Cryptocoryne sp.

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.29. 23:28

Sokat gondolkoztam, hogy vajon milyen növénnyel kellene elkezdenem ennek a topiknak a színesítését. Sok növény átment már az "akváriumaimon" keresztül, de talán a elsőnek egy olyan fajt mutatnák be, mellyel rendkívül jó tapasztalataim vannak és az igényeik is igen szerények, azaz egy low-tech garnélás akváriumban is könnyen tartható. Nos, a választásom a Cryptocorynére esett. Ez esetben az "sp" az össze alfajára vonatkozik, lévén, hogy igényeik szinte megegyeznek.
A tapasztalataimat elsősorban a Cryptocoryne wentii - brown- nal szereztem, erről írok.

Én a növényes akvarisztika alapjait egy 200 literes akváriumban szereztem meg. Itt gyakorlatilag minimális szinten tudtam csak biztosítani a növényeimnek az igényeit. Co2-t adagoltam, de sajnos a beoldás, ahogy a tesztek is mutatták, elég gyengére sikerült, bár talán a Crypto ezt is szívesen vette. Viszonylag magas vízoszlop volt (50cm) ami a garnélás akiknál valóban magasnak mondható. Ilyen paraméterek mellett sikerült kb. 0.6W/liter fénnyel világítanom, ami jelen esetben elég kevésnek mondható (mondjuk, egy 30cm magas akváriumnál ez a világítás már bőséges lehet). Ezek mellett a növény olyan gyönyörűre fejlődött, hogy a leírt maximum méreteknél is nagyobb leveleket hozott és a gyökérből a hajtásokat nem győzte szanaszét küldeni az aljzatban. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy jóval gyengébb körülmények között is vígan elél, még ha nem is lesz ilyen gigantikus és ennyire szép. Ezekből a növényekből adtam Pistinek is (több mint egy éve), ahol jól tudjuk, hogy a növények nincsenek nagyon elkényeztetve, de elmondása szerint, még mindig "köszönik jól vannak".

Család: Araceae
Földrész: Ázsia
Régió: Dél - Kelet - Ázsia
Ország: Sri Lanka
Magasság: 15 - 25 cm
Fényigény: Alacsony - nagyon magas
Hőmérséklet: 20 - 30 C°
Vízkeménység: Nagyon lágy - kemény
PH tolarencia: 5,5 - 8 PH
Növekedés: Közepes
Termesztés: Nagyon könnyű

Pár kép az albumomból:

Kép

Kép
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.30. 12:59

Ez a crypto valóban tökéletes választás, még a direkt garnéláknak szánt, alacsony megvilágítású akváriumokba is. Még anno kaptam Levitől pár tövet, és még nálam is annyira elszaporodtak, hogy gyakorlatilag most minden akváriumba jut belőle 1-1 csokor. Az egyetlen negatívum, amit meg tudok említeni, hogy hatalmas gyökeret növeszt, és anélkül nem lehet kiszedni az akváriumból, hogy ne jöjjön vele együtt gyakorlatilag az egész aljzat.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: peti44 » 2010.08.30. 13:55

szentgyo írta:Az egyetlen negatívum, amit meg tudok említeni, hogy hatalmas gyökeret növeszt, és anélkül nem lehet kiszedni az akváriumból, hogy ne jöjjön vele együtt gyakorlatilag az egész aljzat.

Ilyenkor érdemes elvágni a szárat egy kis gyökérrel együtt, és a talaj mélyére benőtt gyökereket meg bent lehet hagyni. A ott maradt gyökerek el fognak bomlani és további tápanyagokkal dúsítják a talajt.
peti44
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.08.22. 15:24

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.30. 14:21

Ezt a növényt mindenképen ki fogom próbálni! mert nekem is hasonló fény/liter eloszlásom.
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 11:21

Fred írta:Csatlakozom Dzsolo barátunkhoz, amint tudok én is beszerzek egy kis csokrot (csak még nem tudom hogy honnan :D :roll: ). És Peti hogyha megengedsz egy kérdést: sok növénynél van nekem is ilyen problémám , hogy akkor gyökeret eresztett hogy alig tudok elültetni/ eltakarni a kilógó részeit a gyökérnek. Hogyan és mennyire szabad megmetszeni a gyökérzetet?


Készítettem egy új topikot "A növények és gyökereik visszavágása, metszése". Ez a boncolgatás itt folytatódjon! Két utolsó hozzászólást át is tettem!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.31. 12:06

Néztem a vízinövény termesztőknél a Cryptocoryne sp. –t, hát nem nagyon lehet találni de ha van egész másképp néz ki :(
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.31. 12:17

Dzsolo írta:Néztem a vízinövény termesztőknél a Cryptocoryne sp. –t, hát nem nagyon lehet találni de ha van egész másképp néz ki :(


Rengeteg változata/faja van a Cryptocoryne-nak, és egyesek nagyon különbözhetnek a többitől, valószínűleg ezért láthattál te másmilyen növényeket ilyen név alatt.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 12:20

Dzsolo írta:Néztem a vízinövény termesztőknél a Cryptocoryne sp. –t, hát nem nagyon lehet találni de ha van egész másképp néz ki :(


Én ezzel az "sp"-vel csak összefoglalni akartam az összes alfajt, hogy egy topicban tudjunk beszélni a családról. Ne legyen minden alfajnak új topicja.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.31. 12:33

Levinen írta:
Én ezzel az "sp"-vel csak összefoglalni akartam az összes alfajt, hogy egy topicban tudjunk beszélni a családról. Ne legyen minden alfajnak új topicja.


akkor konkrétan mit is keresek? :D Cryptocoryne wendtii?
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Cryptocoryne sp.

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 12:38

Dzsolo írta:
Levinen írta:
Én ezzel az "sp"-vel csak összefoglalni akartam az összes alfajt, hogy egy topicban tudjunk beszélni a családról. Ne legyen minden alfajnak új topicja.


akkor konkrétan mit is keresek? :D Cryptocoryne wendtii?


Ha olyat keresel mint ami nekem volt, akkor igen. Bár ezt le is írtam. kukk ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég