CO2

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: CO2

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.11.08. 17:49

Tehát ha a fény erősségén nem változtatok akkor nincs értelme Co2 beporlasztásának. Milyen más alternatíva szolgálhat még az algák elleni harcban? A tápozást érdemes csökkenteni?
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.08. 17:56

frigos írta:Tehát ha a fény erősségén nem változtatok akkor nincs értelme Co2 beporlasztásának. Milyen más alternatíva szolgálhat még az algák elleni harcban? A tápozást érdemes csökkenteni?


Az algák tartós leküzdése csak úgy működik, ha a növényeket erőteljes, egészséges növekedésre tudjuk sarkalni. Ez csak úgy lehetséges, ha a már közhelyesen hangzó "egyensúlyt" létrehozzuk. Vagy az is választhatod, hogy kis igényű növényeket tartasz és szinte semmilyen plusz adagolást (táp, co2, stb.) nem alkalmazol. Igazából az egész egy nagy játék. Tanácsokat lehet osztogatni, de mindenkinek a saját körülményei között kell kitapasztalnia, hogy miben meddig mehet el.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.08. 19:51

frigos írta:Tehát ha a fény erősségén nem változtatok akkor nincs értelme Co2 beporlasztásának. Milyen más alternatíva szolgálhat még az algák elleni harcban? A tápozást érdemes csökkenteni?

Na , ez pont olyan mint az autótuning.
Ha hozzányúlsz a motorhoz, akkor a futóművet és a fékeket is fel kell spécizni. Ha túl erős lesz a moci, akkor a váltót is erősíteni kell, mert szétszakad.....
Meg kell találni a megfelelő arányt.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Lexyke » 2010.11.18. 23:31

Sziasztok!


Én most szeretnék garnélázni, már megvan minden, épp a várakozási idő telik... :)
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a CO2 miért kell az akváriumba, nem értem. Halas akváriumom volt, de nem volt benn ilyen.

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv: Lexyke
Avatar
Lexyke
Yellow fire
 
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2010.11.18. 23:01
Tartózkodási hely: Sopron

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.19. 00:01

Lexyke írta:Sziasztok!


Én most szeretnék garnélázni, már megvan minden, épp a várakozási idő telik... :)
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a CO2 miért kell az akváriumba, nem értem. Halas akváriumom volt, de nem volt benn ilyen.

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv: Lexyke


A co2 adagolás elsősorban az igényesebb növények tartása miatt szükséges. Illetve, gyári magasnyomású rendszerrel, melynél az adagolás nagyjából szinten tartható és folyamatos, egyenletes Ph értéket lehet beállítani. De összességében egy garnélás, átlag halas akváriumba nem szükséges!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Lexyke » 2010.11.19. 00:36

Nagyon szépen köszönöm a válaszod! :)

Szép estét!
Avatar
Lexyke
Yellow fire
 
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2010.11.18. 23:01
Tartózkodási hely: Sopron

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.19. 14:22

Lexyke írta:Sziasztok!


Én most szeretnék garnélázni, már megvan minden, épp a várakozási idő telik... :)
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a CO2 miért kell az akváriumba, nem értem. Halas akváriumom volt, de nem volt benn ilyen.

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv: Lexyke

Előre szólok, sose használtam CO2-t, a technikai részével nagyon nem vagyok tisztában, de az elmélettel sokat kínoztak suliban, ezért megpróbálom leírni az egész lényegét egy más szemszögből.

A CO2 az egyik alapvető tápanyag a növények számára. A fotoszintézis lényege, hogy a növény CO2-ből és vízből szerves anyagot állít elő fényenergia felhasználásával. A CO2 koncentrációja a levegőben állandó (ha nem vesszük az emberi beavatkozást), ez a vízbe is beoldódik, tehát a növényeknek elvileg korlátlan CO2 ellátása van. Mégis vannak olyan körülmények, ami során a természetes CO2 koncentrációból nehézséget okoz a növényeknek kinyerni a szükséges mennyiséget(érdeklődőknek:C4 és CAM fotoszintézis).

A természetes vízi életközösségekben a CO2 nem korlátozó tényező, a levegőből beoldódó mennyiség mindig elegendő a növények igényeihez. Ennek az az oka, hogy gyakorlatilag minden más szükséges dolog limitált. Az egyéb tápanyagok és a fény az, amiért a növények egymással küzdenek, ezekből egyszerűen nincs elég ahhoz, hogy a növények olyan gyorsan növekedjenek, hogy a természetes CO2-ből ne tudjanak felvenni annyit, amennyi kell. Egy növényes akváriumban azonban mindent megadnak a növényeknek, amire csak szükségük lehet. Tápanyagokat és annyi fényt, amennyit csak hasznosítani tudnak. Ilyen luxuskörülmények között a növények képesek olyan szintű növekedésre, amihez annyi CO2 kell, amennyit a természetes mennyiségből nem tudnak elég gyorsan kinyerni. Ezért kell mesterségesen megemelni a vízben a CO2 koncentrációját.

Az egész lényege az, hogy mesterségesen előállíthatóak a növények számára olyan ideális körülmények, amelyeknél a növények a természetes ütemet meghaladó növekedésre és fotoszintézisre képesek, és ehhez már nem elegendő a vizek természetes CO2 tartalma.

Tehát egy átlagos halas/garnélás/akármis akváriumban, ahol nem süt hétágra a fénycső, és nem tápozzák rendszeresen és jó alaposan, semmi szükség nincs CO2-re, mert a növények úgyse képesek többet felhasználni, mint ami már eleve adott.

(Mondjuk az utóbbi állítást van, aki vitatja a gyakorlatban, ezzel kapcsolatban nincs tapasztalatom.)
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.19. 14:38

Moszat írta:
Lexyke írta:Sziasztok!


Én most szeretnék garnélázni, már megvan minden, épp a várakozási idő telik... :)
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a CO2 miért kell az akváriumba, nem értem. Halas akváriumom volt, de nem volt benn ilyen.

Nagyon köszönöm a választ!

Üdv: Lexyke

Előre szólok, sose használtam CO2-t, a technikai részével nagyon nem vagyok tisztában, de az elmélettel sokat kínoztak suliban, ezért megpróbálom leírni az egész lényegét egy más szemszögből.

A CO2 az egyik alapvető tápanyag a növények számára. A fotoszintézis lényege, hogy a növény CO2-ből és vízből szerves anyagot állít elő fényenergia felhasználásával. A CO2 koncentrációja a levegőben állandó (ha nem vesszük az emberi beavatkozást), ez a vízbe is beoldódik, tehát a növényeknek elvileg korlátlan CO2 ellátása van. Mégis vannak olyan körülmények, ami során a természetes CO2 koncentrációból nehézséget okoz a növényeknek kinyerni a szükséges mennyiséget(érdeklődőknek:C4 és CAM fotoszintézis).

A természetes vízi életközösségekben a CO2 nem korlátozó tényező, a levegőből beoldódó mennyiség mindig elegendő a növények igényeihez. Ennek az az oka, hogy gyakorlatilag minden más szükséges dolog limitált. Az egyéb tápanyagok és a fény az, amiért a növények egymással küzdenek, ezekből egyszerűen nincs elég ahhoz, hogy a növények olyan gyorsan növekedjenek, hogy a természetes CO2-ből ne tudjanak felvenni annyit, amennyi kell. Egy növényes akváriumban azonban mindent megadnak a növényeknek, amire csak szükségük lehet. Tápanyagokat és annyi fényt, amennyit csak hasznosítani tudnak. Ilyen luxuskörülmények között a növények képesek olyan szintű növekedésre, amihez annyi CO2 kell, amennyit a természetes mennyiségből nem tudnak elég gyorsan kinyerni. Ezért kell mesterségesen megemelni a vízben a CO2 koncentrációját.

Az egész lényege az, hogy mesterségesen előállíthatóak a növények számára olyan ideális körülmények, amelyeknél a növények a természetes ütemet meghaladó növekedésre és fotoszintézisre képesek, és ehhez már nem elegendő a vizek természetes CO2 tartalma.

Tehát egy átlagos halas/garnélás/akármis akváriumban, ahol nem süt hétágra a fénycső, és nem tápozzák rendszeresen és jó alaposan, semmi szükség nincs CO2-re, mert a növények úgyse képesek többet felhasználni, mint ami már eleve adott.

(Mondjuk az utóbbi állítást van, aki vitatja a gyakorlatban, ezzel kapcsolatban nincs tapasztalatom.)


Köszönjük a kimerítő/kiegészítő magyarázatot! Nekem már nem volt kedvem ezt kifejteni, kb. századjára. :P
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Lexyke » 2010.11.19. 20:52

Köszi. :) Ezzel a biológiai résszel tisztában voltam, csak nem tudtam, hogy mennyire fontos akváriumba adagolni a CO2-t, vízi növényekkel annyira még nem foglalkoztam. Egy osztrák újságban azt olvastam, hogy mindenképpen kell a növényeknek, mert kipusztulnak anélkül. (jó reklám ezek szerint...)
Még egyszer köszönöm a bő választ. :)
Avatar
Lexyke
Yellow fire
 
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2010.11.18. 23:01
Tartózkodási hely: Sopron

Re: CO2

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.19. 23:50

Lexyke írta:Köszi. :) Ezzel a biológiai résszel tisztában voltam, csak nem tudtam, hogy mennyire fontos akváriumba adagolni a CO2-t, vízi növényekkel annyira még nem foglalkoztam. Egy osztrák újságban azt olvastam, hogy mindenképpen kell a növényeknek, mert kipusztulnak anélkül. (jó reklám ezek szerint...)
Még egyszer köszönöm a bő választ. :)

Ha a növények kipusztulnának extra CO2 nélkül, az nagy szégyen lenne. Minden akváriumi növény őse nem is olyan régen még a természetben élt, ahol annyi CO2 van, amennyi. Lehet, hogy van olyan nyomorék kertészeti változat, ami már nem szuperálna olyan jól CO2 nélkül, de azért egy tisztességes akváriumi növény nem ennyire szerencsétlen. Legfeljebb nem nő olyan szépen/gyorsan CO2 nélkül.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég