Első garnélás nano próbálkozásom

A fórumtagok akváriumai

Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.04.10. 21:34

Sziasztok!

Új tag vagyok a fórumon (Egy ideje azért már olvasgatom.) és gondoltam írok ide egy bemutatkozást., szerintem itt jobban a helyén lesz, mint a bemutatkozó topicban.

Kb 15 éve halazok, egy 20 literes akival kezdtem, amiben volt egy félautomata (ha meleg volt, akkor kihúztam a konnektorból.... :P) vízmelegítő, és egy ciklon légpumpa szolgáltatta a levegőt. Trópusi halakkal próbálkoztam, de nem igazán azt az eredményt kaptam, mint amit szerettem volna, ezért végül az aranyhalnál kötöttem ki, mert jó neki a hideg víz és totál igénytelen, de mégis szép. Őket, vagyis az elköltözésem óta megmaradt egy darabot anyám nevelgeti már lassan két éve. Idén februárban döntöttünk úgy a párommal, hogy a szobánkat feldobjuk egy trópusi akváriummal. Egy 60 literes Juwel szettet vettünk, egyszerű kis halakat vetünk bele (guppi, xipho, molli, kék neon, zebra dánió, botia histrionica, albínó páncélos harcsa, sima és arany anci, 2 csigaevő csiga meg egy csomó postakürt csiga (valamelyik növénnyel együtt települtek be...)) és két üveggarnéla.
Utóbbi két jószágot rengeteget nézegetjük, mókás kis lények, pedig az első hetekben nagyon el voltak bújva (mint később kiderült vedlettek).

Már egy ideje gondolkoztam egy csak garnélás akvárium beállításán és a végső lökést az adta meg, amikor a csigaevő csigákat szereztük be pár napja és láttam egy nem túl drága 2,5 gallonos nano akváriumot, amit kis gondolkodás után meg is vettem. Tudom, hogy nagy kihívás ezt szépen üzemben tartani, de az íróasztalon nagyobb úgysem férne el, időm meg van, hogy belejöjjek.
Egy "akasztós" külső szűrő van rajta és egy 25wattos eheim szűrőt vettem hozzá (sajna ez is elég ormótlan...). Illetve beszereltem egy szivacsos porlasztót is, mert azt olvastam, hogy szeretnek rajta legelni a garnik. Fekete gránitzúzalék az aljzat, van benne egy darab vasfa és egy fehér, mészkőszerű búvóhely, egy gömbmoha, némi májmoha.... és itt van két kisebb gondom. Sajna a kereskedésben a növények névtáblái kidobódtak idő előtt, szóval lövésem sincs, hogy a nagyobb növények mifélék. Ha esetleg valaki tudja, ne legyen rest megosztani velem. :)
Kezdésnek 5 db red cherry garnélát telepítettem be... sajnos az első napot a két legnagyobb, legszebb példány nem bírta cérnával.. viszont a megmaradt három darab bozótharcos azóta is jól van, mászkálnak, legelésznek békésen.
Tudom, hogy elég komolytalan, de eddig nem találtam meg a pénztárcámnak való világítást, ezért egy kis asztali lámpa most a fényforrás.
Íme pár kép az első próbálkozásról:
Kép
Kép
És a lakók:
Kép
Kép
Kép
Kép

Ahogy a képeken látszik, valamiért barnás színe van a víznek... egy nagyon picit homályos is és nem igazán tudok vele mit kezdeni, hiába az aktív szenes szűrőbetét. Teljesen tanácstalan vagyok, hogy hogyan lehetne nálam is olyan kristálytiszta a víz, mint itt a fórumon a legtöbb embernek.

Hát ennyi lenne első nekifutásra. Ahogy remélem az írásból látszik nem vagyok vérprofi akvarista, viszont érdekel nagyon ez a kis nano, szóval bármilyen tanácsot, kritikát szívesen veszek. Segítsetek nekem, hogy szép aksim legyen és jó otthon a garnéláimnak. :)

Üdv,
M.
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.10. 22:38

Szia, és üdv a fórumon. ;)
A garnikkal jól választottál, nagyon szépek, de elférne még pár darab. 10-12 fős csapatban már jól érzik magukat.
A víz zavarosságát több dolog is okozhatja.
1. Kisavaztad a bazalt aljzatot?
2. Kifőzted a vasfát és ázott vízben pár hétig?
3. Az a mészkőszerű valami szerintem valami mesterséges dolog lehet, és ki tudja mi oldódhat ki belőle, ha meg mészkő, akkor rettenetesen felkeményíti a vizet. Szerintem nem kell az oda.....
4. Mennyi ideig járattad az akváriumot mielőtt betelepítetted a garnikat? 2-3-4 hétig legalább, ugye? Heti 30-50% os vizcserékkel? És ugye nem friss klóros csapvízzel töltötted fel, hanem állott, szellőztetett vízzel?

Azért lenne pár megjegyzésem.
A fűtés teljesen felesleges, a garnik jól érzik magukat "szobahőmérsékleten", 19-25 celsius között.
Jól értem, hogy van egy akasztős külső szűröd, ÉS egy Eheim belső szűrő, ÉS egy levegős szivacsszűrő ebben a kis csöppségben?????
Ezek közül egy is elég, ha rám hallgatsz, a szivacsszűrőt hagyod benne. Vagy az akasztósat, azzal több lesz a hely az akváriumban. Csak a beszívócsonk alját dugózd le, és a szivacsot ne felejtsd el ráhúzni a rácsos beszívóra. Amint látom, most nincs rajta....pont ott molyol az egyik. Szóval ott kellene lennie egy kis szivacsnak, gyárilag. Azokon a réseken beférnek a kisgarnik, és a rotor szépen ledarálja őket.

Valami világítás kell, persze főleg a növények miatt, de 8-10 W bőven elég, ilyan kis nano lámákat már 4-5 ezerért kapsz....
És szerezz egy kis karácsonymohát, amit a fára kötözöl. Szeretnek benne molyolni a garnik. Gömbmoha felejtős, tiszta alga lesz tőle minden.... Ne hagyd magad rábeszélni növénytápokra, meg ilyenekre. NEm kell.
DEzső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.04.11. 11:30

Szia!

Hát, se az aljzatot nem savaztam ki, se a vasfát nem főztem ki... Ebből is látszik, hogy mekkora láma vagyok a témához.
Milyen savval essek neki a kőzúzaléknak?
A vasfáról úgy tudtam, hogy ezeket már úgy árulják, hogy csak lemosom csapvízben és mehet is az akiba... Sima csapvízben kell kifőzni?

Nem járattam egyébként üresen az akváriumot. Azt olvastam egy blogon, hogy a red cherry elvan csapvízben, aztán mikor mentem haza a kereskedésből és útközben neteztem, akkor olvastam, hogy egy hónapot kellene üresen mennie a rendszernek, de akkor már késő volt, a halak közé nem akartam berakni őket. :(

Annyit tettem, hogy kicsit mentsem a helyzetet, hogy a halas akváriumból töltöttem fel kb háromnegyedéig a vizet.

A szobahőmérséklet alatt a víz hőmérsékletére gondolsz? Egyébként 24 fokra van beállítva és csak néha ráfűt egy kicsit. Van, hogy nem vagyunk otthon napokig és nincs fűtés a lakásban, ezért raktam bele. Mondjuk a fenti melléfogásaim után ez az óvatosság viccesnek tűnik...

Rosszul írtam, a fűtőszál az Eheim. Emellett van az akasztós szűrő, meg a szivacsos. De akkor a szivacsostól megszabadulok, ne foglalja a helyet feleslegesen, a szivacsot pedig pótolom, mert nem adtak hozzá.

Köszönöm szépen a jó tanácsokat. Amit írtál, az alapján érdemes lenne az egészet nulláról kezdenem, csak nem tudom, hogy hová rakjam addig a három kis szerencsétlent. :/
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.11. 11:38

Már mindegy, hagyd így. Most még ne vedd ki a szivacsot, abban már van némi baktériumkultúra. Cserélj vizet hetente 2 alkalommal, 30 % állott csapvízzel.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.04.12. 15:03

Kivettem belőle a vasfát és azt a fehér bigyót, kíváncsi vagyok, hogy fog alakulni a víz. Van egy másik kis akim, azt szépen feltöltöm, és hagyom kicsit érni, fizetéskor pedig átpakolom ezt a három szerencsétlen garnit bele és ezt pedig megpróbálom berendezni rendes táptalajjal, stb és majd júni elején visszaköltöztetem őket, meg veszek melléjük még lakótársakat, ne legyenek ilyen kevesen.

A vasfa helyett red moort fogok használni, van egy darab úgyis elfekvőben. Talán a fűtőtestet el is tudom majd vele takarni. Kap mohát, meg mindent ami kell. Megpróbálom a lehető legegyszerűbben berendezni majd.

Remélem nem lesz túl nagy stressz a srácoknak, de reményeim szerint utána sokkal jobb helyük lesz, ráadásul remélhetőleg esztétikusabb is.
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: andrew » 2012.04.16. 20:42

Jó kis aki lesz ez, bele fogsz jönni!
Az előbbiekhez annyit, hogy a bazaltot mosni is elég, de vagy 10-15 öblítés se sok neki, a vasfát ki kell főzni enyhény sós vízben és mehet bele, ha nem zavar a kissé barnás víz (a garnikat nem zavarja, sőt!), savanyítja/lágyítja a vizet, ha nem írok túl nagy baromságot, de mindenképp előnyös egy RC-s akiba!
Az a kis növényke nem kemény levelű fajta véletlenül? Csak mert nekem hasonló volt, és arról kiderült, hogy nem akváriumi, hanem terráriumi növény, csak ugye a sarki halasnak minden eladó...
Jó pancsolást!
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.04.17. 09:23

Köszi szépen!

Az az igazság, hogy miután itt a fórumon szétnéztem, hogy milyen akváriumok vannak némely embereknek :D, újragondoltam az egészet. Szépen áttelepítettem a garnélákat egy másik medencébe és a nanot szétbombáztam. A bazaltot lecseréltem Aquatic Nature Shrimp-Soil-ra, került bele egy red moor gyökér, amire kötöztem egy kevés jávai mohát és anubiast, a hátra nem kaptam még megfelelő növényt, azt később fogom csak beültetni, a közepére került egy kis (talán?) brazil fűnövény, ami remélem majd szépen benövi... az előtérbe meg egy kis glosso-t ültettem, ami remélem szintén szép lesz.

A talajjal meg vagyok elégedve, a feltöltés után kristálytiszta volt. Egy kis felhősödést tapasztaltam, de kb 10-20 perc alatt letisztult teljesen. Egyelőre várom, hogy beálljon... Várja a lakókat.

Most így néz ki:
Kép

Kicsit szerintem szebb lett, amiben ennek a fórumnak nem kis szerepe van. :)
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.17. 10:12

Na, mindjárt jobb lett. Sőt, nagyon pöpec.
A Glosso nagyon fényigényes, ha nem marad meg, próbálhozz Marsilea hirsutával, majdnem ugyanaz, ugyan lassabban nő, de akár árnyékban is elvan.
Hátra meg valami egyszerűbb hosszúszálú növény kellene, ami nem csupaszodik fel. Akár pár tő vallisneria is jó lehet vagy esetleg Crinum calamisiratum - ha tudsz szerezni.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Keiron » 2012.04.17. 11:48

Nos, ez már egy igazi garnélás akváriumnak tünik, szerintem nagyon jó úton haladsz,további sok sikert hozzá.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Első garnélás nano próbálkozásom

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.04.17. 14:26

Köszönöm szépen! :)
Gyenge kezdés után sikerült olyan akit összedobni, ami közelít ahhoz, mint amilyennek "megálmodtam".
A glossora nagyon kíváncsi vagyok, hogy mit fog produkálni. A Crinum calamisiratum pedig nagyon megtetszett, valahogy megpróbálom beszerezni.
Az a baj, hogy Vllisneriából nekem a nagy van, ami akár méteresre is megnő. A tóalmán gondolkoztam még, de azokat meg pont most nyestem vissza, mert nagyon elszaporodott.
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Következő

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron