Boomo Garniszállója

A fórumtagok akváriumai

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.09.08. 11:10

A vízcseréket hogyan fogod csinálni?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.08. 13:46

Konkrétan magát a vízcserét tehát régi víz ki friss víz be .Nem a víz beállítását akvárium tisztást stb..

2x nettó kB 200 l rendszer 2x kB 40-60 liter vizet cserélek hetente. A szűrők kB 50 literesek de persze nem lesznek csurig feltöltve a szűrőanyag is helyet foglal kB 20-30 liter víz lesz a szűrőkben szerintem.

Még nincsen kiforrt elképzelésem több lehetőségen is gondolkodtam. A fürdőszobában próbálok helyet szorítani víz előkészítésre tárolásra . Onnan vezetném be a szűrőhöz a friss vizet illetve a szűrőtől a régi vizet a fürdőszobai lefolyóhoz . Szűrőt vagy kifúrom és túlfolyó amit inkább kerülnék .Vagy a szűrőbe visszatérő vizet vezetném el a lefolyóhoz. Egy be és egy kimenő vezeték ami persze ideiglenes lenne végükön gyors csatlakozó.

Vannak olyan rendszerek ahol folyamatos a vízcsere nagyobb tartályokból folyamatosan megy be a friss víz . legalsó helyen lévő túlfolyón meg el .Ennek mondjuk otthon nem örülnének ha becsövezném a lakást :)) És a garnéláknak se lenne ideális .

Hogy viszem el a szűrőig a vizet a fürdőszobából gravitációval vagy levegővel vagy a szűrőbe bekötött diffúzoral vagy szivattyúval még nem tudom valószínűleg szivattyúval amit a szűréshez használok 2-3 perc alatt belenyomja a friss vizet az akváriumokba illetve a szűrőből kifolyik a régi víz.

Szóval kB úgy mint az akváriumoknál a külső szűrés csak a szivattyú nem a szűrőböl nyomja be a vizet hanem az előkészített vizet nyomja be az akváriumokba .A kifolyó víz nem a szűrőbe megy hanem lefolyóra. Szivattyú ,2 db gyors csatlakozó 2db 4-5 méteres LPE cső .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.09.08. 15:13

Én mondjuk az állvány tetején készítettem volna elő a vizet, onnan csak gravitációval kellett volna dolgozni.. A másik, hogy szerintem 6 akváriumnál a 20%os vízcsere több lesz mint egy szűrő űrtartalma, így nem értem egészen, h hogyan tervezed a vízcseréket.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.08. 16:19

Valami ilyesmire gondolok :

Átmenet :
Nem úgy cserélek vizet hogy kiveszem az akváriumból a régit vizet és utána töltöm az frisset. Hanem az új vizet betöltöm a rendszerbe mivel több víz lesz benne kifolyik a felesleg .Az elfolyó vízben keveredhet a régi és az új víz emiatt mondjuk nem 20% -ot cserélek hanem 30 % -ot.

Tiszta :
Ha úgy szeretném cserélni a vizet :Vizet ki utána vizet be akkor meg a szűrőben lévő vizet kiöntöm és beleöntöm az újat. De ez menyiségben kevés lesz .Ezért 2x kell ezt megcsinálnom csak nem egymásután hanem hagyok köztük időt.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.18. 19:41

Úgy látszik a webshop kiüli a 2 hetet :((

Világítást beszereztem polconként egy T5 ős 21 W-os 90 cm es bútorlámpa lesz IP 40 es szabvány vizes helységekbe fürdőszoba konyha stb. .Fény cső valami kínai csoda 6500k-s ezt adták hozzá nem tudtam meg sehogy a lumen értékét sajnos csak egy szabvány jelölés volt rajta hogy EU-ba ok Három sávos ha minden igaz. Amíg beindulnak az akváriumok talán kiderül hogy jó e elégséges. Hasonló típusú Osram vagy Philips 2000 lumen feletti értéket ad le ez lesz az alternatíva. Fényvető az nincsen sajnos azt a kertészkedők által használt fóliával dobom fel majd valamikkor .

Növényeket majd jávai moha és gömb moha kövekre kötve .Ezeket már kinéztem honnan szerzem be de amíg nincsen feltöltve nem sietek.

Ma cipeltem haza láva követ ezt szeretném majd használni.

Az elfolyó vezetéket megpróbáltam meg csinálni őszintén szólva bebuktam ezt :((( A kész csőkígyó fürdőkád feletti tesztnél megbukott. Mivel a kifolyó nyílás belső átmérője 1 colos ilyen szerelvényekkel terveztem végig vinni. Hogy biztosan ne csöpögjön (gondoltam én kis naiv ) kpe gyors csatlakozó lesz a megoldás főleg mert ilyenben volt meg az összes idom ami kelet .De az ehhez való cső kemény merev műanyag .Mivel tekercsben gyártják ezért van egy frankó íve ami ráadásul változó attól függően hol helyezkedett el a tekercsben amit nem igazán tudtam kihajtani belőle .Hát az egész hóbelevanc nyeklet mintha félkorívekből kellene egyenest csinálni 2 napi küzdelem után feladtam . Ha az egyik oldalt meghúztam ahogy feszült az ív a másikon belazult .Még ha sikerült volna is megszüntetnem a szivárgásokat fel töltésnél ahogy összefeszültek a szerelvények simán elpattanhat az akvárium üvege. Gondoltam a kpe csőt hagyom a csudába megpróbálom hajlékonnyal de ebben a méretben kétezer valahány-száz métere plusz áfa és az öreg szaki szerint csöpögni fog valószinüleg .Mivel a szerelvény záró részét merev csőre tervezték. Szóval újra tervezés. Elsőre bordás csatlakozásra gondoltam az a legolcsóbb és mivel nem lesz nyomás remélhetőleg szivárgás sem. Vannak olyan akváriumi szűrők ahol ehhez hasonló bordás idomokat használnak akár a nyomó ágba is berakva ezek ránézésre olyanok mint a tized annyiba kerülő kertészeti .Kicsivel drágább az lpe csatlakozó remélem ez működni fog .De csak akkor tudom meg ha meghozzák a vezetéket .

Kicsit utána kutattam mégis mekkora kifolyó nyíláson menyi víz tud távozni. A példában kB 750 liter egy 14-es lyukon (persze erre nem árt ráhagyni): http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... -size.html

illetve egy magyar oldal igaz ez átemelős megoldással számol 15 ősre 547 litert: http://www.akvarista.hu/?oldal=1&cikk=1646

Szóval remélem a 16 os lesz a jó szám így úsztam meg a legolcsóbban .Az akvarista üzletekben kapható 16/22 es hajlékony átlátszó vezetékkel talán sikerül megoldani.

Növényeken kívül még a talaj vár beszerzésre ,hogy be tudjam indítani az akváriumot. Igazából nem tudtam eldönteni ha nem akarok pancsolni az aktív talaj leviszi a ph-t mondjuk 6.5 re én meg a csapvizet (persze ami állt pár napig ) feltöltöm a 7.5 ph-st az eléggé stresszes lehet nekik .
A vízmű szerint ezt kapom.

Szabad aktív klór
0,24
mg/l
Klorid
34
mg/l
Vas
41
µg/l
Mangán
5
µg/l
Nitrát
13,4
mg/l
Nitrit
<0,03
mg/l
Ammónium
<0,04
mg/l
Összes keménység
211
mg/l CaO
Vezető képesség
713
µS/cm
pH
7,43


JBL Manado ra gondoltam nagyobb kiszerelésben annyiba kerül kB mint a kvarchomok igaz hogy felkeményíti a vizet de a lágy víz az azért eléggé tud dolgozni de ha a víz kemény akkor is durván meg soza ?.Egyik oldalt volt konkrét példa hát sajnos úgy tűnik :( .És nem tudom a ph-t is erősen befolyásolja e .

Kíváncsi voltam mások hogyan oldják meg akiknek hasonló lövése van mint nekem. A német oldalakon találtam több infót.
Egy ausztrál nagyobb tenyészet néhány akvárium közös szűrőn :http://www.shrimpnow.com/forums/showthread.php/9687-Shrimp-Racks-Project-by-BossAquaria-1-shrimp-Hobbiest-in-Australia

Egy német megoldás igaz csak vízcserére : http://forum.garnelenklick.de/showthrea ... ches-(halb)automatisches-Wasserwechselsystem
http://www.youtube.com/watch?v=Pum4eyZr ... tu.be&hd=1

Egy automatizált rendszer de szintén csak vízcserére :http://www.garnelen-center.de/html/zuchtanlage.html Nem tudom hogy csinálják de a kép alapján úgy tűnik anion kation ioncserélő oszlop van semmi kevert-ágy .KB a kész víz jön le nekik .Nagy tételben az ioncserélős megoldás tuti olcsóbb ,de aki otthon neki áll savazni lúgozni nyomás alatt hát. Beszéltem egy vegyésszel azt mondta 1000 liter sótalan-víz önköltségi ára 100 Ft. Úgy hogy a Dunából veszik ki a nyers-vizet. Régebben sokan gyantáztak otthon és csak sóval regeneráltak.

Kínai : http://www.aqua-szene.de/2010/08/keep-s ... -kulturen/ itt is hasonló lehet a csapokból ítélve

Szintén német : http://www.garnelenstube.eu/verkauf_zuchtregal.html
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.09.19. 06:56

Igazából csak a vízösszetételhez szeretnék hozzászólni, a többihez nem tudnék. Biztosak ezek az adatok? Csak mert közel 5X annyi klór van ezek szerint Nálatok a csapvízben, mint amennyit a törvény előír, ráadásul kicsit nitrátos is ivóvízhez képest. Ez azt az összképet adja, hogy valami elég szennyezett élővízből csinálják az ivóvizet felétek. A pH is furcsa kicsit. A vízvezetékek védelme érdekében mindig kicsit 7 fölé állítják a pH-t, hogy ne legyen emiatt belső korrózió, azonban 7,2, maximum 7,3-nál meg szoktak állni, hiszen efölött feleslegesen drágítaná csak az előállítást. Talán eleve egy kissé lúgosabb vízből csinálják, ami szintén valamilyen élővízre utal.
Bár bevallom férfiasan, nem olvastam vissza, hogy tervezed-e, de valamilyen vízkezelő használatát mindenképp javasolnám vízcsere előtt, mert a pihentetés ide biztosan nem lesz elégséges megoldás, a viszonylag magas nitrát-szint miatt pedig sok-sok növényt ültetnék a helyedben.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.19. 10:53

Szia

Nem tudom pontosan ezek az értékek a valósak e a vízművek fővárosi vízmű infóknál lehet ezt látni itt a link : http://vizmuvek.hu/hu/fovarosi-vizmuvek ... erkep#map0

Én nem mértem meg egy paramétert sem de gondolom nekik a műszerezettségük is jobb mint amit én betudnék szerezni.

Az oldal közepén jobb oldalt van egy modul a weboldalban (Vízminőség )és ott van kerületekre lebontva én perpill a XX. Kerületben lakom és ezek az értékek voltak mivel copy-paste így el se irhatam ,de pl. Csepelen a XXI ker. a vízben 0,34 a szabad klór az még durvább . De a többi kerülethez viszonyítva még mindig jobbak az értékek talán . Egy dolog lehet rossz táblázatot néztem és eléggé benéztem ? De szerintem ez az ívó vizet mutatja nem ?

Nitrát és az ammónia engem is "zavar" lehet, hogy az akváriumokban kevesebb lesz és a csap vizet a vízcseréknél azért adom hogy legyen mit ennie a baciknak . Már próbáltam nézni valami megoldást de mivel még elég messze van a pancsolás csak felületesen foglalkoztam vele .Ami segítene az aktív szén de az túl sok mindent kiszűr .Vagy a zeolit vagy valami gyanta .De ezek hosszú távon drágák . És sajnos az akvarisztika inkább luxus legalábbis az árakból ez derül ki :(( Lehet a RO készülék meg az abból távozó kemény víz keveréke a jobb vagy az ozmo és az utána sózás .De a só is elég húzós árban van gyors számolás kB évi 25 000 Ft:(( .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Keiron » 2012.09.19. 11:15

Beni írta:Igazából csak a vízösszetételhez szeretnék hozzászólni, a többihez nem tudnék. Biztosak ezek az adatok? Csak mert közel 5X annyi klór van ezek szerint Nálatok a csapvízben, mint amennyit a törvény előír, ráadásul kicsit nitrátos is ivóvízhez képest. Ez azt az összképet adja, hogy valami elég szennyezett élővízből csinálják az ivóvizet felétek. A pH is furcsa kicsit. A vízvezetékek védelme érdekében mindig kicsit 7 fölé állítják a pH-t, hogy ne legyen emiatt belső korrózió, azonban 7,2, maximum 7,3-nál meg szoktak állni, hiszen efölött feleslegesen drágítaná csak az előállítást. Talán eleve egy kissé lúgosabb vízből csinálják, ami szintén valamilyen élővízre utal.
Bár bevallom férfiasan, nem olvastam vissza, hogy tervezed-e, de valamilyen vízkezelő használatát mindenképp javasolnám vízcsere előtt, mert a pihentetés ide biztosan nem lesz elégséges megoldás, a viszonylag magas nitrát-szint miatt pedig sok-sok növényt ültetnék a helyedben.

Nem igazán értem amit irsz, mert egész Budapesten és környékén, hasonlóak az adatok. http://vizmuvek.hu/hu/fovarosi-vizmuvek ... vizminoseg
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.09.19. 15:21

Azt hiszem nem fogalmaztam túl bonyolultan, csak azt írtam, hogy ez a víz baromi klóros, kicsit több benne a nitrát, mint kéne, és hogy az átlagosnál magasabb a pH-ja. Budapest nagy részét partiszűrésű kutakból látják el ivóvízzel, természetesen a Dunából, így érthetőek a paraméterek, mert sajnos a Duna nem valami tiszta mostanában, és azt hiszem komoly javulás sem várható a közeljövőben, így a biztonság kedvéért telenyomják klórral, a nitrát meg sajnos annyi, amennyi.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.19. 22:24

http://shrimpsider.wordpress.com/2012/0 ... imp-tanks/

google fordítása:
A tartály víz nitrit (N0 2) - ez mérgező garnélarák (ideális esetben 0 - max 0.025mg / l.)
a tartály víz magas nitrátok (NO 3) - szeretnénk tartani a lehető legkisebb legyen, profi tenyésztők fenntart ideális érték 0 mg / l - max. 10)
A tartály víz magas foszfátok - PO 4 (ideally. 0 - legfeljebb 0,05 mg / l)
A tartály víz ammónia, NH 4 (ideális esetben 0 -0,1)
a tartály víz túl sok szén-dioxid (CO 2), (legfeljebb 20 mg / l)
A tartály víz tartalmaz réz vagy más nehézfémek, mely mérgező a garnéla (új létesítmények néha kezelik növényvédő szerek, réztartalmú, régi vízvezetékek vagy a közelmúltban telepített új réz szabadulhat)
A tartály a víz túl sok baktérium (baktériumok virágos)
valami ismeretlen, mérgező tűnik, hogy a garnélarák szárítógépek és letargikus (mint anti-bolha spray-használt kutyák számára)

szentgyo: http://szentgyo.wordpress.com/2010/12/1 ... las-talaj/

A bps csapvízben magasabb a nitrát illetve nitrit mint ami ideális lenne ami elégé bosszantó:((
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég