Tápozás garnélás akváriumban

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.09.13. 13:51

Érdekelne, hogy, milyen növénytápot lehetne biztonságosan használni garnélás akváriumokban.
A valisnéria és a jávai moha is látványosan fejlődik nálam, de sajnos visszafele... A fényerősséget a garnélák komfortérzete é a költségek miatt sem szeretném növelni...
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: Fred » 2010.09.13. 15:55

ÉN ajánlanék egy kis elésztős CO2-t az nem túl költséges. És most szándékozok happy life termékeket venni, nagyon sokan használják és szinte mindenkinek bevált, így látatlanba is csak ajánlani tudom, de igazából ebben a témában Levi tudna kimerítő választ adni!
Kép
Fred
CRS C
 
Hozzászólások: 74
Csatlakozott: 2010.08.30. 14:25

Re: Tápozás

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.09.13. 16:09

TRK írta:Érdekelne, hogy, milyen növénytápot lehetne biztonságosan használni garnélás akváriumokban.
A valisnéria és a jávai moha is látványosan fejlődik nálam, de sajnos visszafele... A fényerősséget a garnélák komfortérzete é a költségek miatt sem szeretném növelni...


Már más topicban is említettem, hogy nem a táp milyensége, inkább a mennyisége ami számít. Szinte bármilyen gyári tápot használhatsz, ha tudod, hogy mennyit tegyél az akváriumba. Ezért is írtam, jelen esetben a garnélák egészsége szempontjából, mérni kell az értékeket csepegtetős tesztel. A "A növénytápozás garnélákra való hatása" topicban le is írtam a megfelelő értékeket. Egy micro tápban elég a vasat mérni, a macronál meg a foszfátot, vagy a nitrátot, ezekhez lehet viszonyítani. De hangsúlyozom, hogy csak akkor van értelme a külön tápozásnak, ha egyensúlyban van a fénnyel és a co2 szinttel.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.09.16. 11:19

Az igazat megvallva nem szeretném tólbonyolítani a növényes részt. Főleg a garnéláknak rendezem be az akváriumot. Csak azt szeretném, ha legalább szinten maradnának.
A gyökereseknek gondoltam pár neptunos tablettát. Az aquaplant + CO2 tabletta szimpatikus lenne, mert tápanyagot és co2-t is juttat. Az első garnélás akváriumomban elég hamar eltüntek a redek. Akkor a növénytápra gondoltam...
Valisneria, Microsorium, Crypto, jávaimoha és gömbalga lesz bent. Szóval valami egyszerű, komplett ás garnélabiztos! megoldást keresek.
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.09.16. 14:02

TRK írta:Az igazat megvallva nem szeretném tólbonyolítani a növényes részt. Főleg a garnéláknak rendezem be az akváriumot. Csak azt szeretném, ha legalább szinten maradnának.
A gyökereseknek gondoltam pár neptunos tablettát. Az aquaplant + CO2 tabletta szimpatikus lenne, mert tápanyagot és co2-t is juttat. Az első garnélás akváriumomban elég hamar eltüntek a redek. Akkor a növénytápra gondoltam...
Valisneria, Microsorium, Crypto, jávaimoha és gömbalga lesz bent. Szóval valami egyszerű, komplett ás garnélabiztos! megoldást keresek.


Az általad felsorolt növények nem igényelnek külön tápozást, mint ahogy erősebb fényt sem. Talán a Valisneria egy kicsit kakukktojás, az azért elég fényigényes. A co2 tablettának szinte semmi értelme nincs, max. ha "búvárharangként" használod, kis akváriumnál. A gyökeresebb növényeknél a talajba rejtett tabletta segíthet.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.10.12. 19:35

Sziasztok!
Szeretném megkérdezni ha egy közepesen növényes aksiban az easycarbo-t túladagolom(napi 0,3ml helyet 1ml) akkor mi fog történni?
Algásodásra milyen hatással van a folyékony Co?
A növénytápoldat adagolását érdemes szétbontani napi adagokra vagy a feltüntettet heti adagolást érdemes követni?
Továbbá milyen hatással van az akváriumra ha a növénytápoldatot nem adagolok ill ha túl sokat?
Az akvárium 27l és 11W compactal van megvilágítva.
A válaszokat előre is köszönöm!
Szépe estét!
Feri!
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.10.13. 13:43

frigos írta:Sziasztok!
Szeretném megkérdezni ha egy közepesen növényes aksiban az easycarbo-t túladagolom(napi 0,3ml helyet 1ml) akkor mi fog történni?
Algásodásra milyen hatással van a folyékony Co?
A növénytápoldat adagolását érdemes szétbontani napi adagokra vagy a feltüntettet heti adagolást érdemes követni?
Továbbá milyen hatással van az akváriumra ha a növénytápoldatot nem adagolok ill ha túl sokat?
Az akvárium 27l és 11W compactal van megvilágítva.
A válaszokat előre is köszönöm!
Szépe estét!
Feri!


A túladagolás minden élő szervezetre káros hatással lehet. Én nettó 20 literre adagolok napi 1ml-t és úgy vettem észre, hogy ez nagyjából a felső határa a dózisnak. 2ml már a növényeken látszódott (égés nyom). Az én tapasztalatom, hogy ebben a hígításban szinte semmilyen hatással nincs az algákra, így nem mondanám rá, hogy ellenszer. Ha viszont ecsetelve használjuk, mondjuk dekorelemeken, természetesen vízből kiemelve, igen hatékonyan fejti ki a hatását 1-2 hétig.
Én a napi adagolást ajánlom, főleg olyan akváriumoknál ahol garnélák is vannak, mert így semmilyen elemből (pl. réz) nem lesz egy időben túl sok a vízben. Ha nincsenek garnélák, akkor lehet hosszabb metódusokat választani, akár az egyhetit. De azt még megjegyzem, hogy a gyári tápszerek általában igen szerényen vannak számolva, sokszor annak akár másfél-kétszeresét is adagolni kell. Én ezekre a fő elemekhez tartozó csepegtetős teszteket ajánlom.
Ha nem vagy rutinos növényes és viszonylag sok halat tartasz, akkor szerencsésebb ha egyáltalán nem adagolsz tápot. A plusz tápadagolás erős algásodáshoz vezethet, ha nincs meg a többi, arányában megfelelő feltétel. Főleg kifejezetten növényes akváriumokban, igényes növényeknél van szükség plusz tápozásra.
Szép napot! ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.10.13. 16:15

Értem. Tehát akkor növelhetem valamelyest a Carbo adagolását. Sok hal az 1cm per liter főlőt vagy már körülbelül azon a szinten is soknak számít? A garnélák jelenléte változtat a víz foszfát nitrát vagy ammónia tartalma vagy csak a halak jelenléte emeli ezt a szintet?
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.10.13. 16:59

frigos írta:Értem. Tehát akkor növelhetem valamelyest a Carbo adagolását. Sok hal az 1cm per liter főlőt vagy már körülbelül azon a szinten is soknak számít? A garnélák jelenléte változtat a víz foszfát nitrát vagy ammónia tartalma vagy csak a halak jelenléte emeli ezt a szintet?


Ez a hal mennyiség rendben van a trágyázás szempontjából, főleg ha megfelelő szintű a szűrés. Most abba nem mennék bele, hogy az élőlények anyagcseréjével, az etetéssel elemenként mennyi kerül a vízbe, de ezek a tényezők számítanak legfőként.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Tápozás garnélás akváriumban

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.10.13. 17:08

Köszönöm szépen! :)
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég