Frissen vásárolt növények

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.04. 15:03

Nemrég meséltek egy történetet, hogy a garnélás akváriumba nagyobb mennyiségű új növényt vásároltak, az akváriumban semmi más nem változott, egyedül a növények kerültek be (cseréppel, kőzetgyapottal együtt) és másnapra elkezdtek pusztulni a garnélák. A tanakodásnak az lett a vége, hogy elképzelhető, hogy az okozta a garnélák pusztulást, hogy a növények kezelve lehettek valamilyen (valószínűleg réztartalmú) csigaölő szerrel, és ez oldódhatott bele az akváriumba, ami aztán okozta a garnélák pusztulását.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.10.04. 15:18

Akkor ezek szerint jobb, hogyha a növényeket is karanténozzuk egy-két hétig?

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.10.04. 15:36

Jobb. Miután lehet rajta bármi, fõleg csigapete, ami nem annyira örömteli egy berendezett akváriumban, 2 hét múlva észrevéve a "termést".
De a nagyon alapos mosás, elõtte pedig a fertõtlenítõs öblítés mindenképpen szükségszerû. A csigapetét nem távolítja el(?), de szinte minden mást az erõs CO2-s mosás (jó nagy lötty szóda a vödörbe) kinyiffant. A növényeket nem bántja.
A gyapotot meg amúgy is illik lekapni róla (mondom én, aki szintén azzal együtt tette az ideiglenes akváriumba a növényeket - a véglegesbe természetesen rendesen ültetve gyapot nélkül).
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.04. 15:47

Igen, mindenképp érdemes "karanténozni" a növényeket is, és ahogy Taksoft is írta, a kőzetgyapotból szedjük ki a növényeket. Az említett esetben is valószínűleg szerepe volt annak is, hogy nem került eltávolításra az ültető közeg, ami valószínűleg nagyobb mennyiségben tartalmazhatott káros anyagokat, mint maga a növény.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.10.04. 16:44

én a vadonból gyűjtöttem növényeket (itt most nem a boltra gondolok) és másodszorra már tudtam hogy mindenféle rosszat lehet így behozni az akváriumba így utána jártam a dolognak és teszteltem pár dolgot.

easy carbo-s oldatban pihentetni a növényt - nem vált be.
klóros (fehérítős) vízben füröszteni - bevált. sztem mindent megöl, van hogy a növényt is :D úgyhogy csak mértékkel illik használni, pontos recept alapján. volt egy receptem valahol... talán 1:10hez arány volt és 0,5percig kellett áztatni a szívósabb növényeket - de most pontosan nem emléxem, tehát nem garantálom hogy így volt. Érdes tócsagaz, süllőhínár, valamilyen fűféle simán túlélte és mai napig is boldogak. és rengeteg élőlényt ölt meg a cucc, mindenféle pióca meg féreg dolgokat amik a növényeken csüngtek. 1 növény dobta fel a pacskert - illetve gyökeret - még akkor, amit a mai napig nem tudtam beazonosítani.

de persze a karantén is kell, csigapeték kikelnek pár hét alatt. és utána kell fertőtleníteni. és fertőtlenítés után nagy zuhany, és megint karantén.

olyan növényt én még nem vásároltam boltban amin ne lett volna csiga...
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.04. 18:38

Fenbendazolos oldatban ázik 3 napig. Utána Neptun gyorsfürdőben pár órát. Végül leöblítem, és szénsavas ásványvízbe teszem pár órára.
Ami ezt túléli, azt beveszem a csapatba. Vagy ha nagyon meg akarok szabadulni tőle, elviszem sérálni Csernobilba. :D
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.10.04. 19:40

Nekem a nemrég ültettet Bacopa australis-om kezd teljesen meghalni. A földbe ültetett rész feketedik, az alsó levelek kezdenek átlátszóvá válni. Szerintem vége lesz hamarosan :(
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: dobti » 2010.10.18. 08:26

Én mindig kiveszem a gyapotból a növényt, és egy hét karantén. Semmi féle más vegyi anyagot nem használok. Az egy hét alatt naponta cserélem a vizet. Mondjuk csigát azt elég sok esetben viszek be az akváriumba, de nincs vele gond, segítenek a karbantartásban, valamint ha nagyon szaporodnak akkor rendszeresen átpakolok belőle a gömbhalas akváriumba, ahol a gömbik nagy szeretettel ropogtatják őket. :) Nincs az a csigamennyiség amit ne ennének meg.
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.11.04. 14:32

Ha valaki új akváriumba vesz növényt, akkor van valami türelmi idő rá mint a 4hét az állatokra? vagy rögtön el lehet ültetni?

Nekem itthon nincs klór és ilyesmi, pl szappannal is lehet sterilizálni a növényt? mielött bekerül?
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Frissen vásárolt növények

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.04. 15:19

Melinda írta:Ha valaki új akváriumba vesz növényt, akkor van valami türelmi idő rá mint a 4hét az állatokra? vagy rögtön el lehet ültetni?

Nekem itthon nincs klór és ilyesmi, pl szappannal is lehet sterilizálni a növényt? mielött bekerül?

Könnyedén behurcolhatsz csigát, hydrát, planáriát, amik később megkeserítik az életedet. Minden növényt fertőtleníteni kell.
A legjobb, ha veszel egy Neptun gyorsfürdőt, és abban ázik pár napot. Utána áztasd be szénsavas ásványvízbe, fél órára.
Szerintem.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron