Olajszerű réteg a víz felszínén

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.04.21. 13:39

Egyszerunick írta:Egy elllenpélda a síró növények elméletéhez:


LGA írta:- számos oka lehet, ezek elég hasonlóan néznek ki: pl. a növények szenvednek, valami megborította az akit stb.


;)

Én mondjuk legalább 8, egymástól különálló okot ismerek hasonló filmréteg kialakulására...
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.04.21. 14:55

De az nem számít, hogy:
1, mert szenvedődik a hc gyep
2, depisek a gömbmohák
3, stb.
;)

Ha jól értem, akkor szerinted az ok lényege, hogy valami bomlik, akár növényi, vagy állati eredetű. És feltételezzük, hogy itt azért nincsen olyan akvarista, aki az alap karbantartási módszerektől, mozzanatoktól eltér. Így nem tudom, hogy mi lehet ez a sok ok, amitől az itt fórumozó akvaristáknál lehet ez a gond..
De kíváncsi lennék ezekre az okokra. Egybként nekem most van egy olyan akváriumom, ami több mint egy hónapja üzemel, nem raktam bele se növényt, se állatot, csak az aljzat van és pár kő, a fény sem megy itt.
Szerinted itt mi lehet az ok és mi a megoldás?
Másrészt egy féle ilyen réteg oka szerintem mindig egy, legalábbis ugyanarra lehet visszavezetni, mondjuk, hogy túl sok van egy anyagból a vízben, akármi is legyen a forrása.
Az h hasonló filmréteg, hát... itt jön az, hogy szerintem itt senki nem tartja a garnéláit extrém körülmények között, és ennek a bizonyos rétegnek amiről beszélünk eléggé jellegzetes tulajdonságai vannak, könnyen beazonosítható és világszerte egy ismert jelenség, és ami furcsa, hogy én még nem olvastam sehol erre megoldást. Mindenki csak azt írja amiket te is.. Nekem volt egy növényekkel teli kis akváriumom és ott is ugyanezzel a réteggel küzdöttem, mint egy olyan akváriumomban, amiben egy szem növény sincsen. Az egyetlen közös tulajdonsága azoknak az akiknak amikben nincsen ilyen gond, az az, hogy az összes le van fedve egy üveglappal.

És pl. ha az okokról van szó, mondj egy olyan okot, ami a legtöbb akváriumban nincsen jelen akár kis mértékben is... Növények, bomló dolgok, stb, sőt az egyensúly ideiglenes felborulása is sok akváriumnál előfordul, viszont ennyi erővel az összes akvárium tetején kéne ilyen rétegnek lennie..
Nem tudom, hogy nálatok milyen a csapvíz, de én több helyről származó víznél láttam h akár egy pohárban is kialakul ez a réteg. Ezt csak azért mondom, mert azt senki nem akarná elhinni az akvarista társáról, hogy ilyen jelenség mellett tényleg nem az a gond, hogy tele van az aki bomló dolgokkal, és h rendesen csinálja a vízcseréket.

Még arra is gondoltam, hogy a túl gyakori vízcserék miatt lehet ez a gond, mivel egy akváriumban ez nincsen, amiben kb havonta van vízcsere. Nálam mindig azokban van ilyen réteg, amikben heti vízcseréket csinálok.
Még egy utolsó dolog, hogy azért az akvárium, az akvarisztika, nem egy olyan könnyű dolog, mint amilyennek először tűnik. Kőkemény kémia és biológia, amiről szerintem egy "tanult", tapasztalt akvaristának is csak fogalmai vannak, arról, hogy mi miért van pontosan. A megoldás, az viszont egy kézzel fogható, egyszerűbb dolog, legyen az megelőzés, vagy orvoslás.....

Szerintem...
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.04.21. 16:55

http://www.aquariumalgae.blogspot.com/

"This is a protein bio-film, probably triggered by hi organic levels, poor circulation and low CO2 levels.
Neuston organisms readily develop in it (or underneath it), like bacteria/zoo-spores/protozoans, hydras, worms even small snails.
This scum is very compact and often green. It is impossible to break it with the finger. I have tried it, and the film just grows back together in a second. Visually it appears "oily".
I have removed the film by using paper kitchen towels, laying them over the surface many times, until the scum was gone. After that I have performed a huge 80% water change, rinsed the filter media very well (that in fact was dirty) and have introduced one extra filter pump (extra circulation and surface agitation).
Also, I started using Easy Carbo (like Excel) instead of the CO2.
Everything seems to be in order now.
One more thing, I didn't prune plants in a long time so they covered the entire surface. And because of that, the tank circulation was poor, causing probably lower O2 levels as well. All this induced the surface scum.

There is another type of surface film caused by the Eisenbacteria (Iron bacteria). This film appears to be whitish, much thinner and breaks easily on touch. Improving surface agitation will help in combating this kind of film.



Observation;
I have fixed this surface film (white and green) in 3 different tanks by simply introducing an air pump or aplying the venturi air diffuser to the power head (without removing it the film would disapear by the next day). The air bubbles seem to be breaking the surface tension causing the surface film to break into tiny particles which sink to the bottom or get trapped in the filter (in both ways bacteria will break them down)."

vagy:
http://www.akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=19&t=96

A "surface scum" angol kifejezés felszíni hab-ot vagy tajtékot jelent. Két fajtája lehet: az egyik egy vastagabb hártya, a másik pedig a vékonyabb, amely az ujjunk érintésére "szétugrik". Általában az esőztetőnek a víz felszínétől kb. 1-1.5 cm-re történő elhelyezése megfelelőképpen fodrozza a felszínt ahhoz, hogy eltűnjön, de mint minden akvarisztikai probléma esetében, a tüneti kezelés itt is csak ideiglenes megoldást jelent. Amíg az eredendő okot meg nem szüntetjük újra és újra elő fog jönni a probléma.

A legtöbben úgy tudják, hogy a surface scum a baktériumok túlbúrjánzása miatt jelenik meg az akváriumvíz felszínén. Ez nem így van.

Mi az eredendő oka? Erre a nemzetközi növényes akvarisztika egyik általam legnagyobbra becsült képviselője, Clive adja meg a választ itt:


A víz felszínén megjelenő vékony hártya - legyen az fehér, barna vagy zöld - egy dolgot jelent: a növényeid kommunikálni próbálnak veled.

Azt mondják, hogy nem elégedettek veled.

A jelenség CO2 befecskendezés nélküli akváriumokban is megjelenhet. A metabolizmus részeként a növények szénhidrátokat és lipideket választanak ki és bocsátanak a vízbe. Ez szerves bomlástermék - minél több a fény és CO2 annál több termelődik belőle. Ha semmilyen felszíni mozgás nem lenne, valamennyi mindig összegyűlne a felszínen. Ha a tápanyag-felvétel gyenge vagy nem megfelelő a növények stesszesek lesznek és egészségkárosodást szenvednek. Ekkor a kiválasztási folyamat kontrollálatlan módon beindul (gondolj a hasmenésre vagy a hányásra).

A lipidek az olajok és zsírok alapanyagai, a megjelenésük tehát egy vékony, olajos réteget eredményez a víz felszínén. A felszíni olajos rétegben megjelenő apró barna szemcséket a növények által kibocsátott szénhidrátok és egyes proteinek okozzák. Mivel szénben gazdag közegről van szó, a benne gyorsan elszaporodó baktériumok tápanyagául szolgálhat. A réteg így saját lebegő világot alkot a víz felszínén.

Az erős szűrés és megfelelő vízforgatás rendkívül fontos - nem csak a felszíni réteg megtörése miatt, hanem a növénytápok és CO2 elosztása miatt is.

A növényeidet jobban kell táplálnod, mint eddig tetted. Több CO2-t kell befecskendezned, mint eddig tetted. A növényeid az intézkedések hatására a normális szintre fogják visszavenni a szerves bomlástermékek kibocsátását és nem lesz szükséged olyan hézagpótló módszerekre, mint a levegőztetés vagy a vízpumpa.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2012.04.21. 22:38

Időnként az eleség is okoz hasonló dolgokat. Általában a magas fehérjetartalmú kaják. Pl látom a novoprawnt. Próbálj ki helyette egy kevésbé bomló eleséget rövid időre. Nézzük meg változik-e.

Easy Carbo és a szén készítmények is okoznak hasonlót. Rosszul működő szűrő szintén, ha koszos és rossz a forgatás.

Tényleg sok ok van. Tény, hogy a legtöbb ilyen hiba 4-5 problémára vezethető vissza is idővel megszüntethető.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.04.25. 12:11

Egyszerunick írta:De az nem számít, hogy:
1, mert szenvedődik a hc gyep
2, depisek a gömbmohák
3, stb.
;)

Ha jól értem, akkor szerinted az ok lényege, hogy valami bomlik, akár növényi, vagy állati eredetű.

;) De bemérgesedtél a témára. Szerintem továbbra sem ér ennyit, de elmondom, "szerintem".

Először is, nem, szó nincs arról, hogy az a lényege, hogy valami bomlik. Többfajta ilyen hártya van, más-más összetétellel, csak a kinézetük hasonló.
Ez a réteg több dolog lehet - mind hasonlóan néz ki.


Egyszerunick írta:És feltételezzük, hogy itt azért nincsen olyan akvarista, aki az alap karbantartási módszerektől, mozzanatoktól eltér. Így nem tudom, hogy mi lehet ez a sok ok, amitől az itt fórumozó akvaristáknál lehet ez a gond..

Szerintem olyan ez, mint az "algásodás". Vannak fő kiváltó okok, de van néhány eset, amikor mindenki értetlenül áll a megjelenése és szerencsés esetben az eltűnése előtt.

Egyszerunick írta:De kíváncsi lennék ezekre az okokra. Egybként nekem most van egy olyan akváriumom, ami több mint egy hónapja üzemel, nem raktam bele se növényt, se állatot, csak az aljzat van és pár kő, a fény sem megy itt.
Szerinted itt mi lehet az ok és mi a megoldás?

Na, ami hirtelen eszembe jut, nagyjából sorrendbe is próbálom szedni:
- Növények szenvedése. (Nem bomlása! A hiánytünetek közé tartozik különböző anyagok kibocsátása, nem csak a levél sárgulása, barnulása, foltosodása stb.)
- Az állatok etetésére használt táp, saját beoldódó anyagai - különösen "gyengébb minőségű tápoknál", illetve meghatározott összetételű tápoknál. Nálam lemezes tápnál például jobban előjön, spirulina tabinál nem.
- Különféle bomlások hatására - növényi törmelék, faág lassan korhad stb.
- Aljzatból stb. kioldódó, nem feltétlenül szerves anyagok, amelyek önmagukban filmet alkotnak.
- Aljzatból stb. kioldódó szervetlen anyagok, amelyek táptalajul vagy triggerként szolgálnak baktériumoknak.
- Nem megfelelő keringés - pangás -, amely egyes helyeken tápanyag (szerves anyagok) torlódást vált ki, majd a film terjedésével tovább növeli a pangó részeket.
- Koszos kézzel vízbe nyúlkálás.

Ezek mindegyike lehet külön és egyszerre is.

Ezek az okok, a megoldást nyilván úgy lehet megtalálni, ha sikerül azonosítani az okot. Én ha megjelenik, lehalászom és akkor jó ideig nyugtom van - nem izgulok rajta (persze előtte elolvastam N cikket, és másik M-et, sokkal jobb ötletekkel az izguláshoz ;) ).

Nálunk a lakásban, a kirakott víz felszínén nem alakul ki hártya - sem ami pohárban áll, sem ami vödörben. Mondjuk egy hétnél tovább nem kísérleteztem, de nyilván az már nem is teljesen mérvadó. Ezt tudta Pesten is, ahol pedig nagyobb a szálló por. A kis garnélás akváriumunkban sem jött elő vagy 2-3 hónapig - pedig ott túl volt terhelve - és a nagyobb növényesben sem jött elő 2-3 hónapig. Ja ott nyilván első feltöltésnél volt iszaphab, mert nem mosogatós talaj van benne. :D Ja igen, még bőven fullra lefedett volt az akvárium, amikor előjött.

Most van mindkét akvárium tetején - sőt, egy vödörben áll két tő Anubiás, azon is előjött pár napon belül.

Próbáld ki, hogy előjön-e újra ha lefeded. Ha ettől többet nem jön elő, akkor a szálló por tartalmazza a kiváltó okot. Happyness, sunshine - megvan az olcsó és végső megoldás.

Egyszerunick írta:Másrészt egy féle ilyen réteg oka szerintem mindig egy, legalábbis ugyanarra lehet visszavezetni, mondjuk, hogy túl sok van egy anyagból a vízben, akármi is legyen a forrása.

Ne keverjük össze az okot az okozattal!!! A réteg, azaz, hogy valamiből sok van a víz felszínén, már az okozat - nem az ok. Valami kiváltja azt. Ezek között van olyan is, hogy valamiből kevés van a vízben. Illetve továbbra is állítom, hogy lehet ezek kombinációja is.

Egyszerunick írta:Az h hasonló filmréteg, hát... itt jön az, hogy szerintem itt senki nem tartja a garnéláit extrém körülmények között, és ennek a bizonyos rétegnek amiről beszélünk eléggé jellegzetes tulajdonságai vannak, könnyen beazonosítható és világszerte egy ismert jelenség, és ami furcsa, hogy én még nem olvastam sehol erre megoldást. Mindenki csak azt írja amiket te is.. Nekem volt egy növényekkel teli kis akváriumom és ott is ugyanezzel a réteggel küzdöttem, mint egy olyan akváriumomban, amiben egy szem növény sincsen. Az egyetlen közös tulajdonsága azoknak az akiknak amikben nincsen ilyen gond, az az, hogy az összes le van fedve egy üveglappal.

Én személy szerint ugyanabban az akváriumomban tudok neked mutatni többfélét, de ezzel nem vagy kisegítve. Viszont ha simán a fedéstől megoldódik, az szuper. Legolcsóbb, legjobb végleges megoldás!

Egyszerunick írta:És pl. ha az okokról van szó, mondj egy olyan okot, ami a legtöbb akváriumban nincsen jelen akár kis mértékben is... Növények, bomló dolgok, stb, sőt az egyensúly ideiglenes felborulása is sok akváriumnál előfordul, viszont ennyi erővel az összes akvárium tetején kéne ilyen rétegnek lennie..

A legtöbbön van is. :) Másfelől állítom, hogy az esetek túlnyomó részében nem fogjuk tudni sohasem teljesen pontosan megállapítani a kiváltó okot. Illetve továbbra is állítom, az eredeti kérdésre válaszolva, hogy a megvilágítás színhőmérsékletének váltása nem fogja befolyásolni.

Egyszerunick írta:Nem tudom, hogy nálatok milyen a csapvíz, de én több helyről származó víznél láttam h akár egy pohárban is kialakul ez a réteg. Ezt csak azért mondom, mert azt senki nem akarná elhinni az akvarista társáról, hogy ilyen jelenség mellett tényleg nem az a gond, hogy tele van az aki bomló dolgokkal, és h rendesen csinálja a vízcseréket.

Nagyon ragaszkodsz ehhez a bomlás dologhoz. Gyanús vagy te nekem! Nem lehet, hogy ugyanazon a patológián dolgozunk? ;)
Komolyra fordítva a szót, kérlek olvass vissza, én soha nem egy okra vezettem vissza.

Egyszerunick írta:Még arra is gondoltam, hogy a túl gyakori vízcserék miatt lehet ez a gond, mivel egy akváriumban ez nincsen, amiben kb havonta van vízcsere. Nálam mindig azokban van ilyen réteg, amikben heti vízcseréket csinálok.

Növényesben, pláne low-techben simán lehet vízcserétől. Erősen ingadozó tápanyag, CO2, klór stb. szint.

Egyszerunick írta:Még egy utolsó dolog, hogy azért az akvárium, az akvarisztika, nem egy olyan könnyű dolog, mint amilyennek először tűnik. Kőkemény kémia és biológia, amiről szerintem egy "tanult", tapasztalt akvaristának is csak fogalmai vannak, arról, hogy mi miért van pontosan. A megoldás, az viszont egy kézzel fogható, egyszerűbb dolog, legyen az megelőzés, vagy orvoslás.....

Szerintem...

A gond az, hogy ráadásul kevéssé vizsgált folyamatokról van szó - amit aztán kőkorszaki módszerekkel valósítanak meg otthon. Tehát hiába tudod, mondjuk egy baktériumtörzsről, hogy milyen környezetben szaporodik el - nincsenek laboreszközök, hogy bevizsgáld, előszöris az az adott baktérium jelent-e meg, illetve pontosan milyen a víz összetétele. Ezért aztán, ha már a kiváltó okot sem lehet tudni, nem biztos, hogy van elegáns megoldás. És persze akkor sem biztos, hogy van elegáns megoldás, ha pontosan ismert a kiváltó ok.

No, arról már nem is beszélek, hogy mik terjednek a neten - akár mondjuk a nitrifikációról.

Szerintem. :)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.05.08. 10:02

no, akkor okulásul:

távoli gyerekkoromban akvarizáltam, persze primitív módon, kevés eszközzel, de általában egész sokáig működő közösségekkel; pár éve, amikor gyerekeimnek gyorsan berendeztem egy kis akit, csak annyi infóm volt, amennyire gyerekkoromból emlékeztem, így majd' minden szokásos "gyerekbetegséggel" elláttam az akit... ez a kis nanó azóta is üzemel, persze, amit lehetett, csiszolgattam azért rajta... miután hamar kiderült, hogy a két aranyhalnak szűk, azokat elajándékoztam és úgy kerestem bele lakókat, hogy mindenki elégedett legyen... amiért ezt írom, mert az új garnélás, és ez a pici halas egymás mellett áll a polcon, és a halas vízfelszínén nincs fehér szutymák, míg a garnisén hetente újra termelődik...

tehát: a halas:

20 literes nanó
akvarista boltban kapható mosott folyami kavics aljzat
AquaEl Fan Mikro belső szűrő
AquaEl 25 W-os fűtés 23-24 fokra kalibrálva
a növények kis kerámiakaspókba ültetve, ugyanabba a kavicsba, ami az aki aljzata
egy pár Cap Lopez cifra fogasponty, sok hólyagcsiga és maláj tornyos
budai csapvíz, amióta beállt a medence, kb. 2 hetente 25-30 % vízcsere, JBL Biotopol vízkezelővel, alkalmanként JBL Ferropol növénytáp-oldat
dekoráció: két tengeri csigaház

a garnélás akit ezzel szemben már a netet bújva, minél inkább profin próbáltam meg összerakni, felelős állattartásra törekedve:

nettó 40 literes medence
AquaDepo Ground kerámiaalapú aljzat
sarokba épített mattenfilter AquaEl Fan Mikro-val hajtva (leírása ezen fórum DIY-topikjában...)
AquaEl 25 W-os fűtés 23-24 fokra kalibrálva
a növényeket a fórum növényes topikjából a kis fényigény alapján választottam (anubiász, jávai moha, gömbalga, meg egy, amit nem ismerek...)
a közösség egyelőre a hólyag- és maláj tornyoscsigák mellett 3 garni: egy pár "vad színű" Neocaridina heteropoda, egy pinokkió
víz, mint fent, csak heti 30 % vízcserével
dekoráció: egy kerámia-alagút búvóhely

a két akinak közös ideiglenes (és tudom, elégtelen) melegfehér neon világítása van

egy szóval, minden amellett szól, hogy az új akiban jobban kell érezze magát mindenki, mégis azon van a fehér vízfelszíni réteg, és a másikon nincs, soha nem is volt a beindítása óta...
ettől persze még szenvedhetnek a növények az újban, csak akkor nem tudom, mi a jó égtől nem teszik ezt a régiben... :?
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.05.08. 10:15

Pirx írta:(anubiász, jávai moha, gömbalga, meg egy, amit nem ismerek...)


bocsánat, anubiász helyett Chryptocoryne, talán undulata vagy wendtii
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.05.13. 13:32

Pirx írta:egy szóval, minden amellett szól, hogy az új akiban jobban kell érezze magát mindenki, mégis azon van a fehér vízfelszíni réteg, és a másikon nincs, soha nem is volt a beindítása óta...
ettől persze még szenvedhetnek a növények az újban, csak akkor nem tudom, mi a jó égtől nem teszik ezt a régiben... :?

Hát, a "jobban kell éreznie magát" részről nehéz ennyiből komoly következtetést levonni. Nem világos a tápozás mennyisége, a vízoszlop magassága stb.stb.

Másfelől, mint írtam a növények szenvedése csak egy dolog a sok közül - még ha az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Nálam most mindkét akváriumban keményen hártyásodik a víz. Pedig csak három ;) dolog változott:
- elkezdtem NanoPrawnt etetni
- a víz hőmérséklete 23C-ről 25-26C-re emelkedett (ugye a legtöbb baci gyorsabban szaporodik)
- valamint a víz az eddig 7,2-ről 7,7pH-n jön ki a csapból és egy napos pihenés után a vödörben már 8 körüli (amitől szintén ugye a legtöbb baci jól szaporodik).
Ennek ellenére, lehet hogy valami teljesen más miatt van. :)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.07.27. 15:59

Most, egy pár hét után a következő a tapasztalatom:

A szűrés megnövelése önmagában nem szüntette meg a fehér szutymákot; néhány naponta leszedtem, a megnövelt gyakoriságú vízcserék alkalmával, de 2-3 nap alatt újra termelődött.

Mivel a mattenemet egy AquaEl Fan Mikró hajtja, ennek eredetileg a tartozéka volt egy bubiztató, biztos ismeritek, a parfümszóró-elven működő fajta, ami az átszűrt vízhez keveri a beporlasztott levegőt. Próbaképpen rátettem, beállítottam egy nem túl erőteljes porlasztást, a diffuzort meg a felszín felé irányítottam. Mindezt alapvetően azért, mert megijedtem, hogy a fehér réteg elzárja a vizet a levegőtől.

A porlasztás néhány óra alatt gyakorlatilag eltüntette a fehér réteget; nem széttörte, a kis bubik először a jól látható szivárványos réteghez tapadtak alulról a vízfelszínen. Viszont egy óra múltán láthatóan elvékonyodott (elhalványodott) a réteg, amikor próbaként belenyúltam (mert a széttört rétegen megnyíló tiszta vízfelszín-foltok és a felszín kontrasztja szokta a legszebben mutatni a réteget), alig volt látható a "lékek" és a tiszta víz közti kontraszt. Még egy-két óra alatt gyakorlatilag megszűnt a réteg.

Hogy a beporlasztott levegő fizikai úton semmisíti-e meg a réteget (széttöri, szűrőhöz hajtja stb.), vagy kémiai úton, a benne lévő oxigén vagy CO2 vagy akármi útján, nem tudom, de egyelőre működni látszik.

Ez lehet talán a magyarázat rá, hogy miért csak növényes-rákos akik tetején jelenik meg ez a dolog, ezeknél ugye nem szokás nagyon beporlasztani, csak szűrni. Halas aki nem nagyon van porlasztás nélkül, nem is igen hallottam még ilyen problémáról halasoknál (én soha nem tapasztaltam halas akinál). Mindenesetre az én yellow fire és yellow neon srácaimat nem nagyon zavarja az enyhe buborékolás, vígan legelésznek kint, az előtérben (a rendes világítást nehezebben szokták meg, és még az új algákkal is küzdök miatta...).

Üdv mindenkinek:)
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.07.29. 16:23

Lehetséges, hogy nem írtuk, hogy levegőztetéssel megszüntethető? Hmm..
A levegőztetést egyébként én csak szűrő meghajtására használnám, máshol szerintem felesleges a buborékoztatás.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron