Oldal: 1 / 4

Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.11. 23:04
Szerző: Pirx
Sziasztok, a segítségeteket szeretném kérni:

Kép

Az fenti képen látható halvány, opálos, fehér, állagában és viselkedésében olajra emlékeztető trutyi jelent meg az akvárium vizének tetején. Nem keveredik a vízzel, a felszínen marad, ahol a mattenfilter kivezető esőztetőjétől erősebb áramlás van, onnan elúszik, de a nyugodtabb zugokban, részeken összefüggő felületet képez. Ha belenyúlok, felkavarom, akkor látható a fentebbi "lék" benne...

Mi lehet ez? Ártalmas? Elég aggasztó, gondolom, elzárja a vizet a levegőtől... A rákok vidámak, az elmúlt napokban mindannyian vedlettek, gond nem volt, tömik az arcukba a JBL garnéla ropit. Maga a víz is tisztának látszik, csak a felszínen van ez a cucc.

SOS...

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.12. 10:22
Szerző: szentgyo
Szia,

Ez az olajos cucc általában fehérjék bomlásakor szokott keletkezni. Vsz a szűréseddel nem az igazi valami, illetve cserélj gyakrabban/többet vizet.

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.12. 15:44
Szerző: Pirx
köszi,

a múlt héten volt egy sikertelen halasítási kísérletem, és az egyik pici pinokkióm is napok óta nem került elő, szóval bomló fehérje, sajnos, előfordulhat a vízben (a halakat ki tudtam szedni az észlelés után, de a kis garninak nincs nyoma...)

ezen kívül épp két levedlett páncél is bomladozik csöndben a vízben, a leírások dacára a garnik nem eszik meg őket... lehet, hogy a garnéla táp elég nekik a szükséges tápanyagokból... kiszedjem őket?

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.13. 19:58
Szerző: Garneland
Heló.

Ha le van fedve az akvárium akkor nincsen ilyen gond ...szerintem.

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.14. 21:58
Szerző: LGA
Független a lefedéstôl - számos oka lehet, ezek elég hasonlóan néznek ki: pl. a növények szenvednek, valami megborította az akit stb. Idônként szedd le a tetejérôl csôvel, papírral. - vagy ha nagyon zavar a GA-ban van olyan cucc ami magába szívja - skimmert garnélák mellé nem javasolnék.

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.15. 10:56
Szerző: Garneland
Nem azt mondtam, hogy a nyitott akváriumoknál mindenképpen van ez a tetején.
Viszont, ha jól le van fedve (persze lehetnek rések), kevesebb az oxigén a viz felett (nem véletlenül termelődik ez a réteg újra, valamilyen élőlény, oxigénre van szüksége) és mozog a feszín, mint általában, akkor eltűnik, v alapból nem alakul ki.
Lehet persze mindenféle oka annak, hogy miért alakul ki nyitott akinál, de azért az már alapból érdekes, hogy ha egy tiszta pohárba sima csapvizet töltesz, akkor pár nap alatt kialakul ez a réteg, egy hét alatt már jó vastag lesz..
Ennyi bomló dolog lenne a csapvizünknek? :shock: :?

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.16. 22:08
Szerző: LGA
Ez a réteg több dolog lehet - mind hasonlóan néz ki. Nálunk a csapvíz nem lesz ilyen magától. Hetekig áztak kövek pl. és ott nyilván nem lett ilyen lipidréteg. Ahogy a növényes akiban sem volt hónapokig, míg nagyon be nem sûrûsödött. Ez teljesen független a lefedéstôl. Mindegyik akim volt ilyen is, olyan is.

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.18. 11:02
Szerző: Pirx
Az aki le van fedve, épp csak annyi rés van az egyik szélén, amennyit a mattenfiltert hajtó belsőszűrő akasztója csinál (az egyik felén kb fél centit áll el a tető az akitól).
A szűrő kivezetője a felszín közelében van, és úgy van beállítva a diffuzor, hogy fölfelé teríti a vizet, és szépen fodrozza a vízfelszínt. (Előtte a felszín alá nyomott esőztető volt a kimeneti csövön, az az egész felszínt hullámoztatta, de akkor is összegyűlt a felszín sarkaiban ez az anyag.)
A növények nem tűnnek szenvedőnek, a beültetés óta szépen magukhoz tértek, persze tudom, a daylight színhőmérsékletű világítás még hátra van, csak ugye nem sikerült mindenre egyszerre beruházni...

Szóval elég szomorú vagyok, de abban bízom, hogy az átköltöztetés után eltűnt (és valószínűleg elpusztult) pici pinokkió bomló hullája okozza, talán egy idő után elmúlik. Mindenesetre tettem a vízbe a Panzi Chrystall tablettából, az elvileg segít eltüntetni a bomló fehérjéket. Elég meglepő volt, a garnik (a heteropodák és a pinokkió is) csüdig gázoltak a fehér porrá omlott tabletta anyagában, és amíg fel nem oldódott az aljzatról, csak azt ették...

A víz amúgy szép krisztálytiszta, és a garnikon kívül egyéb mikroszkopikus kis rákocskák is pattognak benne vidáman, ők meg, gondolom, nem nagyon rajonganának a vízárt, ha nem lenne egészséges...

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.19. 14:49
Szerző: LGA
Az akvárium lefedése szerintem nem oszt-nem szoroz, hacsak nem nagyon poros, szöszös, zsírpárás környéken van az akvárium. Ahogy az egyetlen pinokkio hulla se ad hozzá a dologhoz. Sokkal inkább a növények - tápanyaghiány, ledobott emers levelek stb. -, amin a színhőmérséklet váltás nem segít, az inkább arra jó, hogy kevesebb lesz valamivel az alga. És/vagy a rossz minőségű étel, túletetés.

Azok a kis pattogó rákok elsősorban a bomló növényi részekre indulnak be, ha jól emlékszem - a vízre nem különösebben érzékenyek, odakinn pocsolyákban élnek. Vagy ha még kisebbek, akkor pedig a véglényekre gerjednek, de azok se a kristálytiszta vízben nyüzsögnek. Mindkettő teljesen normális egy még véglegesen be nem állt akváriumnál.

Szedd le időnként a réteget a tetejéről (halászd le) és ne foglalkozz vele, nincs akkora jelentőssége, mint amennyit itt elidőzünk vele. :)

Re: Olajszerű réteg a víz felszínén

HozzászólásElküldve: 2012.04.21. 09:54
Szerző: Garneland
Egy elllenpélda a síró növények elméletéhez:

Garnélás akvárium kezdeti állapotok, mondjuk itt már több mint egy hónapja üzemel, bazaltsivatag (najó úszkál benne egy köbcenti riccia, de azt aznap dobtam be):
Kép

Bár halványan, de látszik jobb oldalon ez a réteg, ami most is megvan:
Kép