Taksoft 16l-ese

A fórumtagok akváriumai

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.11.05. 16:03

Kihordta rendesen a kismama a petéket, és el is engedte őket időben. 2-3 héttel később láttam is 3 picit egyszerre (reméltem, hogy legalább még ugyanannyi bujkált). De sajnos most már 2 hete semmi, egyet sem látok közülük. Vagy egy vedlés, vagy valami más gond lehetett, de írmagjuk sem maradt, sajnos! :cry:

Észrevettem, hogy a nagyok egyre kevésbé eszik meg az AN garnélakaját. Régebben azonnal ráúsztak, és elvitték magukkal, most meg csak piszkálják, otthagyják. Ezért elkezdtem adtam nekik forrázott paprikát és uborkát is, ettől mintha megelevenedtek volna, azóta többet mászkálnak, elevenebbek, még a teljesen melankólikus (egyedül maradt babaulti zöld) hím is mászkálósra vette a figurát azóta, lehet látni mozogni az akváriumban. ;)

Remélem bepetésedik megint a nőstény, és nagyobb sikerrel járnak a kicsik, mint az előzőnél.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.19. 12:31

Sajnos nem maradtak meg a picik akkor sem.
Volt megint egy petésedés, és láttam is után kicsiket megint, de aztán semmi.
Egész tegnapig, míg egy 1cm-es, már csíkos kölök kutatott kaja után a nagyokkal együtt. Egyet láttam, őt többször is, remélem most már rendben lesz. Eddig nem maradtak meg ekkora korukig, még csíktalan korukban eltűntek.
Volt elhullásom is, de a nagyok közül, 2,5-3 éves lehetett már az a példány, ami elpusztult. Teljesen bepirosodott, mintha RC lett volna (előtte pritamin paprikát kaptak, szokás szerint - lehet hogy attól?).

Többetekkel beszélve elkezdtem lágyítani a vizet. A legdrágább, de nekem a legegyszerűbb megoldáshoz folyamodtam, ioncserélt vízzel keverem a csapvizet, és úgy állítom elő a cserevizet. Most 2l ioncserélthez teszek 3l csapvizet, és azzal cserélek. Tegnap volt a második csere, és ma reggelre nem láttam semmi károsat, mászkálnak, kutatnak. Nem fogom beállítani a vizet megadott értékre, ilyen keverési aránnyal fogok mindig vizet cserélni, így egy idő után az egész térfogatra vetítve is ez lesz az arány, terveim szerint 9nK körül áll be, és remélem a pH 7 körül, vagy nagyon picit alatt lesz (most ezek az értékek 14nK és pH7,6 körül vannak).
Készítek majd képet is, most úgyis nagyjából letakarítottam az algát a fotóverseny miatt (bár, a többi képet elnézve esélytelen vagyok :) ).
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.03.19. 18:05

taksoft írta:Sajnos nem maradtak meg a picik akkor sem.
Volt megint egy petésedés, és láttam is után kicsiket megint, de aztán semmi.
Egész tegnapig, míg egy 1cm-es, már csíkos kölök kutatott kaja után a nagyokkal együtt. Egyet láttam, őt többször is, remélem most már rendben lesz. Eddig nem maradtak meg ekkora korukig, még csíktalan korukban eltűntek.
Volt elhullásom is, de a nagyok közül, 2,5-3 éves lehetett már az a példány, ami elpusztult. Teljesen bepirosodott, mintha RC lett volna (előtte pritamin paprikát kaptak, szokás szerint - lehet hogy attól?).

Többetekkel beszélve elkezdtem lágyítani a vizet. A legdrágább, de nekem a legegyszerűbb megoldáshoz folyamodtam, ioncserélt vízzel keverem a csapvizet, és úgy állítom elő a cserevizet. Most 2l ioncserélthez teszek 3l csapvizet, és azzal cserélek. Tegnap volt a második csere, és ma reggelre nem láttam semmi károsat, mászkálnak, kutatnak. Nem fogom beállítani a vizet megadott értékre, ilyen keverési aránnyal fogok mindig vizet cserélni, így egy idő után az egész térfogatra vetítve is ez lesz az arány, terveim szerint 9nK körül áll be, és remélem a pH 7 körül, vagy nagyon picit alatt lesz (most ezek az értékek 14nK és pH7,6 körül vannak).
Készítek majd képet is, most úgyis nagyjából letakarítottam az algát a fotóverseny miatt (bár, a többi képet elnézve esélytelen vagyok :) ).

Sajnos a pesti csapvizet ismerve (de ne legyen igazam),ettöl nem fog csökkenni a ph-d, cserekor egy kicsit csökken, de másnapra vissza áll az eredeti értékre. Attol a pillanattol, hogy az ioncserélt vízbe csapviz kerül, a csapvíz lesz az úr.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.20. 09:00

Lehet, hogy igazad van. Most még nem méregetem, bár a bekevert cserevíz megérne egy próbát.
2-3 hét múlva lehet, hogy rámérek a pH-ra és a keménységre, hogy mennyire változtak meg.

Érdemes lenne valamivel savasítani a vizet szerinted? Vagy ha a keménység alacsonyabb lesz már elég lehet? Ha arányosan számolom, akkor a 3l 450uS/m-eshez öntött 2l 20uS/m-es víz keveréke 278uS/m-es vizet ad, az már jó lehet a tigriseknek?

Gondolom, ha valami savat alkalmaznék pH csökkentésre, akkor az csökkentené a keménységet is némileg, de azt még biztos elviselnék.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.03.20. 18:26

taksoft írta:Lehet, hogy igazad van. Most még nem méregetem, bár a bekevert cserevíz megérne egy próbát.
2-3 hét múlva lehet, hogy rámérek a pH-ra és a keménységre, hogy mennyire változtak meg.

Érdemes lenne valamivel savasítani a vizet szerinted? Vagy ha a keménység alacsonyabb lesz már elég lehet? Ha arányosan számolom, akkor a 3l 450uS/m-eshez öntött 2l 20uS/m-es víz keveréke 278uS/m-es vizet ad, az már jó lehet a tigriseknek?

Gondolom, ha valami savat alkalmaznék pH csökkentésre, akkor az csökkentené a keménységet is némileg, de azt még biztos elviselnék.

A vized keménysége egyenletesen és arányosan csökkenni fog, a ph-val az a probléma, hogy nem egyenletesen csökken, sokáig tartja magát, majd nagyokat zuhan. Én gyantát használok, és tegnap folyamatosan méregettem az értékeket. Induláskor gh14, tds 246, ph8,1. Tds 52-nél (kb gh 3), a ph, még 7,4 volt, viszont tds 36-nál (kb gh 2), már csak 5,5. De nekem csak a saját vizemmel vannak tapasztalataim, és lehet, hogy a tied nem így viselkedik, bár néhány ismerősöm, akik a város külömböző pontjain laknak, hasonló értékeket tapasztaltak.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.21. 09:42

3-as gH-ig nem fogom levinni a keménységet, akkor marad a lúgos víz. ;)
Valamivel savanyítgatni meg ugyanaz, amit írsz, hogy X csepp után még 7 felett, a következő cseppre meg 6 alatti, aztán a légköri CO2-től meg a hőmérséklettől függően fel-le hintázik. Akkor inkább marad stabilan 7 felett.
Köszi!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.03.21. 10:27

taksoft írta:3-as gH-ig nem fogom levinni a keménységet, akkor marad a lúgos víz. ;)
Valamivel savanyítgatni meg ugyanaz, amit írsz, hogy X csepp után még 7 felett, a következő cseppre meg 6 alatti, aztán a légköri CO2-től meg a hőmérséklettől függően fel-le hintázik. Akkor inkább marad stabilan 7 felett.
Köszi!


Esetleg ha van kedved kicsit játszani, próbáld meg a gyantás lágyítást... Persze pepecslősebb, de szerintem ha kialakul a rutin gyrosan megy az. Persze mindezt úgy mondom, hogy soha nem próbáltam :)

Különben a tigris garnélákának nem kell, hogy savas legyen a víz, nálam az összes tigris (super tigris, BT0, BT3, blue tiger, poison blue) mind kb 7es PH vízben van, vagy esetleg még kicsit magasabb is.

A CRS eknek fontosabb a savanyúbb víz, különösen a taiwanoknak, de náluk is csak a kicsiknél kritikus!

Szóval ha sikerül lelágyítanod, olyan 6-8 nk körülire a vizet, nem hiszem, hogy gond lenne!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.03.21. 10:40

Szia!

Én próbáltam, hogy gyantával készített 0-s víz és csapvíz keverékében tartok tigrist. Nem vált be, ugyanis a pH simán 8 körül volt a 9nk-s víznél is. Nem is maradtak meg a kicsik. Csersav meg semmit nem savanyított rajta, ahhoz ez túl kemény.
Lehet ha még lágyabbra veszed működik, de nekem most a teljesen 0-s víz visszasózása vált be.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.21. 10:55

szentgyo írta:Esetleg ha van kedved kicsit játszani, próbáld meg a gyantás lágyítást... Persze pepecslősebb, de szerintem ha kialakul a rutin gyrosan megy az. Persze mindezt úgy mondom, hogy soha nem próbáltam :)

Különben a tigris garnélákának nem kell, hogy savas legyen a víz, nálam az összes tigris (super tigris, BT0, BT3, blue tiger, poison blue) mind kb 7es PH vízben van, vagy esetleg még kicsit magasabb is.

A CRS eknek fontosabb a savanyúbb víz, különösen a taiwanoknak, de náluk is csak a kicsiknél kritikus!

Szóval ha sikerül lelágyítanod, olyan 6-8 nk körülire a vizet, nem hiszem, hogy gond lenne!


Sokat gondolkodtam a gyantán, de két dolog tart vissza tőle. A két akváriumnál heti 4-5l lágyvíz kell a cseréhez, ami 30-40%-os vízcserét jelent (2/3 csapvíz 1/3 ioncserélt). Így nagyon sokáig elég lenne a gyanta, de minden alkalommal plusz vödrök kellenek a lágyításhoz, és érdemes mérni is a vizet egy idő után, hogy biztos legyen hogy lágyít még a gyanta. Így mondjuk meg meg kell hogy bízzak a megvett ioncserélt minőségében. A másik, hogy a gyanta miatt mászkálni kellene, ami nem biztos hogy mindig belefér az időmbe. Kaptam ajánlatot RO-vízre is, az olcsóbb is lenne, de szintén mászkálni kellene utána, ami nem mindig megvalósítható.

A 6-8-as nK kb. fele ioncserélt fele csapvíz lenne. Ha sikerült 10nK alá menni a mostani technikával, akkor átváltok erre az arányra, és picit tovább lágyítom. Köszi!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.21. 11:02

safaro írta:Szia!

Én próbáltam, hogy gyantával készített 0-s víz és csapvíz keverékében tartok tigrist. Nem vált be, ugyanis a pH simán 8 körül volt a 9nk-s víznél is. Nem is maradtak meg a kicsik. Csersav meg semmit nem savanyított rajta, ahhoz ez túl kemény.
Lehet ha még lágyabbra veszed működik, de nekem most a teljesen 0-s víz visszasózása vált be.


Régebben mértem, és akkor 7,6pH mértem, a csapvízre. Gondolom e fölé nem megy, de az én lágyítási arányomnál ezek szerint alá sem.

Érdekes, hogy a kicsik eddig megmaradtak, csak most ősztől van ilyen gondom, hogy nem. Elképzelhető, hogy régebben az AN Shrimp Soil lehúzta a pH-t és a keménységet is, csak nem vettem észre (pedig volt, hogy rámértem a vízre), most amióta kevesebb aljzatot használok, nincs már befolyásoló hatása, és emiatt nem működik a dolog. Ami érdekes, hogy a mellette lévő köszi Csilla!) akváriumban nem is szaporodnak, legalábbis nem látok petés nőstényt, pedig legalább 6 tigris van benne. A régebbiben sincs olyan ütemben petésedés, mint régen. Augusztus vége óta 3 petés nőstény volt, ebből eddig 1 kicsit láttam. 2 éve ilyenkor 30 kicsi mászkált az akváriumban, és legalább 1 petés nőstény mindig volt.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég