Hűtés

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.07.02. 21:21

Aki hirtelenjében akar hűteni: a budapesti Gyulai Pál 8. alatti PC-bontóban 50 Ft-os akciós hűtőventilátorokat lehet kapni. Kb. 5x5 cm-es házban vannak, 12 voltosak, de én hármat párhuzamosan kötöttem egy régi, 4,5 voltos Nokia-töltőre, és szépen pörgeti őket, másfél óra alatt 29,5 fokról 28-ra nyomta le a hőmérsékletet a 40 literes garnisban. Referenciaként: a mellette lévő, 25 literes halas estére 31 fokig ment föl.

Két napja naponta hűtöttem a garnist vízcserével, a 29-ről 26-ra hűtött medence két óra alatt nyerte vissza a kiindulási hőmérsékletet...

Kép
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.07.03. 08:47

Reggelre 24 fokig nyomta le a három venti a negyven literest, egész éjszaka pörögtek. A szomszéd halasban csak egy fokkal, 30-ig csökkent reggelre a hőmérséklet hűtés nélkül, az éjjeli enyhüléstől, így inkább a négy vásárolt ventit megfelezve, most 2-2 hűti a két akit. Estére meglátom, a két pörgettyű is elég-e a negyvenesnek. Este hattól reggel nyolcig kb. 3-4 mm víz párolgott el a tetejéről, ez azért kezelhető mennyiség...
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: hszilvia » 2012.07.03. 13:33

Hogy egyenletesebben tudjad tartani a víz hőmérsékletét nem kell folyamatosan járatnod a ventiket. vegyél egy időzítős konnektort/kapcsolót és programozd be hogy pl. 2 óránként menjen egy órát. nekem így van beállítva és az utolsó időpont 201-23 óráig. az így elért hőmérsékletét a víz tartja reggelig, aztán reggel 6kor újra indul a víz hűtése két óránként.
hszilvia
CRS C
 
Hozzászólások: 72
Csatlakozott: 2012.04.13. 11:43

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.07.03. 17:20

Frettner írta:Biztosa fog valamennyit párologni, de sokkal kevesebbet, mint a ventillátoros hűtésnél. Hiszen ott maga a párolgás hűt, itt meg az adott külső hőmérsélket.

Ez így kicsit pongyola - páratartalom hiánya által okozott párolgás hût. Annak idején kerestem erre rendes képletet, de még a víz entalpiájában se tudtak kiegyezni a források, nem hogy a továbbiakban. :)

Szóval attól függ a párolgás, hogy mennyi energiát közölsz a felszínnel és/vagy mennyi a páratartalom. (De szóba jöhetnek még különbözô rétegjelenségek és fázisátmeneti hatások.) Még tudományosan sem számolják, hanem megmérik. :shock:
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.07.03. 18:31

Részben igazad van, de a klímás szobában akkor is hidegebb lenne az akvárium, ha nem lenne párolgás.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.07.04. 07:46

taksoft írta:Részben igazad van, de a klímás szobában akkor is hidegebb lenne az akvárium, ha nem lenne párolgás.

Sôt klíma mellet akár a fedésen, részleges fedésen is el lehet gondolkodni.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: ilyesimre » 2013.04.17. 12:28

spuc írta:ha-ha. Én is kipróbáltam ezt a pc ventilátoros dolgot. Azért leírom, azt is, hogy mennyiből sikerült kihoznom az egészet. Akinek van ideje rá érdemes kipróbálni!
Szóval, bementem egy pc bontóba, ott százasért adtak ventilátort, aztán elmentem a helyi ócskapiacra, ott sikerült beszerezni 400 Ft-ért egy 12V-os, 300mA-es tápot (Philips), és még, hogy adjak az igényességnek, (bár szerintem ez már tékozlás volt a részemről) 300 Ft-ért vettem egy kapcsolót is. Szóval 800 Ft-ból összeraktam a prototípust, rátettem két műanyag lécen a 23l-es akvárium tetejére.
Az eredmények: 28,5C-ról kb 15 perc alatt 26,5-re csökkent a hőmérséklet. Ezután sajnos el kellet mennem otthonról, de mire pár óra múlva visszatértem 22 ,5 C-os volt a víz. Azért nem gyenge!, 6 C-ot vitt le néhány óra alatt!
Szóval, aki akar ezzel játszani hajrá!!! Ha esetleg van a villamossághoz értő szaki köztünk, akár írhatna a technikai háttérről is:
-tőbb ventilátor összekötése, ilyenkor mekkora táp, soros, vagy párhuzamos kapcsolás, meg ilyenek. Én sajnos nem vagyok szakember, de ma kiokítottak. Sajnos a tudásom még így is labilis, ezért nem merem nektek továbbadni!


Nem olyan nagy ördöngösség. A ventiket párhuzamosan kösd össze. Mind a tápegységen, mind a ventiken fel van tüntetve a leadott/felvett feszültség és áramerősség. A tápokon esetleg a teljesítmény is, de ha nem akkor sem gond, mert a P = U x I (feszültség szorozva áramerősséggel) képlettel ki tudod számolni a teljesítményt. Tápegység leadott, venti felvett teljesítményét. Az összekötött ventik felvett teljesítménye összeadódik. A lényeg az, hogy az összes felvett teljesítmény ne legyen több, mint a tápegység által leadott teljesítmény. A PC-s ventiknek 5 V a névleges feszültsége. Nyilván az a legjobb, ha a tápegység kimenő feszültsége is ez. Persze van +/- tűréshatár (én 10%-ot mondanék), de már ezen belül is jobban terheled a fogyasztódat és a tápegységedet. Ahogy láttam 4.5 V-os (-10%) táppal is hajt valaki PC ventit. Itt annyi lesz, hogy ezzel az értékkel kell számolni a kimenő teljesítményt, a venti nem fog tudni maximális fordulatszámon pörögni és terheled rendesen a tápegységet, amitől hamarabb tönkremegy. Persze így is elmehet évekig is és nem drága dolgokról beszélünk. Hát ennyi!
Avatar
ilyesimre
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2013.03.18. 14:38
Tartózkodási hely: Iszkaszentgyörgy mail: ilyes77imre@gmail.com

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2013.04.17. 14:46

5V? Nem 12? Egyszerûbben nézve 12v-os ventikez 12v-os táp és a ventiket párhuzamosan kötöd. Pl ha 2 ventit akarsz használni akkor megnézed h mekkora a venti áramfelvètelele, tegyük fel 300mA akkor kettõ az már 600mA tehát keresni kell egy tápot ami minimum 600mA -t tud.
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.04.17. 15:00

Ki kell próbálni, mert mennek ezek a ventilátorok a névlegesnél kisebb feszültséggel is, akkor kevesebbet pörögnek, és kevesebbet is vesznek fel. Halkabbak is. Néha meg elég ha csak picit mozgatja a levegőt, nem kell orkán.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: ilyesimre » 2013.04.17. 15:27

Dominiks írta:5V? Nem 12? Egyszerûbben nézve 12v-os ventikez 12v-os táp és a ventiket párhuzamosan kötöd. Pl ha 2 ventit akarsz használni akkor megnézed h mekkora a venti áramfelvètelele, tegyük fel 300mA akkor kettõ az már 600mA tehát keresni kell egy tápot ami minimum 600mA -t tud.


De! Igazad van! A PC venti tényleg 12 V. Bocsánat!
Avatar
ilyesimre
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2013.03.18. 14:38
Tartózkodási hely: Iszkaszentgyörgy mail: ilyes77imre@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron