Boomo Garniszállója

A fórumtagok akváriumai

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Nya » 2012.10.23. 18:54

RO-t szerintem mindenképpen szerezz be,azt a garnik is meghálálják,én még a "csapvizes"garnik vizét is keverem RO-val.Egyszerűbb mint gyantával lágyítgatni!És hosszú távon még anyagilag is jobban jössz ki vele! ;)
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.24. 19:42

Nem tudtam megállni megmértem menyi víz megy át a szivacsszűrőkön .Ezek inkább csak megközelítő értékek nem pontos labor tesztek .Biztos van benne valamennyi hibahatár!Több mérés biztosan hitelesebb lenne.

Kép

Pár száz Ft volt : 2db 20 as PVC T elágazó és 1 db 20 as 1 méter cső.
Megpróbálom pontosan leírni remélem nem marad ki semmi fontos hátha valakinek segít .

A levegő pumpa gyári adatok :

2x210l/h teljesítmény, 3W fogyasztás,2 kimenetes külön-külön szabályozható, 0,014MPa nyomás, (~ 1400 víz oszlop mm).
Jó a fogyasztása, olcsó cserébe kissé hangos :( . Maximumon megy egy kimenetre 3 szivacs szűrő jut .Szivacsszűrőként kB 70l/h levegő ,visszacsapószelep ,3 as elosztó , vezeték miatt ez biztos kevesebb.

Két buborék vezető csövet teszteltem .mindkettő végén szűrőszivacs .Szivacshenger méretei :12 cm átmerő 6.5 cm magasság kB 30 as ppi a cellák sűrűsége. Nincsen porlasztó kő beépítve. A szűrőnek a buborék vezető cső és a szivacs csatlakozásánál kB 1 cm es perem van. Ebbe lehet belerakni a csövet. Buborék vezető csőben megy a 6 mm-es levegő cső a szűrőhöz.

Kisebb gyári 7 cm-es cső + a T elágazás 1.5 cm = 8.5 cm hosszú csővégétől a T elágazó alsó pereméig. A mérés miatt ki kelet emelnem a szűrőnek T kiömlő nyílását a víz fölé .Normál üzemben amikkor a szűrő a talajon van még biztos húz valamennyi vizet a felszálló buborékok amikkor kilépnek a csőből.
Hosszabb PVC cső 15,5 cm + a T elágazás 1,5 cm =17cm hosszú csővégtől a T elágazó alsó pereméig.

Befőttes üvegbe gyűjtöttem a T elágazóból kifolyó vizet .Amikkor úgy gondoltam pontosan mértem meg volt a 20 másodperc,és ideális volt a mérés .Akkor befőttes üveg ki és a benne lévő vizet lemértem egy mérő edénybe .Azért használtam T elagázót könyök helyet mert magának a gyári szűrőnek sincsen a buborék vezető csövének kivezetése .Ez biztosan javítana a mérésen ,de nem lenne annyira pontos szerintem. T idom inkább rontott a szűrő üzemi teljesítményéhez képest.

Kép

8,5 cm hosszú belső méret 18 mm 471 ml/20 mp ~70l/h levegő 84,7 liter /h víz szállítás

17 cm hosszú belső méret 16 mm 583ml/ 20 mp ~70l/h levegő 96,8 liter/h víz szállítás.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.24. 20:03

Nya írta:RO-t szerintem mindenképpen szerezz be,azt a garnik is meghálálják,én még a "csapvizes"garnik vizét is keverem RO-val.Egyszerűbb mint gyantával lágyítgatni!És hosszú távon még anyagilag is jobban jössz ki vele! ;)


Van aki 2 oszlopos anion kation gyantát használ és otthon regenerálgat .Ez talán a legolcsóbb ,de macerás nekem a regenerálás. Kevertágyas gyanta regenerálása otthon elég nehéz lenne . Ezt az iparban pl. úgy oldják meg hogy vizel a gyantát fellazítják egy tartályban és kompresszor levegő segítségével fajsúly alapján szét válasszák a gyantát .Nem tudom alapból melyiket csinálják könnyebre de azt hiszem a kation kerül felülre az anion alulra így már szét választott gyantát tudják regenerálni és utána vizel összekeverik egy tartályba. Egy kg kevert ágyas gyanta regenerálása kB 10 FT önköltség mire az akvaristához ér lesz 6-700 Ft :(( .RO a legkényelmesebb én is erre hajlok .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.24. 20:40

Sosem volt szivacsszűrőm, de Nekem furcsán hangzik, hogy több a vízszállítás, mint a levegőmennyiség. Valahogy nem tartom lehetségesnek, sőt, inkább csak a levegőmennyiség felét tudnám elképzelni. Persze Én csak kibic vagyok... :lol:
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.10.25. 08:37

1 liter kevertágyas műgyanta 800 forint körül van, viszont ha visszaviszed az elhasználtat a boltba, akkor ha jól tudom ennek a feléért adják az újabb 1 litert. Én próbáltam gyantázni, de nekem el sem fogyott az egy liter és már meguntam. Sokkal egyszerűbb az ro-t használni és hosszútávon elvileg jobban megéri.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.10.25. 10:11

Egyszerunick írta:1 liter kevertágyas műgyanta 800 forint körül van, viszont ha visszaviszed az elhasználtat a boltba, akkor ha jól tudom ennek a feléért adják az újabb 1 litert. Én próbáltam gyantázni, de nekem el sem fogyott az egy liter és már meguntam. Sokkal egyszerűbb az ro-t használni és hosszútávon elvileg jobban megéri.


Egy liter gyanta 1800 Ft. 800-ért cserélik regeneráltra. Ezzel kb. 100 l. nullás vizet tudsz csinálni. az RO készülék persze praktikusabb. Csak éppen meg kell venni, felszerelni, cserélgetni benne a szűrőt néha, és a víz 70 %-a pocsékba megy..... tehát 100 liter RO víz előállítása során 300 liter ivóvíz vész kárba.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.25. 18:08

Beni írta:Sosem volt szivacsszűrőm, de Nekem furcsán hangzik, hogy több a vízszállítás, mint a levegőmennyiség. Valahogy nem tartom lehetségesnek, sőt, inkább csak a levegőmennyiség felét tudnám elképzelni. Persze Én csak kibic vagyok... :lol:

Pedig nálam sajnos sajnos elég rossz a a levegő /víz aránya :(



Én se vagyok pontosan képben .De működik a saját tapasztalatom alapján .Ami infót találtam az német nyelvterület és a szakszavakkal a Google se tud megbirkózni .Remélem nem írok nagy hülyeségeket? Talán valaki idetéved és elmondja a tutit.

A levegő buborékok "teteje" dolgozik főképp ami tolja maga előtt a vizet. 4 mm es buborék átmérőnél ez már számít ha jól értetem a viszkozitás miatt ,de ebben nem vagyok biztos .8 mm es buborék átmérő az ideális 12 mm es buboréknak a "teteje " ami tolja a vizet arányait tekintve kevés az összes levegőhöz képest. Hogy mekkora a különbség köztük nem tudom lehet ez teljesen elhanyagolható.

A felszálló buborék tolja maga előtt a vizet és kis mértékben maga után húzza . Amikor felszáll minél hosszabb a víz oszlop annál több vizet "dolgoz" meg .És emiatt minél hosszabb a felszálló cső annál jobb a teljesítménye . Van aki megdönti a csövet nem függőleges hanem mondjuk 45 fokban így még hosszabb a víz útja. De ilyet nem sokat találtam.

Csöveknél minél nagyobb a belső átmérő és minél hosszabb annál jobb a hatásfoka ,persze számít arányait tekintve menyi levegőt nyomunk bele mekkora csőbe. Egy 5 mm-es belső átmerőjű csőbe mondjuk 500 liter levegőt betolunk akkor nem sok vizet fog húzni. A csövek belső átmérője gondolom azért számít mert nem egyenesen szál fel a buborék hanem "hullámozva". Ha van felszálló cső akkor a felszálló buborék valóban át szívja a szűrőn a vizet és nem csak áramlást csinál.

A kifolyó rész ha könyök vagy íves kialakítású az valamekkora pluszt jelent de ez a víz felszínén minél kevésbé nyúljon túl .Talán itt már a kilépő víz gravitációja dolgozik valami olyan lehet mint amikor slaggal leszívjuk az akvárium vízét.

3 féle megoldást használnak a levegő porlasztóst ez ha minden igaz halkabb , levegő buborékost talán a levegő cső belső átmérője "adja" a buborék méretét. És a cseh típusút ennek a legjobb a hatásfoka és talán a leghalkabb az adhatja a pluszt ha jól értem a lényegét hogy apró lyukak vannak a cső alsó részén egy vagy két sorban és amikor a buborék húzza a vizet akkor nem csak alulról hanem valamennyire oldalról is beszívja a vizet.

Nálam sajnos a buborék cső 18 mm-es belső méretéből levesz a benne lévő levegő cső 6mm es átmérője szerintem elég sokat .Valószínűleg jobb hatásfokú az L vagy dupla L kialakítású szivacs szűrő mert hosszabb a buborék vezető cső .Nálam pl. 24 cm lehetne de így hogy alatta van a szivacs csak 17 cm max. Ha egy 50 cm magas akvárium lenne akkor elhanyagolható lenne a 6,5 cm magas szivacs.

Levegős szűrésnél ,hogy pontosan mi menyi nem tudom és az menyit javít vagy ront .

Érdekes hogy Német oldalakon pl. nagyobb 3-400 literes sügéres akváriumok szűrését is levegővel oldják meg. Nálunk ekkora akváriumi méretekben nem jellemző szerintem .Ami extrém vannak olyan cégek akik kerti tavak szűréséhez ajánlanak levegős megoldást. Sok oldalon árulnak legkülönfélébb "házi " gyártású PVC csöveket szűrőkhöz .Vagy akár kompletten szűrőszivaccsal is. Erre biztosan van kereslet náluk .

Magyarországon ha valaki neki állna barkácsolni pl. PVC vagy villanyszereléshez használt csövekből kevés befektetéssel vagy egy kereskedés be illesztené a profiljába és a neten hirdetnék .Nem hinném ,hogy ekkora kereslet lenne rá mint Németországban.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2012.10.25. 21:52

Frettner írta:
Egyszerunick írta:1 liter kevertágyas műgyanta 800 forint körül van, viszont ha visszaviszed az elhasználtat a boltba, akkor ha jól tudom ennek a feléért adják az újabb 1 litert. Én próbáltam gyantázni, de nekem el sem fogyott az egy liter és már meguntam. Sokkal egyszerűbb az ro-t használni és hosszútávon elvileg jobban megéri.


Egy liter gyanta 1800 Ft. 800-ért cserélik regeneráltra. Ezzel kb. 100 l. nullás vizet tudsz csinálni. az RO készülék persze praktikusabb. Csak éppen meg kell venni, felszerelni, cserélgetni benne a szűrőt néha, és a víz 70 %-a pocsékba megy..... tehát 100 liter RO víz előállítása során 300 liter ivóvíz vész kárba.


Én is kevertágyas műgyantát használok, szerintem baromi egyszerű vele a lágy vizet előállítani, cserével már teljesen kedvező az ára és mivel maga a műgyanta regenerálható, sokkal környezetbarátabb megoldás. Persze az RO meg is tisztítja a vizet, de sajnos nagyon sok megy pocsékba...
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.26. 21:08

Vízlágyítással kapcsolatban :
Egyoszlopos ion cserélő : http://translate.google.com/translate?h ... alzer.html
Két oszlopos ioncserélő : http://translate.google.com/translate?h ... eulen.html

Összehasonlítás ozmo vs 2 oszlopos ioncserélő ár alapján : http://translate.google.com/translate?h ... lzers.html

Nálunk természetesen más csatorna és ivóvíz árak vannak akár helyiségenként is nagy mértékben változó,de összehasonlításra talán jó.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.29. 19:19

Egy menetes csatlakozásnál volt egy minimális szivárgás kB óránként egy csepp ,de azért bosszantott .Nem vetem ki az akváriumot leeresztetem a víz szintet a kifolyó alá .Víz cserénél körbe ragasztottam 3 nap múlva föltöltetem teljesen az akváriumot nem csepeg tovább.

Kép

Egyik levegő visszacsapó szelep sípolós ha kedvező pozícióban van a levegő vezeték hangot ad .Éjjel mutatta meg ilyet is tud :(

A túlfolyóknál csak egy rövid 20 as cső és egy könyököt raktam be az akváriumokba. Még nincsen garnéla mentesítve .

Kép

Víz paramétereknél vezetőképességet mérek jelenleg. Kb 30% os vízcsere (csapvízzel )után 1 nappal.

Madano 440-450
Amazonia:350-360
Csapvíz:430

Sokáig az volt a meg győződésem az aktív talaj drága . Ha csak a vízlágyító képességét forintosítom már sokkal barátibb .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég

cron