Boomo Garniszállója

A fórumtagok akváriumai

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.18. 20:40

Frettner írta:Basszus, ipari szerkezet, nem piskóta :D Mindezt napi 15 perc meló helyett.....


Hehehehehe Igen teljes mértékben igazad van !! :))

Nagyon elkaptad a lényeget
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.19. 12:28

Második víz csere szivattyúval kB 2x 70-75 liter ment bele a 2x6 akváriumba valamivel több mint egy óra volt. Akváriumok takarítása kannák töltése stb.. A 60 literes hordó inkább 75-80 liter ha színültig van vízzel. Van a hordó alján egy dátum jelölés amit a fröccsöntő szerszámban módosítgatnak .Odáig letudja szívni a szivattyú ez lesz a mérce. Ernyi vizet mindig benne fogok hagyni és erre töltöm rá kanából a többit. Kb 10-15 perc amíg felnyom egy hordónyi vizet a szivattyú. Melyik akváriumba tölti a fentibe lassabban az alsókba gyorsabba. És menyi víz van benne. A hordóban ahogy csökken a szint egyre lassabban jön a víz nincs akkora szívó oldali nyomás. Amíg a szivattyú dolgozott akváriumokat kitakarítottam kivetem a feleslegesnek tartott köveket rendezgetem őket ,feltöltögetem a kannákat stb. Elviselne erősebb szivattyút is a feltöltés de marad most már ez.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.19. 13:03

Én csapról töltöm slaggal a nagy akváriumomat, és használok vízkezelőt. Heti 100-140l-t cserélek így. Se szivattyú, se hordó, se pihentetés, csak 6m slag... Leengedés ugyanezzel a slaggal, gravitációs úton történik a fürdőszobába, a leengedés és feltöltés együtt talán 20-25 perc (15 ha segít az asszony) Nem lenne egyszerűbb?
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.10.19. 21:17

Beni írta:Én csapról töltöm slaggal a nagy akváriumomat, és használok vízkezelőt. Heti 100-140l-t cserélek így. Se szivattyú, se hordó, se pihentetés, csak 6m slag... Leengedés ugyanezzel a slaggal, gravitációs úton történik a fürdőszobába, a leengedés és feltöltés együtt talán 20-25 perc (15 ha segít az asszony) Nem lenne egyszerűbb?


És hogyan kevered bele a vízelőkészítőt? Amikor még a slagban van a víz? Vagy már az akváriumban? Mert akkor már késő... Előtte kell belekeverni, és hagyni hogy kicsit pihenjen...
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.20. 21:27

Beni írta:Én csapról töltöm slaggal a nagy akváriumomat, és használok vízkezelőt. Heti 100-140l-t cserélek így. Se szivattyú, se hordó, se pihentetés, csak 6m slag... Leengedés ugyanezzel a slaggal, gravitációs úton történik a fürdőszobába, a leengedés és feltöltés együtt talán 20-25 perc (15 ha segít az asszony) Nem lenne egyszerűbb?


De sokkal egyszerűbb lenne .Gyorsabb lenne mert nagyobb a hálózati nyomás több víz jön a slagból mint amit a szivattyú nyom .Ha jól gondolom a kérdés arra vonatkozik hálózati víz vs. állott víz ? Nem pedig miért így küzdők konkrétan a vízcserével.

Én is így töltöttem először fel az akváriumokat a hálózatról és pár nap után raktam be a növényeket. Vezeték végére raktam egy 500 Ft os műanyag golyós csapot amikkor kijött a levegő akkor már könnyen ment a töltögetés anélkül hogy átrendeztem volna az akváriumokat a víz áramlással..

Ha feltöltöm az akváriumokat vízzel és utána rakom be a víz előkészítőt vagy közben vagy előre stb.. .Akkor is lenne biztosan csuszás az elkeveredésben illetve az időben .Ezt igazából nem tudom menyire viselné meg a garnélákat , baktériumokat stb... Ahogy láttam a tenyésztők jellemzően állott vizet használnak. Későbbiekben valószínűleg szeretnék majd nem csak csapvizes garnélákat . Beszerzek egy RO készüléket és igyekszem lágy vizet csinálni.

Ha csapvízről tölteném fel mondjuk pl. szűkítőkkel hogy ne legyen nagy a feltöltési nyomás akkor is folyamatosan figyelnem kéne így meg valamennyire automatizálom .Persze minek ? Kibírhatnám hogy végig figyelemmel kísérem a feltöltést. Megfelelő hőfokot is nehezebb lenne belőnöm a hálózatról csapokkal beállítva főleg gáz bojlernél ahol van egy kis késés. Egyik akváriumot ha feltöltöm akkor el kell zárnom a csapot bojler leáll amíg a másikba rakom át a vezetéket. Így meg a hordóban kanákban lévő víz pont akkora hőfokú mint a nem fűtőt akváriumokban a szobában.

Szivattyú vezetékek már megvoltak a kannákat hordót kellet beszereznem. Ha valami normálisabb szert használok egy -két év alatt annyiba kerülne mint a hordó meg a kannák .Amik mint érték meg maradnak.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Nya » 2012.10.20. 21:47

Frettner írta:És hogyan kevered bele a vízelőkészítőt? Amikor még a slagban van a víz? Vagy már az akváriumban? Mert akkor már késő... Előtte kell belekeverni, és hagyni hogy kicsit pihenjen...

Na ez egy jó kérdés,ez engem is érdekelne!Legalább nem állna itthon az a a rengeteg kanna ,pihentetés címszó alatt! :idea: Így legalább leegyszerűsödne a tropheusoknál a vízcsere! :)
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.10.20. 22:19

Simán az akváriumba rakom a vízkezelőt, és álló szűrők mellett feltöltöm. 3-4 perc alatt 0 mg/l a klór és klorid is a vizemben. Hozzáteszem, hogy tetra aquasafet használok, ami kb a legdrágább vízkezelő, viszont rendkívül hatékony, a sera aquatan pl meg sem közelíti ezt a hatást. Tökéletesen működik, a hőmérséklettel sincs gond, mert a feltöltésnél a víz egy hőmérőre megy, és simán be tudom állítani. Ezen kívül a vezetékekben lévő nyomás miatt viszonylag sok oldott CO2 van a vízben, ezt még a növények is imádják. Nálam bevált a módszer, persze sokan nem hisznek benne...
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.23. 11:06

11 napja mennek a szivacsszűrők (4x 30-50 % os vízcsere ) van ahol jobban "színesednek" van ahol kevésbé. Inkább a szivacsok teteje mint az oldala kezd előbb aktív lenni. Szép tiszta "jó szagú" a víz .Manados talajnak annyi mindenképp az előnye jobban veri vissza a fényt mint a barnás fekete talaj. Amiben manados talaj van világosabbnak hatnak az akváriumok.

Nem tudom menyire lesz jó a szűrés próbáltam mindenféle infót begyűjteni .Gondolkodtam azon szerezek be még egy levegő pumpát .Hobby akril vagy PVC csővel lecserélem meghosszabbítóm a szűrőhöz kapott levegő buborék vezetőt kB 8-10 cm hosszú (15-16 cm re)18mm-es belső átmerőjű csövet. Vagy a cseh típusú légátemelővel tuningolni .Egyenlőre kivárok amíg beállnak az akváriumok hátha okosabb leszek :).

Szivacsszűrőt egy tajvani cég csinálja 20 éve foglalkoznak akvarisztikával .30 gallonra ajánlják kB 110 litere kB 500 cm2 a szűrő felülete. Szerintem sűrűbb mint 30 ppi . Ezt még nem volt nehéz megtudni de menyi levegő menyi vizet szállíthat ilyen kialakításnál .

Találtam egy német oldat (Google fordító) :http://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=de&tl=hu&u=http%3A%2F%2Faquaristik-normal.de%2Fhtml%2Fluftheber.html
Ez alapján próbáltam "kitalálni" menyi vizet forgathat a levegő nálam a szűrőkben.

Igyekeztem ebből leszűrni következtetéseket ,de inkább kímélő üzemmódba váltok és megkímélek mindenkit tőle :lol: .

Szűrő szállított víz menyisége :Kép

Egyik akváriumba beraktam egy PVC-s elfolyót tesztnek csak beraktam nincsen sehogy oda fogatva,stabil nem esik ki úgy tűnik . Akvárium aljáról szívja fel a vizet amikkor vizet cserélek . De az is lehet mindenhová berakok egy rövid csövet az elfolyóba amit szúnyoghálóval vagy harisnyával zárok le ,hogy a garnélák ne lógjanak ki. Vagy fekete sűrű szivaccsal dugózom le ez lenne a legegyszerűbb és esztétikusabb is .

Kifolyó :Kép

SERA NO2 teszthez 5ml vízhez 5-5 csepp teszt folyadékot ajánlanak. Ha 2ml vízhez 2-2 cseppet használok azzal spórolok ,de pontatlanabb az tuti.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: Nya » 2012.10.23. 17:25

Boomo nagyon tetszik ez a leleményesség,és,hogy mindent alaposan kőrbe jársz,egyszerűen jó olvasni az írásaidat,indíthatnál egy blogot is,ezekről a technikai dolgokról! ;) Le a kalappal! :)
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Boomo Garniszállója

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.10.23. 18:44

Nya írta:Boomo nagyon tetszik ez a leleményesség,és,hogy mindent alaposan kőrbe jársz,egyszerűen jó olvasni az írásaidat,indíthatnál egy blogot is,ezekről a technikai dolgokról! ;) Le a kalappal! :)


Hehehehe köszönöm !

Igazábol ezzek nem a saját tapasztalataim . Mások munkája én csak felhasználom őket kvázi lopok :)) .Amikkor pl levideoztam a buborékokat lassítva megszámolni és ebböl kalkulálni víz menyiséget azt feladtam :))

Az igaz igyekszem körbe járni a dolgokat és variálgatni mi lehet a jó vagy jobb . Szeretem viszont kitapasztalni is és emiatt felesleges költségekbe verem magam .Sok mindent másképp csinálnék amit 100x megrágtam és sok minden meghagynék amit első blikkre választotam.Néha rágodom rajta hol tudtam volna sporolni vagy másképp csinálni esetleg optimalizálni az általam kigondolt rendszerben.Elég sokmindent találtam :(( . És van volt pár képtelen elgondolásom :)De mostmár nagy változgatást nem tervezek marad minden ahogy van .

Most azon gondolkodok milyen garnélákat szeretnék és beruházak e egy RO készülékbe.És persze remélem okés lesz a szürő :))
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég