Zsof garnélái

A fórumtagok garnélái

Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: zsof » 2011.04.14. 20:12

Üdv Mindenkinek!

Na én is felteszem közszemlére a garnéláimat, csak előtte egy kis előtörténet.
Szóval kezdő garnélásként úgy gondoltuk, jó ötlet lesz az aznap elindított 20 literes nanóba venni a garnélákat. Már mindenféle kotyvalékkal előkészítettük a vizet, meg elő is szűrtük kancsós szűrővel. A szűrőbe (Eheim 2211) tettünk Substrat pro-t, biztos ami biztos. Meg már beletettük a red moor gyökeret+anubiast is (akváriumról kép a vonatkozó témában), gondoltuk jöhetnek a srácok, a gonoszság már úgy is kiment a vízből. Akár sikerülhetett is volna.
Úgyhogy haza is vittük a 6 kis Red Cherryt, közülük három petés volt ráadásul. Bele is öntöttük őket egyből a zacskóból, mert nem tűntek vmi jó bőrben látszónak. Halaknál is különben 5 perc áztatás után bele szoktuk őket csórni a vízbe, semmi bajuk nem szokott lenni. Aztán csak kornyadoztak-kornyadoztak szegények, hol mozogtak, hol feküdtek, aztán 2 napon belül mind elpusztultak :( Cserélgettük a vizet, hátha javulnak valamit. Tettünk bele oxigéneztetőt, hátha az a baj. Még aktív szenet is tettünk a szűrőbe egy nap után, de hiába (jut eszembe, lehet lassan ki kéne venni belőle, mert lebontja a növénytápsómat).
Nemtom hány óra utánaolvasás meg gondolkodás után a következőre jutottunk mint lehetséges elhalálozási okok:
1. Mikor elültettük az anubiast, elötte megsértettem a levelét, és állítólag gonoszságok jönnek ki ebből a növényből. Amit ugyebár egy jól beállt szűrő simán lebont, de új szűrő nem jól seper.
2. Eleve nyúzott rákokat kaptunk (így utólag nem voltak vmi virgoncak), úgyhogy nem kellett sok nekik, hogy baj legyen.
3. Jobban szoktatni kellett volna őket az új vízhez. De sztem ez kevéssé valószínű, mert nem kéne hogy annyira kényesek legyenek, meg a víz is jó volt szerintem önmagában.
Pár napot keseregtem, meg vártam, hogy hátha a víznek kell mégiscsak beállnia, aztán visszamentem a boltba. Vettem még növényeket, meg Seemandelbaum levelet, meg megnéztem a garnéla kínálatot:
Red Cherryk elég nyúzottnak néztek ki, Amanot nem akartam (nem jön be+nem tudom szaporítani), Blue Tiger iszonyat drága, meg voltak vmi átlátszók/fehérek még, meg volt yellow fire, meg vmi mandarinos vagy orangeos (vagy vmi gyümölcs :) ) meg sima narancssárga.
Na én a citromsárga srácoknál maradtam, mert állítólag kezdőknek is ajánlott. Kértem 5 db-ot. Mondja a csóka, hogy ezeknél úgy van, hogy a narancssárga a nőstény, a citromsárga a hím. Na ebből az lett, hogy lett 3 citromsárga, egy narancssárga, meg egy kakukkfióka :D
Közben felhomályosodtam, hogy a hím/nőstény dolog kamu, de a kakukkfiókát nemtom mi. Meg a sima narancssárga az csak sima színváltozata a citromsárgának?
Meg gondolom kéne vennem hozzájuk, mert így kissé vegyes felvágott. A sima narancssárga az mindig valahol duzzog, a sárgák bandáznak, a kakukkfióka meg eszi a fán levő penészt, meg a barna algát :D Ötlet?
Bocs, hogy csak ilyen béna képeket tudtam csinálni, úgy látszik tényleg gyűjtenem kell fényképezőre...

Kép
éppen bandáznak


Kép
a narancssárga srác


Kép
a kakukkfióka meg egy citromsrác
mfg
zsof
zsof
Red cherry
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2011.04.10. 09:53

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.04.14. 21:23

Szia Zsófi.
Szrintem ott követted el a hibát, hogy nem hagytad "járni" az akváriumot... Egy ilyen akvárium indítási ideje 3-4 hét. Utána lehet csak bármilyen élőlényeket telepíteni.
A garnélák nagyon kényes jószágok, igen iy órák alatt, csak fokozatosan lehet beszoktatni őket egy akváriumba. HA csak úgy belezúdítod őket egy teljeszen más hőmérsékletű, pH-jú, keménységű vízbe, valószínűleg olyan sokk éri őket, amit nem élnektúl.
A garnéláidról:
A sárgák: Neocaridina heteropoda var. "Yellow", azaz Yellow fire.

A kakukktojás: ugyanenek a Neocaridina heteropodának a "vad" színváltozata. Ilyemi a nem megfelelő szelektálás, illetve a különböző színváltozatok kereszteződése révén jöhet létre. De van aki külön tenyészti a vadakat, érdekes színek jönnek elő néha. NEkem van egy majdnem fekete, pár lila, és egy-két szép barna márványmintás...

A narancsokat ebből a fotóból nem tudom jól megítélni, de valószinűleg ugyancsak Neocaridina heteropoda "Red cherry"- de nagyon gyenge minőségű.
Ja, és üdv a fórumon. ;)
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: zsof » 2011.04.15. 20:23

Frettner írta:Szia Zsófi.
Szrintem ott követted el a hibát, hogy nem hagytad "járni" az akváriumot... Egy ilyen akvárium indítási ideje 3-4 hét. Utána lehet csak bármilyen élőlényeket telepíteni.
A garnélák nagyon kényes jószágok, igen iy órák alatt, csak fokozatosan lehet beszoktatni őket egy akváriumba. HA csak úgy belezúdítod őket egy teljeszen más hőmérsékletű, pH-jú, keménységű vízbe, valószínűleg olyan sokk éri őket, amit nem élnektúl.
A garnéláidról:
A sárgák: Neocaridina heteropoda var. "Yellow", azaz Yellow fire.

A kakukktojás: ugyanenek a Neocaridina heteropodának a "vad" színváltozata. Ilyemi a nem megfelelő szelektálás, illetve a különböző színváltozatok kereszteződése révén jöhet létre. De van aki külön tenyészti a vadakat, érdekes színek jönnek elő néha. NEkem van egy majdnem fekete, pár lila, és egy-két szép barna márványmintás...

A narancsokat ebből a fotóból nem tudom jól megítélni, de valószinűleg ugyancsak Neocaridina heteropoda "Red cherry"- de nagyon gyenge minőségű.
Ja, és üdv a fórumon. ;)
Dezső


Ok, köszi a választ. Ezentúl majd igyekszem odafigyelni (az új bandát is szépen lassan szoktattam az új vízhez).
mfg
zsof
zsof
Red cherry
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2011.04.10. 09:53

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.04.15. 21:18

Jobban megnézve a testalkatukat, inkább azt mondanám, hogy a narancsos és az utolsó "kakukktojás"
Caridina cf. propinqua, azaz Mandarin garnéla - ott előfordulnak ilyen "gyengébb" színváltozatok.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.04.15. 23:15

Szia Zsof!

A beszoktatásról itt találsz egy egész jól használható leírást:
http://www.planetinverts.com/Acclimating%20New%20Shrimp.html

Nálam az egész banda átvészelte az utazással és az új vízhez való szoktatással járó felfordulást, még a legkisebb, alig néhány hetes apróság is.
Ha azt szeretnéd, hogy a kialakuló kolónia stabil legyen, érdemes min. 10 vagy akár több garnélával indítani. Így nagyobb az esély arra, hogy meglesz a megfelelő ivararány a szaporodáshoz és nem csupán fiukat vagy lányokat kapsz. (Érdemes utána olvasni annak is, hogy hogyan lehet megkülönböztetni a nemeket egy azon fajon belül.)
Ne kapkod el az akvárium bejáratását se! Sok kellemetlenségtől tudod megkímélni magadat. Az alatt az 1 hónap alatt, amit a bejáratáshoz javasolnak, nagyon sok olyan probléma elő tud jönni, amit egy már betelepített akváriumnál jóval nehezebb megoldani.
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: zsof » 2011.04.16. 09:09

Köszi a válaszokat. Amúgy tényleg lehet, hogy mandarinok, mert azt hiszem azok is voltak abban a kis akváriumban, amiből kiszedték őket.
Most már csak azt nem tudom, melyikhez vegyek hozzá. De majd amilyen lesz, meg amelyik egészségesebbnek tűnik (meg amelyiket sikerül kifogniuk...) :)
mfg
zsof
zsof
Red cherry
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2011.04.10. 09:53

Re: Zsof garnélái

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.16. 11:38

szia!

ha jól tudom, a mandarinokat nem lehet édesvízben szaporítani. ennek utána kéne járni! ez is befolyásolhatja a választásod!
én a vad színű heteropodákat szeretem nagyon, nagyon könnyű velük, mint a redcherryikkel. A sárgák pedig nagyon szépek, viszont úgy halottam ők egy nagyon picit lassabban szaporodnak a redeknél. Azt tudni kell, hogy a pirosak és a sárgák összeszűrik a levet és vegyes színű kisgarnik jönnek világra, vadszínű, seszínű, gyenge piros, gyenge sárga.

Üdv!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44


Vissza: Garnéláink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron