Kezdő vízi mókusegér

A fórumtagok akváriumai

Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: pezse » 2014.01.29. 22:51

És akkor jó sok duma kezdete itt >

Üdv Mindenkinek!

Zsolti vagyok, 'hótkezdő, ez az első próbálkozásom garnélákkal. Ezer éve volt halas akváriumom, de az inkább felejtős kategória. Kicsi voltam és idióta. :) Barátnőm mondogatta az utóbbi időben, hogy olyan jó lenne a soha nem használt, de már évek óta ott álló akváriumába valami életet lehelni, úgyhogy némi utánaolvasgatás után tavaly decemberben bele is vágtam a dologba. Régebben már olvastam a törpe garnélákról, úgyhogy abban biztos voltam, hogy én ilyeneket akarok tartani, viszont barátnőm szeretett volna valami kis halakat, úgyhogy kiegyeztünk az Otocinclusokban, mivel ők igen jól megvannak a garnélákkal és még jópofák is. És akkor a részletek:

Akvárium: 42x27x25 - 28l (nettó 21l~)
Szűrő: Eheim Aqua Corner 60
Világítás: Haqos Stellars 13W (napi 10-11 óra kb)

Aljzat:
- Ista Shrimp Soil
- aprószemű kavics

Dekor:
- 1db Seiryu kő
- 2db Red Moor gyökér

Növények:
- Karácsonyi moha
- Echinodorus tenellus
- Anubias barteri var. barteri
- Gömbalgák
- Egeria densa

Legutóbbi vízparaméterek (A pH elég magas, és bazi kemény a víz. Már alapból a csapból ilyen jön.):
- PH: 8,5~(EL csíkteszt és SERA cseppteszt szerint is)
- KH: 16,8-40 között, inkább 40 fele (EL csíkteszt)
- GH: 8,4~ (EL csíkteszt)
- NO2: 0 (EL csíkteszt)
- NO3: 10 alatt ~ (EL csíkteszt)
- NH4: 0,05 alatt (JBL cseppteszt)

Vízcsere: csapvíz, heti 2x nagyjából 25%, eleinte 2-3 napig állva hagyott, kb egy hete már vízelőkészítővel.

Tápozás:
- Liqui carbo (először neptun, de egy hete váltva Easy Life-ra)
- 10 naponta Dr Garden növénytáp

Akvárium indítása: 2013.12.17
11 RC garnéla betelepítve: 2014.01.03
2 Oticinclus betelepítve: 2014.01.09

Rajtuk kívül a növényekkel sikeresen behurcoltam két fajta csigát, de ebből a hólyagcsiga az, ami egy borzalom. Nem győzöm őket kiszedegetni. Nagyjából kordában vannak tartva, mert napi szinten van, hogy vagy 20-30db-ot is kiszedtem az utóbbi időben (sok nagyon aprót). Egy Eheim pickup 2012-vel indult a dolog, egy garnélát mindjárt az elején megpurcanva találtam meg benne, aztán került szivacs az alsó részébe, de bazi sok helyet foglalt és csak ideiglenes megoldás volt, szóval arról lett váltva a sarokszűrőre. Két nőstény garnéla is beadta a kulcsot időközben, az egyik ráadásul pont a szemem láttára (elkezdett úszni, aztán hirtelen fejre állt és fejjel lefelé landolt, aztán a lábai még kicsit rángatóztak és annyi, fogalmam sincs mi lett vele). Kb. egy héttel a garnélák betelepítése után észrevettem, hogy az egyik nőstény petés, illetve időközben még egy másikról is kiderült. A mai napont észrevettem egy kis garnélát a gyökéren, de már múltkor láttam egy nagyon kicsi vedleményt, szóval egy pár napja eleresztette az egyik a porontyait. A másik nősténynek még megvannak a petéi. Az egyik Oto két hét után elpusztult, a másik viszont nagyon is elvan. Valami nem volt rendben azzal, nem nagyon evett, meg a másikhoz képest elég inaktív volt. Próbáltam mindent, wafer, uborka, stb., de nem nagyon akaródzott enni.

A sarokszűrőt mikor beraktam, akkor elég idegesítő volt a hangja (az ágytól 1 méterre van az akvárium), az üveg berezonált vagy nem tudom, úgyhogy vágtam le egy polifoam darabot, azt pedig becsúsztattam a hátsó résbe, és úgy raktam rá az üvegre, és így viszont nagyon halk, kb. mint a Pickup. Egyébként is meg kellett volna emelnem, mert máshogy nem tudtam volna elérni, hogy mozgassa a vízfelszínt, csak, ha lentebb veszem a vízszintet, amit viszont nem szerettem volna. És akkor helyben is vagyok. Azon agyalok, hogy nem kellene-e egy porlasztót is betennem az akváriumba, vagy elég az, hogy a szűrő fodrozza a vízfelszínt? Elég oxigén jut így a kis élőlényeknek? Olvastam magyar és angol nyelvű fórumokon/weblapokon is véleményeket pro/kontra, és most már teljesen tanácstalan vagyok. Valaki segítsen ki ebben plíz.

Jó sok duma vége itt <
pezse
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.28. 21:22
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: pezse » 2014.01.29. 23:07

A fotók lemaradtak, nem valami jól sikerültek, de csak egy egyszerű kis kompakt gépezetem van:

Kép
Kép
pezse
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.28. 21:22
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2014.01.29. 23:58

Szia pezse.
Szèp kis hangulatos az akvád.
Szerintem te valamit elmèrtèl a tesztek során mert az a kh kicsit extra magas.(itt jegyzem meg az ista gatnéla talaj meg bolonditja a reagens alapu teszteket, ès pufferolja a tápoldatot az az leköti egyrèszét) Amugy szuper talaj én is használom egy 40 literesben.
Ha te Hajdu-Bihari vagy ès esetleg Debreceni akkor tuti nincs olyan kh èrtèked (már ha hálozati vizet használsz).
Az Rc tökéletes kezdö garnéla, nagyon jo választás.
Gratula az akvához, remélem sok örömöd lesz benne.
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: pezse » 2014.02.01. 18:56

lacee13 írta:Szia pezse.
Szèp kis hangulatos az akvád.
Szerintem te valamit elmèrtèl a tesztek során mert az a kh kicsit extra magas.(itt jegyzem meg az ista gatnéla talaj meg bolonditja a reagens alapu teszteket, ès pufferolja a tápoldatot az az leköti egyrèszét) Amugy szuper talaj én is használom egy 40 literesben.
Ha te Hajdu-Bihari vagy ès esetleg Debreceni akkor tuti nincs olyan kh èrtèked (már ha hálozati vizet használsz).
Az Rc tökéletes kezdö garnéla, nagyon jo választás.
Gratula az akvához, remélem sok örömöd lesz benne.


Köszi! :) Egyébként debreceni vagyok. A kh az csíkteszttel lett mérve, ami eleve ilyen tól-ig tartományban olvasható le, illetve, ha az is bejátszik amit írtál, akkor simán elképzelhető, hogy totál nem fedi a valóságot.
pezse
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.28. 21:22
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: pezse » 2014.02.06. 21:40

Kiegészült még néhány növénnyel, kicsit meg is lett variálva és meg lett növelve a lakosság. :)

Kép
Kép
pezse
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.28. 21:22
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.02.06. 22:12

Szép, jópofa, hangulatos low-tech akva! Gratula!
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: tatranfanatik » 2014.02.08. 11:52

ez a hosszúszárú nemtudommilyennövény nqagyon jó hangulatot ad neki. Ha garnéla lennék, ilyen akváriumban szeretnék élni :)
tatranfanatik
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.09.20. 17:23

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: pezse » 2014.02.09. 21:12

tatranfanatik írta:ez a hosszúszárú nemtudommilyennövény nqagyon jó hangulatot ad neki. Ha garnéla lennék, ilyen akváriumban szeretnék élni :)


Az a növény ez lenne: http://diszhal.info/novenyek/Elodea_densa.php. Sajnos valamiért az utóbbi időben elkezdte megmakacsolni magát, a levelei barnulnak alul, foszlanak, stb, ma is ki kellett dobnom vagy két tövet. :( Pedig nőnek rajta az új hajtások, de valami mégsem ok. Van árnyékosabb és megvilágított helyen, de valami egyéb dolog lesz a probléma. Pedig nekem bejön, és a garnélák is szeretnek rajta mászkálni, ha éppen felfedezhetnékjük támad.
pezse
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.01.28. 21:22
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Kezdő vízi mókusegér

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2014.05.01. 03:12

Szia, nekem is nagyon tetszik az akváriumod, hangulatos az összkép és változatos a növényvilág. :)

Az Elodea lehet, hogy több fényt igényelne a töveknél, szerintem inkább a világosabb helyekre tedd és ne túl sűrűn. De lehet, hogy csak alkalmazkodik a megváltozott fényviszonyokhoz(ha pl. áthelyezted a világítást), ha hoz új hajtásokat, akkor majd azokat ültesd le, azok már szebben fognak fejlődni.

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com


Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron