Taksoft 16l-ese

A fórumtagok akváriumai

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.21. 11:02

Még egy valamire tudok gondolni. A világítást ledes.
Igaz, a kisebbiken csak 3 hete, de elég közel van a másikhoz, elég sok fény átszűrődik onnan. Lehet, hogy a LED világítás valahogy gátolja a szaporodásukat?
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.03.21. 11:16

taksoft írta:Még egy valamire tudok gondolni. A világítást ledes.
Igaz, a kisebbiken csak 3 hete, de elég közel van a másikhoz, elég sok fény átszűrődik onnan. Lehet, hogy a LED világítás valahogy gátolja a szaporodásukat?


Ezt nem nagyon hiszem, ismerek olyan tenyésztőt, aki LED es világításra váltott, és nem panaszkodott.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.21. 11:31

Nekem is csak egy gondolat volt, üveglap van az akváriumok felett, tehát ha keletkezik is UV, akkor annak nagy részét az elnyeli, így az sem lehet baj.

Akkor marad az, hogy a talaj kimerülése miatt felkeményedett a víz, és felment a pH, és így már nem jók a körülmények a garnéláknak. Erre akkor megoldás lesz a lágyítás, de ez 1-2 hónapon belül kiderül.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.03.21. 15:09

taksoft írta:
szentgyo írta:Esetleg ha van kedved kicsit játszani, próbáld meg a gyantás lágyítást... Persze pepecslősebb, de szerintem ha kialakul a rutin gyrosan megy az. Persze mindezt úgy mondom, hogy soha nem próbáltam :)

Különben a tigris garnélákának nem kell, hogy savas legyen a víz, nálam az összes tigris (super tigris, BT0, BT3, blue tiger, poison blue) mind kb 7es PH vízben van, vagy esetleg még kicsit magasabb is.

A CRS eknek fontosabb a savanyúbb víz, különösen a taiwanoknak, de náluk is csak a kicsiknél kritikus!

Szóval ha sikerül lelágyítanod, olyan 6-8 nk körülire a vizet, nem hiszem, hogy gond lenne!


Sokat gondolkodtam a gyantán, de két dolog tart vissza tőle. A két akváriumnál heti 4-5l lágyvíz kell a cseréhez, ami 30-40%-os vízcserét jelent (2/3 csapvíz 1/3 ioncserélt). Így nagyon sokáig elég lenne a gyanta, de minden alkalommal plusz vödrök kellenek a lágyításhoz, és érdemes mérni is a vizet egy idő után, hogy biztos legyen hogy lágyít még a gyanta. Így mondjuk meg meg kell hogy bízzak a megvett ioncserélt minőségében. A másik, hogy a gyanta miatt mászkálni kellene, ami nem biztos hogy mindig belefér az időmbe. Kaptam ajánlatot RO-vízre is, az olcsóbb is lenne, de szintén mászkálni kellene utána, ami nem mindig megvalósítható.

A 6-8-as nK kb. fele ioncserélt fele csapvíz lenne. Ha sikerült 10nK alá menni a mostani technikával, akkor átváltok erre az arányra, és picit tovább lágyítom. Köszi!

Én sem gh 3-on tartom a tigriseket, erre találták ki ezt: http://www.greenaqua.hu/saltyshrimp-bee ... h-90g.html, emeli a gh-t, de a ph-t nem. Egyébként 1,5 -2 éve még 2/3 csapvíz, 1/3 ioncserélt víz keverékében tartottam a tigriseket, és tökéletesen müködött, ph 7-7,2, gh 9-10, de valami sainos megváltozott. Jelenleg a gyantázott ph 5,5 ös, 0 gh-ás vízhez annyi csapvizet adok (10l-hez kb 7-8 dl csapvíz), hogy a ph 6,3-6,5 legyen, ez egy nap levegöztetés után, szépen beáll, kb ph 7-re. A tigrisek esetén megfelelö megoldás lehet, ha az akváriumot újra indítod tiszta ioncseréllt vizzel (6,5-6,8 ph), és felsózod saltyshrimp-el 180-200 tds-re. A nehézséget a hosszú (min 1 hét, de inkább több) átszoktatás okozhatja, de szerintem megéri, mert a tigrisek meghálálják, rengeteg aprósággal. Lásd az enyémeket. ;) Bocs.., nem nagyképüsködni akartam, csak rengeteg tigrist veszítettem, mire ez így kialakult. :(
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.23. 13:31

Kíváncsiságból rámértem a rendelkezésre álló eszközeimmel az akváriumra.
Az akváriumban 8 karbonát és 13-as teljes keménységet mértem, kontrollként az ioncserélt víz 1-2 teljes keménység közötti.
A pH-t is megmértem, nekem 8-asnak tűnt az akváriumban (huhhh), kontrasztként az ioncserélt víz pH7. Elképzelhető, hogy kicsit nagyobb arányban fogom alkalmazni az ioncserélt vizet a cseréknél, meg nézek valami pH csökkentő megoldást is. Sera pH Minus jó lehet?
Sajnos ahhoz túl drága (vagy bonyolult) a lágyvíz beszerzése nekem, hogy meg tudjam azt csinálni, amit írsz. Persze lehet, hogy csak az lenne a jó megoldás, de egyet még próbálkozom.
Szerencsére elhullásom nincs, de szaporulatom sem.
Már az is felmerült, hogy a paprika, amit szoktam adni neki lúgosítja a vizet. Nem mértem meg a csapvizet, de az elméletileg pH7,6-os. Persze egy színtévesztőnek a színekkel működő pH mérő nem feltétlenül a legjobb megoldás, úgyhogy akár tévedhettem is. Más meg nem volt itthon, hogy kontrollálhassa az eredményt.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.03.23. 20:58

A csapvíz pH-ja mindig legalább 7,2. Ha ezt nem érné el, akkor a helyi vízmű felemeli ennyire, mert a jelenleg használatban lévő vízvezetékek 7-es pH alatt gyorsan elkorrodálnának, hiszen csak nemrég jelentek meg a különféle műanyag polimerekből készült vezetékek. Ennek ellenére a 7,6 kicsit magasnak tűnik, ha nem mérted le, akkor honnan van az adat? Helyi vízmű?
Mindenesetre a vized keménységét nagyon irigylem (itt közel 30 az összkeménység)...
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.23. 22:43

A vízművek oldaláról néztem a hivatalos értéket. 14 vagy 15nK a csapvíz, ezek szerint egy minimálisat már sikerült lágyítanom, de nem is akartam rohamléptekkel haladni. Ha 30nK-s lenne a víz, nem is tudom mit tennék. :o
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.03.25. 01:01

Nálam is 13-14nk a csapvíz, én annyit teszek vele, hogy gyantával lelágyítom teljesen (egy kis belső szűrőbe teszem duplán harisnyába a kevertágyas gyantát, kb.2dl lenulláz 20litert pár óra alatt egy vödörben), aztán keverem csapvízzel 2:3 arányban.

Ez nagyjából 8 GH keménységű víz lesz 7 körüli pH-val, ebben vígan elvannak nálam a tigrisek, szépen petésednek, kvarchomok talajon. A kék tigriseknek ugyanez 3:2 arányban, így kb. 5 GH vízben vannak és szaporodnak, mondjuk itt aktív talaj van.
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.25. 10:18

Azt hiszem, hogy nem menekülök meg a gyantázástól... :lol:
Minden lágyítás után megméred, hogy működik-e még a gyanta, vagy csak X liter lágyítása után méregeted? Vagy milyen megoldással lehet biztosítani a minőséget?
Elvileg mindenem adott a dologhoz, van vödör meg szűrő is, csak gyanta kell, meg a legnehezebb: az elhatározás.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.03.26. 16:15

Az elején méregettem minden gyantázás közben, hogy hol tart a dolog, de mostanra kialakult a rutin úgyhogy már csak néha ellenőrzöm a végeredményt. 10literes vödörrel is megy, akkor először 1 óra alatt kész az első adag, aztán a második 10liternek kell 3-4 óra nálam.
De szerintem ha csak 10litert csinálsz és benne hagyod a harisnyában, egy műanyagdobozban egy hétig nedves marad a következő felhasználásig. Ezt még nem próbáltam. A használt gyanta megy egy zacsiba, aztán ha mind elfogy, lehet vinni cserélni.

Azt próbálgasd ki, hogy milyen keverési arány milyen keménységet és pH-t eredményez, így el tudod dönteni melyik kedvezőbb a garniknak. Felhasználás és mérés előtt azért pihentesd egy napot!
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég