Világítás

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.10.07. 11:59

spuc írta:Sziasztok!
A kérdés ami mostanában foglalkoztat, hogy a fénynek milyen paraméterei mérvadóak az akváriumi világításnál. Magyarul ha növényes akváriumot akarunk, akkor ahhoz mire kell odafigyelni, mi mit jelent.
Az világos, hogy a színspektrum fontos, mert a növények csak bizonyos spektrumú fénnyel tudnak valamit kezdeni.
A lumen a fényerősséget jelenti, de hogy mi az ideális, mekkora akváriumra azt nem tudom.
A különböző színhőmérsékletű (me.: Kelvin) fényforrások közül milyet érdemes választani: 2700, 4000, 6500, 10000K?
A Wattszám szerintem elég félrevezető lehet, mert egész más egy 40w-os hagyományos izzó, fénycső, energiatakarékos izzó, vagy éppen ledes izzó fénye...
Ha van valakinek ilyesmi tudása, esetleg tud egy jó linket, nehogy magában tartsa...
Amúgy nyilvánvaló, hogy az ember vesz egy jó kis akváriumi fénycsövet, akkor minden ok, de ha pl csak sima foglalatú (E27, E14) lámpával tud operálni, akkor mi van?
Ez az információ esetleg hozzájárulhat egy használható és olcsó világítás összerakásához, mondjuk egy nano akváriumhoz, amihez a T5/T8 fénycsövek már túl hosszúak....



A Lumen szám a lényeg növényesnél, a 6500K elég jól teljesítenek
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.07. 12:26

A Lumen szám a lényeg növényesnél, a 6500K elég jól teljesítenek

Akkor ezek szerint elég erre figyelni. Erős, 6500K-es fény, asztjóvan? Mert akkor ha lesz következő aksi (ha egyszer megélem), veszek két 6500K-es izzót, vagy fénycsövet, és annyi...
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.10.07. 12:27

spuc írta:Sziasztok!
A kérdés ami mostanában foglalkoztat, hogy a fénynek milyen paraméterei mérvadóak az akváriumi világításnál. Magyarul ha növényes akváriumot akarunk, akkor ahhoz mire kell odafigyelni, mi mit jelent.
Az világos, hogy a színspektrum fontos, mert a növények csak bizonyos spektrumú fénnyel tudnak valamit kezdeni.
A lumen a fényerősséget jelenti, de hogy mi az ideális, mekkora akváriumra azt nem tudom.
A különböző színhőmérsékletű (me.: Kelvin) fényforrások közül milyet érdemes választani: 2700, 4000, 6500, 10000K?
A Wattszám szerintem elég félrevezető lehet, mert egész más egy 40w-os hagyományos izzó, fénycső, energiatakarékos izzó, vagy éppen ledes izzó fénye...
Ha van valakinek ilyesmi tudása, esetleg tud egy jó linket, nehogy magában tartsa...
Amúgy nyilvánvaló, hogy az ember vesz egy jó kis akváriumi fénycsövet, akkor minden ok, de ha pl csak sima foglalatú (E27, E14) lámpával tud operálni, akkor mi van?
Ez az információ esetleg hozzájárulhat egy használható és olcsó világítás összerakásához, mondjuk egy nano akváriumhoz, amihez a T5/T8 fénycsövek már túl hosszúak....


Szia

Igazából a legfontosabb adat az a világítás fényereje, azaz a lumen. Lehet számolgatni, belemenni mélyebbre a témában, de nincs értelme. Bőven elég ha általánosságban 0.75-1 wattot számolunk literenként. Persze sekélyebb akváriumoknál elég lehet a kevesebb fény is, mélyebb akváriumoknál inkább az 1w/l-hez közelítsen. Nekem a 25 literes nanonál 24W-al világítok (power compact) és bőven elég, sőt még eléggé oda is kell figyelni minden apró változásra. Nagyon fontos még a színspektrum is, főleg ha egy növényes akváriumról beszélünk. Általánosságban a növényeknek a viszonylag alacsony kelvin számú izzók a legjobbak 2700-4000K-ek, de a megfelelő optikai hatás eléréséhez, ami az emberi szemnek is a legjobb, a 6500K körül a legmegfelelőbb, a legtermészetesebb a látvány. Én persze elsősorban a T8, T5 csövekről beszélek, ezekkel van tapasztalatom. Összességében nagyon fontos, hogy milyen növényeket szeretnénk tartani. A legerősebb fény a talajon futó, gyepesítésre szolgáló növényeknek kell, főleg miattuk kell sokszor viszonylag erős fényt használni. Kis akváriumoknál a T5-ös power compactok a legjobbak, legelérhetőbbek és a legolcsóbban összerakhatók. Itt meg tudod nézni az enyémet: http://levinen.blogspot.com/2009/02/at-river-side-novenyes-garnelas-nano.html
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.10.07. 20:50

annyit még hozzátennék, hogy ha valaki lumenben akar számolni akkor növényes aksiknál pl 40-50lumen/liter-nél kezdődik közepes és afölött az erős megvilágítás. Minden izzóra rá szokták írni a lumen értéket. gyorsan leosztjuk a literrel és megvan hogy mit ér ez a mi aksinknak.

plusz még rájön hogy hány órát világítunk, milyen megszakítással vagy fokozatokkal
pl én 1-3ig napközbe szüneteltetem a világítást, a növények szeretik algák meg nem. van aki reggel gyengén kezd pár fénycsővel, aztán ráad pár óra múlva 3-5 órára valami izmos halogén izzót, aztán megint gyengít a világításon. állítólag nagyon algagyilkoló a megoldás.

Erős világításnál észnél kell lenni viszont, tápanyag, co2, ph-kh... én maradok a (alacsony-)közép megvilágításnál... :]
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.07. 21:56

Levinen, Brutalmonk,
köszi a kimeritő válaszokat. Ezt a 40-50 lumen/liter értéket nem tudtam. És a több fényforrással való játszadozás is jó ötletnek tűnik..
Mindenesetre azt megtudtam, hogy az egyik aksim erősen alulvilágított a maga 0,3W/l értékével :oops: Ennek ellenére a cryptók jól vannak.
Meghát persze egy csomó minden más is számít: fényvetők, vízoszlop magasság meg mittomén...
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.08. 14:48

Vettem tegnap egy 13 W-os T5 ös neont armatúrával az Ikeában 1700 Ft-ért. Kell a konyhapult alá, mert a régi szétment.
Csak úgy viccből rátettem az akváriumra, a T8-as helyett. Ég és föld.
Most visszamegyek az Ikeába és veszek még 6 darabot, és kicserélem az összeset.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.08. 15:19

Vettem tegnap egy 13 W-os T5 ös neont armatúrával az Ikeában 1700 Ft-ért. Kell a konyhapult alá, mert a régi szétment.
Csak úgy viccből rátettem az akváriumra, a T8-as helyett. Ég és föld.
Most visszamegyek az Ikeába és veszek még 6 darabot, és kicserélem az összeset.
Dezső


Eddig ez a legolcsóbb, kész megoldás, amivel találkoztam. Nehogy lekoppintsam :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 16:34

A világításnak nonstopp égnie kell egész nap?
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.18. 16:45

Melinda írta:A világításnak nonstopp égnie kell egész nap?


Nem, 8-10 órát érdemes világítani.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 17:27

szentgyo írta:
Melinda írta:A világításnak nonstopp égnie kell egész nap?


Nem, 8-10 órát érdemes világítani.

És ennek rendszer szerűnek kell lennie?
Úgy értem hogy lehetőleg mindig ugyankkor?
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron