xman halas akváriuma

A fórumtagok akváriumai

xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.23. 17:02

Sziasztok.

Mint már írtam, szeretném a szobámból lekötöztetni a pincébe a garnéláimat,egyrészről azért, mert állandó jó hőmérséklet van télen is nyáron is, és mert a család, sokat panaszkodik, a zajos akváriumokra, amely a bubik szétdurranásában rejlik.(én már megszoktam).
A másik dolog, pedig ,hogy a fa ablak keretek a magas páratartalom miatt elkezdtek szétrohadni, aminek nem örülök túlságosan.
A garnélákba őrülés miatt, már legalább egy éve nincsenek halaim, és azért hiányoznak, ezért arra gondoltam, hogy össze rakok egy halas akváriumot.(persze a családis mondta, miután meghallották, hogy pincébe költözés lesz, hogy azért legyen egy szép akváriumom, ami körül nincs kupi.) :D

Mivel, a szekrény rendszer adná a továbbiakban is a helyet az akváriumnak, sajnos túl nagy méretekben nem tudok gondolkozni.
Kb.: 65 liter.
Akváriumot készíttetni szeretnék, erre egy üveges havert kértem fel.
(szívesen ragaszatnék már akváriumot, de előbb mondjuk egy 30Literessel kezdeném)Esetleg, ha valaki tudja, hogy mennyibe kerül a síküvegnek négyzetmétere, és esetleg leszabva kb mennyibe kerül az üveg anyag az ne tartasa vissza információit..

Mivel külsőszűrőre nincsen keret, és a belső szűrő látványa és hatékonysága nem a leg jobb, ezért azt találtam ki hogy legyen egy kis szűrőház leválasztva az akváriumon belül.Ezt egy 500L/h-s szökőkút szivattyú hajtaná meg,és a fűtő is itt foglalna helyet.
Szűrő anyagnak bedig külsőszűrőbe való dolgokat pakolnék.(Ezt, ha odaérünk kitalálom, hogy pontosan mit.)

Kép
Egy kis vázlat az elképzelésről.

Egyenlőre enyit tudok mondani a projektről, amint meglesz az akvárium, és a többi leköltözött a pincébe, beszámolok az eseményekről.
Ha esetleg valakinek van tapasztalata az efféle szűrésről kérem ossza meg velem.

Üdv.: Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: Ramen » 2011.03.23. 18:03

Szia!

Annyi észrevételem lenne, hogy az utolsó rekesz, ami a kiömlő ág alatt van annak nincs sok értelme így. Azon nem áramlik keresztül a víz, helyette inkább szinte csak egy helyben fog állni (valamennyire cserélődne, de nem számottevően). Én inkább azt a rekeszt elhagynám, és a többi rekesz szélességét növelném meg.
Így ha a zsák rekeszt elhagyod, akkor a víz pont felfelé fog áramolni a kiömlő ág felé.

Nem piszkálásnak szántam :)
Avatar
Ramen
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.29. 18:12
Tartózkodási hely: Pécs

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.23. 18:43

Ramen írta:Szia!

Annyi észrevételem lenne, hogy az utolsó rekesz, ami a kiömlő ág alatt van annak nincs sok értelme így. Azon nem áramlik keresztül a víz, helyette inkább szinte csak egy helyben fog állni (valamennyire cserélődne, de nem számottevően). Én inkább azt a rekeszt elhagynám, és a többi rekesz szélességét növelném meg.
Így ha a zsák rekeszt elhagyod, akkor a víz pont felfelé fog áramolni a kiömlő ág felé.

Nem piszkálásnak szántam :)


Szia!

Igen, azt nem írtam le, hogy az mért úgy van.
A szivattyú ott helyezkedne el, az alján és egy csövön keresztül nyomná ki a vizet, és fölé még kerülne szűrő anyag.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: Ramen » 2011.03.23. 18:47

Jogos! A szívatyúról meg is feletkeztem :)
Avatar
Ramen
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.29. 18:12
Tartózkodási hely: Pécs

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.23. 21:45

Szia!
Ezek a rekeszes szűrők nagyon hatékonyak tudnak lenni, hasonlóan egy külső szűrőhöz, de teljesen hangtalan tud lenni, sokkal olcsóbb és nem utolsó sorban nem fordulhat elő, hogy egy rossz tömítés miatt a padlón landol az aki vize. Szóval hajrá, jó lesz az nagyon.
Viszont a kamra öt centis szélessége kicsit kevésnek tűnik, nehéz lesz a takarítása. Ha csak egy picivel megnövelnéd, mondjuk hét-nyolc centisre, akkor már nem lenne gondod vele. Szerintem... ;)
Érdemes végig gondolni, hogy a befolyó alulra, vagy felülre kerüljön. Ha túlfolyós rendszerű, akkor nem lesz gond a felületi hártyával és ritkábban kell tisztítani. Ha alsó befolyós, akkor több szmrötyit szed össze és talán kedvezőbb lehet az áramlás is. A kérdés, hogy melyik szempont a fontosabb.
Sok sikert és várjuk a megvalósítás dokumentációját. :)
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.23. 22:01

Szia xman!

Én is valami nagyon hasonló megoldáson töröm a fejem a következő projektemhez. Nézegetem azokat a szetteket, amik ilyen rekeszes szűréssel vannak ellátva, de a barkácsolás sem áll tőlem távol és anyagi szempontból is jobban jönne ki. Kíváncsi leszek a tapasztalataidra.
Én is azt javasolnám, hogy növeld meg a szűrőnek leválasztott helyet. Takarításkor, karbantartáskor nem árt, ha az ember keze belefér és be tud nyúlni a rekeszekbe. Másrészt a nagyobb térfogat több szűrőanyagot, lassabb áramlást és alaposabb biológiai szűrést tesz lehetővé.
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.23. 22:04

gordiusz írta:Szia!

Viszont a kamra öt centis szélessége kicsit kevésnek tűnik, nehéz lesz a takarítása. Ha csak egy picivel megnövelnéd, mondjuk hét-nyolc centisre, akkor már nem lenne gondod vele. Szerintem... ;)
Érdemes végig gondolni, hogy a befolyó alulra, vagy felülre kerüljön. Ha túlfolyós rendszerű, akkor nem lesz gond a felületi hártyával és ritkábban kell tisztítani. Ha alsó befolyós, akkor több szmrötyit szed össze és talán kedvezőbb lehet az áramlás is. A kérdés, hogy melyik szempont a fontosabb.
Sok sikert és várjuk a megvalósítás dokumentációját. :)


Szia!

Ha jól számolom, akkor az rekeszenként 7,5 cm szélességű lesz.
Aló beszívású lesz, és szerintem egy esőztetővel lesz megoldva az oxigén beoldás. de épp hogy a vízszint felé gondoltam, hogy a zaj se legyen olyan nagy,és így még a vízfelszín mozgatása is meg lesz oldva.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.23. 22:29

Szia!
Szerintem nem ugyanarról beszélünk. Én a leválasztott kamra szélességére gondoltam, hogy kevés lesz. Próbálj meg belenyúlni egy ötször hetes, harmincöt centi mély hasáb aljára. Mondjuk modellezhetnéd kartonból. Akkor rögtön kiderül, hogy jó lesz-e az elgondolás.
Vagy úgyis a gyerekkel akarod majd takaríttatni? :mrgreen:
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.23. 23:13

Gabo írta:Szia xman!

Én is valami nagyon hasonló megoldáson töröm a fejem a következő projektemhez. Nézegetem azokat a szetteket, amik ilyen rekeszes szűréssel vannak ellátva, de a barkácsolás sem áll tőlem távol és anyagi szempontból is jobban jönne ki. Kíváncsi leszek a tapasztalataidra.
Én is azt javasolnám, hogy növeld meg a szűrőnek leválasztott helyet. Takarításkor, karbantartáskor nem árt, ha az ember keze belefér és be tud nyúlni a rekeszekbe. Másrészt a nagyobb térfogat több szűrőanyagot, lassabb áramlást és alaposabb biológiai szűrést tesz lehetővé.


Valóban, olcsóbb megoldás, és hatékony ha majd lesznek tapasztalataim, ami odébb van, mindenképp írok.
Szia!
Szerintem nem ugyanarról beszélünk. Én a leválasztott kamra szélességére gondoltam, hogy kevés lesz. Próbálj meg belenyúlni egy ötször hetes, harmincöt centi mély hasáb aljára. Mondjuk modellezhetnéd kartonból. Akkor rögtön kiderül, hogy jó lesz-e az elgondolás.
Vagy úgyis a gyerekkel akarod majd takaríttatni?


Ja igen, nem jutott el az agyamig amit írtál.de sajna a hely ennyi,nem lesz több az úszótérből nem akarok többet levenni.
A szűrőanyagok kiszedését, majd megoldja a barátnőm, vagy egy konyhai salátás csipesz :DÉs a kisseb darabos szűrőanyagokat, belerakom krumplis zsákba, így egyben kiemelhető lesz.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: xman halas akváriuma

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.24. 09:48

Ezt jól kitaláltad, Norbi! ;)
De tényleg csináld egy picit nagyobbra. Legalább 7-8 cm széles legyen. Az aquadepoban kapsz szép vörös lávaklövet kimérve, azzal töltsd fel, jól fog mutatni. (Lpocaknál láttam hasonló megoldást.) A bemenő nyílást csináld kicsit nagyobbra, és az első fakkban legyen szivacs, hogy az ivadékok meg a kisgarnik ne tudjanak bemenni. És azt bármikor kiveheted és kiöblítheted. Az lesz a " fizikai" szűrőd.
A következő kettőköz nem szabad nyúlni, az lesz a biológiai szűrő, a bacikultúrával.
Az utolsónak viszont megint csak "bonthatónak" kell lennie, a szivattyú miatt, úgyhogy ami a szivattyú fölé megy szűrőanyag, azt valóban valami krumpliszsákaba vagy neccharisnyába kell pakolni. De ha oda már csak perlonvatta jut, az is jó lehet.
A szivattyú alá, a beszívónyílásához tegyél egy nagyobb lukméretű szivacsdarabot, hogy ne kerülhessen bele semmi kosz, de a teljesítményt se vegye vissza. ű
Én is kipróbálom, csak vágatnom kell egy akváriumot.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Következő

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron