Shrimpland a láthatáron...

A fórumtagok akváriumai

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.02.03. 15:01

Nemrég egy aukciós oldalon találtam pár akváriumot, amik szerintem jók lennének garnélás aksiknak. A szűrést úgy oldotta meg a tulaj, hogy leválasztott egy nagyobb részt a térfogatból, és oda szivacsot rakott, de szerintem egyéb biológiai szűrőanyagot is lehetne pakolni. Az aksi méretei: 40 cm széles/hosszú x 25 cm magas és 25 cm mély. Tehát 25 literes bruttó az egész, ebből 6 cm van leválasztva a szűrésre, ami 25x25x6=3,75 liter! A garniknak max 21,25 liter jutna (durván), az kb. 17 liter nettó térfogat.
Ehhez tényleg csak egy levegőpumpa elég lenne és működnének is? Egy átemelőcső is adva van az aksi mellé + szivacsok.

Itt van pár kép, ha az eddigiek alapján nem lett volna teljesen világos: :)
Kép1
Kép2
Kép3
Kép4

Kérlek javítsatok ki, ha valamit nem jól gondolok. Illetve ötletek, észrevételek jöhetnek egészen bátran. ;)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.03. 18:07

Így jó, ahogy van. Ez a mattenfilternek és a szűrőkamrának a keveréke. Én azért új szivacsot tennék bele. Meg kifertőtleníteném az egészet.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.02.03. 18:15

Frettner írta:Így jó, ahogy van. Ez a mattenfilternek és a szűrőkamrának a keveréke. Én azért új szivacsot tennék bele. Meg kifertőtleníteném az egészet.

Nah, ez szuper jó hír! A gyakorlatban hogy tudnám ezeket működésre bírni? Oké, hogy légpumpa, de tök hülye vagyok ehhez, még nem olvastam/láttam sehol se hasonlót, ahol így szűrtek volna. :?
A kifertőtlenítés tiszta sor, használt cuccról van szó. Az új szivacsot meggondolom, valszeg jobb "tiszta lappal" indítani :) Egy kevés lávakő, vagy egyéb biológiai szűrőanyag gondolom nem árt.

Mekkora légpumpa kéne ehhez legalább? Ha terveim szerint több ilyet (kb. 2-3ra gondoltam) rakok egymás mellé? (Az a másik fele, hogy 3 kivezetéses légpumpa nincs is... :D)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.02.03. 22:27

stevo írta:Mekkora légpumpa kéne ehhez legalább? Ha terveim szerint több ilyet (kb. 2-3ra gondoltam) rakok egymás mellé? (Az a másik fele, hogy 3 kivezetéses légpumpa nincs is... :D)


A légpumpa a szegény ember garnélákhoz nagyon is megfelelő szűrője! Nálam egy kétkivezetéses, közepes márkájú gépezet elvisz 6 aksit úgy, hogy nem maxon megy...
Szóval bátran pakolhatsz, 2-3 akksit el kell vinnie. Ha a többi akksi is ilyen akkor a legegyszerűbb a dolgod. Pár méter levegőcső, pár T-elosztó, pár darab csapocska( ne ijedj meg ezek filléres dolgok) és kész is.
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.02.09. 00:03

Roy írta:A légpumpa a szegény ember garnélákhoz nagyon is megfelelő szűrője! Nálam egy kétkivezetéses, közepes márkájú gépezet elvisz 6 aksit úgy, hogy nem maxon megy...
Szóval bátran pakolhatsz, 2-3 akksit el kell vinnie. Ha a többi akksi is ilyen akkor a legegyszerűbb a dolgod. Pár méter levegőcső, pár T-elosztó, pár darab csapocska( ne ijedj meg ezek filléres dolgok) és kész is.

Nem kicsit foglalkoztat ez a kérdés mostanság... ahogy a nagy aksi kezd beindulni, úgy valamire el kell költeni a pénzem :D Akkor pedig már olyanra, ami megéri. ;)
A nemrég említett aksikat végül esztétikai és méretügyi gondok miatt elvetettem.

A rendelkezésre álló helyem: 90x30x30. (íróasztal egy részét beáldozván... :D) Ezt vagy 3 db 30x30x30 nano-val, vagy egy 90x30x30 aksi három részre rekeszelésével osztanám meg. Nah, de melyikkel? :roll: A világítást egy T8-as armatúra oldaná meg, egyetlen csővel, végig hosszban. Ellenben a szűréssel gondban vagyok, nem kicsit. Szeretném jól megcsinálni, költséghatékonyan, de kompromisszum nélkül. (van ilyen?! :? )
Amik számításba jöttek:
#1 talajszűrés minden aksiba és egy légpumpával hajtanám meg
#2 minden aksiba akasztós szűrő
#3 mattenfilter
#4 böszme szivacsszűrő

Ti mit ajánlotok?
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.09. 11:20

Hát én 3 db akváriumot tennék, de azért arra vigyázz, hogy legyen közöttük 1-2 cm szünet - csak a kezelhetőség miatt.
A matten viszonylag sok helyet foglal belül, az akasztós meg kívül. Akasztósból kellene 3 db, ami pont 3 x annyit fogyaszt, mint egy db légpumpa. Szóval marad a szivacsszűrő, és a talajszűrő.
A szivacsszűrő olcsóbb, könnyen tisztítható, és kivehető - visszatehető ha újra kell indítani az akváriumot.és nem kell annyi sok talaj, ami szintén nem olcsó mulatság. És egy jól beállt egészséges akváriumban akár most elkezdhetsz járatni 3 darabot, hogy kialakuljon benne a megfelelő baktériumkultúra. Erre egy működő akváriumban elég 2 hét. Mire megcsináltatod, összerakod és növényekkel betelepíted az akváriumokat, már hatásosan szűrnek. És pár nap járatás után mehetnek bele a jószágok.
A talajszűrő a leghatékonyabb, és szép is, hogy nem látszik belőle szinte semmi. Viszont egy 30 x 30-as akváriumba kell legalább 5 cm vastagon talaj, ami 4,5 liter. Vizesen inkább 5 .... és legalább 6-8 hét, míg beáll.

Segítettem?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.02.09. 16:00

Frettner írta:...
Segítettem?

Nem kicsit! Köszi szépen Dezső! ;)

Kezd kristályosodni a projekt. 8-)

Eléggé biztosnak tűnik, hogy 3db nano lesz az 1 nagy helyett, egyrészt könnyebb a karbantartás, tisztítás, mobilis, és nemhiszem, hogy annyival drágább lenne, mint az egy nagyobb.
Talán a legjobb megoldás (kezdetnek mindenképp) a szivacsszűrő lenne egy minőségibb légpumpával megtámogatva. Tetratec APS-300 lett a kiválasztottam. 300 l/h három aksira, bőven elég szerintem.

Ahogy már (lehet) írtam korábban, nem akarok cbs vagy crs garnikat tartani rögtön kezdésnek, hanem red cherry, yellow fire és sakura csapatokra gondoltam, bár lehet az rc helyzete bizonytalan, esetleg kevésbé igényes fajt tudtok még ajánlani ezeken kívül?
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2012.02.09. 18:58

Szia stevo!

Én is a 3 külön aksit választanám, a 300l/h pedig tuti elég lesz három szivacsszűrőhöz, de talán még hathoz is.
Szerintem ha már sakuráid lesznek, inkább hagyd az rc-ket. Én mellettük yellow fire-t, blue pearl-t, babaulti green-t tartanék. Őket lehet csapvízben, bár szerintem Te már simán bevállalhatod a tigriseket, vagy olyan tapasztalt akvarista.

Üdv ;) Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.09. 20:16

Gondolom nem akarsz vízlágyítással bajlódni....
Sakura, Yellow, az jó. Az RC egyetlen előnye, hogy van hova dobálni a selejt Sakurákat. Mert szelektálni kell, olyan 20-30 %-ot biztosan.
A többi nálunk kapható Neocaridina - Blue pearl, White pearl - elég színtelen......
Esetleg ha tudsz szerezni Rili-t, Orange Sakurát, Blue Sakurát.... na azok ütősek. ;) Nálam pl. a Blue nem szaporodott, viszont a Rili remekül elvan - igaz, hogy lágy vízben.....
Ha meg már Babaulti, akkor ne a green-t. Persze abból is láttam szuper jót, lime-zöld színben, de itthon elég nehezen fogsz olyat találni.
De van Blue, Brown és Zebra babaulti is.
Üdv és sok sikert.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Shrimpland a láthatáron...

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.02.09. 22:26

Galagonya írta:Szia stevo!

Én is a 3 külön aksit választanám, a 300l/h pedig tuti elég lesz három szivacsszűrőhöz, de talán még hathoz is.
Szerintem ha már sakuráid lesznek, inkább hagyd az rc-ket. Én mellettük yellow fire-t, blue pearl-t, babaulti green-t tartanék. Őket lehet csapvízben, bár szerintem Te már simán bevállalhatod a tigriseket, vagy olyan tapasztalt akvarista.

Üdv ;) Gábor

Köszi a tippeket, utánanézek majd mindenképp, hogy melyik legyen a harmadik kérdéses faj, de lehet kezdésnek marad az rc, előbb legyen meg minden, aztán ráérek gondolkozni mit is szeretnék egyáltalán :D
Aljzatot is kinéztem már Aquatic Nature Pro Soil, nagyon szép fekete színe van, és itt is előszeretettel használják :)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég