Tápozás garnélás akváriumban

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.10.30. 14:03

Sziasztok! A kérdésem az, hogy mi a véleményetek/tapasztalatotok a Sera Florena-val kapcsolatban? Mind a növények, mind a garnélák szempontjából érdekel. Rám maradt egy 50 ml-es, kidobjam, vagy érdemes/szabad használni? Növények: Crypto, Anubias, Microsorium, Eleocharis, gömbalga, jávai. Halak: Oto, neon, neonkalász, ékfoltos. Garnik: Atyopsis, amano, RC. A Micro, az Anubias és a Crypto szépen fejlődik (főleg az uróbbi 2), a gömbalga is jól elvan, a jávai viszont inkább csak vegetál és az Eleocharisok sem fejlődnek egyelőre. Tápot eddig nem használtam. Két belsőszűrő dolgozik, egyikben aktívszenes, másikban baktériumos betéttel (2 x Hydor Crystal K20 Duo -450l/h). A talaj sima gyöngykavics és bazaltzuzalék. A világítás: Hailea 15W Tropical Red + 45W hagyományos energiatakarékos. Az aki netto 60l.
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.30. 14:13

Az jó, mert az aktívszenessel gyakorlatilag mindent kiszűrsz a vízből. A tápanyagot is. Felejtsd el. csak gyógyszeres kezelés után kell. Így lassak elpusztulnak a növényeid.
Más tápanyagot meg nem kapnak, a gyöngykavics és a bazalt nem táptalaj.
KELL adagolnod valamit, ha egészséges növénykultúrát akarsz. Nem ártana egy kis CO2 sem, folyékony is jó. De a garnik miatt elég az ajánlott mennyiség fele, kétharmada. És napi adagolással, nem hetivel.
A hetinél túl nagy dózist kapnának a garnik.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.10.30. 16:14

Aha. Rendben, akkor azt hiszem megpróbálom. Az aktívszén használatáról érdekes dolgokat lehet olvasni pl. Nigro-nál:

http://akvarisztika.budapet.hu/2009/12/ ... aktivszen/
http://akvarisztika.budapet.hu/2010/01/ ... n-veletek/

vagy aztán itt:

http://www.akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=18&t=724

elsősorban azt, hogy nincs vele gond állandó használat mellet sem. Nem vagyok elég expert, hogy ezt megítéljem, de ha az említett növényeim virulnak (kb. fél éve), akkor nagyon nagy baj tényleg nem lehet vele szerintem. A a kavics és a bazaltzuzalék persze nem talaj, aljzatot kellett volna írnom. :) A mulmot csak a felső rétegből szoktam leszívni, azt sem minden vízcserénél és a növények tövénél egyáltalán nem. Nincsenek tehát teljesen tápanyag nélkül, a "természetes trágyázás" elég intenzív. Ezzel együtt, ha te is javaslod, tényleg kipróbálom a Florena-t, hátha csodát tesz! :)
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.30. 19:35

A fenti Nigro leírásból:
"Eltávolítja a szerves savakat, fehérjéket, hormonokat, antibiotikumokat, vegyi anyagokat stb"
Tehát a hormonokat is, amiket a párosodni szándékozó nőstény garnélák kibocsájtanak.
És az akvakertészek durván tápoznak, naponta, úgyhogy azonnal pótolják a kiszűrt vasat, foszfátot, stb...
Amúgy meg az aktív szén hamar telítődik, 2 hetente cserélni kell. Ha a tied régebben van bent, gyakorlatilag mintha nem is lenne.
A florenát nézd meg, mit tartalmaz. Vigyázz, a réztartalmú szerek ártanak a garnéláknak. Nagyon. Halálosan 8-)
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.10.30. 20:35

Viktorlantos a fórumból: "A közeg kimerülése után is ellát némi szűrő feladatot mint bio szűrő. Onnan látod, hogy a szén már nem dolgozik, ha a vized már szineződik megint, klórt nem semlegesíti már stb. A nanóban 750ml van most már több min 2 hónapja. 2 szűrőtakarítás volt azóta és sok heti vízcsere. 24 órában csak ezzel szűrök. Tökéletes bio szűrő, klór semlegesítő és még mindig néhány perc kell neki, hogy vízcsere után rendbevágja az akit. A nagy alatt is folyamatosan dolgozik pár hete. A víz nagyon szép ott is.

El kell felejteni, hogy csak pár napra stb-re teszed be. Állandó aktív szén szűrés kell ha a hatásait évezni akarod. Ha kiveszed ugyanaz a színes víz lesz mint korábban.
Nem tudok negatív dologról beszámolni egyenlőre."

A RC-k egyébként folyamatosan szaporodnak. A szenet 2-3 hetente cserélem. A réz- és egyéb fémtartalmú szerek garnélákra gyakorolt hatását ismerem. Éppen azért kértem tanácsot, mivel nem tudom, a Sera Florena-ban van-e és ha igen, mennyi. Gondoltam van valakinek tapasztalata vele. :)
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.10.30. 20:45

Időközben egy német fórumon utánaolvastam (http://www.aquaristik-live.de/wirbellos ... 71217.html). Szerintük (ha inkább csak mértékkel is, de) használható a Sera Florena garnélás akiban.
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.11.01. 02:06

Az aktív szén nincs hatással a garnik által kibocsájtott hormonokra. Szenes szűréssel több féle garnim is szaporodott köztük CRS is. Násztánc ugyanúgy megfigyelhető.
A hormonális dolgokat inkább a csapvízben előforduló gyógyszer maradványokra értik szerintem.

750ml aktívszén a 20 literes nanómat nagyon sokáig szűri.

A kimerülés relatív. terhelés függő. ezek az apró garnélás medencék gyakorlatilag alig szennyeznek. Egy böszme növényes vagy halas medencénél azért más a helyzet.
most azt mondanám, hogy a fent említett mennyiség egy nano akváriumban 2-3 hónapig simán működik.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.11.02. 14:02

Kösz viktorlantos, ez megerősít az eddigi tapasztalataimban! Neked egyébként (ha használtad már) mi a véleményed a Sera Florena-ról? Az adagolásáról se sokat tudni. A csomagoláson feltüntetett 5ml/20l mennyiség vajon milyen gyakoriságú adagolásra vonatkozik?
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.11.02. 17:30

farkas írta:Kösz viktorlantos, ez megerősít az eddigi tapasztalataimban! Neked egyébként (ha használtad már) mi a véleményed a Sera Florena-ról? Az adagolásáról se sokat tudni. A csomagoláson feltüntetett 5ml/20l mennyiség vajon milyen gyakoriságú adagolásra vonatkozik?


Hát ez jó kérdés. Talán heti adagolást írtak rá gyárilag. Körbe kell nézni a gyártó oldalán hátha...
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.11.03. 10:37

farkas írta:Kösz viktorlantos, ez megerősít az eddigi tapasztalataimban! Neked egyébként (ha használtad már) mi a véleményed a Sera Florena-ról? Az adagolásáról se sokat tudni. A csomagoláson feltüntetett 5ml/20l mennyiség vajon milyen gyakoriságú adagolásra vonatkozik?

Nekem Olyan emlékeim vannak régről, hogy két hetente ajánlja a gyártó, a köztes hetekben pedig a tablettáit.
Szerintem sokkal jobban jársz Easy Life Pro-Fito növénytáppal. Több hazai webáruházban is árulják, különböző kiszerelésben. Adagolása könnyű 1ml/10 liter hetente. A gyártó honlapja szerint garnélabarát termék. Ferro-t is adhatsz mellette, ha kevés az adagolt vas. Nálam is bevált a garnélás akváriumokban.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

ElőzőKövetkező

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég