Hűtés

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.06.09. 22:57

ha-ha. Én is kipróbáltam ezt a pc ventilátoros dolgot. Azért leírom, azt is, hogy mennyiből sikerült kihoznom az egészet. Akinek van ideje rá érdemes kipróbálni!
Szóval, bementem egy pc bontóba, ott százasért adtak ventilátort, aztán elmentem a helyi ócskapiacra, ott sikerült beszerezni 400 Ft-ért egy 12V-os, 300mA-es tápot (Philips), és még, hogy adjak az igényességnek, (bár szerintem ez már tékozlás volt a részemről) 300 Ft-ért vettem egy kapcsolót is. Szóval 800 Ft-ból összeraktam a prototípust, rátettem két műanyag lécen a 23l-es akvárium tetejére.
Az eredmények: 28,5C-ról kb 15 perc alatt 26,5-re csökkent a hőmérséklet. Ezután sajnos el kellet mennem otthonról, de mire pár óra múlva visszatértem 22 ,5 C-os volt a víz. Azért nem gyenge!, 6 C-ot vitt le néhány óra alatt!
Szóval, aki akar ezzel játszani hajrá!!! Ha esetleg van a villamossághoz értő szaki köztünk, akár írhatna a technikai háttérről is:
-tőbb ventilátor összekötése, ilyenkor mekkora táp, soros, vagy párhuzamos kapcsolás, meg ilyenek. Én sajnos nem vagyok szakember, de ma kiokítottak. Sajnos a tudásom még így is labilis, ezért nem merem nektek továbbadni!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.06.10. 07:53

Ezt a nagy sikeres hőmérséklet csökkenést nem a most beállt lehűlés okozta? :) Mert most nálam is hatékonyabbnak látszik a ventilátor. :lol:
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.06.10. 08:32

Levinen írta:Ezt a nagy sikeres hőmérséklet csökkenést nem a most beállt lehűlés okozta? :) Mert most nálam is hatékonyabbnak látszik a ventilátor. :lol:

Hú!Nálunk még mindíg 27 fok van a lakásban! :D Itt nem volt olyan rossz idő,ma van hűvösebb!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.06.10. 08:55

spuc írta:ha-ha. Én is kipróbáltam ezt a pc ventilátoros dolgot. Azért leírom, azt is, hogy mennyiből sikerült kihoznom az egészet. Akinek van ideje rá érdemes kipróbálni!
Szóval, bementem egy pc bontóba, ott százasért adtak ventilátort, aztán elmentem a helyi ócskapiacra, ott sikerült beszerezni 400 Ft-ért egy 12V-os, 300mA-es tápot (Philips), és még, hogy adjak az igényességnek, (bár szerintem ez már tékozlás volt a részemről) 300 Ft-ért vettem egy kapcsolót is. Szóval 800 Ft-ból összeraktam a prototípust, rátettem két műanyag lécen a 23l-es akvárium tetejére.
Az eredmények: 28,5C-ról kb 15 perc alatt 26,5-re csökkent a hőmérséklet. Ezután sajnos el kellet mennem otthonról, de mire pár óra múlva visszatértem 22 ,5 C-os volt a víz. Azért nem gyenge!, 6 C-ot vitt le néhány óra alatt!
Szóval, aki akar ezzel játszani hajrá!!! Ha esetleg van a villamossághoz értő szaki köztünk, akár írhatna a technikai háttérről is:
-tőbb ventilátor összekötése, ilyenkor mekkora táp, soros, vagy párhuzamos kapcsolás, meg ilyenek. Én sajnos nem vagyok szakember, de ma kiokítottak. Sajnos a tudásom még így is labilis, ezért nem merem nektek továbbadni!


Ilyen egyszerű. Én mondtam. Azért kell még hozzá egy kis szigetelőszalag vagy zsugorcső.
12 V -os táppal simán meghajthatsz akár 3 ventillátort is. De ha kicsit böngészel a vaterán, pár forintért tudsz szerezni használt mobiltelefon-töltő adaptert. Az is elviszi.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.06.10. 09:56

Jaja, ez nem egy bonyolult eszköz, mégis nagyon hatásos. Fõleg kis akváriumoknál, egy 2-300l-est (ki tart akkorában garnélákat?) már nehéz hûteni vele.
Egy hátránya van, hogy erõsen párologtat, vagyis kell valami vízutánpótlás, fõleg ha az ember úgy hagyja a hétvégére a ventiket, mert elutazik.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.06.10. 10:12

taksoft írta:Jaja, ez nem egy bonyolult eszköz, mégis nagyon hatásos. Fõleg kis akváriumoknál, egy 2-300l-est (ki tart akkorában garnélákat?) már nehéz hûteni vele.
Egy hátránya van, hogy erõsen párologtat, vagyis kell valami vízutánpótlás, fõleg ha az ember úgy hagyja a hétvégére a ventiket, mert elutazik.

Én nem értek az elektronikához,de vannak segítőkész emberek,hála az égnek.Az biztos hogy kopik rendesen a víz,de szerintem egy időkapcsolóval megoldható hogy ne menjen állandóan a ventillátor,hanem mondjuk 2 óránként egy fél órát menjen,az akit meg csurig kell tölteni,csak nem fogy el a 200liter :D .
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.06.10. 16:02

Minél több vizet sikerül elpárologtatni, annál hatásosabb a hűtés. Nálam ugye a falba van építve az akvárium, így hátulról akármilyen "szörnyű" megoldást is alkalmazhatók, mert előröl nem látszik. Lehet felszerelek a falra egy 1,5 literes kólás üveget, végén kivágva, a szájával a víz felszínére forgatva. Feltöltöm az üveget és ahogy párolog a víz, mindig annyi megy bele az akváriumba. Így még a párolgásból adódó vízkő csík se fog megjelenni.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.06.10. 21:51

Levinen írta:Minél több vizet sikerül elpárologtatni, annál hatásosabb a hűtés. Nálam ugye a falba van építve az akvárium, így hátulról akármilyen "szörnyű" megoldást is alkalmazhatók, mert előröl nem látszik. Lehet felszerelek a falra egy 1,5 literes kólás üveget, végén kivágva, a szájával a víz felszínére forgatva. Feltöltöm az üveget és ahogy párolog a víz, mindig annyi megy bele az akváriumba. Így még a párolgásból adódó vízkő csík se fog megjelenni.

Jó megoldás:) Csak nem fér el a polc alatt.......:(
Nekem is gond az állandó vízszint csökkenése, mert a talajszűrő csöve nem ér be a vizbe, és nem emeli át rendesen a vizet.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2011.07.19. 21:31

Szerintem tápnak jó a telefontöltő is, az mindenkinek van otthon (csak nekem van vagy 4db ami nem kell semmire :mrgreen: az enyém pl 890mA-es)
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.29. 00:47

Csak jövő héten jön a gépész felszerelni a klímát, igy ma kénytelen voltam beüzemelni a ventilátorokat. Egész nap motoroztam és csak este vettem észre, hogy volt olyan akvárium, ahol 27 fokig ment fel a víz..... Ott két Taiwan mix ki is feküdt. Na nindegy, mennek a ventik.... De mi lesz itt nyáron, ha már áprilisban ilyen idő van. :shock:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron