Rendszerek

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: mardelboy » 2011.02.11. 13:31

Én szentgyohoz hasonlóan szeretnék majd idővel egy külön elszeparált szobát 16 db akváriummal ;)
mardelboy
Yellow fire
 
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2010.08.19. 23:39

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.08.20. 01:33

Hali

Azt szeretném kérdezni hogy több kisebb akváriumot kb 20 literesek lehet e ugy mükődtetni ,hogy közös szürőjük van ?
Nézegetem kutatam de csak egy helyen látam ilyen megoldást. Szinte mindenhol egymástol elülőníteten szürik az akvárium vizét.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.08.20. 10:10

Lehet addig működtetni, amíg be nem hurcolsz valamilyen betegséget, vagy élősködőt. Addig jó :) Van egy pár betegség amikről itt is olvashatsz, nem is annyira ritkák. Egyébként vannak ilyen rendszerek, de én eddig csak halaknál láttam, ott meg azért többet tudunk szerintem a betegségekről és kezelésükről.

Ha valaki minden egyes állatot, növényt karanténoz elég sok ideig, akkor talán működhet a dolog, de ezt egy kis mohadarabnál sem szabadna akkor kihagyni. Egyébként pár kis szivacsszűrő, vagy mattenszűrő, főleg levegővel hajtva, nem drágább, mintha mondjuk az egész rendszert egy külsőszűrőre kötnéd, mondjuk ez az akváriumok számától is függ, bár még sok módja van a közös szűrésnek.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.08.20. 11:26

Köszönöm a válaszod.

Szeretnék egy kisebb állványt beüzemelni és igyekszem gyűjteni az információkat. Amennyire lehet minél kevesebb munkával járjon a karbantartása ezért gondoltam több akvárium közös szűrésére .Könnyebb vízcsere nem kéne mindig fertőtlenítgetni a feltöltő lefejtő vezetéket a vízcserénél hálókat stb. ... Hűtést fűtést is könnyebben meg tudnám oldani és a szűrés is jobb minőségű lenne. Illetve ha az egyik akváriumba több garnéla van nem kell izgulnom .Akkor ha eljutok odáig karanténozás lesz a megoldás .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.08.20. 13:22

boomo írta:Köszönöm a válaszod.

Szeretnék egy kisebb állványt beüzemelni és igyekszem gyűjteni az információkat. Amennyire lehet minél kevesebb munkával járjon a karbantartása ezért gondoltam több akvárium közös szűrésére .Könnyebb vízcsere nem kéne mindig fertőtlenítgetni a feltöltő lefejtő vezetéket a vízcserénél hálókat stb. ... Hűtést fűtést is könnyebben meg tudnám oldani és a szűrés is jobb minőségű lenne. Illetve ha az egyik akváriumba több garnéla van nem kell izgulnom .Akkor ha eljutok odáig karanténozás lesz a megoldás .


Ha több féle garnélát akarsz tartani, azokat majd valószínűleg több tenyésztőtől fogod beszerezni. És mindenki más keménységű és pH-jú
vizben tartjanég az azonos fajokat is, úgyhogy már a beszoktatásnál is gondban leszel. Arról nem is beszélve, hogy szinte minden garnélafajnak más a vízigénye.
Hogy egy személyes példával éljek, nálam a BT-k 220 TDS-en vannak, a Kék tigrisek 166-on, a CRS-CBS-ek 120- körül, de a Smiley-k 150-en. A Taiwanok meg 160-170 körül érzik jól magukat, bár ezt most folyamatosan csökkentem.....
És kénytelen voltam 2 különböző helyről szerzett CBS csapatot külön tartani, mert más volt a kialakult baktérium és/vagy virológiai flórájuk és immunitásuk, és amikor összeraktam a 2 amúgy egészséges állományt, az új jövevények sorra elpusztultak......
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.08.20. 15:25

Köszi ezek hasznos infók voltak számomra.

Nem gondolkodtam ilyen nehezebben tartható fajokban ahol ilyen kis víz minőség különbségek vannak .Ettől nagyon messze vagyok .Kezdetben bp-s csapvízben egyszerűen könnyen tartható fajokon változatokon gondolkodtam .A vízhez való szoktatást az még megoldhatónak tűnik .De hogy két egészségesnek tűnő csapat egymást ki üti ez már nem kezelhető :((
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.08.21. 09:32

boomo írta:Köszi ezek hasznos infók voltak számomra.

Nem gondolkodtam ilyen nehezebben tartható fajokban ahol ilyen kis víz minőség különbségek vannak .Ettől nagyon messze vagyok .Kezdetben bp-s csapvízben egyszerűen könnyen tartható fajokon változatokon gondolkodtam .A vízhez való szoktatást az még megoldhatónak tűnik .De hogy két egészségesnek tűnő csapat egymást ki üti ez már nem kezelhető :((


Valóban kicsit körülményesebb, hogy minden egyes akváriumot külön kell kezelni, illetve ha el vannak egymástól szeparálva természetesen kisebb a "víztömeg", ami ugyancsak megnehezíti a dolgokat, de ha különböző változatokat akarsz tartani, akkor valószínűleg elkerülhetetlen az akváriumok elkülönítése.

Abban az esetben működhetne szerintem 1-1 ilyen rendszer, ha mondjuk az erős szelektálás miatt szeretnéd csak elkülöníteni a garnélákat mondjuk a szín telítettsége, vagy az osztályok, vagy bármi más alapján, amikor igazából ugyanolyan víz kell minden garnélának, csak egy nagy akváriumban nem lehetne őket együtt tartani.

Minden más esetben sokkal jobban jársz ha teljesen el vannak az akváriumok különítve egymástól.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.08.21. 11:56

Igen én is erre gondoltam hogy azonos víz igényű garnélákat tartanék. Olyanokat amiknek ugyanazok a víz paraméterek a megfelelőek elsősorban csapvízben is tárhatóak. Ha szeretnék tartani más víz igényű fajokat akkor csak lezárom a feltöltő csapot az adott akváriumról és ott külön vizet csinálok .És ott is elég lenne rátölteni vízcserénél mert a túlfolyón elmegy a víz Az akváriumok fúrása igaz körülményes és a csövek kiépítése is barkácsolós de őszesegében nem komoly ár a kényelemért és a jobb működési paraméterekért úgy gondolom . Ha ez benne van a rendszerben mint plusz ,de elkap a gépszíj és a legkülönfélébb változatokra vágyok attól még ugyanúgy tudnak működni az akváriumok külön külön is.

Régebben akváriumaimhoz az állandó vízcsere lélekölő feladta volt külön külön pepecselni mindegyikkel ezt el szeretném kerülni. Sokat rágódtam rajta de az előnyöket hátrányokat megrágva a központi szűrés a szimpatikusabb . Ha belefutok pár pofonba akkor lecserélem a központi szivattyút levegő pumpákra.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.08.23. 21:52

Ekkora akváriumoknál heti tíz perc/akvárium a víz leszívása, bekeverése és betöltése. Viszonyításként nálam a növényesben 120 liter víz leszívása (ez a 60%), takarítás, utántöltés nettó 30-45 perc, vödrözve. A 20 literes mattenesben nincs nettó 5 perc 5 litert cserélni.

Közös külsô szûrésnél nem lesz egyforma a tömegáram, szerencsétlen esetben elég "érdekesen" fog alakulni a dolog. Ellenben egy mattent elég pár évente takarítani, de a szivacsszûrôset se kell gyakran.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.08.23. 23:38

15-20 akváriumnál nekem sok 2 óra vízcsere (tudom lusta vagyok ) Én ennél sokkal kevesebbre számítok kB 5-10 perc hetente. Több akváriumot akár fűteni hűteni szűrni víz paramétereket biológiai egyensúlyt fenntartani szerintem könnyebb ha az egész egy rendszernek van kialakítva.

Közös szűrésnél megoldható az egyforma tömegáram van rá sok példa akár több száz betáplálási pontnál. Amire én gondoltam mint szűrés alsó polcos vagy oldalsó polcos szűrésnek nevezik én alulra tervezem a szűrőt. Van aki a levegőpumpás szűrésnél a szivacs szűrőt részesíti előnyben van aki a talaj szűrést és van aki a mattent. És még nagyon sok megoldás van . Más más előnnyel és hátránnyal .Mindenki kicsit másképp áll hozzá. Nekem volt ilyen alsó polcos szűrés nagy akváriumnál és bevált. Mattenél a lényeg a nagy felület és az alacsony áramlás én is kB 5-10 cm/p re szeretném belőni .
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron