Moszat algatenyészete

A fórumtagok akváriumai

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.31. 20:28

dobti írta:Viszont tényleg javaslom az élesztős CO2-t, de persze csak ha van kedved hozzá. Készítettem egy leírást még tavaly róla (http://garnelaforum.hu/viewtopic.php?f=31&t=248). Annyit fűznék a posthoz hozzá, hogy ha a T-elágazóra egy másik palackot is kötsz, és két palackból nyomod, az egyiket "erősebbre", a máikat "gyengébbre" csinálod, akkor elég jól kordában lehet tartani a CO2 ingadozást. Ugyanis amikor látszik, hogy gyengült a CO2 szint a "gyengébbre" csinált palackot leválasztod, és csinálsz egy újabb adag cuccot.
Nálam folyamatosan megvolt a 30 ppm érték. 8-) Úgy állítottam be, hogy folyamatosan ment a "levegőztetés" is a szűrővel, tehát O2 is jutott be a vízbe, és pont optimális szinten tartva a O2-CO2 szintet. Éjszaka, nappal ugyanúgy működött. Egy garnélának se lett baja (CRS-eknek is tetszett, mert a CO2-vel kellően letudtam vinni a pH-t). A növények mint a gomba, úgy nőttek. Természetesen a bubizás se maradt el. :mrgreen: A világítás 22W volt bruttó 30 literre, ha nettót veszek alapul akkor megvolt az 1W/liter.

Bocsi, hogy itt szétoffolom a topicodat, mostmár csendben maradok. :roll: :)


Az élesztős CO2-t mindenképpen megoldom előbb-utóbb, csak fel kéne emelni a valagam és elmenni bevásárolni a hozzávalókat. A légköri CO2-t sajna csak addig lehet hasznosítani, amíg az ember nem akarja az egyensúlyi érték fölé emelni a koncentrációját, tehát nem adagol semmi extrát. Mert onnantól a diffúzió már ellenünk dolgozik. Mondjuk az egyensúlyi mennyiség is sok mindenre elég, hiszen a természetben is csak ennyi áll a vízinövények rendelkezésére.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.03.31. 21:10

Nem biztos, hogy érdemes elkapkodnod a CO2 rendszer kialakítását. Szerintem mérlegeld, hogy milyen célt szeretnél elérni!
Az akvakertészek célja általában az, hogy a növényeket minél gyorsabb fejlődésre bírják és így minél rövidebb idő alatt elérjék a kívánt látványt. Ezért adagolnak nagy mennyiségű tápot, ezért az erős világítás és ezért megy a nagynyomású CO2 is. No és persze a nagy mennyiségű rendszeres vízcseréről és az erős szűrésről se feledkezzünk meg, hogy valahogy meg lehessen őrizni az egyensúlyt.
De a low tech irány sem rosszabb semmivel, ha el tudod fogadni, hogy a növények lassabban fognak fejlődni, illetve akadnak olyan kényes növények, amiket ilyen körülmények között csak nehezen lehet tartani. Az alga kordában tartása és az egyensúly megtalálása itt talán valamivel több türelmet igényel. Számomra ez az irány szimpatikusabb jelenleg, mint a high tech túlpörgetett megközelítés. Úgy hiszem ez kíméletesebb a lakók számára is. Kevésbé táncol a pengeélen a rendszer. (Persze lehet, hogy ezek csak szubjektív érzések...)

Egyébként az ásványvíz miatti CO2 ingadozás, a szűrő betegeskedése, a nem megfelelő áramlás kapásból három olyan ok, ami akár önmagában is elég lenne ahhoz, hogy az algásodás beinduljon itt-ott. Az ásványvizes CO2 pótlás is szerintem akkor lehetne jól használható, ha valahogy az egyszerre bejuttatás helyett inkább a folyamatos, egyenletes adagolást meg lehetne oldani. Valamilyen csepegtetős rendszer?
A növényes fórumokon számtalanszor lehetett olvasni, hogy ha a világítás, a CO2, a tápozás, a szűrés terén nem tudod a megfelelően egyenletes szintet és egyensúlyt biztosítani, az igen könnyen vezet az algásodás beindulásához és egyéb problémákhoz. Az élesztős CO2 sem fogja megoldani a problémát, sőt lehet, hogy tovább ront a helyzeten, ha a többi összetevő nincs a helyén.

Amúgy egyet értek veled azzal kapcsolatban, amit a szellőztetés hatásáról írtál. Extra CO2 beoldás nélkül a levegőztetés valóban segít azon, hogy a vízben oldott CO2 szintje közel azonos legyen a légkör szintjével. Valószínűleg abban is segít, hogy ne legyen erős ingadozás a nappali és az éjszakai CO2 szint között se. Lehet, hogy így a növényeknek kevesebbel kell beérni és kicsit lassabban fejlődnek, de a carbo óta ennek sem kell törvényszerűen így lennie.

Persze ez csak az én véleményem... ;)
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.19. 15:55

Kép
Mai állapot, félig kész Riccia gyeppel. Lett két új halam is, Amanda lazacok. Majd ha meglesz a külső szűrő, akkor kapnak társakat is, mert 2 lazac az nem lazac.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.19. 15:58

nagyon szuper!!!
teccik a riccia mező!

meglátjuk hogy bírod metszéssel :] ecsetalga nyomát se látom... történt valami változás e téren?
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.19. 16:09

Van még ecsetalga, de az átalakítás óta nem jelent meg új. Úgy tűnik, a talajtakarítás vagy a nagyobb vízmennyiség segített. Egyelőre még mindig ugyanaz a kis gagyi szűrő viszi az akváriumot.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.19. 16:14

a flow is sokat számít, lehet jobb az elrendezés! de az is lehet hogy klímaváltozás kellett a növényeknek :]
csak így tovább!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.04.19. 17:09

Pöpec! Egyre szebb az akváriumod. :) ;) Gratula!
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.04.27. 22:27

Hogy áll az aki :) ?Másik fórumon láttam hogy kivettél az akiból egy adag Microsorum pteropus 'Windelov'-ot.Mi volt az oka?Sok lett ,vagy más növényt tervezel helyette berakni? :D
Ebből egy kis adag nekem is jól jönne,annyira szép :mrgreen:
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.04.29. 20:05

A 'widelov'-t a kis akváriumból vettem ki, és azért mert a 4 falból már 3-hoz hozzáért. Kinőtte magát az elképzeléseimből :) Továbbá kaptam 'needle leaf' változatot és azt akarom a helyére rakni. Egyelőre visszaraktam a widelow-t, hogy ne romoljon le a növény mire elviszi valaki, az új jövevény meg mellette szorong.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Moszat algatenyészete

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.05.12. 14:01

Kép
Az első kép az új szűrővel. Egy tetratec 400-ast vettem végül. A fonálalgák azóta egyáltalán nem nőnek, csak a régi darabokat nem sikerült még maradéktalanul kiirtanom. Az ecsetalgának csak pár maradványa él még, azokat levelestül irtom szép fokozatosan. Viszont kovamoszatok jelentek meg a moháimon, és néhol mintha el is halnának tőle. Hatalmas pozitívuma még a szűrőnek, hogy ha felkavarom az akváriumot, fél órán belül újra kristálytiszta. És ezek az átlátszó csövek sokkal jobban beleolvadnak a háttérbe, mint a régi belső szűrő. Új növény a jobb hátsó sarokban egy Cryptocoryne crispatula.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég