Növények gyenge fényhez

Növényekkel, mohákkal kapcsolatos témák

Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.29. 19:03

Következő a problémám: Van nekem egy 30l-es gyári tetős akváriumom E14-es foglalattal, amihez egy 9W-os noname energiatakarékos izzót kaptam. Hát ez bizony elég kevés fényt ad. Próbáltam én 11W-ost beletenni, de az meg nagyon bemelegedett. A legjobb, amit tenni tudtam, hogy egy erősebb fényű 9W-osat (fehér féyű)tettem bele, de még így is elég ergya. Úgy tűnik a fényviszonyokon (a gyári tető kidobása nélkül) a fényviszonyokon tovább javítani nem tudok. A növényei meg annyira nem virulnak. Van két kisebb Crypocorin, és jávai moha, azok úgy tűnik elvannak, de a csavart levelű valiznériáim és valamilyen fűszerű növény (szerintem ez az, Eleocharis acicularis:
Kép
eléggé halódik. Tud valaki javasolni valami kis fényigényű növényt ami 30l-es garnélás hátterében, ill. középterében jól mutatna?

Köszönöm
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.29. 20:20

Hello,

Hát sajnos nálam is elég gyenge a fény az akváriumok felett, jobb lenne, ha kétszer ennyi lámpát használnék, de akkor nagyon elszaladna a villanyszámla, úgyhogy marad a gyenge megvilágítás, aminek következtében a növények fejlődése nem nevezhető robbanásszerűnek, viszont többé-kevésbé sikerült megtalálnom azokat a fajokat, amik megmaradnak.

Nálam a következő fajok váltak be: Valisneria, Cryptocoryne wendtii, Microsorium, Bolbitis, Riccia és a jávai szerű mohák. Tényleg nem produkálnak látványos fejlődést, de azért egész jól elviselik ezeket a körülményeket.

Remélem majd jönnek a kertész kollégák és ők mondanak okosabbat ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.30. 12:48

spuc írta:Következő a problémám: Van nekem egy 30l-es gyári tetős akváriumom E14-es foglalattal, amihez egy 9W-os noname energiatakarékos izzót kaptam. Hát ez bizony elég kevés fényt ad. Próbáltam én 11W-ost beletenni, de az meg nagyon bemelegedett. A legjobb, amit tenni tudtam, hogy egy erősebb fényű 9W-osat (fehér féyű)tettem bele, de még így is elég ergya. Úgy tűnik a fényviszonyokon (a gyári tető kidobása nélkül) a fényviszonyokon tovább javítani nem tudok. A növényei meg annyira nem virulnak. Van két kisebb Crypocorin, és jávai moha, azok úgy tűnik elvannak, de a csavart levelű valiznériáim és valamilyen fűszerű növény (szerintem ez az, Eleocharis acicularis:
Kép
eléggé halódik. Tud valaki javasolni valami kis fényigényű növényt ami 30l-es garnélás hátterében, ill. középterében jól mutatna?

Köszönöm


Szia Spuc

Ahogy a növényes topicban írtam, a Crypto igen jól bírja szerénnyeb körülmények között és ez a mohaféleségek legnagyobb részéről is elmondható. A két másik növény már egy kicsi más tészta. A Vallisneria már azért több fényt igényel, de ami ennél fontosabb, az a rendkívül magas tápanyagfelvevő képessége. Rendszeresen előforduló probléma az akváriumokban, hogy megvesszük a növényt, egy ideig nagyon szépen fejlődik és egyszer csak elkorcsosul, visszamarad a fejlődésben és véget ér. Így elmondhatjuk, hogy nem árt neki a plusz tápozás, ha az élővilág és az etetés nem juttat be eleget a vízbe. Az Eleocharis fajoknál is természetesen sok dolgot le lehet írni, hogy mi az igényük, de náluk a kipusztulás egyértelmű oka, a kevés fény. Minden talajon futó, szőnyeget alkotó növénynek rendkívül magas a fényigénye, lévén, hogy csak az akvárium aljára lejutó fényt tudja hasznosítani. Ha gyenge a világítás, elnyelődnek a növények számára fontos fényspektrumok és nem tudnak megfelelően fejlődni.

"Gyenge" fényhez elég sok növényt lehet ajánlani, de mivel a garnélás akváriumok elég kis méretűek, igen csak korlátozódnak a lehetőségek. Ezért nem véletlen, hogy garnélák mellé szinte csak mohákat szoktak választani, bár ez a paletta igen tág ( http://levinen.blogspot.com/2009/08/az-akvarium-pluss-karpitja.html ). De azért tudni kell, hogy a mohákra is igaz az a kijelentés, hogy bár szerényebb fény mellett is megélnek, de igazi szépségüket csak magasabb támogatás mellett mutatják meg. A helyedbe a Crypto és a Jávai mellé további moha fajokat vonnék be, melyekkel csodálatos dolgokat lehet művelni, ahogy a linken is látszik.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.30. 14:06

Én is imádom a mohákat! Van is pár fajta, Úszó májmoha, Jávai moha, Forrásmoha, Karácsonymoha, Gömbmoha, Salátamoha, Lángmoha, és kedvencem a Fissidens fontanus....
Ha van esetleg valakinek még másfajta mohája, szívesen befogadom...
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.30. 14:47

Frettner írta:Én is imádom a mohákat! Van is pár fajta, Úszó májmoha, Jávai moha, Forrásmoha, Karácsonymoha, Gömbmoha, Salátamoha, Lángmoha, és kedvencem a Fissidens fontanus....
Ha van esetleg valakinek még másfajta mohája, szívesen befogadom...
Dezső


Egy kicsit pontosítanék! :D A Gömbmoha egy elég szerencsétlenül berögzült neve (konyhanyelv) a növénynek, igazából Gömbalga magyarul a helyes megnevezés. Egyébként igen, a mohával lehet a legkreatívabb dekorokat elkészíteni.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.31. 13:21

Levinen írta:
spuc írta:Következő a problémám: Van nekem egy 30l-es gyári tetős akváriumom E14-es foglalattal, amihez egy 9W-os noname energiatakarékos izzót kaptam. Hát ez bizony elég kevés fényt ad. Próbáltam én 11W-ost beletenni, de az meg nagyon bemelegedett. A legjobb, amit tenni tudtam, hogy egy erősebb fényű 9W-osat (fehér féyű)tettem bele, de még így is elég ergya. Úgy tűnik a fényviszonyokon (a gyári tető kidobása nélkül) a fényviszonyokon tovább javítani nem tudok. A növényei meg annyira nem virulnak. Van két kisebb Crypocorin, és jávai moha, azok úgy tűnik elvannak, de a csavart levelű valiznériáim és valamilyen fűszerű növény (szerintem ez az, Eleocharis acicularis:
Kép
eléggé halódik. Tud valaki javasolni valami kis fényigényű növényt ami 30l-es garnélás hátterében, ill. középterében jól mutatna?

Köszönöm


Szia Spuc

Ahogy a növényes topicban írtam, a Crypto igen jól bírja szerénnyeb körülmények között és ez a mohaféleségek legnagyobb részéről is elmondható. A két másik növény már egy kicsi más tészta. A Vallisneria már azért több fényt igényel, de ami ennél fontosabb, az a rendkívül magas tápanyagfelvevő képessége. Rendszeresen előforduló probléma az akváriumokban, hogy megvesszük a növényt, egy ideig nagyon szépen fejlődik és egyszer csak elkorcsosul, visszamarad a fejlődésben és véget ér. Így elmondhatjuk, hogy nem árt neki a plusz tápozás, ha az élővilág és az etetés nem juttat be eleget a vízbe. Az Eleocharis fajoknál is természetesen sok dolgot le lehet írni, hogy mi az igényük, de náluk a kipusztulás egyértelmű oka, a kevés fény. Minden talajon futó, szőnyeget alkotó növénynek rendkívül magas a fényigénye, lévén, hogy csak az akvárium aljára lejutó fényt tudja hasznosítani. Ha gyenge a világítás, elnyelődnek a növények számára fontos fényspektrumok és nem tudnak megfelelően fejlődni.

"Gyenge" fényhez elég sok növényt lehet ajánlani, de mivel a garnélás akváriumok elég kis méretűek, igen csak korlátozódnak a lehetőségek. Ezért nem véletlen, hogy garnélák mellé szinte csak mohákat szoktak választani, bár ez a paletta igen tág ( http://levinen.blogspot.com/2009/08/az-akvarium-pluss-karpitja.html ). De azért tudni kell, hogy a mohákra is igaz az a kijelentés, hogy bár szerényebb fény mellett is megélnek, de igazi szépségüket csak magasabb támogatás mellett mutatják meg. A helyedbe a Crypto és a Jávai mellé további moha fajokat vonnék be, melyekkel csodálatos dolgokat lehet művelni, ahogy a linken is látszik.



Köszönöm a kimerítő választ, már csak az a kérdés, be tudok-e szerezni további mohafajokat. De majd körülnézek a szegedi boltokban.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.11.02. 13:58

Sziasztok! Elsősorban az akvakertészeket kérdezném, de mindenkinek a tapasztalata érdekel: a 0,57 W/l megvilágítás 30 cm-es vízoszlopnál milyen erősségűnek tekinthető? Inkább csak a kisebb fényigényű növényeknek elegendő, vagy az erre kényesebb fajoknak is megfelelhet?

Farkas
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.11.02. 15:54

farkas írta:Sziasztok! Elsősorban az akvakertészeket kérdezném, de mindenkinek a tapasztalata érdekel: a 0,57 W/l megvilágítás 30 cm-es vízoszlopnál milyen erősségűnek tekinthető? Inkább csak a kisebb fényigényű növényeknek elegendő, vagy az erre kényesebb fajoknak is megfelelhet?

Farkas

Kérdés, hogy az akvárium 30 cm magas vagy a talaj feletti vízoszlop. 30 cm vízoszlop már sokat levesz a fényből. Ide már csak kisebb fényigényű növényeket tehetsz.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.11.02. 19:26

Farkas[/quote]
Kérdés, hogy az akvárium 30 cm magas vagy a talaj feletti vízoszlop. 30 cm vízoszlop már sokat levesz a fényből. Ide már csak kisebb fényigényű növényeket tehetsz.[/quote]

A talaj feletti vízoszlop 25 cm. Eszerint a 0,57 W/l inkább kevésnek számít?
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Növények gyenge fényhez

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.02. 19:41

farkas írta:Sziasztok! Elsősorban az akvakertészeket kérdezném, de mindenkinek a tapasztalata érdekel: a 0,57 W/l megvilágítás 30 cm-es vízoszlopnál milyen erősségűnek tekinthető? Inkább csak a kisebb fényigényű növényeknek elegendő, vagy az erre kényesebb fajoknak is megfelelhet?

Farkas


Hát az a biztos, ha alacsony és/vagy közepes fényigényű növényeket választasz, akkor nem vállalsz túl nagy kockázatot. A rosszul megválasztott növények elég nagy galibát okozhatnak az esetleges vegetálásukkal, rosszabb esetben elpusztulásukkal.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Következő

Vissza: Növények

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég