Shrimp room

A fórumtagok akváriumai

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.24. 20:43

A nagyokat 500l/órás, a kis akváriumokat pedig 300l/órás atman szivattyúk hajtják, a nagyoknál van csak esőztető. A nagyoknál nem lyukasztottam át a szivacsot, inkább átvezettem a matten fölött könyökök és hajlékony cső segítségével (itt az akvárium aljához tapad a szivattyú a korongokkal), így még egyszerűbb is lesz majd takarítani őket. A kis akváriumoknál a falra raktam a szivattyúkat a matten mögé és átlyukasztottam a szivacsot. Talán az, hogy nem levegővel hajtom meg őket luxus, de még ilyen kevés akváriumnál megéri, hogy halkabb legyen legalábbis nekem.

A szivacsokkal kellett egy kicsit variálni, mivel csak 50x50esek voltak a táblák. Az akváriumok oldala 29x39es méretű, hossza pedig 80 centi. A 80 centit a állvány hossza miatt választottam, ezt a méretet (akvárium hossza) lehet még kényelmesen betolni szemből a polcra. ..szóval az akváriumok magasságát és mélységét azért terveztem ekkorára, mert így egy táblából 2 mattent lehet kihozni, a hulladék elég minimális. 40 centinél végig elvágtam a szivacsot, majd ezt félbevágtam, így kaptam 2 db. 40 centi hosszú és 25 centi széles darabot. Az első vágásnál leeső darab 10x50es méretű, aminem a végéből le kell vágni 10 centit és a maradék 10x40-s darabot hosszában meg kell felezni, így kapjuk az alsó 5 centis darabot, és jön rá a felső rész... Az első 2 nagy darabnak való részt, a pontosság kedvéért úgy vágtam, hogy ráraktam az akváriumot az oldalán állva, és az üveg mentén vágtam, a többit egy hosszú vonalzó segítségével vágtam. Az egy centi mínusz azért van az akváriumméretben, mert így biztosan elég lesz a szivacs, ha pontatlanul is dolgozik egy kicsit az üveges. Én 3 tábla szivacsot vettem, 2 5 centiset és egy 3 centi vastagot, a 3 centisnek csak a felét használtam nagyjából(páratlan számú akim van, de egy szivacsból 2 matten jönne ki).....

A másik talán luxus dolog az a T5ös világítás, amivel mondjuk elég sokat dolgoztam. Fából csináltam síneket neki(fát könnyű rögzíteni ehhez az ipari polchoz, mivel lyukak vannak rajta, én a fába furatokat csináltam és fémcsavarral, anyákkal fogattam a szerkezethez), az armatúra is egy fa léc, két végén fa "pöckökkel", amik nem engedik h leessen, a sínen csúsztatható, és ha behajtom őket, akkor könnyen le is tudnám szedni, amennyit legalábbis a kábelek engednek. Egy állványhoz, vagyis 2 akváriumhoz egy előtét van(elektromos), ez nem biztos, hogy jó ötlet, bár talán egyenként drágább lett volna. Elképesztő, de szerintem akár 30 méternyi kábel is kanyarog a csövek körül, mármint amivel a csövek lettek bekötve.
A 3 nagy akvárium, és az alsó 2 kicsi fölött 24Wos egy-egy 24W-os cső van, vagyis összesen 4 db, egy állványon 2.

Ma vettem többek közt bio bacter-t, azthiszem így hívják, baktérium kultúra, 150 milis, folyékony. Elég érdekes, kiszámoltam, hogy az útmutatás szerint nekem heti egyszer 4 hétig 160 milit kellene benyomnom az akváriumba, hát testvériesen elosztottam az akváriumok között fecskendővel, tűvel... Nekem összesen nincsen 300 liternyi akváriumvizem, ha jól rémlik. Ettől még lehetne az én hibám is, hogy keveset vettem, de rá van írva, hogy 600 literre elég, gondoltam bőven elég lesz, mondjuk akkor még azt gondoltam, hogy csak egyszer kell alkalmazni. Na mindegy, jó lesz ez.

Van még itt pár luxus dolog, vagy inkább csak felső kategóriás, mint pl. a shirakura talaj. Lehetett volna talán olcsóbbal dolgoznom, mondjuk azért nem túl vastag réteg van az akváriumok alján, és nem is az összesben van ez..

Még a "rendszer" nívóját emeli egy RO vízlágyító készülék, és digitális pH és TDS mérők.

...CRSeket szeretnék tartani.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.25. 09:17

Szerintem jó lesz, és nem kell vastag talaj. Könnyebb kiporszívózni, ültetni meg nem igazán akarsz, ugyebár?
Pár darab fára kötözött moha, bolbitis, microsorum megteszi. Lehetőleg ne vasfát vegyél, mert nagyon szinezi a vizet. A mangrovegyökér jobb. Vagy Redmoor. Alaposan ki kell főzni, pár órát rotyogjon. A növényeket meg áztasd be jó bubis ásványvízbe pár órára. Az minden élősködőt - planária, csiga, hydra - kinyír. Maláj tornyost tudok adni, van párszáz darab. :lol:
A digitális TDS mérő jó, de a pH mérő nem ér semmit. Nekem is van......Minden mérésnél be kellene kalibrálni, és még úgy is hülyeségeket mutat.
Inkább vedd meg a legegyszerűbb párszáz forintos Neptun csepegtetős tesztet. És vegyél egy gH-kH tesztet is. Legyen.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.25. 10:21

Hát.. gh-kh neptunos tesztem van, azok jók, viszont én valahogy nem szeretem a színskálás csepegtetős ph teszteket, pedig van neptun és jbl is. Nekem eddig jól működött a milwaukee ph mérőm, meg most is ilyen márkájú vezetőképesség mérőt vettem, eddig tetszik, mondjuk a leírásában az van, hogy kalibráló folyadékkal kell beállítani, de ilyenem nincsen... Nem tudom, hogy ezek mennyire szoktak elállítódni.
A gyökereket már megvettem, azt hiszem mangrove. Mindegyikbe vettem egy kis darabot, ezeket fogom megpakolni mohával, esetleg egy kis anubias nanaval... Ja és persze az volt az első, hogy kifőztem őket. A talajba garniknál biztosan nem akarok ültetni, csak gyökérre kötözök.
A malájon még gondolkozom, nem is biztos, hogy rakok be....
Egyébként akinek ilyen elektromos tds/pH mérője van, az nem fertőtleníti valahogyan mielőtt a különböző akváriumokban mér? Én arra gondoltam, hogy kis egyszerhasználhatós poharakba veszek ki majd vizet az akváriumokból és azokban csinálom a tesztet..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.25. 14:26

A TDS mérőt nem tudom, hogyan kell kalibrálni, nekem 2 van, és mind a kettő ugyanazt az értéket mutatja. Ph kalibráló folyadékom van, ipari 7.00 pH-ra belőve, tudok adni belőle.
És mérés után egyszerűen lemosom. ;)
Az anubiasnak elég nagy a tápanyagigénye, nem lesz szép. ha nem tápozol, azért ajánlotta, a bolbtist. Annak mindegy. Esetleg eleinte valami gyorsan növő hínárféle, az felveszi a sok nitrátot. Mondjuk Najas guadalupensis.
A mohából is csak az alacsony fény és tápanyagigényűeket válaszd, mert egyszerűen bebarnul és kirohad.
Ami jó: Lomariopsis lineata /Süswassertang/, Jávai, Karácsony, Taiwan, Weeping, Forás moha,
Ami nem jó: Monosoleum, Fissidens.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.25. 20:30

Nem tudtam, hogy növényszakértő is vagy. :) ;)
Jegyzetelek ;)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2012.05.25. 20:59

TDS mérőket is érdemes időnként kalibrálni, mert hajlamosak elállítodni, csak nem olyan gyakran mint a pH mérők.

Van erre is folyadék, ami bizonyos hőmérséklet mellett bizonyos TDS-re kalibrálható.
http://www.phmero.hu/kalibralo-folyadek ... 2-ppm.html
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.28. 16:25

Pár kép...
A ramirezik miatt szeretnék vízibolhát tenyészteni, egyelőre ebben a kis akváriumban kísérletezgetek, eddig tejjel etettem őket, egész jól szaporodtak. A bolhákat a tavamból szedtem, úgyhogy ha kipusztítanám valahogyan, van utánpótlás. Cyclopsok és közönséges víziászka is van az akiban, szintén a tóból.
Kép
Kép
A riliknél már elég régen volt elhullás. Kicsit megritkítottam a csigákat, kivittem őket a tóba.. Csomókban szedtem le őket az ételről... A jó hír, hogy ma egy újabb fiatal nőstény petésedett be, remélem most ez nem dobálja el őket.
Kép
Kép
Még mindig elég kopár..
Kép
Mindegyik akváriumba dobtam egy-két égertobozt.
Kép
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2012.06.03. 22:10

Szépen alakul ez a rendszer, jól összeraktad! ;)

Örülök neki, hogy belefogtál és megosztod velünk, mert szerepel az én terveimben is egy hasonló projekt, csak éppen költözés előtt állunk, úgyhogy kicsit várat magára.
Persze mondanom sem kell, a házválasztásnál az egyik lényeges szempont, hogy valahová elférjen egy-két állvány garnélákkal és nano-halakkal! :)

Addig legalább tanulok a tapasztalataidból és lelkesen követem a Te projektedet!

Gondolom a mattenek már egész jól alakulnak, mikor érkeznek a lakók?

Üdv;) Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.06.09. 01:00

Már csak hetek kérdése, és komolyan elkezdem tervezgetni a garnélák és halak beszerzésének, szoktatásának mozzanatait. A ramiknak "izzítom" a bolha-tenyészetemet, napi többször kapnak élesztőt, vettem nekik granulátum mixet, meg fagyasztott ételeket, cyclopsot, meg 3 féle szúnyoglárvát.
A mattenok nagyon jól végzik a dolgukat, viszont az egyik akiban valamiért egy kicsit ködös a víz, de a vízcserékkel javul..

..az égerfa szereti a vizet, olvastam az interneten, és tényleg, én is egy olyan fáról szedtem egy jó nagy adag tobozt, ami egy patak közepén nőtt.
..egy ideje nézegettem az egyik tobozt, hogy mintha lenne valami rajta, és végül láttam, hogy nő rajta valami zöld.. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi lesz belőle, de egyelőre nagyon szépen fejlődik egy pár centi vastagságú shirakura tetején, kb 25 centis vízmélységben.

Elkezdtem az akváriumokat berendezni. Ha rátalálok egykét szép sziklára, kőre, akkor azt berakom az akváriumba, tehát ez nem egy pár napos folyamat.
Tegnap az első élőlények bekerültek az új akváriumok egyikébe, egy pár "tő" hínárféle, egy társas-vegyes medencéből (a nevét nem tudom, de nem iss érdekel, latinul főleg nem 8-) :oops: :) ). Erről is csinálok hamarosan néhány fényképet, mert így egészen jól néz ki, nem tudom, hogy mennyire fogja bírni az új paramétereket. ..hogy legyen valamennyi esélye, bedugtam 2 jbl tápgolyót a tövek közelében a talajba.

Új képek hamarosan lesznek..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Shrimp room

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.06.09. 01:03

;) Ja és köszönöm a dícsérő szavakat, dícséretet, vagy hogyan is szokták mondani :?:
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron