Shrimpland a láthatáron...

A fórumtagok akváriumai

Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.03. 23:23

Sziasztok!

Készülő projektemet szeretném Veletek megosztani, és hogy miért nem a naplók/akváriumaink közé raktam fel, jó kérdés, talán főleg azért mert nem minden teljesen eldöntött, ezért számítok rátok és a segítségeteket, véleményeteket várom és persze kérném is.

Szituáció
Adott egy csendes kis "sötét" zug, a számítógép monitora felett/mellett a falon, ahova tökéletesen elférne egy polc. Mivel elég sok időt töltök el ott, ezért célszerűen idetenném a garnis világomat. Amit nem egy, hanem rögtön két akváriummal képzeltem el, bár lehet elsőnek csak egyet állítok hadirendbe (anyagi okok miatt ...).

Akvárium x2
Blau Cubic Nano akvárium garnéláknak
Méret: 450 x 240 x 160 (hosszúság / szélesség / magasság) Bruttó: 17,28 liter
Azért választottam ezt az alacsonyabb aksit, mert egyrészt nem mindennap futhatunk szembe ilyenekkel, másrészt épp szemmagasságban lesz a polc, és ha nézegetni szeretném kényelmes lenne.

Világítás x2
Blau Mini PL 13W vagy Blau Mini PL 18W
Itt dilemmázok egy kicsit, hogy melyik legyen, sok helyen olvastam, hogy nanoknál lehet 1 W/l-nél több is, nem igazán problémás. Vagy legyen egy aksi szélére tehető, ami mindkettőt átéri?

Szűrés
WaveReef STF-20 (talajszűrő rácsok) + Tetratec APS 300
Talajszűrő és egy bőven túlméretezett tetratec légpumpa fogja a szűrést ellátni. (30 literhez szoktak 100 l/h pumpát itt 17,2 literhez 150 l/h)

Aljzat
Shirakura Red Bee Sand (8kg/9l)
Gex Shrimp and Plant (8kg/9l)
Aquatic Nature Shrimp Soil / Pro Soil

A dekoráció még nem eldöntött kérdés. Az már inkább hogy kezdetnek Red Cherry-k lesznek, aztán Sakura és Yellow Fire garnikat szeretnék. Van rá reális esély, hogy élvezik majd ezt a küblit?!
Köszi mindenkinek a véleményét előre is! ;)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.11.04. 08:17

Szerintem az a fény egy kicsit sok lesz a 16cm magasságú akihoz.A talajszürő kb 2cm erre jön az aljzat ez legyen 4-5cm az már 6-7cm,kb marad 9cm vizoszlopod,igen hamar el fog lepni az alga,meg lehet a garnikat se látnád sokat.Szerintem nézzél magasabb aksit,engem is sokan lebeszéltek erről a fajtáról emiatt.
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.11.04. 08:56

Arra figyelj, hogy nehogy az legyen, hogy a monitor alulról fûti idônként a pici akváriumot, ami bosszúból jól a szemedbe világít. Egyébként szerintem garnéláknak még a fele fény sem kell, a túl sokkal csak gondod lesz, algafajták egész sorát ismerheted meg testközelbôl. ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.04. 10:06

Nya írta:Szerintem az a fény egy kicsit sok lesz a 16cm magasságú akihoz.A talajszürő kb 2cm erre jön az aljzat ez legyen 4-5cm az már 6-7cm,kb marad 9cm vizoszlopod,igen hamar el fog lepni az alga,meg lehet a garnikat se látnád sokat.Szerintem nézzél magasabb aksit,engem is sokan lebeszéltek erről a fajtáról emiatt.


Még annyi sem, a talajszűrő kifolyója miatt.. és nem tudod színültig tölteni az akit, el kell hagyni 1,5-2 cm-t. Tehát 7(!!!) cm mély vízben lesznek a garnik..... Az 1 W /liter világítás pedig felforralja a vizedet. Fél Watt is bőven elég, és mindenképpen magsabb akit vegyél.
Vagy elég 1 cm aljzat és egy mattenfilter a végére. Elég hosszúnak tűnik.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.11.04. 10:22

Mint ahogy a többiek is írták, ez tényleg nagyon alacsony akvárium. Mindenképp magasabbat próbálj csinálni, ha az alapterület adott, de a magasságon tudsz emelni, akkor nagyobb lenne az akváriumok űrtartalma is, több víz -> stabilabb vízparaméterek -> boldogabb garnik.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.04. 11:52

Ja, a ragaszkodsz az akihoz - amit megértek, mert bitang jól néz ki - akkor akasztós szűrő.... és 1-2 cm talaj.....
Növény nem tudsz ültetni bele, de nem is kell. Egy fadarab taiwan vagy weeping mohával benövesztve bőven elég nekik. Vagy csak beledobsz egy adag Monosoleniumot..... Az alacsony vízoszlop miatt sok fényt kap, és gyönyörű lesz.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.04. 15:26

LGA írta:Arra figyelj, hogy nehogy az legyen, hogy a monitor alulról fûti idônként a pici akváriumot, ami bosszúból jól a szemedbe világít.

Igazából nem a monitor felett lenne a polc, hanem mellette. Mondjuk nem állsz távol a fűtéssel az igazságtól :D , ugyanis radiátor felett lennének, de mivel tetőtérben lakom, így a fűtés fent elenyésző, inkább lentről jön a nagy meleg, ergo nincs gond vele.
LGA írta:Egyébként szerintem garnéláknak még a fele fény sem kell, a túl sokkal csak gondod lesz, algafajták egész sorát ismerheted meg testközelbôl. ;)

Most, hogy mondtad/mondtátok, a fénnyel abszolút igazatok van, sok lesz a 13W is, a 18 meg brutál, de ahogy láttam van Blau Mini PL 9W-os lámpa, illetve egy helyen találtam LED lámpákat jóárasítva, bár kérdés, hogy mennyire jók... (méd in csájna)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.04. 15:42

szentgyo írta:Mint ahogy a többiek is írták, ez tényleg nagyon alacsony akvárium. Mindenképp magasabbat próbálj csinálni, ha az alapterület adott, de a magasságon tudsz emelni, akkor nagyobb lenne az akváriumok űrtartalma is, több víz -> stabilabb vízparaméterek -> boldogabb garnik.

Épp ezért tetszett meg, hogy alacsony, nem tucattermék meg brutálszép! Az igaz, hogy nem szeretnék mellényúlni, ezért kreáltam a topicot ;)

Frettner írta:Ja, ha ragaszkodsz az akihoz - amit megértek, mert bitang jól néz ki - akkor akasztós szűrő.... és 1-2 cm talaj.....
Növény nem tudsz ültetni bele, de nem is kell. Egy fadarab taiwan vagy weeping mohával benövesztve bőven elég nekik. Vagy csak beledobsz egy adag Monosoleniumot..... Az alacsony vízoszlop miatt sok fényt kap, és gyönyörű lesz.

Dezsőnél a pont, valahogy nagyon nehezen tudnék ettől az akváriumtól elszakadni, ezért áldozatokat vagyok képes hozni... :P
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.04. 16:35

Igazatok van srácok, köszi a véleményeket/tanácsokat. Értékelem a segítséget! ;)
#1
A világítás, akkor nagy valószínűséggel a Blau Mini PL 9W lesz, vagy az említett LED-es dolog, de utóbbinak utána kell, hogy járjak, milyen is valójában.
#2
A talajszűrés hatékonyabb, az fix. Ezért szerettem volna azt használni, de tény, hogy alul 5 cm-t alaphangon, illetve felül 1-2cm-t elvesz, akkor már csak 9-10cm vízoszlop lenne, az meg elég csekély... ~9-10 liternyi élettér, már így 17,28 is sanszos...
#3
Az 1-2 cm talaj + akasztós szűrő megoldás tetszik. (Köszi Dezső!) Tudtok ajánlani valami megbízható, és halk! típust?
Blau FM-120 esetleg, vagy kisebb külső szűrők Eden 501?
#4
Akkor ha már kevesebb talaj kell, akkor tuti, hogy vagy Shirakura vagy Gex lesz.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.04. 18:13

Nálam Aquatic Nature Flow 60 van, és csendes, a víz kristálytiszta.

És az Aquatic Nature Shrimp Soil is baromi jó talaj ám..... Nem kell bejáratni, nem kell mosni. Csak beteszed az akiba és mehet bele a víz. Ráakasztod a szűrőt - én tettem bele egy fél marék kerámiagyűrűt is - kötözöl egy kifőzött vasfára egy kis mohát.... Belecsavarsz egy szűrőszivacsot..... pár nap múlva mehetnek bele a garnik. Na jó max 1-2 hét.....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Következő

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron