Peace of Green – 18 liternyi békesség

A fórumtagok akváriumai

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.04. 11:38

gordiusz írta:Köszi a képekre vonatkozó infókat.
Ami a hátteret illeti: lehet kapni öntapadós üvegfóliát. Sokféle van, létezik tejüveg-szerű sima, minta nélküli is. Pl. az OBI-ban lehet venni, de sztem más barkács áruházban is van. Ha ragasztás előtt bespricnized az üveget, akkor könnyen fel lehet rakni buborék mentesen (ki lehet alóla simogatni egy keményebb műanyag lappal, esetleg egy vonalzó is megteszi) és lehet igazgatni is. Sok sikert és lécci majd prezentáld az eredményt.


Igen, barkácsboltokban lehet kapni. Én konkrétan a Praktikerben vettem. Ez ráadásul nem ragasztós, hanem elektrosztatikus, így a vízpermetezős megoldással könnyen és tökéletesen fel lehet helyezni. A márka neve Dc-fix, így könnyen megtalálod. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.07. 20:29

Ideje a folytatásnak.
A garnélák beköltöztetését megelőző hetekben még sort kellett kerítenem egy szűrő cserére is.
Kezdetben úgy gondoltam, hogy a szetthez adott Aquatic Nature Flow 60 elég lesz, némi házi tuningolással megtoldva. Viszont ahogy a szívókosárra húzott sűrűbb szivacs telítődött, minden mosás ellenére is, úgy esett vissza a szűrő által keltett áramlás.
Be kellett látnom, hogy a minimál költségű megoldásom nem fog beválni. A dúsuló növényzet és a dekoráció miatt nagyobb áramlásra van szükség, hogy ne alakuljanak ki „holt” terek.
Még mindig viszonylag visszafogott költségvetéssel számolva reméltem, hogy egy Flow 200-as meg fogja oldani a gondjaim. Az áramlás még rendben is lett volna, de a beüzemelését követően alig 1 óra elteltével a szűrő forgórésze a legváltozatosabb hangokat kiadva kezdett tiltakozni a használat ellen. Ha pedig a szívócsövön lévő szabályzót megpróbáltam állítani, akkor elkezdett levegőt szívni mellette. Mivel így képtelenség volt aludni, éjfélkor nekiláttam visszarakni a kisebb szűrőt és másnap visszavittem a boltba a Flow 200-ast. Lehet, hogy csak én nyúltam mellé a polcon és egy rossz darabot választottam, de ez után nem akartam tovább kísérletezni az Aquatic Nature szűrőivel.
Beláttam, hogy mélyebben a zsebembe kell nyúlnom, ha megfelelő szűrést szeretnék. Megnéztem még néhány belső szűrőt is, de ezek a helyigényük miatt hamar kiestek. Végül az AquaEl FZN-1-nél kötöttem ki.
A teljesítménye bőven megfelelő. Még a szívókosárra húzott harisnya ellenére is vissza kellett vennem a szabályzó szelepével. A két szűrőkosárba pedig lényegében bármilyen szűrőközeget be lehet pakolni. Jelenleg a gyári szivacsokkal megy, némi aktív szénnel kiegészítve. Könnyen karbantartható. Még a motor és a forgórész is kiemelhető egy alaposabb tisztításhoz. Miután a levegő távozott belőle, lényegében némi halk duruzsoláson kívül más nem hallatszik belőle.

Tanultam a dologból és a tanulópénzt is megfizettem. Abba pedig inkább nem akarok belegondolni, hogy mi lett volna akkor, ha a szűrő elégtelen voltával egy alaposan benépesített akvárium esetén kellett volna szembenéznem.
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.07. 20:38

Az akvárium bejártatása tehát véget ért. Január elején végre eljött az ideje, hogy azok a lakók is bekötözhessenek, akiknek eredetileg is szántam.
Egyszerűen tartható garnélákat szerettem volna, de a red cherryknél azért valamivel különlegesebbre vágytam. Sokáig hezitáltam, hogy yellow fire vagy sakura garnélák legyenek-e.
Az akváriumnak világos, tejüveg hatású hátteret szerettem volna, bár ezt eddig nem tudtam még megvalósítani. Ráadásul az akvárium környezetét adó szoba falai elég sárgák. Ezt mérlegelve úgy érzem a sakurák jobb választást jelentenek, jobban mutatnak ebben a környezetben.
De, hogy némi változatosság legyen az akvárium élővilágában, ezért úgy éreztem még kell melléjük néhány babaulti green is. Mivel a vízigényük szinte egyforma, és a babaulti greenek a Caridina garnélák közül a szaporábbak közé tartoznak, ezért úgy véltem jól meg lesznek egymás mellett.
Hogy igazam lesz-e, azt majd az idő eldönti.
Január 13-án eljött végre a nagy nap. A hideg miatt csak egy röpke pillantás a leendő lakókra. Majd hosszas metrózás, buszozás hazáig.
Otthon óvatos szoktatás az új akvárium vízéhez. Először is finoman szétvágtam a zacskókat egy-egy műanyag dobozba süllyesztve, lehetőleg úgy, hogy nehogy valaki beszoruljon. Majd az eredetileg velük érkezett vízmennyiség nagyjából 10%-nak megfelelő adagokkal elkezdtem adagolni hozzá az akvárium vízéből 2-3 percenként. Miután elérte a régi és az új víz aránya az 1/3 2/3 mennyiséget, kb. 40 perc elteltével jöhetett a beköltözés.
A módszer innen:
http://www.planetinverts.com/Acclimating%20New%20Shrimp.html

Persze a beköltözés is egyszerűbbnek hangzik, mint amilyen volt. Először nem akarták, hogy a hálóval befogjam őket, utána pedig nem akartak kiszállni belőle. ;) Az egyik babaulti pedig egy díjnyertes halálugrást is bemutatott. Előbb kiugrott a műanyag dobozból, amiben a vízhez szoktattam őket, majd levetette magát a polc tetejéről a szőnyegre. Mivel másként nem ment, egy papírlappal gyorsan visszasegítettem az akváriumba. Ugyan a szemeiben láttam némi rosszallást, de végül tovább úszott a növények közé, és azóta is köszöni szépen jól érzi magát. :)

A nagy kalandot tehát mindenki éppen, egészségesen túlélte. 14 sakura és 10 babaulti green kezdte meg új életét az akváriumomban.

Folytatás hamarosan. :)
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: mardelboy » 2011.03.08. 23:55

A fonalalgát sikerült azért kiírtanod? a valisnerián láttam hogy van nálad.
mardelboy
Yellow fire
 
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2010.08.19. 23:39

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.09. 09:41

Az nem valisneria, hanem sagittaria. :) A valisneria levelei csavartak, ez pedig egyenes szálú.
Alga volt, van és lesz is. Mivel nincs CO2, ezért szerintem csak valamelyest visszaszorítani lehet, teljesen megszüntetni nehezen. Mostanában azon ügyködök, hogy megtaláljam a világítás, a tápozás és a carbo adagolás segítségével az egyensúlyt. Mindezt úgy, hogy lehetőleg ne a garnélák lássák kárát. Mivel kis akváriumról van szó, ezért kerülöm a hirtelen változtatásokat. Inkább apránként emelem a carbo adagokat és figyelem, hogy mikor kezd az alga visszahúzódni.
Ahhoz képest, hogy az első hetekben mennyire ellepte a növényeket, a mostani állapot egyáltalán nem olyan vészes. Akkor lényegében minden moha szürkéllett az algaszakálltól. Jelenleg a fűszálak és a növény levelek szélén kisebb, a moha szálai között pedig nagyobb staghorn alga szálak húzódnak. A riccia csomóban némi ecsetalga is jelen van. Ezeket ha tudom kicsipkedem. A világítást valószínűleg vissza fogom állítani 7-ről 8 órára, mert az egyetlen dolog amit eredményezett, hogy a mélyebben lévő anubias leveleken ismét megjelent némi barna alga.
Ez egy türelem játék, én pedig türelmes vagyok. ;)
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.09. 11:50

Én csak annyit tennék hozzá, hogy tisztázzuk a félreértést. Az akváriumban valóban Vallisneria van, abból is a Spiralis, de nem összetévesztendő a Vallisneria asiatica-val, melynek valóban csavarodó levelei vannak. A Sagitaria submers formában jóval alacsonyabb növény, rövidebb levelekkel. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.09. 14:22

Levinek van igaza.

"Megjegyzés: A Vallisneria spiralisnak nagyon hoszszú, szalagszerű levelei vannak, és a spirális kifejezés a virágát tartó szárra és nem a levél formájára vonatkozik."

Read more: http://diszhal.info/novenyek/Vallisneri ... z1G6X1relH

Ettől függetlenül nagyon szép akvárium. Grat.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: mardelboy » 2011.03.09. 15:46

És még egy gondolat ;)

Nekem az egyik low tech akimban totál megszüntette a fonalalgázó co2 nélkül ;)
mardelboy
Yellow fire
 
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2010.08.19. 23:39

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.10. 00:33

Levinen írta:Én csak annyit tennék hozzá, hogy tisztázzuk a félreértést. Az akváriumban valóban Vallisneria van, abból is a Spiralis, de nem összetévesztendő a Vallisneria asiatica-val, melynek valóban csavarodó levelei vannak. A Sagitaria submers formában jóval alacsonyabb növény, rövidebb levelekkel. ;)


A Vallisneriának tényleg nem jártam alaposabban utána. A fotókon amiket láttam a csavart levelű változata szerepelt és ez a kép maradt meg bennem. :oops:

Viszont nem kötekedni akarok, de az akváriumomban továbbra sem Vallisneria spiralis, hanem Sagittaria subulata van. ;)
Érdemes megnézni a Tropica oldalán lévő szemléltető rajzokat. Azokon lényegesen jobban látszik a két növény közötti eltérés. A nálam lévő növényeknek vékony, hosszú szálú, fehér gyökerei vannak és csak néhány levélből álló csoportot alkotnak, ahol a levelek a középpontból sugár irányba terülnek szét. Míg a Vallisneria esetében sötétebb, rövidebb a gyökérzet és a levelei lényegesen sűrűbb, tömöttebb csomókat formálnak. A Sagittari leírásában is említik és én magam is ezt tapasztaltam, hogy a növény bizonyos körülmények között hirtelen növésnek indul. Az első fotómon a jobb oldalon lévő növények ugyan azok, mint amik hátul vagy a bal oldalon vannak. Amíg a jobb oldali végig kicsi maradt, addig a többi vadul nőni kezdett, ahogy a februári képeken is látszik. Nálam valamivel több mint 50 cm a leghosszabb levél.
Sagittaria subulata
Vallisneria spiralis
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Peace of Green – 18 liternyi békesség

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.10. 00:36

mardelboy írta:...Nekem az egyik low tech akimban totál megszüntette a fonalalgázó co2 nélkül ;)


Nálam is az alga teljes megszüntetése lenne a cél. :) De azért biztató részeredményekkel is elégedett tudok lenni, ha az tartósnak bizonyul. ;)
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron