Üdvözlet és a kezdet

A fórumtagok akváriumai

Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.01.12. 18:53

Sziasztok,
Új vagyok a forumon, ezért egy üdvözléssel kezdem és egy rövid bemutatkozással:
31 vagyok, gyerekkorom óta foglalkoztatnak az akváriumok, többször volt akváriumom, de nem mindig volt lehetőségem arra, hogy megtartsam őket. Általában a halak miatt tartottam akváriumot, de az utolsó tankban, már garnélák is voltak és nagyon megtetszettek a kis lények. Eltelt pár év akvárium nélkül, de visszataláltam...

Kedves Olvasók,
Bemutatom Nektek a kezdeteket, avagy így indultam neki a garnélás életnek:
Technika:
- AD NanoLife Cube Shrimp szett
--25x25x30 cube
-- Haqos Flex-400 akasztós szűrő
-- Haqos Stellars 13w csiptetős lámpa

Talaj:
Dennerle Nano Garnelenkies Sunda fehér aljzat
ADA Aqua Soil Amazonia

Dekor:
Red Moor
Fuji kövek

Növény:
Gömb moha
Riccardia chamedryfolia (Fujira és red moorra kötözve)
Sagittaria subulata
Elatine Hydropiper
XXX Hátul megbúvó pár szál háttérnövény – ajándékba kaptam, nem tudom a nevét
XXX Bal oldalt a fuji tövében leveles – ajándékba kaptam, nem tudom a nevét

Rövid leírás:
Az kis kockát alapvetően garnéláknak készítettem, de a növényes akváriumok ihlettek meg pár hete. Akkor gondolkodtam, hogy valami olyat szeretnék, amiben a garnélák jól fogják magukat érezni, de alapvetően a növények is otthonra lelhetnek. Ezért döntöttem a vegyes talaj mellett. Kapóra jött, hogy a zsák amazoniát együtt tudtam felhasználni egy bajtársammal, viszont mindenképpen szerettem volna fehér talajt is. Olcsón vettem márványt és végül nem használtam, mert későn olvastam utána:), de aztán beszereztem a Dennerle talajt is. Remélem az amazonia-t a növények, a dennerle-t a garnélák fogják meghálálni:)
Igyekeztem olyan követ választani, ami nem keményíti a vizet, ezért döntöttem a Fuji mellett. A kő talán jó otthont ad majd a Riccardiának. (a köveket amúgy kalapáccsal formáltam;-)
Furcsa módon a Red Moor gyökér volt az első, amit megvettem az akváriumhoz, akkor még nem ismertem a leendő akváriumom méreteit ezért azt hittem, hogy majd az "óriás" red moor - ami GA-tól érkezett postán - őrült jól fog kinézni. Tévedtem, a gyökér 70%-át le kellett fűrészelnem, így is elég markáns darab maradt meg belőle.
Növény választásban sem vagyok gyakorlott. Kerestem a gömbmohát, mert régen voltak garnéláim (egy halas akváriumban) és azt imádták. Abban biztos voltam. Kerestem mohát és kerestem pár nem túl nagyra növő növényt, amit a garnik majd bogarászhatnak. A növények kapják a GA-s micro/macro tápot, de csak módjával.
Az amazonia miatt pár hétig biztos nem lesznek még benne lakók, de már várja őket egy doboz mandulalevél és "Ebita Breed Quatro II - természetes alapanyagú garnéla táp" is. Red Cherry-t mernék csak bele tenni, de bátrabban választanék, ha gyakorlott szemek azt mondanák, hogy akár mehet bele kényesebb is... CRS? Tudom, hogy a víz minőségén sok múlik, de azt most tudom borítékolni, hogy a munkahelyem íróasztalán lévő nano-nál nem hiszem, hogy PH-t fogok állítani meg keménységet... így? CRS? (eléggé szeretném, de a Red Cherry-vel is boldog leszek:)

És akkor íme pár kép.

Kép
Kép
Kép

Üdvözlettel,
Dávid (daszabo)
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.01.12. 20:25

Szia Dávid,

Üdv a fórumon és a garnélás világban! Szép kis aksi lett! Talán bátrabban rakhattál volna (kötözhettél volna) mohát a gyökérre vagy a lávakőre, de idővel jó lesz így is! :) Kicsit sokallom a külső szűrődet, ha jól emlékeszem ez 400l/h, egy kicsit visszafojtanám, mert ez így sok lesz. A világításod a bruttóhoz nézve is 0.6W, és alig van benne növény, így - bár nem tudom, hogy naponta hány órát megy - de kicsit sokallom a fényt. Ha nekiállsz tápozni, szerintem még durvábban algásodni fogsz. A garniknál nyugodtan jöhet CRS, viszel be egy 5l-es kannában mindig RO-t, vagy desztilált vizet és azt felsózod, 5l csere elég is lesz hetente, a CRS vígan ellesznek! Csapvízben mondjuk felejsd el...
Nem látok fűtőt az aksiban és a szűrő szívó ágára majd rakj egy szivacsot vagy valami védőt, mert ha növendék lesz benne, akkor annak annyi lesz.
CRS-eknél talán a párolgásra kicsit figyelnék, mert pár nap alatt akkorát párolog, hogy instabil lesz a ph.
Amazonia talajnál kifejezetten fontos, hogy várj minimum 4 hetet, mielőtt garni kerül bele.

Milyen szűrőanyag van az akasztósban?

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.01.12. 20:34

Szia Tibor.
Igen, az akasztósról elfelejtettem írni, hogy még nincs benne szűrőanyag. Ötletet szívesen fogadnék, még csak a szivacs van benne, meg a szivacsnál láttam némi aktív szenet. Minimális van csak benne. A 400liter/h-t fojthatom a biológiai töltettel, mert annak helye közvetlenül a propeller mellett van. Ha telerakom akkor biztos lassul. Vagy tévedek?
Gyökérre/kőre felkötöztem ami volt, bízom a növekedésben, de valójában némi önmérsékletet próbáltam gyakorolni és nem túlsokat költeni:) (bár azt már látom, hogy ez a hobbi - ahogy a többi hobbi is - szépen viszi a pénzt:)
CRS témához. Sajnos csapvíz lesz, de igyekszem majd körültekintő lenni, hagyom állni és lecsapok az esővízre is.
Fűtő nincsen, de az akvárium egy irodaházban van, ahol minden percben ugyanannyi a hőmérséklet, a szobahő biztosan megfelelő lesz növénynek/garnélának egyaránt, emiatt így nem igazán aggódom.
Üdv, Dávid
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára daszabo 2014.01.12. 20:38-kor.
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.01.12. 20:37

Ja és napi 8-9 órát megy a fény. (munkaidőben)
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.01.12. 21:03

daszabo írta:Szia Tibor.
Igen, az akasztósról elfelejtettem írni, hogy még nincs benne szűrőanyag. Ötletet szívesen fogadnék, még csak a szivacs van benne, meg a szivacsnál láttam némi aktív szenet. Minimális van csak benne. A 400liter/h-t fojthatom a biológiai töltettel, mert annak helye közvetlenül a propeller mellett van. Ha telerakom akkor biztos lassul. Vagy tévedek?
Gyökérre/kőre felkötöztem ami volt, bízom a növekedésben, de valójában némi önmérsékletet próbáltam gyakorolni és nem túlsokat költeni:) (bár azt már látom, hogy ez a hobbi - ahogy a többi hobbi is - szépen viszi a pénzt:)
CRS témához. Sajnos csapvíz lesz, de igyekszem majd körültekintő lenni, hagyom állni és lecsapok az esővízre is.
Fűtő nincsen, de az akvárium egy irodaházban van, ahol minden percben ugyanannyi a hőmérséklet, a szobahő biztosan megfelelő lesz növénynek/garnélának egyaránt, emiatt így nem igazán aggódom.
Üdv, Dávid

Üdv a fórumon! Szerintem egyenlőre, legyen Red Cherry. A CRS-ek nem maradnak meg csapvízben, és a fene tudja mi kerűlhet az esővízbe, míg leér.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.01.12. 21:07

Keiron írta:Üdv a fórumon! Szerintem egyenlőre, legyen Red Cherry. A CRS-ek nem maradnak meg csapvízben, és a fene tudja mi kerűlhet az esővízbe, míg leér.


Megfogadom, inkább nem akarok több lépcsőt, nehogy felbukjak:)
Köszönöm a tanácsot!
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.01.13. 17:53

daszabo írta:Szia Tibor.
Igen, az akasztósról elfelejtettem írni, hogy még nincs benne szűrőanyag. Ötletet szívesen fogadnék, még csak a szivacs van benne, meg a szivacsnál láttam némi aktív szenet. Minimális van csak benne. A 400liter/h-t fojthatom a biológiai töltettel, mert annak helye közvetlenül a propeller mellett van. Ha telerakom akkor biztos lassul.


Dávid,

Rakj bele ADA Biorio-t, zsákban (mert könnyű és belemosódik a vízbe) vagy valahogy meg kell oldani, hogy bent maradjon. Az elég sűrű, elég porózus, nagyon jó szűrőanyag. És a sűrűsége fojt eleget - talán.
Kerionnak igaza van, ha csak csapvíz, akkor CRS felejtős.
Az irodaházban hétvégén és éjjel sincs 18 fok? Egy fűtő 3e forint...

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.01.13. 19:23

Szia Tibor,
substrat-pro anyag került a szűrőbe. Riccardia növényem egy fém hálón volt, azt a hálót használtam terelőnek. Még látok benne lehetőséget, egy másik forumon szúnyoghálót javasolta valaki, elég jó ötletnek tűnik!:)
Köszönöm a tanácsot, tényleg megmaradok az "igénytelenebb" garnélánál és ha már legalább kicsit beállt a víz/növények, akkor a vízminőségen lehet, hogy tudok javítani. Egyelőre az a cél, hogy némileg algamentesen elkezdjenek növekedni a növények és az amazonia is "kiszellőzze" magát.
Üdv, Dávid
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2014.05.01. 03:26

Szia, jól néz ki az aksid így a kezdeti képeken, különösen tetszenek a Fuji kövek benne.
Gondolom azóta már kicsit benőtték a növények is a helyet, majd tehetnél fel új képet...garnélák közül végül kire esett a választás?
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Üdvözlet és a kezdet

HozzászólásSzerző: daszabo » 2014.05.01. 20:07

Galagonya írta:Szia, jól néz ki az aksid így a kezdeti képeken, különösen tetszenek a Fuji kövek benne.
Gondolom azóta már kicsit benőtték a növények is a helyet, majd tehetnél fel új képet...garnélák közül végül kire esett a választás?

Szia, nagyon köszi! A kezdet óta már nagyon sok változás történt. Csomó növény kikerült és be is:)
Most pedig kb így néz ki:
Kép

Van harangos CO2, van külső szűrő és nagy átlagban szépen fejlődik minden. Van algám is, de ilyen kicsi akváriumban én ezt a mennyiséget elfogadom. :)
Amano garnélák takarítanak és sakurát vettem. Úgy döntöttem, hogy jobb az, ha a garnéláknak is jó, sőt:) Szóval egyszerű garnélát tartok, mert nem tudok a víz minőségével sokat foglalkozni. Áldozok így is, hogy jó legyen, de lehetne sokkal többet és akkor más ("szebb") garnélák is jöhetnének. (ehhez mondjuk legalább egyszer mérnem kellene a vizem minőségét, de nincs semmilyen teszterem)
Köszi az érdeklődést:)
Üdv, Dávid
daszabo
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 18:09
Tartózkodási hely: Gyömrő


Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron