első garni nano

A fórumtagok akváriumai

első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.13. 12:33

sziasztok!

Szilvi vagyok, az akvakertész forumon látottak és olvasottak alapján indítottam nemrég egy bruttó 54 literes növényes akváriumot. Erről - ha valakit érdekel - itt tud bővebben olvasni a naplómban: http://www.akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=2378
Ebben az említett akváriumban már tartok amano, red chery (és mint pár napja kiderült) sakura garnikat is. Nagyon megtetszettek ezek a kis garnik és tervezem egy garnélás nano indítását a közeljövőben.

Ami teljesen biztos:
-a mérete 25×25×30 cm-es lesz (adott a hely).
- fölé kerülő világításnál még gondolkodom a 9W vagy a 13W verzión, mert a 13W-ot picit soknak érezném, lévén itt nem a növényezésen van a hangsúly és a garniknak szükséges moháknak és pár alacsonyabb fényigényű növénynek a 9W is elég lesz szerintem.
- szűrés: talajszűrőben gondolkodom vagy az eheim sarokszűrőjében (hálószobában lesz, fontos lenne a zajtalanhoz közeli üzemelés),. egyelőre a talajszűrő nagyon szimpatikus a maga egyszerűségével.
- talaj: Shirakura Red Bee Sand aljzat -4 kg
- fűtést egyelőre nem tervezek, lévén közeleg a nyár. A hálószoba hűvös általában, de ha szükséges van bent klíma, azzal tudom szabályozni a szoba hőmérsékletét is.
- dekoráció: köveket elvetettem, mert ezek visszakeményítenék a vizet valószínűleg. marad egy red moor gyökér, de nem szeretném nagyon megtömni a kis nanot :)
- növények: ez még nem alakult ki bennem, ami biztos, lesz moha benne.
- garnik: CRS garnikra gondoltam első körben, de még ez is változhat. :)

Ami még az elképzelés és az indítás része: kb 4-5 hétig járatnám a teljesen berendezett nanot garnik nélkül. Ezidő alatt a növények megkapnák a nekik szánt max tápot. A nano vize alapból sima RO víz lenne, nem keverném csapvízzel. Az első héten napponta cserélnék 50% vizet, a második héten 2naponta, 3 héten 3 naponta, a 4. héttől hetente. az 5. héten mehetne bele egy felderítő garni. Ha minden ok vele pár órán keresztül, akkor betenném a többit is.

Hát ez röviden az elképzelés :) Elvileg a jövő héten meglesz/megcsináltatom az akváriumot és onnantól indul a dolog :)
Mindenki segítségét nagyon szívesen fogadnám, hogy az elképzelésem jó-e és bármilyen tanácsot megköszönök lévén nem szeretnék sem a garniknak sem a növényeknek rossz élőhelyet biztosítani!

fotókat a következő héten rakok fel, ha meglesz már a nano és elkezdem berendezni.
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.04.13. 21:05

Üdv a fórumon! ;)
Talajnak alternatívaként az Aquatic Nature Pro Soil, vagy a kisebb szemcseméretű Shrimp Soil-t is betenném a választási listába, ha még nem vetted meg a shirakurát. Nagyon jó talaj, és árban is elég jó. ;)
Az Eheim sarokszűrője nagyon patent kis darab, nyugodtan ajánlom, barátnőm nanojában ezt használjuk, könnyű takarítani, fodrozza vízfelszínt rendesen, alapból biológiai töltettel adják.
A talajszűrőhöz legalább 4-5 cm talajt számolj és 3-4 hetet míg beáll. Azt nemtudom, hogy helyileg hol lenne az aksi, de a csobogás nálam otthon zavaró volt a hálószobában. Ezt is vedd számításba, meg a légpumpa búgását, morajlását.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.13. 21:17

stevo írta:Üdv a fórumon! ;)
Talajnak alternatívaként az Aquatic Nature Pro Soil, vagy a kisebb szemcseméretű Shrimp Soil-t is betenném a választási listába, ha még nem vetted meg a shirakurát. Nagyon jó talaj, és árban is elég jó. ;)
Az Eheim sarokszűrője nagyon patent kis darab, nyugodtan ajánlom, barátnőm nanojában ezt használjuk, könnyű takarítani, fodrozza vízfelszínt rendesen, alapból biológiai töltettel adják.
A talajszűrőhöz legalább 4-5 cm talajt számolj és 3-4 hetet míg beáll. Azt nemtudom, hogy helyileg hol lenne az aksi, de a csobogás nálam otthon zavaró volt a hálószobában. Ezt is vedd számításba, meg a légpumpa búgását, morajlását.



Szia stevo :)

Igen, a talajszűrő és a sarokszűrő között vacillálok. Láttam az akvakertész forumon a barátnőd nanoját. nagyon szép kis aki :) igazából csakis a hely maximális kihasználása miatt gondoltam a talajszűrőre, mert az a bő 18 liter nem sok.alapból 5 cm-es talajt terveztem. az általad javasolt talajokat megnézem, utánaolvasok, mert még nem vettem meg semmit sem, szóval képlékeny a dolog :) a hálóban lenne az aksi. A csobogás alatt a sarokszűrő hangját érted? Vagy volt/van neked is talajszűrős aksid?

a másik dilemmás a világítás. 9 W vagy 13W vagy több? nem lesz co2 csak kevés carbo, és GA tápok a növényeknek, az se sok, nehogy algásodjak. szóval olyan low tech ha a növények részéről nézzük a dolgot. még a kérdés hogy led vagy power compact fénycsöves világítás legyen. a ledről hallottam hogy alatta könnyebben algásodik mert más színtartomány.
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.04.13. 23:29

hszilvia írta:Szia stevo :)

Igen, a talajszűrő és a sarokszűrő között vacillálok. Láttam az akvakertész forumon a barátnőd nanoját. nagyon szép kis aki :) igazából csakis a hely maximális kihasználása miatt gondoltam a talajszűrőre, mert az a bő 18 liter nem sok.alapból 5 cm-es talajt terveztem. az általad javasolt talajokat megnézem, utánaolvasok, mert még nem vettem meg semmit sem, szóval képlékeny a dolog :) a hálóban lenne az aksi. A csobogás alatt a sarokszűrő hangját érted? Vagy volt/van neked is talajszűrős aksid?

a másik dilemmás a világítás. 9 W vagy 13W vagy több? nem lesz co2 csak kevés carbo, és GA tápok a növényeknek, az se sok, nehogy algásodjak. szóval olyan low tech ha a növények részéről nézzük a dolgot. még a kérdés hogy led vagy power compact fénycsöves világítás legyen. a ledről hallottam hogy alatta könnyebben algásodik mert más színtartomány.

Köszi szépen, az Ő érdeme! ;) Az eheim sarokszűrő konkrétan annyira halk, hogy néha megnézzük működik-e... :D De tényleg, iszonyat jó minőség.
Ha 5 cm talajjal számolsz és 30 cm az aksi magassága, akkor az a 18 liter bruttó, kb 13-14 liter nettó lesz, szóval a 9W bőven elég lenne világításnak. Én nemrég vettem AN Pro Soil-t és csak ajánlani tudom, baromi jó aljzat.
Használtam egy rövid ideig talajszűrős aksit, és pont emiatt adtam túl az egészen... :( A hálószobában volt közel az ágyhoz 3 db nano, és a tetratec aps-300 légpumpa búgása se volt kellemes, plusz a csobogása a kitorkolló csonknak, függ a porlasztókőtől én AS-30 -at vettem, hogy kicsire porlasszon, de nem nyert. Szóval jól gondold meg, én is ráfaragtam, azóta az egész szett már egy barátom nappalijában figyel.
A nagy aksim nekem is low-tech GA micro/macro napi mennyiséget adagolom egy hétre. :) + easy carbo naponta.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.14. 09:16

Köszi szépen, az Ő érdeme! ;) Az eheim sarokszűrő konkrétan annyira halk, hogy néha megnézzük működik-e... :D De tényleg, iszonyat jó minőség.
Ha 5 cm talajjal számolsz és 30 cm az aksi magassága, akkor az a 18 liter bruttó, kb 13-14 liter nettó lesz, szóval a 9W bőven elég lenne világításnak. Én nemrég vettem AN Pro Soil-t és csak ajánlani tudom, baromi jó aljzat.
Használtam egy rövid ideig talajszűrős aksit, és pont emiatt adtam túl az egészen... :( A hálószobában volt közel az ágyhoz 3 db nano, és a tetratec aps-300 légpumpa búgása se volt kellemes, plusz a csobogása a kitorkolló csonknak, függ a porlasztókőtől én AS-30 -at vettem, hogy kicsire porlasszon, de nem nyert. Szóval jól gondold meg, én is ráfaragtam, azóta az egész szett már egy barátom nappalijában figyel.
A nagy aksim nekem is low-tech GA micro/macro napi mennyiséget adagolom egy hétre. :) + easy carbo naponta.


Hamarosan megyünk a GA-ba, ott megpróbálok majd dönteni a szűrést illetően.
Viszont elképzelhető hogy átrakom a naplómat a másik forumra, mert itt ugy tűnik nincsen nagy mozgás :(
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.14. 21:45

Dehogynincs, csak szorgalamasnak kell lenned. :lol:
Engem például nagyon is érdekel a projekt.
Pár hozzáfűzni való:
Indításnál nem kell naponta vizet cserélni, ez első héten is elég 2 naponta 50%, utána 2 hétig heti 2X 50 % aztán heti egyszer 50%.
Utána már csak a szokásos heti 1 X 25-30 %.....
És ne tiszta RO vizzel, inkább fele RO-fele csapvíz, hogy kicsit telítődjön az aktív talaj, mert akkor később nem fogja nagyon lelágyítani a vizedet.
A CRS-eknek sem jó a tiszta RO víz, olyan 6,5 pH, és 5 gH, amit szeretnek. 120 körüli TDS. Tehát kb 1/3 csapvíz- 2/3 Ro víz.
És legelőször használt akváriumvízzel töltsd fel. Gondolom van. Sokat lendít az ügymeneten az is, ha a másik akváriumod szűrőszivacsát belemosod. Kicsit zavaros lesz a víz, de az mind sok jó bacikultúra.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.14. 22:42

Frettner írta:Dehogynincs, csak szorgalamasnak kell lenned. :lol:
Engem például nagyon is érdekel a projekt.
Pár hozzáfűzni való:
Indításnál nem kell naponta vizet cserélni, ez első héten is elég 2 naponta 50%, utána 2 hétig heti 2X 50 % aztán heti egyszer 50%.
Utána már csak a szokásos heti 1 X 25-30 %.....
És ne tiszta RO vizzel, inkább fele RO-fele csapvíz, hogy kicsit telítődjön az aktív talaj, mert akkor később nem fogja nagyon lelágyítani a vizedet.
A CRS-eknek sem jó a tiszta RO víz, olyan 6,5 pH, és 5 gH, amit szeretnek. 120 körüli TDS. Tehát kb 1/3 csapvíz- 2/3 Ro víz.
És legelőször használt akváriumvízzel töltsd fel. Gondolom van. Sokat lendít az ügymeneten az is, ha a másik akváriumod szűrőszivacsát belemosod. Kicsit zavaros lesz a víz, de az mind sok jó bacikultúra.


Szia Frettner!


Nagyon köszönöm a jó tanácsokat! Ma voltunk a GA-ba és jopár dologra áldását adta férjem igy bevásároltunk :-) végül az eheim sarokszűrő mellett döntöttünk és mivel pont ki volt állitva egy kis 16 literes eheim szett - és a férjemnek is nagyon megtetszett - igy osztottunk szoroztunk és megvettük a kisebbik szettet. Vettünk még talajt (sajnos a legkisbb is sok volt igy kb 2 liternyi kimaradt, ha valakinek kell ezuton is meghirdetem hogy elado a maradék). A növényt és egy Ada Book-ot pedig ajándékba kaptunk Viktortól, amit ezuton is köszönünk még egyszer! :)
Ma este összeraktuk, berendeztük, de vizzel még nem töltöttük fel. Holnap ültetek majd. Nagyon köszőnöm hogy szoltál hogy a másik aki vizével töltsemmfel ezt. Teljesen kiment a fejemből ez a lehetőség. Holnap reggel cserélek pont vizet a nagyban, pontosan jol jön ki a lépés. De arra gondoltam, hogy a leszivot vizet keverem majd RO vizzel, mert annak elég kemény a vize még. Szerintem felesbe fog menni és megy majd bele egy kis bacikuktura is. Külső szűrőm van a nagyba igy a szivacsszűrő belemosása sajna nem fog menni.
A növények: pogo, karácsony moha és monosorenium tenerum a fára kötözve illetve a nahy akiból kivettem gy picike tő valizneriát, az megy majd hátra. A tápozás hetente egyszer lesz, a napi adagot kapják a Ga micro, macrobol és carbobol.
A talaj shirakura lett végül, hála égnek ezt legalább nem kell átmosni:) Szerintem 2 hétig legalább bejáratos lesz az aki, de majd meglátjuk. Nézni fogom a viz paramétereit közben.
Tervezem még ezt az akit használni a galaxy razboráim szaporitására is, de ez még odébb van:)
Igyekszem holnap feltenni képeket is majd:)
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.14. 22:59

A shirakura talaj jó választás, de figyeld a nitrátszintet is. A galaxik simán levadásszák a kis garnélákat, tehát nagy szaporulatra ne számíts. Mondjuk a kis galaxykat beleteheted, de 16 literbe max 5-6 darab felnőttet tennék. Inkább Borarast, hamár.... abból mehet bele egy 10-12 fős csapat is.
De ha egyszer megfertőződsz a garnéla-lázzal, akkor úgyis mellettük döntessz a halak meg mennek....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.15. 07:01

Frettner írta:A shirakura talaj jó választás, de figyeld a nitrátszintet is. A galaxik simán levadásszák a kis garnélákat, tehát nagy szaporulatra ne számíts. Mondjuk a kis galaxykat beleteheted, de 16 literbe max 5-6 darab felnőttet tennék. Inkább Borarast, hamár.... abból mehet bele egy 10-12 fős csapat is.
De ha egyszer megfertőződsz a garnéla-lázzal, akkor úgyis mellettük döntessz a halak meg mennek....


Halakat nem akarok állandora tartani benne, csak az ikrázás idejére. Utána a nagyok mennek vissza a nagy akváriumba, a kicsik meg meglesznek a garnikkal jo ideig.

Igen, én is a nitrát szint miatt akarok várni pár hetet a betelepitéssel.
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: első garni nano

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.04.16. 07:19

Még zavarosan, nehezékekkel, első feltöltés után :D

Kép
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Következő

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron