Világítás

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.12.09. 17:41

xman írta:Hello!

Nem vagyok növényes szakember, de tudomásom szerint 6500 kelvintől talán 8500-ig ajánlják, a növényeknek, és 1W/literrel kell számolni.T5, az menőbb állítólag.Ugyan annyi fényerőt kisebb helyre is be tudsz sűríteni.

De, hogy okosabb legyél ezügyben: http://akvarisztika.budapet.hu/2008/08/ ... ilagossag/

Itt mindent megtalálsz!Ami a növényeknek kell.

Szerintem a színhőmérsékletet el lehet felejteni. Nem ad elég információt, hogy el lehessen dönteni, jó-e vagy sem. Nem tudom pontosan, hogyan jön ki az értéke, de ha jók a homályos sejtéseim, akkor a fehér fényben található különböző hullámhosszú fényeknek valamilyen átlag-félesége.
Namármost a növényeknek tökmindegy, hova esik ez az átlag, az számít, hogy milyen összetevőkből jön ki. Például a hagen flora glo 2800K, a sera plant color 4900K, a sylvania grolux 8500K. Mindhárom növényes cső!
Az a fontos, hogy a spektrumban megfelelő arányban képviseltesse magát a kék és a vörös.

Kép

A képen látható a növények abszorpciós spektruma, azaz ezeket a hullámhosszokat és ilyen arányban tudják hasznosítani. Minél jobban fedi a fénycső spektruma ezt, annál nagyobb része hasznosul a leadott fénynek. Lehet kombinálni, pl. a hideg fehérek általában erősek kékben, ezt kiegészíteni valami olyannal, ami a narancs-vörös környéken erős. De ehhez nem a színhőmérsékletet kell nézni, hanem a spektrumot. Ezt sok helyen nem tüntetik fel a termék mellett, de típus alapján le lehet nyomozni.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: csabi1987 » 2010.12.18. 12:05

Sziasztok!

Most néztem az akváriumom fénycsövét (54l-es MP Aquastar a márkája :) ).
Az lenne a kérdésem hogy vajon a benne lévő fénycső megfelelő mennyiségű fényt ad le?
Akarok majd tenni az akváriumba Hemianthus callitrichoide "Cuba" és attól tartok hogy ez a fénycső kevés lenne neki.
A fénycsőröl csak annyit tudok ami rá van írva. :)
Sylvania 54-765-t8 DAYLIGHT.
Valaki ismeri ezt a fajta fénycsövet, próbáltam rákeresni a neten, de nem sok mindent találtam. :)
csabi1987
Red cherry
 
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:12

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.12.19. 00:07

szia!

nos a 765ös az nem rossz, 6500k a színhőmérséklete, a növényeknek az kedvező. A teljesítménye azonban számomra nem derült ki.hány wattos? ha 1 cső van 54 liter fölött akkor Biztos hogy kevés a HC-nek.
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: csabi1987 » 2010.12.19. 00:34

brutalmonk írta:szia!

nos a 765ös az nem rossz, 6500k a színhőmérséklete, a növényeknek az kedvező. A teljesítménye azonban számomra nem derült ki.hány wattos? ha 1 cső van 54 liter fölött akkor Biztos hogy kevés a HC-nek.

Tényleg az nem írtam le. Bocsi! Pont a lényeget. :)
15W-os. :S
csabi1987
Red cherry
 
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2010.08.18. 18:12

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.02.05. 21:34

Üdv!Szeretném lecserélni az eheim 54 literes szettben gyárilag benne lévő 15w-os daylight fénycsövet egy kicsit jobbra,Microsorum,anubias,jáva moha növényekhez kellene.Tudtok valamilyen tipust ajánlani ami nem túl drága,és megfelelő lenne nekem?Köszönöm!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.02.09. 15:30

myk74 írta:Üdv!Szeretném lecserélni az eheim 54 literes szettben gyárilag benne lévő 15w-os daylight fénycsövet egy kicsit jobbra,Microsorum,anubias,jáva moha növényekhez kellene.Tudtok valamilyen tipust ajánlani ami nem túl drága,és megfelelő lenne nekem?Köszönöm!

Microsorum,hemianthus,jávai moha,samolus.Ezek a növények lettek végül,tehát ezekhez kelle egy jobb fénycső!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.02.09. 17:04

Nem tudom hogy hogy van megoldva a világítás, de ha jól sejtem gyári tetős, és abban van a foglalat, ha így van akkor erősebb izzót sajnos nem tudsz belerakni...
meg kell barkácsolni, kell bele egy új foglalat, és jöhet még 1 ilyen izzó, akkor már ezeknek a növényeknek nagyjából jó lesz... bár a heminatus biztos megnyúlik majd így is.
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.02.09. 18:00

brutalmonk írta:Nem tudom hogy hogy van megoldva a világítás, de ha jól sejtem gyári tetős, és abban van a foglalat, ha így van akkor erősebb izzót sajnos nem tudsz belerakni...
meg kell barkácsolni, kell bele egy új foglalat, és jöhet még 1 ilyen izzó, akkor már ezeknek a növényeknek nagyjából jó lesz... bár a heminatus biztos megnyúlik majd így is.

Sajnos gyári tetős!Akkor ezt benyaltam,barkács nem nagyon megy!Köszi a felvilágosítást :D
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.10. 00:51

Lehet kapni vízalatti neont. Nem valami nagy szám a fényereje, de jobb mint a semmi, és egyszerűen csak rögzíted valahogy a tetőhöz. A vízbe lógatni annyira nem szép, mindenhogy a szemedbe süt.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Világítás

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.11. 10:00

Moszat írta:Lehet kapni vízalatti neont. Nem valami nagy szám a fényereje, de jobb mint a semmi, és egyszerűen csak rögzíted valahogy a tetőhöz. A vízbe lógatni annyira nem szép, mindenhogy a szemedbe süt.

Anno gondolkodtam, hogy a talajba rakok egy kéket (vagy vöröset) közel a hátuljához, és akkor olyan mintha a hold fényes este (vagy naplemente) lenne az akváriumba. Aztán elvetettem az ötletet...
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég