Foszforsav

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Foszforsav

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.03. 16:18

Arra jutottam, hogy a foszforsav lenne a legjobb eszköz a víz savanyítására, többek közt azért, mert úgy hallottam, hogy ez az a sav, ami inkább elő szokott fordulni természetes vizekben, ahol élnek is élőlények, a sósavval ellentétben. Mások nem tudom, hogy hogyan viszik le a ph-t 6 közelébe, de nekem "természetes" úton, természetes anyagokkal, viszonylag alacsony változó keménységű vízzel csak a 7-et sikerült megközelítenem.
A foszforsav mellékhatása az, hogy serkenti az algaképződést, ez viszont egy pozitívum a garnélatartóknak, mivel ezt eszegetik kicsik nagyok, de főleg a kisebbek. Akinek nem tetszik mondjuk az algás hátfal, az meg kaparászhatja, így még könnyebben fogyasztható lesz a garnélák számára.
Én szereztem is foszforsavat, most egy patikai kiszerelésem van, ami 80%-os koncentrátum.
Ha valaki kipróbálja ezt a savanyítási módot, az ne felejtsen el óvatosan bánni ezzel az anyaggal.
Ha valaki már használta, megköszönném, ha leírná a tapasztalatait, és hogy pontosan milyen eszközökkel, milyen módon alkalmazta.
Foszforsavat lehet kapni elvileg gazdaboltokban, ha jól emlékszem vízkőoldó tulajdonsága miatt szokták ilyen helyen árulni.

Kinek mi a véleménye erről az anyagról?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Foszforsav

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.03. 17:33

Én foszforsav helyett csersavport használtam, nem volt semmi mellékhatása, de nem az akváriumba tettem, hanem előre bekevertem a vizet - vízcserénél. És csak óvatosan adagoltam.
Amúgy az ozmó víz és a gyantával lágyított víz is 4,5-5 körüli pH-ra megy le, úgyhogy ez nem gond, nem kell külön savanyítani.
Amúgy sem tudsz kemény vizet savanyítani, a karbonát és hidrogénkarbonát ionok pufferelik a savakat...
(rohadt kémia :geek: )
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Foszforsav

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.05.04. 10:35

A csersavat én azért vetettem el, mert barnítja a vizet, mondjuk tény, hogy nem tudom, hogy milyen mértékben.

Nem tervezek kemény vizet savanyítani, de... tényleg lehet garnélákat 0-ás vízben tartani?
Nekem eddig 5-6 között mozgott a változó keménységem, de alapból, savanyítás nélkül ez a víz 7,5-8 ph között volt.

Azt olvastam, hogy nem árt a kh-t 2 körül tartani (CRS). Ezzel az értékkel nem tudom h mennyivel lenne könnyebb egy kicsit savassá tenni a vizet, mint a mostani értéken...

Nem egyszerű....
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Foszforsav

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.04. 16:40

CRS-eknél a kH inkább 0-1 legyen, mint 2.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Foszforsav

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.05.08. 07:32

Kiváncsiságból rámértem az akváriumokra az elôbb. És a garnélásban 8.3 volt a pH. :shock: Horror. Még jó, hogy csak sakurák vannak benne...

Assz'em gyantáztatni kéne... csapvíz helyett. ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Foszforsav

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.08. 13:03

Nekem inkább az a bajom, hogy túl lágy a csapvíz. 200-230 Körüli TDS-t mérek, és ez a Fekete tigriseknek pont jó lenne, de viszont kicsit lúgos. Ezért gyantázom, és mesterségesen keményítem vissza..... :evil:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/


Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég