Füvezés

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Füvezés

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.11.24. 14:41

Mindíg nagyon tetszett az akvárium alját borító gyepszőnyeg.
Azt szeretném kérdezni, hogy melyik növény lenne alkalmas erre, ami viszonylag gyenge fényben, tápozás, co2 nélkül is megél.
A kiterített gömbmoha kb 1 évig bírta a nálam lévő körülményeket, jól megvastagodott, összenőttek a darabkák, de elkezdett kifakulni, tönkremenni.
Nálam kb 0,4 W jut 1 literre és 6,5 órán át világít.
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.24. 18:16

TRK írta:Mindíg nagyon tetszett az akvárium alját borító gyepszőnyeg.
Azt szeretném kérdezni, hogy melyik növény lenne alkalmas erre, ami viszonylag gyenge fényben, tápozás, co2 nélkül is megél.
A kiterített gömbmoha kb 1 évig bírta a nálam lévő körülményeket, jól megvastagodott, összenőttek a darabkák, de elkezdett kifakulni, tönkremenni.
Nálam kb 0,4 W jut 1 literre és 6,5 órán át világít.


Hát azaz igazság, hogy low körülmények között lehet próbálkozni gyepszőnyeg növesztéssel, de soha nem lesz olyan szép, mint amiért annyira szeretjük őket. Ezek, főleg a fűfélék, igénylik a gyors növekedéshez szükséges feltételeket, mert lassú növekedés mellett, nem lesznek olyan szép zöldek, összefüggőek és még könnyen le is algásodhatnak. Ha mégis próbálkozni szeretnél, akkor az Eleocharis fajok közül kellene választanod, abból is talán a Parvulát.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.24. 20:44

TRK írta:Azt szeretném kérdezni, hogy melyik növény lenne alkalmas erre, ami viszonylag gyenge fényben, tápozás, co2 nélkül is megél.


Nem igazán gyep, de mohákkal is szépen el lehet takarni az akvárium alját. Hasonló fényviszonok mellett (15w 40 literre) hoztam össze ezt a mohás előteret(bocs a rossz képminőségért):
Kép

Eredetileg kövekre kötöztem fel a mohát. Sajnos nem tudom pontosan milyen fajta, karácsony mohára emlékeztet. Néhány hátsó kőre riccia került. A köveket amennyire lehet szorosan egymás mellé raktam, a közeikbe is mohát tömködtem. Ahogy a moha elburjánzott, elengedte a köveket de most már megtartja magát, még a ricciát is rögzíti. A köveket azóta kiszedtem alulról.
Easylife profito tápot használtam, ez csak mikroelemeket tartalmaz és nem volt vele bajuk a cseresznyéimnek.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: csabi1987 » 2010.12.17. 20:57

Sziasztok!

Vásároltam 4db (vagy csomó? :) ) Eleocharis acicularis-t és az lenne az egyik kérdésem hogy ezek fognak-e terjeszkedni?
Mellékelek egy képet, esetleg azt a kis területet idővel befogják nőni?
http://kepfeltoltes.hu/view/101217/DSCF ... es.hu_.jpg
Házi készítésű CO-t nyomatok az akiba.
Másik kérdésem pedig az lenne hogy ezt egy webshopból rendeltem és a posta szállította ki, mikor átvettem a növényeket és kibontottam hát majdnem jéghidegek voltak.
Lehetséges hogy megfáznak vagy valami ilyesmi?

A válaszokat előre is köszönöm!
csabi1987
Red cherry
 
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:12

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.12.17. 21:13

Na azért ültetés előtt ezt elolvashattad volna. És van benne egy video, ahol 7.30-nál kiderül, hogyan kell ültetni a parvulát.


http://levinen.blogspot.com/2010/03/nan ... dra-2.html


Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: csabi1987 » 2010.12.17. 21:21

Hmmm, ezt nem is tudtam, nekem még anno azt mondták az állatkereskedésben hogy csak dugjam bele a kavicsba és kész. :)
Akkor le kell vágni a leveleit és a csomókat kisebb csomókra szedni?
csabi1987
Red cherry
 
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:12

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.12.17. 22:42

csabi1987 írta:Hmmm, ezt nem is tudtam, nekem még anno azt mondták az állatkereskedésben hogy csak dugjam bele a kavicsba és kész. :)
Akkor le kell vágni a leveleit és a csomókat kisebb csomókra szedni?


Leegyszerűsítve bárhogy el lehet ültetni, mindenképpen fejlődni, terjeszkedni fog, de lehetnek problémák. Vannak technikák, hogy lehet a legoptimálisabban nevelni a növényeket. Mivel ezt a növényt is emers, azaz víz felett nevelik, így a levelei is emers levelek. Mikor a víz alá tesszük a növényt, eldobja ezeket a leveleit és submers azaz víz alatti leveleket fog hozni. Pont azért vágják le a leveleket, hogy az eldobott levelek, melyek bomlásnak indulnak, ne terheljék a vizet.
A csomóba vett növényt, főleg a terjeszkedés érdekében, valóban érdemes kisebb csomókra szedni, és kicsit szétszórtabban leültetni.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: csabi1987 » 2010.12.17. 23:06

Levinen írta:
csabi1987 írta:Hmmm, ezt nem is tudtam, nekem még anno azt mondták az állatkereskedésben hogy csak dugjam bele a kavicsba és kész. :)
Akkor le kell vágni a leveleit és a csomókat kisebb csomókra szedni?


Leegyszerűsítve bárhogy el lehet ültetni, mindenképpen fejlődni, terjeszkedni fog, de lehetnek problémák. Vannak technikák, hogy lehet a legoptimálisabban nevelni a növényeket. Mivel ezt a növényt is emers, azaz víz felett nevelik, így a levelei is emers levelek. Mikor a víz alá tesszük a növényt, eldobja ezeket a leveleit és submers azaz víz alatti leveleket fog hozni. Pont azért vágják le a leveleket, hogy az eldobott levelek, melyek bomlásnak indulnak, ne terheljék a vizet.
A csomóba vett növényt, főleg a terjeszkedés érdekében, valóban érdemes kisebb csomókra szedni, és kicsit szétszórtabban leültetni.


Értem!
Nagyon köszönöm a válaszokat, már meg is csináltam. :)
csabi1987
Red cherry
 
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:12

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: konyec07 » 2011.02.23. 17:26

Hali!

Még mindig az univerzális (garnélás meg nem is, low tech meg nem is, aquascaping meg nem is) akimat tervezgetem.
Itt van pár paraméter, amiben már biztos vagyok.:

73,5l (70x30x35)
~60W (6000K) daylight T5-ös fénycső
800l/h-ás belső szűrő. (ennek a teljesítményéből levesz valamennyit egy kis szivacs, ami a szívó részt fogja takarni a garnik miatt.
1,5 cm JBL Aqua basic növénytáptalaj, 3 cm JBL manado (aktív növénytalaj), 1,5 cm (finom szemcsés) Bazalt zúzalék
Napi 3-3-3 ml GA mikro és makro illetve easy carbo növénytáp
Külsőszűrő-bioszűrő-levegőzteő-keringető: -
Co2: -

Ezek a fontosabb paraméterek, amelyek meghatározzák, hogy milyen növények tartására ideális a medence.
Ezekre a fotoszintetizáló szépségekre gondoltam:
-Eleocharis acicularis
-Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (HC)
-Pogostemon helferi
-Cardamine lyrata
-Valisneria spiralis
-Heteranthera zosterifolia
-Bacopa monnieri

Sokan kifogásolták, hogy nincs Co2, külső szűrő, jobb talaj stb. Ez tényleg igaz, főként sőt teljes egészében
a nem megfelelő anyagi háttér miatt van, ennyi a max amit ki tudnék hozni belőle, így is vagy 20K-val túlléptem
a saját magam által megszabott határt. Mindenki csak a kifogásokkal és azzal a mondattal jött, hogy "nem marad meg
illetve, hogy megmarad de nem lesz szép". Persze volt olyan is ami ennek pont az ellenkezője, hát nem tudom.
Ezt mind az akvakertész fórumról kapirgáltam össze, de annyira vegyes válaszokat kaptam, hogy inkább a garnélák
közé írom, mert itt idáig csak értelmes visszajelzéseket kaptam. :D:D

Tehát azt szeretném tudni, hogy melyik az a növény, amely gond nélkül, szépen fog nőni, melyik az amely jól érzi magát
és szép lesz, csak a növekedése lesz kicsit visszafogott, illetve az amelyikkel egyáltalán nem érdemes kezdenem.

A növényeket a GA-tól és a vizinövény.hu-ról rendelem. (Ezek: acicularis, a bacopa, a HC és a valisneria)

Ha mindezen túl vagyok, jöhetnek a granik és egyéb lakók! ;) :P :D

Elnézést a regényért, várom a javaslatokat! :) Egyenlőre nem szerettem volna naplót nyitni, majd eljön annak is az ideje! ;)
Köszönöm!
K.
konyec07
Red cherry
 
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.01.28. 22:27

Re: Füvezés

HozzászólásSzerző: Ramen » 2011.02.23. 18:09

Szia!

A világításod szerintem kicsit sok a belső szűrő és a nagynyomású CO2 nélkül. Félő, hogy algásodni fog.
(Nekem 54literes akihoz van 48watt világítás, eheim 2075 és nagynyomású CO2 mégis az elején iszonyatos alga bummot kellett legyőznöm.)

A HC-re szokták mondani, hogy nagyon fény és CO2 igényes, amiből ugye nálad a fény adott csak. Mondjuk tehetsz egy próbát, mert kivételek ugye mindig vannak. :) Én a helyedben inkább a parvullával próbálkoznék. Remélem kicsit segítettem. ;)
Avatar
Ramen
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.29. 18:12
Tartózkodási hely: Pécs

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég