Világítás

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.09.05. 12:23

Nya írta:Köszönöm a kimerítő válaszodat!A magasság kb 15cm-re van.A növényeim:Riccia,hc,sagitaria terres,microsorum,Limnobium laevigatum,jávai moha.


Ezeknek az adatoknak a tudatában, azért van igény a megfelelő fényre. Én azt mondanám, hogy tedd 15cm-re és figyeld a változásokat, hatásokat. Nézd a fenéken fotó növényeket mennyire bubiznak, illetve nem-e küzdenek nagyon a fény felé. Ha a HC oldalirányba fut és nem a fény irányába törekszik, akkor elég lesz. De könnyen előfordulhat, hogy lejjebb kell engedned. Valójában mindenkinek saját magának kell kitapasztalni, hogy mi működik és mi nem. Ahány akvárium annyi körülmény.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.09.05. 12:37

Akkor szerintem lejjeb engedem,mindegyik növényem fejlődik,csak a hc mintha stagnálna,nem nagyon látom fejlődni,kb 2 hónapja van az aksiban,de még a gyökerei se tudtak megkapaszkodni rendesen.

Off
Easy carbot-t,és aqua plant tápot használok.
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.09.05. 14:17

Ugyan nem vagyok nagy szakértője a témának, de a HC CO2 adagolás és csontra tekert fény nélkül nem lesz az igazi. Sőt, még a hőmérsékletre is érzékeny. Kicsit alacsonyabb és nem nő, kicsit magasabb és elkezd rohadni az alja. Viszont ha mindent megkap, akkor meg hetente kell nyírni. :)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.09.05. 16:54

Ugyan nem vagyok nagy szakértője a témának, de a HC CO2 adagolás és csontra tekert fény nélkül nem lesz az igazi. Sőt, még a hőmérsékletre is érzékeny. Kicsit alacsonyabb és nem nő, kicsit magasabb és elkezd rohadni az alja. Viszont ha mindent megkap, akkor meg hetente kell nyírni. :)

Igen,Én is igy tudtam,csak gondoltam egy próbát megér!A félelmetes ollóim,akkor még maradhatnak a fiók alján! :twisted:
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.23. 11:06

sziasztok, szeretnék feltenni egy nagyon láma kérdést:
eltesszük az akváriumot a természetes fénytől minél messzebb, majd egy csomó energiával megvilágítjuk a természetest minél inkább megközelítő spektrumú és erejű fénnyel; mi a különbség? miért algásodik be az aki a természetes napsugártól, és miért nem a mesterséges fénytől?
és vajh' nem lehetne a természetes fény közelébe tenni mégis a medencét, ha valami szűrőüveggel/fóliával ki tudnánk szűrni a káros sugarakat? melyek ezek? építész vagyok, és az építészet világában már nagyon sokrétű megoldások vannak a kül. fénykomponensek kiszűrésére...
ne haragudjatok, hogy ilyen unortodox kérdést merek feltenni, valószínűleg elég hiányosak a biológiai ismereteim...
Pirx
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.03.26. 07:42

A rossz hír az, hogy nem spektrális problémák vannak, hanem fényerô és idôtartalm beli (általában túl hosszú).

Egyébként ha igénytelen növényeket teszel bele, akkor nincs szükség külön világításra. (Vannak elônyei, de nem túloznám el...) Szóval ne az ablakba rakd és rendben lesz a dolog. Egy idô után a garnélák kontroll alatt tartják majd a kis ingadozásokat, ha nincs nagy gond.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: szabopeter123 » 2012.05.08. 23:01

Egyébként én is gondolkodtam a természetes napfényes világításon. UV szűrőkkel kiszedném az uv sugarak nagy részét, és egy ezüstbevonatú csövön az akvárium tetejénél be a fényt. esetleg a végére valami felcsiszolt plexi hogy szórja a fényt. így elméletileg... (nagyon elméletileg) működhet a dolog.
szabopeter123
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.08.18. 21:17
Tartózkodási hely: Edelény

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.05.09. 07:46

Szerintem túl sok lenne a veszteség - illetve nagyon ormótlanul nézne ki. De nincs üzemeltetési költsége.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Pirx » 2013.07.21. 14:55

sziasztok
egy tapasztalatok osztok meg veletek:
úgy fél évvel ezelőttig a világítás volt a gyenge pontja az akváriumomnak: a két (30 és 20 literes), egymás melletti aksit egyetlen 13 W-os, fürdőszobai fénycső derítette, daylight fantázianévvel, de elég melegfehér színnel: az akikban szépek voltak a növények, csak algásodás is volt mindig
végre vettem egy T8 aljzatot (az előző T5 volt), vettem bele egy Hailea 18W-os akváriumi fénycsövet (másodkézből)
már a felszerelés és bekapcsolás után gyanús volt: a fénye gyenge és a színe kékes, hideg (viszont a neten még egyszer rákeresve azt írták, jó színhőmérséklet)
kb. 3 hónap alatt mindkét aki növényzete teljesen leépült, az addig gyönyörű kriptók levelei bebordósodtak, leállt a növésük (előtte havonta kellett ritkítani a burjánzás miatt), a többi növény teljesen kipusztult, pedig más változás nem történt...
ezért szeretném megkérdezni: a greenaquás mesterek ajánlottak egy Tungsram fénycsövet, amit ők is használnak a boltban, melyik volt ez a típus?
tudom, a két akihoz nem épp sok az 1x18 Watt, de a 13-mal is szépen működött, és nem akarok spéci növényest, csak az állatoknak akartam megfelelő környezetet biztosítani...
üdv/Pirx
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.07.22. 20:59

Pirx írta:sziasztok
egy tapasztalatok osztok meg veletek:
úgy fél évvel ezelőttig a világítás volt a gyenge pontja az akváriumomnak: a két (30 és 20 literes), egymás melletti aksit egyetlen 13 W-os, fürdőszobai fénycső derítette, daylight fantázianévvel, de elég melegfehér színnel: az akikban szépek voltak a növények, csak algásodás is volt mindig
végre vettem egy T8 aljzatot (az előző T5 volt), vettem bele egy Hailea 18W-os akváriumi fénycsövet (másodkézből)
már a felszerelés és bekapcsolás után gyanús volt: a fénye gyenge és a színe kékes, hideg (viszont a neten még egyszer rákeresve azt írták, jó színhőmérséklet)
kb. 3 hónap alatt mindkét aki növényzete teljesen leépült, az addig gyönyörű kriptók levelei bebordósodtak, leállt a növésük (előtte havonta kellett ritkítani a burjánzás miatt), a többi növény teljesen kipusztult, pedig más változás nem történt...
ezért szeretném megkérdezni: a greenaquás mesterek ajánlottak egy Tungsram fénycsövet, amit ők is használnak a boltban, melyik volt ez a típus?
tudom, a két akihoz nem épp sok az 1x18 Watt, de a 13-mal is szépen működött, és nem akarok spéci növényest, csak az állatoknak akartam megfelelő környezetet biztosítani...
üdv/Pirx

Szerintem a gondot nem a világítás változása okozza, ha a növények és a garnélák is pusztunak, akkor nagyon komoly vízminőség problémák lehetnek. Az , hogy a crypto-k levele bordó lett, csak azt jelenti, hogy alkalmazkodtak az új fényviszonyokhoz, és ez nem negatívum. Ha már ők sem fejlődnek, és a red cherry-k is hullanak, akkor nagy baj van.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég