Vízcsere aránya

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Halodám

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.14. 20:14

Nem akarok kekeckedni, de a garniknál heti 50 % vízcsere nem ajánlott.......max 30%. És én ha megtehetném, 40-50 literben tartanám a garnélákat, külső szűrővel szűrve ;) ..... De nem tehetem meg.... :cry:
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2012.02.15. 19:13

Frettner írta:Nem akarok kekeckedni, de a garniknál heti 50 % vízcsere nem ajánlott.......max 30%. És én ha megtehetném, 40-50 literben tartanám a garnélákat, külső szűrővel szűrve ;) ..... De nem tehetem meg.... :cry:


Én sem kekeckedek, de egy kezdő garnéla tartó tartsa be a heti rendszeres vízcseréket, mert hajlamosak a túletetésre. Nyilván nem vetted figyelembe az arányszámokat. Én egy 30-40 literes akváriumról beszéltem, ahol az 50% indokoltabb lehet, mint a 30%(Világos, hogy vannak speciális fajok/fajták, amik jobban érzékenyek a vízváltozásra, Taiwan, Sula, újabb Tiger változatok stb., amik a beltenyésztés eredményeképpen érzékenyekebbek). Kisebb akváriumban hamarabb felhalmozódhatnak a bomlástermékek, káros méreganyagok viszont jobban kontrollálható az állomány és hamarabb szaporodásnak is indul. Ettől a méretkategóriától érdemes szerintem kezdeni a piramist és miután kinőtte az állomány a helyét lehet tovább lépni. 2x szorzóval számolok általában, tehát 40 literben kezd és 80-ban folytat, majd így tovább.
A nagyobb akváriumnál nyilván stabilabban tarthatóak a vízparaméterek, de az kb 70-100 litertől lesz érezhető és nem 10 liter differencia után, ha arra gondoltál amikor ezt írtad "És én ha megtehetném, 40-50 literben tartanám a garnélákat". Tehát ez a 10 liter nem sokat oszt vagy szoroz, így kekeckedésnek veszem. ;)
Külső szűrő, heh, beállíthatsz 2 őt is egymás mellé, de akkor sem garantált, hogy jobban szaporodnak vagy szebbek lesznek a tenyészállataid, mint egy sima szivacs szűrte akváriumban. Én nem vágyok egyáltalán külső szűrőkre. Voltam már számos német, osztrák, lengyel tenyésztőnél, akik nem kis mennyiségben gyártották az értékesebbnél-értékesebb garnélákat külső szűrő nélkül. Tehát ezt is kekeckedésnek veszem.
Amúgy nincs harag. ;)

Üdv; Balázs
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Halodám

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.15. 22:37

ugrosaska írta:
Frettner írta:Nem akarok kekeckedni, de a garniknál heti 50 % vízcsere nem ajánlott.......max 30%. És én ha megtehetném, 40-50 literben tartanám a garnélákat, külső szűrővel szűrve ;) ..... De nem tehetem meg.... :cry:


Én sem kekeckedek, de egy kezdő garnéla tartó tartsa be a heti rendszeres vízcseréket, mert hajlamosak a túletetésre. Nyilván nem vetted figyelembe az arányszámokat. Én egy 30-40 literes akváriumról beszéltem, ahol az 50% indokoltabb lehet, mint a 30%(Világos, hogy vannak speciális fajok/fajták, amik jobban érzékenyek a vízváltozásra, Taiwan, Sula, újabb Tiger változatok stb., amik a beltenyésztés eredményeképpen érzékenyekebbek). Kisebb akváriumban hamarabb felhalmozódhatnak a bomlástermékek, káros méreganyagok viszont jobban kontrollálható az állomány és hamarabb szaporodásnak is indul. Ettől a méretkategóriától érdemes szerintem kezdeni a piramist és miután kinőtte az állomány a helyét lehet tovább lépni. 2x szorzóval számolok általában, tehát 40 literben kezd és 80-ban folytat, majd így tovább.
A nagyobb akváriumnál nyilván stabilabban tarthatóak a vízparaméterek, de az kb 70-100 litertől lesz érezhető és nem 10 liter differencia után, ha arra gondoltál amikor ezt írtad "És én ha megtehetném, 40-50 literben tartanám a garnélákat". Tehát ez a 10 liter nem sokat oszt vagy szoroz, így kekeckedésnek veszem. ;)
Külső szűrő, heh, beállíthatsz 2 őt is egymás mellé, de akkor sem garantált, hogy jobban szaporodnak vagy szebbek lesznek a tenyészállataid, mint egy sima szivacs szűrte akváriumban. Én nem vágyok egyáltalán külső szűrőkre. Voltam már számos német, osztrák, lengyel tenyésztőnél, akik nem kis mennyiségben gyártották az értékesebbnél-értékesebb garnélákat külső szűrő nélkül. Tehát ezt is kekeckedésnek veszem.
Amúgy nincs harag. ;)

Üdv; Balázs



JAj, Balázs, teljesen elbeszéltünk egymás mellett. Nem akartam én kekeckedni, dehogy is. És nagyon is irígylem a Halodádat, mert sok szép akváriumod van, mindenféle gyönyörűséggel. És mert van helyed.
Nekem már a 40-50 liter is csak álom, mert nincs annyi helyem, viszont szeretnék sokféle garnélát. Ezért 15-25-32 és 40 literben tartom őket. Persze a legjobb lenne MINIMUM 40-50 literben, de még inkább 60-80- 100 literekben gondolkodni..... azt meg jól szűrni már tényleg csak külső szűrővel lehet, ebben ugye egyetértünk?
És természetesen mindenkinek szíve joga 50% vizet cserélni. Én 30 %-ot cserélek, 7-10 naponta. De keveset etetek, nem tartok halakat, nem tápozok, és kiszedem a bomló leveleket is. Ráadásul meg talajszűrőkkel is szűrök, tehát a mulm sem halmozódik fel....Persze a kisebb akváriumokban szivacsszűrők mennek.... a nagyobbakban meg powerhead - mert hosszú, és kell az áramlás.

Én mindössze annyit jegyeztem meg, hogy 50 % vizcsere egy garnélásban veszélyes lehet, ha nem találja el pontosan a vízparamétereket..... Inkább 30 % - vagy kevesebb. Persze akkor gyakrabban. Mondjuk 5 naponta 20 %...
És persze, hogy elég kezdésnek 30-40 liter. És persze, hogy elég egy böszme szivacsszűrő is 40 literre.
ÉS persze nekem az érzékenyebb garnéláim vannak. És persze, ezek sokkal érzékenyebbek a hirtelen vízparaméter változásokra, mint az esetleg kimaradó vízcserékre....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Vízcsere külső szűrő mellett

HozzászólásSzerző: pstefan » 2012.12.23. 00:10

Sziasztok,

azt szeretném megkérdezni Tőletek, hogy ha egy 100 L-es akváriumom van, amit egy Eheim 2075-ös szűr, akkor milyen gyakori, és mekkora arányú vízcsere szükséges? Az akváriumban vannak amanok, sakurák , tigrisek, pinokkiók, halak (boraras brigittae, otto, mini cory), csigák (sulawesi, neritina, sün). Ez így soknak hangzik, de egyáltalán nincs túlterhelve az akvárium. Eddig egy 2213-as szűrte, és nem volt vele semmilyen bajom, hetente-kéthetente cseréltem 20-50%-ot. Azért váltottam nagyobb szűrőre, hogy nagyobb legyen a mozgásterem, legyen extra biztosítékom. Jelenleg 1,5-2 L Eheim BioMEch, 1,5-2 L Eheim SubstratPro, 2L Seachem Matrix, 0,5 L Seachem aktív szén, és 100 g Purigen van a szűrőben. Aktív talajom van, és vannak moháim, növényeim, amik további szűrést végeznek. Mi az a vízcsere gyakoriság és arány, amire feltétlenül szükségem van (persze a párolgás visszatöltésén kívül)? (RO nélkül félek, hogy nem tudok mindig ugyanolyan minőségű, paraméterű vizet adni Nekik, ezért ritkítani, csökkenteni szeretném a vízcseréket.)
Ha pár hétig csak (kezelt) csapvízzel töltöm vissza az elpárolgott vizet, akkor nem fog "besűrösödni", bekeményedni a már egyébként is kemény vizem?
Elnézést kérek, ha a válasz valahol megvan a fórumon, én nem találtam sehol túlméretezett külső szűrőre vonatkozó javaslatokat, inkább csak szivacsra, mattenra.

Előre is köszönöm a válaszaitokat.
pstefan
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.06.07. 15:34

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: Beni » 2012.12.23. 08:51

Én hetente cserélek 25%-ot, és minden rendben van. Garnélás akváriumoknál tudtommal kb ez az ajánlott cserearány, hogy azért legyen friss víz is benne, de túl nagy változás ne legyen a paraméterekben.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.12.23. 09:23

Én heti 20%-ot cserélek lágyvizes garnéláknál, de hallottam már olyanról aki 2 hetente 15%-ot cserél prl crs-eknél, ő eheim külsőkkel szűrt.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.12.23. 09:34

Ha sok a párolgás az akváriumodba, pl nyitott akkor ha csak csapvízzel töltöd vissza, akkor vsz hamar nagyon fel fog keményedni. Szerintem ha 2 hetente cserélsz 20-30% ot akkor nem lesz gond még akkor sem ha valami miatt ez néha elmarad.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: pstefan » 2012.12.23. 23:25

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat, én is heti - kétheti 20-30%-ra gondoltam, az nem olyan nagy megbolygatás.

szentgyo írta:Ha sok a párolgás az akváriumodba, pl nyitott akkor ha csak csapvízzel töltöd vissza, akkor vsz hamar nagyon fel fog keményedni. Szerintem ha 2 hetente cserélsz 20-30% ot akkor nem lesz gond még akkor sem ha valami miatt ez néha elmarad.


Nyitott az akváriumom, így ha 2 hetente cserélek, akkor a köztes időben mehet a feltöltés sima csapvízzel, annyi idő alatt nem lesz probléma a túlkeményedéssel?
pstefan
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.06.07. 15:34

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: taksoft » 2012.12.27. 10:34

Nincs ilyen tapasztalatom (illetve van), de megpróbálok írásban gondolkodni.
2 hét alatt elpárolog egy kis víz, amit visszapótolsz csapvízzel.Mialatt a keménység kismértékben emelkedik, mondjuk 14nK-ról 14,5nK-ra. Vízcserekor 30% vizet cserélsz 14nK-s csapvízzel, így az eredmény az akváriumban: 14,35nK. Majd ez két hét alatt felmegy 14,85nK-ra, miután vizet cserélsz, mikor is 14,595nK lesz. Majd két hét múlva 15,05nK-nál cserélsz, amitől 14.735nK lesz, ami 2 hét alatt felmegy 15.235nK-ra... És így tovább.

Ha nagyon párolog, vagyis 3-5% körül töltesz vissza, akkor már jelentős a keménység változása. 5%-nál 14,7nK lesz az eredmény!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Vízcsere aránya

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.12.27. 13:21

Ha nyitott az akvárium, akkor a lehető legalacsonyabban tartsd a hőmérsékletet, még az ideális határon belül, hogy keveset párologjon. Ha sokat párolog, akkor gyorsan keményedik, párhuzamosan lúgosodik, ami kedvez az algáknak, így egyre jobban be fogsz algásodni. Nálam legalábbis ez volt az egyik nyitottnál. Nemrég levettem a fűtést 20 fokra, vagyis a minimumra, eltávolítottam annyi algát amennyit tudtam, eggymás után kb 4 db. 20%os cserét csináltam és beraktam egy jó nagy adag tőzeget harisnyában a matten mögé. A kiindulásnál 8,2 volt a pH, az alga nagyon gyorsan nőtt, legutóbb amikor mértem, a pH 7,5 volt. Keménységet nem mértem, itt nem is követem, de a pH-ból gyanítom h eléggé felkúszott. Itt egyébként rc-ket és babaulti zöldeket tartok, remélem, most jobban érzik magukat, bár eddig is jól elvoltak.
Legjobb lenne lefedni, akár részlegesen is, de ha felülről is látszik az akvárium, akkor így szebb...
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron