SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.24. 17:47

Szervusztok!
Mikor meg nem tudtam , hogy garnela is van az akvariumomban szepen hasznalgattam a novenyeimhez a Substralt. Igaz kb. 10xresre higitottam es csak 2-3 ml (van amikor tobb sikeredik) 3-4 naponta a 70 valahany literes es a 80 valahany literes akvariumokba.
Mindenki dicserte a novenyeimet.
Miutan felfedeztem a garnelacskat, vettem par db Sakurat, 2 amanot es 2 sepregetot. A tapoldatozas maradt, es a garnelak is szepen megvannak. A 2 sepregeto idokozben elhalalozott -2 honapos elteressel-, nem huztam be az akvarium tetejet.
Azota eltelt (garnelam felfedezese ota) 9-10 honap, lett egy 3. akvariumom is, es tovabbra is hasznalom a fenti tapot.
2010. karacsonya utan betelepitesre kerult 35 db (1/2-1 cm-es most mar tudom, hogy vegyes garnela csapat) Elmondhatom, hogy hala a garnelaimnak igencsak sok aprosaggal leptek meg ezidaig (most is petesek, akik mar lebabaztak) es a novenyeim is szepen fejlodnek.
Az is igaz, hogy hetente reszleges vizcsere 20 liter akvariumonkent, ha nem vagyok tul faradt -infarktusom volt- akkor 30 liter. Azt is hozza kell tennem, hogy minden akvariumban kb 2 marek harisnyaba rakott tozegen keresztul megy vissza a szurobol a viz.
Bemasolom ide a tapso adatait, hatha valakit erdekel (es nem mindenkinek telik draga tapsora)

SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás dísznövények és szobanövények számára
NPK 6-3-6 tápoldat mikroelemekkel – alacsony klórtartalmú
Hatóanyagtartalom:
66 g/l N - összes nitrogén
36 g/l – nitrát nitrogén
30 g/l – ammónium nitrogén
30 g/l P2O5 – foszfor, vízben oldódó
67 g/l K2O – káliumoxid, vízben oldódó

Mikroelemek:
0,01 % B bór, vízben oldódó
0,002 % Cu réz, vízben oldódó, EDTA által kelatizált formában
0,03 % Fe vas, vízben oldódó, EDTA által kelatizált formában
0,01 % Mn mangán, vízben oldódó, EDTA által kelatizált formában
0,001 % Mo molibdén, vízben oldódó
0,002 % Zn cink, vízben oldódó, EDTA által kelatizált formában

A halaim es a garnelaim jol erzik magukat, nagyon sok baby szuletett mindket csapatban.
Nyugodt szivvel merem ajanlani: Lizi
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.24. 17:58

Örülök neki, hogy neked bevált, de ez egy nagyon kockázatos és problémás tápanyagforrás akváriumba. Először is alacsony fénymennyiség mellé teljesen fölösleges bármiféle nitrogénforrást adagolni, az állatok anyagcseréje ezt bőven fedezi. Sok fény és CO2 adagolás mellett szükséges, de az átlagos akváriumban nem. A garnéláknak ráadásul nem tesz jót a megemelt nitrátszint. Az ammónium nitrogénforrás meg egyenesen veszélyes, az ammónia erős méreg garnélának és halnak is, és az algásodás egyik fő kiváltó oka. Ez a növénytáp szobanövényeknek való, nem az akváriumba.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.24. 20:00

A rézről ne is beszéljünk, azt mindenféle a puhatestűeknek és ízeltlábúaknak kiirtására alkalmazzák.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.25. 09:43

Itt, ezen a forumon olvastam, hogy valaki kulfoldrol hozott be garnelaknak valo elegeset, ami rezet is tartalmaz.
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.25. 13:30

A réz egy minimális mértékben szükséges a szervezetnek, de egy kicsit több már mérgező, még valamennyivel több meg már halálos. A garnéláknál ott a gond, hogy a számukra szükséges mennyiséget bőven fedezi az eleségek természetes réztartalma, minden hozzáadott mennyiséggel kockáztatunk. Azt hozzátenném, hogy minden mikroelemes növénytápban van réz, mert a növényeknek is létfontosságú. Nagyon sokan tápoznak garnélás akváriumban probléma nélkül, én is teszem, de ha ritka és drága garnéláim lennének, akkor biztosan hanyagolnám. Mivel nálad nem okozott problémákat, ezért te elég alacsony koncentrációban használtad. A garnélás akváriumot ajánlott naponta tápozni, értelemszerűen arányosan kisebb mennyiségekkel. Ezzel a módszerrel elkerülhető, hogy egyszerre nagyobb mennyiség jusson be az akváriumba, a következő tápozás időpontjára meg már fogyott valamennyi az előzőből. Ez azért is ajánlott, mert hiába a kelátok, azért azoknak se tökéletes a stabilitása, idővel a mikroelemek felvehetetlen formába jutnak. Az EDTA akvarisztikai célra nem is a legjobb megoldás. Ha már hagyományos táppal akarsz kísérletezni, akkor a fitohorm mikromaxot ajánlom, ez már sokaknál bevált. Nehéz kis mennyiségben beszerezni, de ha sikerül, akkor minden más megoldásnál olcsóbb. Itt olvasgass: http://premier-plant.blogspot.com/2010/ ... altas.html
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.26. 11:14

Koszonom az eszreveteleket a javaslatokat.
Nem sokszor szoltam hozza a forumhoz, de azt hiszem ez volt az utolso, hogy elmondtam a tapasztalataimat.
Az senki nem irta meg eddig -most mar tapasztalatbol tudom-, hogy a velemenyeket, a sok eves tapasztalatot nem lehet elmondani a formunom, hogy cenzurazva vannak a cikkek.
Csak annyi meg a hozzafuzni valom, hogy nem mindenkinek telik sziper-szuper iszonyatos arakon beszerezheto akvarisztikai dolgokra.
Tovabbi jo akvarisztikazast es sikereket kivanok mindnyajatoknak: Lizi
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.26. 11:47

Kedves Lizi!
Nagy kár lenne, ha megsértődnél, hiszen senki nem akart megbántani. Te megosztottad a tapasztalataidat, mások meg elmondták az észrevételeiket, de én nem vettem észre, hogy bárki is bántani akart volna. Nálad bevált valami olyasmi, ami elvileg nem működne. De rengeteg apró tényező befolyásolja, hogy valami az adott esetben jó-e, vagy sem, plusz a kivétel erősíti a szabályt. (Annak idején ezen ment a vérre menő vita a magyar és a matek tanár szerint. Magyar tanár mondása volt, hogy kivétel erősíti a szabályt, matematikában meg ugye amire egy ellenpéldát tudsz mondani, az már nem szabály.)
Ha nálad bevált, miért ne használnád? Csupán annyit mondtak a többiek, hogy általánosan nem mernék javasolni, mert olyan anyagok is vannak benne, amik elvileg nem tesznek jót a garnuszoknak. Szerintem ebben nincs semmi sértő. :)
És igen, nem csak nagy anyagi ráfordítással lehet akvarizálni, ez pláne igaz a garnélákra. Nekem van egy ötszázas diszkoszos akim is, na ott már más a helyzet, az már "kér enni".
A Substral árát nem ismerem, de én most vettem egy két literes Profito növénytápot 5450 forintért. 10ml kell belőle száz literre egy hétre. Ez az adag tehát egy száz literes akváriumra 200 hétre, azaz 3,8 évre lenne elég. Az a havi százhúsz forint meg nem hiszem, hogy bárkit a padlóra küldene anyagilag. Én ennyiért biztos, hogy nem kísérleteznék, de hangsúlyozom még egyszer, hogy ha Nálad bevált, akkor használd nyugodtan és ne sértődj meg, ha másnak fenntartásai vannak egyik vagy másik módszerrel kapcsolatban. Ez a fórum épp arra jó, hogy tapasztalatot cseréljünk és lehet egyet nem érteni is. Neked is. Meg másnak is.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: lizi520315 » 2011.02.26. 12:54

Szervusz Gordiusz!
Nem sertodtem meg! Nem az a fajta vagyok, de ezentul megtartom magamnak a velemenyem es a tapasztalatomat.
Tudod van egy kozmondas "sok kicsi, sokra megy". Ha valakinek 45 EFt-os rokkantnyugdijbol kell elni (40 valahany eves munkaviszony utan- de ez maganugy-!), annak az itt-ott kiadott 120 Ft-ocskak, nagyon is sokra mennek. Pontosan ezert irtam le a velemenyem, tapasztalatom (toroltek ezt a hozzaszolasom is!). Masok is jarnak hasonlo cipoben, mint en, masok is szeretnenek szep tiszta, algamentes akvariumot -mint az enyem-, es talan pont azert nem mernek belevagni, mert amit Ti "reklamoztok" akvariumi kellekeket, szeretek, eledeleket, az nekunk egy vagyon, elerhetetlen! Kozel 50 eve akvarisztikazom, kitapasztaltam sok mindent a sajat karomon -es meg most is tanulok, ezert vagyok itt a forumon is!-, mert anno nem letezett internet. Nem volt kerdezz-felelek. De voltak szakkonyvek (ma is vannak). A konyvekbol, a szakkorben talalkozasokkor es a sajat karunkbol tanultuk meg, hogy mit miert ne kovessunk el a jovoben. Mi (az en korosztalyom) szerintem elobb tanult, aztan elkezdett akvarisztikazni. Most? Megveszunk mindent -miert ne, hiszen a szulok fizetik (bocs. Akinek nem inge ne vegye magara), aztan akkora okorsegeket kerdeznek egyesek, hogy en itt a gep elott szegyenkezem -itt tartunk?, ennyi a tudasunk?-.
Tovabbra is latogatom, elolvasom az utolso betuig a forum cikkeit, de nem fogok irni. Ennyi!
Koszi meg egyszer, hogy irtal, udvozollek: Lizi
lizi520315
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.11.10. 16:46

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.26. 13:25

Keves Moderátor(ok)!
Ha reklámnak minősül, hogy leírtam egy termék nevét, akkor lécci töröljétek ezt az előző hsz-ből. Nem a termék neve a lényeg, hanem hogy a specializált növénytáp sem feltétlenül horror áron van, bár kétségtelen, hogy sok kicsi sokra megy.
Kedves Lizi!
Vannak még itt néhányan a fórumon, akik már "elhullatták a csikófogukat" és a saját pénzükből garázdálkodnak. Meg vannak fiatalabbak is, akiknek igen tiszteletreméltó tudásuk van fiatal koruk ellenére. Van olyan is, aki az akváriumaival "termelteti ki" a hobbija költségeit.
Kívánom, hogy a továbbiakban is sikeresen folytasd az akvarizálást és teljen benne nagyon sok örömöd. Továbbra is egyet értek azzal, hogy nem szabad általánosan javasolni olyasminek a használatát, amivel kárt IS lehet okozni (bár nem tudom, mi az, amit kitöröltek és amin kiakadtál). Gondolj bele: ne javasolja senki másnak a dohányzást csak azért, mert ő már X éve szívja és mégse lett tüdőrákos - ergo úgy véli, hogy kifejezetten jót tesz az egészségnek. Tudom, sántít, de most ez jutott hirtelen eszembe.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: SUBSTRAL Kiváló tápanyagforrás növények számára

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.02.26. 15:24

lizi520315 írta:Koszonom az eszreveteleket a javaslatokat.
Nem sokszor szoltam hozza a forumhoz, de azt hiszem ez volt az utolso, hogy elmondtam a tapasztalataimat.
Az senki nem irta meg eddig -most mar tapasztalatbol tudom-, hogy a velemenyeket, a sok eves tapasztalatot nem lehet elmondani a formunom, hogy cenzurazva vannak a cikkek.
Csak annyi meg a hozzafuzni valom, hogy nem mindenkinek telik sziper-szuper iszonyatos arakon beszerezheto akvarisztikai dolgokra.
Tovabbi jo akvarisztikazast es sikereket kivanok mindnyajatoknak: Lizi


Itt semmilyen cikk nics cenzúrázva -szerintem. Talán csak az adásvétellel kapcsolatos dolgok, mert azok az alapítók szerint nem illenek ide, és nem szeretnének mindenféle börzét csinálni itt.
Még a márkanevek, és boltok nevei is cenzúrázatlanul bentmaradnak, mindenki okulására.

Te is elmonhattad a véleményedet, senki nem "cenzúrázta". Ha arra gondolsz hogy kritikai hozzászólások is érkezhetnek egy-egy irásodra, hát az benne van a pakliban. És ha egy-két nagy - valóban nagy - tudású, és nagy rutinnal rendelkező kolléga megjegyzést ír, vagy kijavít, nem kell megsértődni. Itt senki nem trollkodik.
De ha valami zöldfülű idetéved, és elolvassa, hogy te pl Substrallal tápozol, maj beleborít egy adaggal a garnélás akváriumába - na jobb ha előtte végigolvassa a többi véleményt is.

Amúgy meg mindenki annyit költ a hobbijára amennyit tud. HA valaki megengedheti magának a méregdrága tápokat és kiegészítőkt, tegye meg. Aki meg nem, az használjon olcsóbb megoldásokat. És ha ezt, vagy az ilyen irányú tapasztalatait megosztja velünk, azt meg különösen szeretjük.
Nyitottak vagyunk, mi is szeretjül az olcsóbb, esetleg DIY megoldásokat is, mert akkor a korlátozott erőforrásokat el lehet osztani másképp is.

És hogy valaki a 45e Forintos rokkantnyugdíjából akvarizál, vagy a 2milliós csúcsmenedzseri fizetéséből, na az tényleg nem tartozik ide. Soha eszembe nem jutna megkérdezni senkit, hogy miből vette a 100-200 eurós garnéláit, és azt sem hogy miért NEM vesz pl. GA tápokat, CO2 rendszert, ADA kiegészítőket.
Most lefogadom veled, hogy 0 azaz NULLA forintból is be lehet indítani egy szép akváriumot. Kicsit böngészi kell az akvaristán, az "ingyen elvihető dolgok" között, van ott minden akvárium, világítás, táp, talaj, növény, hal.....
És egy kis barátkozással a itt a fórumon is lehet találni olyan segítőkész tagokat, akik szívesen adnak ezt-azt.
Még garnélákat is. Én is kaptam már használatomn kívüli akváriumot, szűrőt, növényt, halat, garnélát. És adtam is, sokmindent......
Mi itt nagyon rugalmasak és türelmesek vagyunk. Még Melindának is minden kérdésére válaszoltunk, igaz? ;)
De ami nekem szúrja a szememet, az a sértősősködés, mások véleményének tiszteletben nem tartása, és az önsajnálat.

Bocsánat, ha hosszú voltam. És OFFTOPIC.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron