A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Fred » 2010.08.30. 23:02

Csatlakozom Dzsolo barátunkhoz, amint tudok én is beszerzek egy kis csokrot (csak még nem tudom hogy honnan :D :roll: ). És Peti hogyha megengedsz egy kérdést: sok növénynél van nekem is ilyen problémám , hogy akkor gyökeret eresztett hogy alig tudok elültetni/ eltakarni a kilógó részeit a gyökérnek. Hogyan és mennyire szabad megmetszeni a gyökérzetet?
Kép
Fred
CRS C
 
Hozzászólások: 74
Csatlakozott: 2010.08.30. 14:25

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: peti44 » 2010.08.31. 11:02

Fred írta:És Peti hogyha megengedsz egy kérdést: sok növénynél van nekem is ilyen problémám , hogy akkor gyökeret eresztett hogy alig tudok elültetni/ eltakarni a kilógó részeit a gyökérnek. Hogyan és mennyire szabad megmetszeni a gyökérzetet?

Most nem nagyon tudom, hogy mire gondolsz. A növény akváriumból való eltávolítása és egy másik helyre/akváriumba való átültetése, vagy egy új, nagy gyökérzetű növény ültetése? Növény áthelyezésénél pár centi gyökeret szoktam hagyni a növénynek, és ez elég neki, hogy átültetve egy másik helyre ismét meggyökerezzen. Új növényeknél ugyanígy kell cselekedni. Ezen a tropicas videón jól látni ezt.
Vagy félreértettelek? :)
peti44
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.08.22. 15:24

A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 11:20

Ebbe a topicba kerüljön minden olyan téma, melyek a növény bármely részén elkövetett nyírással, vágással, metszéssel kapcsolatos.

Az akváriumi növények jelentős része elég komoly gyökérzetet növeszt. Ezekre jellemző, hogy a tápanyag szükségleteik nagyobb részét is ezen keresztül veszik fel. Mikor a boltban megvásárolunk egy ilyen növényt, mindenképp fontos, hogy visszavágjuk őket ültetés előtt. Ez azért lényeges, mert a növény ezzel is rákényszerül egy felgyorsuló fejlődésre, mely folyamatban a gyökér fejlesztés is intenzívebb lesz, így alkalmazkodva az új környezetéhez. Nem utolsó sorban, maga az ültetés is így visszavágva jóval könnyebb, hatékonyabb. Én olyan 2-3 cm-t szoktam meghagyni, melyet az ujjunkkal kifúrt lukba szépen bele lehet vezetni.

Ezzel megnyitottam azt a témakört is, ahova szívesen várjuk Zsotyi jó tanácsait, tapasztalatait :idea:
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Fred » 2010.08.31. 11:57

Először is köszönöm a témát Levi!
Nos úgy vélem ezzel mindent megtudtam (vagyis amit éppen szerettem volna:)). De a mindentudástól valljuk be elég messze állok :mrgreen:. Namost még egy valami érdekelne a gyökér nyírással kapcsolatban: van pl hólyagos vízikalász aminek nyilván kicsit hosszabba gyökere egyes más fajokénál, ennél nem gondolom( inkább nem hiszem :D) hogy ha 2-3 cm-t hagyok a növény gyökerébe akkor életben marad? (előtte voltak 15cm és annál hosszabb szálai is a gyökérzetnek!)
Kép
Fred
CRS C
 
Hozzászólások: 74
Csatlakozott: 2010.08.30. 14:25

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.31. 12:02

Ha kihúzok egy növényt a talajból (véletlenül) abban az esetben mindig visszavágom a gyökereit, mert máskülönben lehetetlen visszaültetni (nem lehetetlen, de szépen nem lehet és sok vesződséggel jár.) Én kb. 2cm félkör alakban hagyom meg a gyökereket ez pont elég ahhoz, hogy visszaültetésnél a talajban maradjon :)

Életben marad, de ott kicsit nagyobbra kell vágni, (max. 5cm)mert a leveleinek elég nagy felhajtóereje van és hajlamos magától kiemelkedni a talajból, nekem mind tönkrement egy hirtelen hőmérséklet változás miatt párhete :o
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 12:14

Dzsolo írta:Ha kihúzok egy növényt a talajból (véletlenül) abban az esetben mindig visszavágom a gyökereit, mert máskülönben lehetetlen visszaültetni (nem lehetetlen, de szépen nem lehet és sok vesződséggel jár.) Én kb. 2cm félkör alakban hagyom meg a gyökereket ez pont elég ahhoz, hogy visszaültetésnél a talajban maradjon :)

Életben marad, de ott kicsit nagyobbra kell vágni, (max. 5cm)mert a leveleinek elég nagy felhajtóereje van és hajlamos magától kiemelkedni a talajból, nekem mind tönkrement egy hirtelen hőmérséklet változás miatt párhete :o


Én a felszálló növényeket úgy tartottam lent, hogy két kisebb követ a tövéhez helyeztem és óvatosan közéjük szorítottam. 1-2 hét és már nincs a kövekre szükség.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.31. 12:16

Levinen írta:
Én a felszálló növényeket úgy tartottam lent, hogy két kisebb követ a tövéhez helyeztem és óvatosan közéjük szorítottam. 1-2 hét és már nincs a kövekre szükség.


ott a pont :mrgreen:
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.11.10. 20:17

Bacopa monnieri növényem kikandikált az aksiból, visszavágtam őket és azt szeretném megkérdezni, hogy amiket levágtam azokat simán lenyomom a talajba és várok mire azok is legyökereznek?
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.10. 20:58

frigos írta:Bacopa monnieri növényem kikandikált az aksiból, visszavágtam őket és azt szeretném megkérdezni, hogy amiket levágtam azokat simán lenyomom a talajba és várok mire azok is legyökereznek?


Igen!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: A növények és gyökereik visszavágása, metszése.

HozzászólásSzerző: dobti » 2010.11.12. 11:15

"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég