pártolom ezeket a megmozdulásokat, mivel sok esetben nincs magyar neve a dolgoknak egyáltalán,és ha mindenki elkezdi kitalálgatni a saját maga a neveket, akkor hatalmas nagy kavarodáshoz fog vezetni rövid idő alatt.

Sajnos különben nagyon sok esetben lehet ilyenekkel találkozni, a különböző boltok és "importőrök" előszeretettel alkalmazzák ezt a technikát oltári nagy hülyeségeket létrehozva. így lett pl a red fear garnéla.


Igen, ez igaz, de én nem erről beszéltem, hanem azokról a növényekről/állatokról, amiknek bizony van magyar neve sok-sok éve!
Például: Echinodorus brevipedicellatus / Keskeny levelű kardfű. Nem sokkal egyértelműbb és érthetőbb magyarul?
Szerintem igen.
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.13. 19:58

Az érem másik oldala, hogy ha egy fajnak sokáig nincs magyar neve, akkor az elmés kereskedők egy idő után kitalálnak valamit, és utána az istennek se lehet kinevelni az emberekből a hülyeséget. Valami okos embernek kell kitalálnia, és aztán egy elfogadott médiumban közzé tenni valami kellemes fajismertető keretében. A köznapi névadásnak tudtommal nincsenek szabályai, az a név marad meg, ami először elterjed.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Laci » 2011.02.13. 21:03

Az én problémám nem az ismeretlen, tegnap felfedezett állatok nevének magyarítása, vagy magyar nevek kitalálása a semmiből.
Amire én megpróbáltam felhívni a figyelmet, az az, hogy miért nem magyarul hívjuk azt, amit lehetne. A Fontinalis antipyretica az magyarul Forrásmoha, és szerintem ez így egyszerűbb is és szebb, kifejezőbb is! Lehet, hogy nem elég menő, de minek bonyolítsunk túl valamit, amit nem kell?
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.02.13. 21:21

Pár növény (latin - magyar):

    Hygrophila difformis - Vízicsillag
    Lilaeopsis brasiliensis - Brazil kardfű
    Fontinalis antipyretica - Forrásmoha
    Taxiphyllum barbieri (tévesen: Vesicularia dubyana) - Jávai moha
    Riccia fluitans - Úszó májmoha
    Cryptocoryne fajok - vízikelyhek
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2011.02.14. 21:59

Csak abból tudok kiindulni, amit saját magam tapasztalok. Egy idő után belemásznak a fejembe a latin nevek, és mivel a legtöbb helyen ahol megfordulok ezek vannak emlegetve, így ha azt mondja valaki hogy ilyen-olyan vízikehely, fingom nincs miről van szó, mikor meglátom jön a felismerés hogy egy crypto. Hasonló, ha valakinek azt mondod HC, és kicsit is olvasgat ilyen témában, egyből beugrik neki az üdezöld gyep, magyar nevet szerintem nem is kapott ez a növény... :) Viszont a Taxyphillum barbieri helyett egészen biztos, hogy a jávai mohát használják a legtöbben. Sok olyan növény van azért, aminek a magyar neve terjedt el, ilyenek a mohák, a legtöbb hínár (persze a Cabomba flancosabb mint azt mondani tündérhínár, a Ceratophyllum demersum = érdes tócsagaz-ról nem is beszélve :) ), de szerintem az akvakertészet elterjedésének ütemével, és a behozott új növényekkel nem tudtak lépést tartani a névadók, így a latin nevek rögzültek sokunkban.
Ettől függetlenül össze lehetne gyűjteni pár növény nevét, szerintem érdekes lehetne.

Cabomba caroliniana - tündérhínár
Ceratophyllum demersum - érdes tócsagaz
Elodea densa - átokhínár
Najas guadelupensis - guadelupai tüskéshínár
Myriophyllum aquaticum - Süllőhínár
Hygrophila polysperma - indiai vizicsillag
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Nevek magyarul

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.02.14. 22:41

MissMuss írta:Csak abból tudok kiindulni, amit saját magam tapasztalok. Egy idő után belemásznak a fejembe a latin nevek, és mivel a legtöbb helyen ahol megfordulok ezek vannak emlegetve, így ha azt mondja valaki hogy ilyen-olyan vízikehely, fingom nincs miről van szó, mikor meglátom jön a felismerés hogy egy crypto. Hasonló, ha valakinek azt mondod HC, és kicsit is olvasgat ilyen témában, egyből beugrik neki az üdezöld gyep, magyar nevet szerintem nem is kapott ez a növény... :) Viszont a Taxyphillum barbieri helyett egészen biztos, hogy a jávai mohát használják a legtöbben. Sok olyan növény van azért, aminek a magyar neve terjedt el, ilyenek a mohák, a legtöbb hínár (persze a Cabomba flancosabb mint azt mondani tündérhínár, a Ceratophyllum demersum = érdes tócsagaz-ról nem is beszélve :) ), de szerintem az akvakertészet elterjedésének ütemével, és a behozott új növényekkel nem tudtak lépést tartani a névadók, így a latin nevek rögzültek sokunkban.
Ettől függetlenül össze lehetne gyűjteni pár növény nevét, szerintem érdekes lehetne.

Cabomba caroliniana - tündérhínár
Ceratophyllum demersum - érdes tócsagaz
Elodea densa - átokhínár
Najas guadelupensis - guadelupai tüskéshínár
Myriophyllum aquaticum - Süllőhínár
Hygrophila polysperma - indiai vizicsillag


Like! ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.


Vissza: Vegyes témák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég