Rendszerek

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Rendszerek

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.01.05. 15:11

Hali!

Arra gondoltam, hogy itt meg lehetne beszélni új/merész/érdekes ötleteket amelyek több akvárium együttes használatához kellenek.
Én egy ilyen rendszert találtam ki magamnak otthonra:
Kép

Adott a nagy (200-250l-es) amit külső szűrő(k) szűrnek és tisztítanak. Ez egy növényekkel sűrűn övezett kis éden lenne. Egy igazi díszakvárium, néhány kis termetű hallal (oto, amanda lazac) valamint CRS, CBS esetleg Amano (bár nem biztos, hogy elviseli a lágy vizet, most szoktatok 1et fokozatosan lágyuló vízben elég jól elvan és lényegesen nagyobb mint a szomszédok a csapvízben). Csak ez az akvárium látszana a többi az alatta lévő szekrényben kapna helyet (a 40l-esen még gondolkodom, lehet az is látszani fog)
Az alatta lévő 40l-es lenne a szülőszoba és gyermekotthon. Itt a halaktól mentes nyugodt viszonylag sötét, környezetben mohákkal, nyugodtan tudnának fejlődni a kicsik. Így elkerülhető, hogy a kicsiknek szánt rendes kaját a nagyok vagy esetleg a halak megegyék (esetleg a halak egyék meg a kicsiket), valamint a szaporulat könnyeben áttekinthető. A vízzel nem lenne gond hiszen ua lenne mint a nagyban így a stressz viszonylag kicsi lenne a kismamának. Egy plusz szűrést is kapna, mégpedig egy talajszűrőt. A túlfolyón át érkező víz azért van visszafele irányítva, hogy az aljzatot a helyén hagyja és ne legyen olyan nagy a kavarodás, egy esőztetőn még gondolkodom...
Most jön az érdekes része a dolognak a 60l-es. Ez egy pihentető és előkészítő lenne. A cserélni szánt vizet innen könnyen le tudnám szívni vagy egy csappal leengedni (részletkérdés), majd a friss klóros sima csapvíz ide lenne feltöltve. Műgyanta hozzáadásával a megfelelő vízminőségre lágyítva, a szellőztetés révén pedig a klórtól megszabadulva érné el a megfelelő állapotot. Ekkor a csapot megnyitnám (itt van értelme a 40l-esben a talajszűrőnek, hiszen ameddig nincs megnyitva a csap addig a 40l-esbe nem jut friss víz), hogy a víz a nagy akváriumba áramoljon így a friss víz bejutna a keringésbe, folyamatosan lecserélve a vizet.
Így több problémától is meg tudnék szabadulni: a szobában lévő vödör amiben lágyítom a vizet és amiben a klórtól szabadulok meg, nem kell szenvednem a vízszint ingadozással sem mert csak a 60l-esnél ingadozik, de az nem látszik :D , a lent lévő víz egy nagy betontömbön lenne ami kellő hűtést biztosítana az egész rendszernek nyáron, most más nem jut eszembe...

Sztetek ez így jó lehet, vagy teljesen hülyeség és nem lesz jó? Itt nem a csövek méretére gondolok, hogy nem lesz elég a szállító kapacitás, hanem a vízcserés megoldás ami kicsit aggaszt.

A megvalósítása ha minden jól megy, akkor a nyár vége lesz (tavasszal ill nyár elején lesz nappali felújítás ezt követi az akvárium fejlesztés)
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.05. 19:36

Hááááát, nem tudom. A neveldében nem jó a talajszűrő, mert bemennek alá a kisgarnélák. Tapasztalat.Inkább egy mattenfilter.
Ha meg csak akkor van vízmozgás a két akvárium között, amikor éppen vízcsere van, akkor eltérőek lesznek a vízparaméterek. Mert más a megvilágítás, afotoszintézis miatt más az oxigén és CO2 szint - ezért természetesen más lesz a pH is, más a szűrés, a mulm képződés.....És a nagyban a halak miatt sokkal több lesz az ammónia, a nitrát és a nitrit is. Ezt ráengedve a 40 literesre, nem biztos, hogy az ott kialakult nitrifikáló baktériumkultúra megbirkózik vele.
A kisgarnéláknak nem kell sötét. Annál inkább kell a sok fény miatt kialakuló zöldalga, imádják legelni az üvegről.
A betontömb meg csak addig hűt, amíg fel nem melegszik, utána már fűt......persze ha folyamatosan locsolgatnád vízzel, és közben fújnád egy ventillátorral..... :P
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.01.05. 20:56

a rendszert akkor talán úgy kéne kialakítani mint egy alsópolcos szűrőt, de sztem így gondolta Frettner is. Csak vigyázni kell az áramlásra... meg a kifolyócső garnélabiztosságára... aksiból ki, szűrőbe be, nevelőaksisba be, onnan vissza a nagy aksiba. ez lenne egy értelmes körforgási rendszer.

a betontömb meg ha jó mélyen van a földben akkor hűt. a földben 80 centiméter alatt már állandó 12-15fok van. az táplálja a betont, felszívja a hőt mint egy szivacs a (illetve a hő kiszökik a szabadba mert jó hővezető anyag). egy akvárium nem fogja felmelegíteni! viszont ha télen lehet hogy nagyon hideg lenne...
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.01.05. 23:59

Frettner írta:Hááááát, nem tudom. A neveldében nem jó a talajszűrő, mert bemennek alá a kisgarnélák. Tapasztalat.Inkább egy mattenfilter.
Ha meg csak akkor van vízmozgás a két akvárium között, amikor éppen vízcsere van, akkor eltérőek lesznek a vízparaméterek. Mert más a megvilágítás, afotoszintézis miatt más az oxigén és CO2 szint - ezért természetesen más lesz a pH is, más a szűrés, a mulm képződés.....És a nagyban a halak miatt sokkal több lesz az ammónia, a nitrát és a nitrit is. Ezt ráengedve a 40 literesre, nem biztos, hogy az ott kialakult nitrifikáló baktériumkultúra megbirkózik vele.
A kisgarnéláknak nem kell sötét. Annál inkább kell a sok fény miatt kialakuló zöldalga, imádják legelni az üvegről.
A betontömb meg csak addig hűt, amíg fel nem melegszik, utána már fűt......persze ha folyamatosan locsolgatnád vízzel, és közben fújnád egy ventillátorral..... :P

Nem, a két aksi (nagy és nevelő) között mindössze heti 1-2 nap nem lenne vízmozgás, ameddig be nem áll a cserés víz, aztán keringene rendesen. Max használok vízelőkészítőt és így csak 1 napig nem lenne keringés...
A szűrés (nevelő) képlékeny de azt olvastam, hogy jobb mint a mattenfilter, a kicsikre pedig nem veszélyes az aljzatban való mászkálás, de ha nem javallot mégsem akkor matten lesz. Világítás persze lesz csak nem olyan nagy mint a nagynál, 11W-ra gondoltam a 40l-hez napi 2x3-5ó (ki kell tapasztalni).

brutalmonk írta:a rendszert akkor talán úgy kéne kialakítani mint egy alsópolcos szűrőt, de sztem így gondolta Frettner is. Csak vigyázni kell az áramlásra... meg a kifolyócső garnélabiztosságára... aksiból ki, szűrőbe be, nevelőaksisba be, onnan vissza a nagy aksiba. ez lenne egy értelmes körforgási rendszer.

a betontömb meg ha jó mélyen van a földben akkor hűt. a földben 80 centiméter alatt már állandó 12-15fok van. az táplálja a betont, felszívja a hőt mint egy szivacs a (illetve a hő kiszökik a szabadba mert jó hővezető anyag). egy akvárium nem fogja felmelegíteni! viszont ha télen lehet hogy nagyon hideg lenne...

A szűrésnél nem akartam, hogy a két akvárium egy esetleges áramszünet esetén (közlekedő edények elve alapján) kiöntsön. A túlfolyós rendszert biztonságosabbnak ítéltem meg. Valamint a kis garniknál nem akarok túl nagy vízmozgást.
Igen a betonos megoldás így lenne. Az egész szoba újra lesz alapozva 40cm mélyen és ehhez lenne kapcsolva az a darabka is ami a 60l.es alatt lenne, majd jönnek a tapasztalatok és esetleg alászigetelek :?
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.06. 00:54

Ezt a betontömbös dolgot felejtsd el. Ehhez véletlenül értek, építész vagyok. Ez így nem működik. A talajjal érinkező aljzatokat hő- és vízszigetelni kell. Különben akkora hőveszteséged lesz télen, hogy nem győzöd fűteni. Sokkal többet fogsz télen fűtésre költeni, mint amennyiből a nagyon meleg nyári napokon üzemeltethetsz egy kis split klímát.
És ha nincs alatta víz és párazáró réteg, szétrohad és megpenészedik minden. Gondold végig. Fent megy a fűtés és meleg van, alatta meg hideg és nedves minden. A betonod nem vízzáró, úgy diffundál át rajta a nedvesség mint egy rossz, régi agyonmosott vászonpelenkán a babapisi. Vagy adalékolt, legalább Vz4 betont használsz a vízzárásra - ha a földfelszín fölött vagy - de akkor is kell a hőszigetelés, mert az áthűlő betonon lecsapódik majd a pára......folytassam?


Amúgy meg a legegyszerűbb lenne, ha a túlfolyót egy szúnyoghálóval vagy RM acélhálóval lefeded, akkor csak a kisgarnélák tudnak lejutni a nevelőbe, ami nem baj. Lentről meg a mattenfilter mögé beteszel egy olyan emelőmagasságú kis szivattyút, ami a fenti akváriumba tolja fel a vizet.
Én egy kicsit nagyobbra venném a "nevelőakváriumot" mondjuk 50 liter, és az lenne a szűrő is egyben. A felében csinálnék egy 3 kamrás szűrőrendszert, szivaccsal (45-ös kell - a garnélák miatt), és lávakővel vagy siporax-al, és kész is van. Ha úgy oldod meg, hogy a szivacs elé teszel egy kis sínt, amibe bele tudsz csúsztatni egy üveglapot vagy plexit, akkor még ki is tudod venni néha kimosni. Olyankor a szivattyút ki kell kapcsolni.
A vízcserét meg a hagyományos módon oldanám meg, a mulm leszívását úgysem tudod megúszni.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.06. 10:26

Valóban érdekes és ötletes megoldás, de szerintem az a megoldás nem biztos, hogy nyerő, hogy a petés nőstényeket ki szeretnéd vadászni. Azért egy 200 literes, növényekkel gazdagon beültetett akváriumból nem lesz egyszerű kivenni egy kiszemelt garnélát. Valószínűleg csak hatalmas hajkurászás lehetne, ami pedig nem kicsit stresszelné a kismamát, aminek a következtében elég könnyen meg is szabadulhat a "csomagjától".
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Roy » 2011.01.30. 20:18

Nem nagyképűségből hanem mivel nem találtam jobb helyet tehát itt kérdezem meg:
Volna egy lehetőségem hogy egy előszobai szekrényben helyezném el az aksikat (jelenleg 4-et, de tudjuk hogy ez a szám csak növekedhet :) ) . A gond az hogy semmilyen fény nem jut el ide( természetesen kapnának mesterséges világítást). Ez okoz-e gondot a garnéláknak mármint az hogy csak mesterséges fényt kapnak?
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2011.01.30. 23:11

Szerintem nem. Sőt. A legtöbb akvárium úgy van elhelyezve, hogy semmi természetes fény nem jut be... Nálam egy van, amiben a lámpa nélkül nincs vaksötét, algásodik is rendesen. Szóval szerintem nem lesz gond, hogy nincs természetes fény ;)
Remélem sok polc lesz a szekrényben :lol:
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: Roy » 2011.01.31. 16:35

Egyenlőre csak ötlet, de jó lenne ha kivitelezhető lenne. Persze sok mindennek kell hozzá klappolnia. Kezdve azon hogy a polcok mit bírnak egy beépített szekrényben, hova kerül a két köbméter ruha belőle :), hány fok lesz benne nyáron stb.
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Rendszerek

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2011.01.31. 19:46

Ugyan kinek kell ruha, ha a szekrénybe garnélát is lehet tenni? :lol:
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Következő

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron