Moszat algatenyészete

A fórumtagok akváriumai

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.30. 13:03

Én nem vitatkozni akarok a véleményeddel, hanem kíváncsi vagyok a forrásaidra, mert szeretem megérteni a dolgokat. Lehet hogy igazad van, de én ezt nem tudom csak a véleményed alapján megítélni, ehhez konkrétabb információforrásokra lenne szükségem. Alapvetően mindennel szemben szkeptikus vagyok, ami nagyon újszerűen hangzik, ne vedd magadra :roll:

Hogy miért algásodom? Ezer meg egy oka lehet, leginkább az, hogy eddig 0,75 W/liter fényem volt CO2 és makroelemek adagolása nélkül, továbbá gyenge a szűrésem. Mikroelemeket és carbot a kezdetektől adagoltam. Hetente cserélek vizet, kb. 40%-ot. Kevés, nano méretű halam van, és igen visszafogottan etetem őket, ezzel nincs hiba. Egy éve üzemelt az akvárium, fonálalgákkal mindig volt problémám a legvilágosabb helyeken, ecsetalgát viszont még csak nem is láttam tél végéig. Akkor valahonnan előkerült és elkezdett burjánzani. Nem tudtam olyan ütemben vagdosni a leveleket, hogy ne nőjön vissza, sőt a legfrissebbekre is rátelepült. A felső leveleket szereti, az árnyékosabb részeket békén hagyja. Az egyik fénycsövet lecseréltem akkoriban, de a visszacserélése nem segített. Az ásványvízzel is felhagytam a szétbombázás előtt, mert az ecsetalgát összefüggésbe hozzák az ingadozó CO2-vel, és a szódafröccs minden csak nem stabil. Nem segített az elhagyása. Most 6 napja történt a nagy átrendezés, és egyelőre nem látok pozitív változást, de még nem telt el annyi idő, hogy biztosra lehessen mondani.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.03.30. 13:19

az ecsetalgám akkor jelent meg először, amikor betettem az első faágamat az aksiba. Kis fekete pontok voltak rajta, sok vizet nem zavart.

Nálam mióta nem megy a levegőztetés, azóta meg nagyon beindult! Te használsz levegőztetést ?
Növeltem a szűrő teljesítményét, mert a felső közép harmadában nagyondurván bealgásodott a matten szivacs, gondolom nem volt elég az áramlás, a fény meg rengeteg. Szóval felhúztam a flowt és a növényeket megnyírbáltam. Egyenlőre nem látok újabb telepeket fejlődni, de a régi se tűnik el. Mivel holnap lesz vízcserém, kiszedem a pumpámat és megpróbálok levegőztetést rácsatlakoztatni, viszont félek hogy nem fog összejönni, mert elég mélyen van a szűrő és sztem olyan mélyre nem tudja leszívni a levegőt, ha érted mire gondolok...
na szóval ha csökken az alga akkor ez lesz a gond. vagyis az ammónia. az ammóniát csak szellőztetéssel lehet megszüntetni, és valszeg a felszínfodroztatásom nem elég.
az ammónia okát nem tudom de sejtem. a homok betömörödhetett és a rossz bacik elszaporodtak. próbálok majd többet aljzatporszívózni.
te szoktad a talajt átporszívózni?
ha ezek se segítenek, akkor elkezdek easy carbozni, de azt a garniaim nem csipázták...


Az aksid nagyon szimpatikus nekem még mindig, így átrendezve is! Jól mutat a sokféle növény, tetszik az a nagy uszadékfa, nagyon jó a textúrája, meg a színe is illik a növényekhez!
A ricciát én nem szeretem, de sok nitrátot szív el, megpróbáltam lecserélni békalencsére, de nem bírtam kiirtani, még most is találok 1-2 ágat a mohában...

üdv!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.30. 13:47

Használok levegőztetést, eddig egy aquael mini belső szűrő vitte az akváriumot. De tényleg gyengült mostanában, kezdi végleg megadni magát a motor. Állandóan elfogyott a buborék úgy, hogy semmi koszt nem tudtam kimosni a szivacsból, végül lecseréltem a szivacsot de még most is gyengén szuperál újkorához képest. Közvetlen a felszín alatt van, és épp hogy csak szörcsög. Ez okozhat helyi CO2 hiányt is, mert még az sem jut el időben növényekhez, ami amúgy a levegőből beoldódna. Ősszel kissé elhanyagoltam az akváriumot, a Najas úgy benőtte, hogy ki se látszott a többi gaz. Durván lefogta az áramlást, a többi növényem elég ramaty állapotba került. Akkor még nem volt algagond, viszont tiszta vízkő lett pár növényem. Kiirtottam a Najast, de mire elkezdett volna javulni a helyzet, megjelent az ecsetalga. Az aljzatom nagyon laza,és rendszeresen porszívózom is. Az ammóniára van egyszerűbb ok is, a halak eleve ammóniát pisilnek :mrgreen:
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.03.30. 22:25

Wow, átalakítás előtt is mutatós volt, de utána mindenképpen lakás dísze! Az algaproblémákkal együtt tetszik! ;) Gratu.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.30. 23:16

Moszat Művésznő enged meg, hogy gratuláljak (ismét). Korábban szép tájképeid ejtettek ámulatba, most meg az akváriumod. Bár szigorú akvakertész szemmel fel lehetne vetni egy-két dolgot, de van amikor csak a látványra, a szépségre kell összpontosítani, most ezt teszem. Nagyon jók az arányok, izgalmas a berendezés, a növény választás is jól sikerült. Egy elég komoly akvakertész is vállhatna belőled, mert a tehetség benned van. Így tovább! Algák mindig is voltak, vannak és lesznek is! ;) :geek:
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.03.31. 07:32

Először is nagy gratula! Nekem az algás akvárium is nagyon bejött, még nem láttam olyat aki fonalalgát köt ágakra. Tehát no.1. :)
Ez amit most csináltál, nagyot ottvan a szeren.

Moszat írta:Használok levegőztetést, eddig egy aquael mini belső szűrő vitte az akváriumot....Ez okozhat helyi CO2 hiányt is, mert még az sem jut el időben növényekhez, ami amúgy a levegőből beoldódna :mrgreen:


Ezzel kapcsolatban annyit megjegyeznék, hogy a levegőből O2 fog beoldódni az akváriumba, tehát a levegőztetéssel csak kihajtod a CO2 az akváriumból. Szerintem felesleges levegőztetni, én a helyedben csak éjszaka használnám.

Javasolnám egy élesztős CO2 indítását, amivel remekül ellehet szórakozni. Akinek van türelme hozzá, és szerintem ezt már bizonyítottad akkor szinte alga nélkül lehet csinálni az akváriumot. Nekem sikerült hónapokig élesztős CO2-vel üzemeltetni akváriumot úgy, hogy nem volt algaproblémám, a növényeket meg alig bírtam kordában tartani. :)

Az ásványvízzel az a probléma, hogy pillanatnyilag megemeli a CO2 szintet, de egy idő után megint lecsökken, és ez az ami algásodáshoz vezet. A többi "mellékhatásáról" nem tudok, mivel nem használtam.

Sajnálom, hogy a képek jelentős része eltűnt a topicból a képfeltöltés.hu-nak köszönhetően. :(
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.31. 14:26

Levinen írta:...


Pirul a bokám :D

dobti írta:
Moszat írta:Használok levegőztetést, eddig egy aquael mini belső szűrő vitte az akváriumot....Ez okozhat helyi CO2 hiányt is, mert még az sem jut el időben növényekhez, ami amúgy a levegőből beoldódna :mrgreen:


Ezzel kapcsolatban annyit megjegyeznék, hogy a levegőből O2 fog beoldódni az akváriumba, tehát a levegőztetéssel csak kihajtod a CO2 az akváriumból. Szerintem felesleges levegőztetni, én a helyedben csak éjszaka használnám.


Ez nem így van, a gázok ugyanúgy viselkednek, mindig a kisebb koncentráció felé mozognak maguktól. Az oxigén is és a CO2 is. Ha az ember nem adagol külön CO2-t, akkor a levegőztetés pont jót tesz a CO2-nek, mert szinten tartja. A halak által termelt CO2-vel nem érdemes számolni, mivel az a levegő oxigén tartalmából keletkezik. Az oxigén lassabban oldódik be, mint ahogy a plusz CO2 mennyiség távozni képes, ezért csak úgy lehet megakadályozni ennek a CO2-nek a távozását, ha az ember megfojtja a halait. Viszont a levegőnek van egy állandó CO2 koncentrációja, ami szépen be is oldódik a vízbe. Ez persze nem elég sok mindenre, de egy alapos szellőztetéssel el lehet érni, hogy ez a mennyiség állandóan a növények rendelkezésére álljon. Ha az áramlás gyenge, nincs elég buborék, akkor egy sűrű növényzet elég durva lokális CO2 hiányt képes összehozni. Ezt meg lehet akadályozni szellőztetéssel és áramlással. Az easycarbot a levegőztetés nem befolyásolja, sőt talán jót is tesz mellé, mert állítólag erősen fogyasztja az oxigént.
Persze más a helyzet, ha az ember adagol bármilyen módon CO2-t. Ezesetben magasabb lesz a koncentráció, mint a levegőben, ezért a levegőztetés ki fogja hajtani.


Az élesztős CO2-t már egy ideje tervezem, de nem vagyok egy barkácsolós alkat. Gondolati szinten addig juttottam, hogy kéne pár méter vékony gumicső, de azt vajon hol lehet venni? :mrgreen:

A kepfeltoltes.hu meg atomot érdemel. Nem csak az én képeim miatt. Remélem csak egy darabig gyengélkedik, és nem törölték az összes régi képet.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.03.31. 17:15

Levinen írta:Moszat Művésznő enged meg, hogy gratuláljak (ismét).

Először is most jött a döbbenet... aztán gyorsan átfutottam a Bemutatkozás részt... hát igen, nem találtam Moszat bemutatkozását...
Kicsit meglepett a "Művésznő" titulus. :)
Valahol én elsiklottam ezek szerint afölött, hogy egy hölggyel állunk szemben. :oops:

Levinen írta:Nagyon jók az arányok, izgalmas a berendezés, a növény választás is jól sikerült. Egy elég komoly akvakertész is vállhatna belőled, mert a tehetség benned van. Így tovább! Algák mindig is voltak, vannak és lesznek is! ;) :geek:


Teljes mértékben egyetértek Levinen-nel, benne van a kisujjadban a dolog. Szerintem publikálhatnád az akvakertészen is az akváriumot ha van kedved, sok hasznos tanácsot kapnál onnan is. :)

Ami a levegőztetést illeti, kíváncsi lennék, hogy ha beraknál egy Drop Checker-t mikor lenne az zöld színű levegőztetésre. Nem kötözködni akarok :), csak kicsit érdekes az elméleted. Mondjuk egy kísérletet megérne. Ha tudnánk pontosan mérni a CO2 szintet akkor két ugyanakkora akvárium, vagy befőttesüveggel ki lehetne próbálni.
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.31. 18:14

dobti írta: Először is most jött a döbbenet... aztán gyorsan átfutottam a Bemutatkozás részt... hát igen, nem találtam Moszat bemutatkozását...
Kicsit meglepett a "Művésznő" titulus. :)
Valahol én elsiklottam ezek szerint afölött, hogy egy hölggyel állunk szemben. :oops:

Nem szoktam reklámozni a dolgot. Ha pasinak néznek, akkor komolyan szokták venni, amit írok :)

Ami a levegőztetést illeti, kíváncsi lennék, hogy ha beraknál egy Drop Checker-t mikor lenne az zöld színű levegőztetésre. Nem kötözködni akarok :), csak kicsit érdekes az elméleted. Mondjuk egy kísérletet megérne. Ha tudnánk pontosan mérni a CO2 szintet akkor két ugyanakkora akvárium, vagy befőttesüveggel ki lehetne próbálni.

Természetesen soha nem lenne zöld, mert a drop checker azt az ideális értéket mutatja zöldnek, amit csak CO2 beoldással lehet elérni. Ha jól emlékszem, ez 30 ppm, de nem vagyok biztos, mert gyakorlatban még sose használtam ilyen cuccot. Az elméletem azért tűnik neked furának, mert alapvetően más fogalmakban gondolkodsz. Az akvakertésznek a CO2 hiány az a 30 ppm alatti értéket jelenti. Viszont a hiánynak is vannak fokozatai. Ha nem adagol az ember külön CO2-t, akkor normál körülmények között nem mehet érdemleges mennyiségben az alap egyensúlyi érték fölé, amit a víz a levegővel kialakít. Ez az érték nem tudom pontosan hol van, valami méricskérős ember elárulhatná. Alá viszont könnyen mehet a szint, ha sok növény van. Egy erős szellőztetés felgyorsítja a diffúziót, és visszaállítja a CO2 szintet az egyensúlyi értékre. Ez persze messze alatta van az ideális értéknek, de még mindig jobb, mintha az egyensúlyinál is kevesebb lenne :mrgreen:
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.03.31. 19:25

Moszat írta:Nem szoktam reklámozni a dolgot. Ha pasinak néznek, akkor komolyan szokták venni, amit írok :)


Hidd el, én így is komolyan veszem, hogy már tudom. ;)

Moszat írta:Természetesen soha nem lenne zöld, mert a drop checker azt az ideális értéket mutatja zöldnek, amit csak CO2 beoldással lehet elérni. Ha jól emlékszem, ez 30 ppm, de nem vagyok biztos, mert gyakorlatban még sose használtam ilyen cuccot. Az elméletem azért tűnik neked furának, mert alapvetően más fogalmakban gondolkodsz. Az akvakertésznek a CO2 hiány az a 30 ppm alatti értéket jelenti. Viszont a hiánynak is vannak fokozatai. Ha nem adagol az ember külön CO2-t, akkor normál körülmények között nem mehet érdemleges mennyiségben az alap egyensúlyi érték fölé, amit a víz a levegővel kialakít. Ez az érték nem tudom pontosan hol van, valami méricskérős ember elárulhatná. Alá viszont könnyen mehet a szint, ha sok növény van. Egy erős szellőztetés felgyorsítja a diffúziót, és visszaállítja a CO2 szintet az egyensúlyi értékre. Ez persze messze alatta van az ideális értéknek, de még mindig jobb, mintha az egyensúlyinál is kevesebb lenne :mrgreen:


Másban gondolkozok természetesen, én a 30 ppm-et veszem alapul, ha növényekről van szó. Viszont tényleg érdekelne egy kísérlet csak sajna nem tudom ennyire pontosan mérni a CO2 szintet. Mindenesetre nagyon érdekes amit írtál, régebben én is filóztam ezen, hogy a légköri CO2-t hogyan lehetne a leghatékonyabban hasznosítani növényes akváriumok esetében, csak sajnos megfelelő ellenőrzés hiányában nem folytattam ez irányú kísérleteket.

Viszont tényleg javaslom az élesztős CO2-t, de persze csak ha van kedved hozzá. Készítettem egy leírást még tavaly róla (viewtopic.php?f=31&t=248). Annyit fűznék a posthoz hozzá, hogy ha a T-elágazóra egy másik palackot is kötsz, és két palackból nyomod, az egyiket "erősebbre", a máikat "gyengébbre" csinálod, akkor elég jól kordában lehet tartani a CO2 ingadozást. Ugyanis amikor látszik, hogy gyengült a CO2 szint a "gyengébbre" csinált palackot leválasztod, és csinálsz egy újabb adag cuccot.
Nálam folyamatosan megvolt a 30 ppm érték. 8-) Úgy állítottam be, hogy folyamatosan ment a "levegőztetés" is a szűrővel, tehát O2 is jutott be a vízbe, és pont optimális szinten tartva a O2-CO2 szintet. Éjszaka, nappal ugyanúgy működött. Egy garnélának se lett baja (CRS-eknek is tetszett, mert a CO2-vel kellően letudtam vinni a pH-t). A növények mint a gomba, úgy nőttek. Természetesen a bubizás se maradt el. :mrgreen: A világítás 22W volt bruttó 30 literre, ha nettót veszek alapul akkor megvolt az 1W/liter.

Bocsi, hogy itt szétoffolom a topicodat, mostmár csendben maradok. :roll: :)
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron