Víztisztítós víz használata

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.01.26. 22:29

Sziasztok!

Víztisztítóból kijövő víz használata garnélák számára témakörben érdekelnének vélemények.
Esetemben van egy RO-s alapokon nyugvó víztisztítóm (előszűrők, membrán). Az ügyet annyi bonyolítja hogy a membrán után van egy utósózó és egy szénszűrő. Használható-e vajh' ez a víz? Nálunk 15nk a csapvíz és az utósózó után 3-4 nk-t mértem.
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.01.27. 10:43

Roy írta:Sziasztok!

Víztisztítóból kijövő víz használata garnélák számára témakörben érdekelnének vélemények.
Esetemben van egy RO-s alapokon nyugvó víztisztítóm (előszűrők, membrán). Az ügyet annyi bonyolítja hogy a membrán után van egy utósózó és egy szénszűrő. Használható-e vajh' ez a víz? Nálunk 15nk a csapvíz és az utósózó után 3-4 nk-t mértem.



Nem tudom, hogy pontosan milyen sókkal pótolja a készüléked vissza az RO vizet, de szerintem valami módon biztos ki lehet iktatni az utósózót ideiglenesen, és akkor már tiszta RO vized lesz :)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.01.27. 12:23

szentgyo írta:
Roy írta:Sziasztok!

Víztisztítóból kijövő víz használata garnélák számára témakörben érdekelnének vélemények.
Esetemben van egy RO-s alapokon nyugvó víztisztítóm (előszűrők, membrán). Az ügyet annyi bonyolítja hogy a membrán után van egy utósózó és egy szénszűrő. Használható-e vajh' ez a víz? Nálunk 15nk a csapvíz és az utósózó után 3-4 nk-t mértem.



Nem tudom, hogy pontosan milyen sókkal pótolja a készüléked vissza az RO vizet, de szerintem valami módon biztos ki lehet iktatni az utósózót ideiglenesen, és akkor már tiszta RO vized lesz :)


Elvileg Ca és Mg sókkal, nem hiszem hogy nagy bajt okozhatna ha emberi fogyasztásra lett kalibrálva. De persze nem smileyheades CRS-eken kéne kipróbálni.
Amit javasolsz az is megfontolandó. A membrán után kéne bekötnöm egy elosztót meg egy csapot, csak mivel nem szabványos dolgok ezek, nem egyszerű szerezni. Meg az utósózó után van egy 8-10 literes puffertartály amit marha kényelmes lenne használni vízcserekor. Vagy kikötöm az utósózót úgyis az asszony ötlete volt :)
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.02.03. 08:45

Ha kikötöd, akkor lehetôleg ne igyál belôle.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.02.03. 20:52

LGA írta:Ha kikötöd, akkor lehetôleg ne igyál belôle.


Miért? Mire gondolsz?
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.02.06. 18:29

Roy írta:
LGA írta:Ha kikötöd, akkor lehetôleg ne igyál belôle.


Miért? Mire gondolsz?

Leegyszerûsítve, az 5-ös keménység alatti víz tartós emberi fogyasztásra alkalmatlan.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.02.06. 22:46

LGA írta:
Roy írta:
LGA írta:Ha kikötöd, akkor lehetôleg ne igyál belôle.


Miért? Mire gondolsz?

Leegyszerûsítve, az 5-ös keménység alatti víz tartós emberi fogyasztásra alkalmatlan.


Ha van kedved és időd kifejthetnéd. Gondolom a lényeg az hogy a kevés ásványi anyag felboríthatja az ember ionháztartását. Csak, ha tudod kifejteni tudományosabban szakszerűbben...
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.02.12. 09:36

Teljesen tudományosan nem tudom kifejteni - szóval egyetlen egyenlet sem lesz. ;)

Kezdjük a visszájáról, ha egyébként nem iszol belőle (rendszeresen), csak mondjuk hétvégenként egy leves készül belőle és egyébként mondjuk tejet meg gyümölcslevet iszol, akkor zéró hatása és kockázata van.

A szervezet a vizelettel és izzadással folyamatosan, jelentős mennyiségű ásványi sót veszít. A desztillált víznek nincs sótartalma, így a leggyakoribb módon, a vízzel bevitt sópótlás nem történik meg. A vízből hiányzó anyagok pótlása a legritkább esetben történik meg, akik ilyen tisztított vizet isznak, már eleve sószegény stb. diétán vannak. Ezeket amúgy speciális sókkal lehetne teljes egészében pótolni. Szilárd táplálékból, tablettákból nem ugyanúgy és ugyanolyan hatékonyan szívódnak fel.

Ennek eredménye lehet a szervezet ionegyensúlyának - vagy nevezzük ozmotikus egyensúlyának - felborulása. (Ha megnézed, itt is és máshol is, a halak, rákok beszoktatásánál a legnagyobb problémát az esetleges TDS sokk jelenti. Minden mást, például hirtelen hőmérsékletváltozást az élőlények jól kezelnek.) Nyilván mértékétől függő arányban káros, mivel azonban a szervezet minden formájú működését befolyásolja, akár halálos is lehet. Ehhez persze kicsit rá kell gyúrni a dologra, nagy fokú vízveszteség, izzadás, kiszáradásos tünetetek mellett kell sok desztillált vizet inni. Azt gondolom, hogy hétköznapi körülmények között ez nem kivitelezhető. Ugyanakkor ennek - a "mérgezésnek" enyébb verziója könnyebben elérhető, pláne gyerekeknél. Az emberi test cirka 2/3-a víz, tehát mondjuk egy 80kgs felnőtté 50-55l (ugye ezt drasztikusan elbalanszírozni kitartó ivást feltételez ;) ), de egy 5 éves, 15kgs gyereknél 10-11l, ezt bizony már hamar fel lehet borítani.

Magának a mérgezésnek a tönetei fáradtság, levertség, gyengeség súlyosabb esetben fejfájás, izomgörcsök, szívritmus zavarok és végül vegetatív vezérlési problémák és szívmegállás.

Hosszabb idejű kálciumban és magnéziumban szegény víz fogyasztása mellett nő a szív és érrendszeri megbetegedések kockázata.

És végül, nem egészségügyi érv, de a desztillált víz kis híján tényleg íztelen (szerintem még a levegőnek is van íze, így sokakkal nem értek egyet :)) így elég ramaty íze van, ráadásul a szubjektív szomjoltási értéke is kisebb.

És utóutó irat, mivel nem magához közvetlenül a desztillált vízhez kapcsolódik, de a témakörhöz, a víztisztításhoz:

A legtöbb víztisztító, akár megfelelő használat mellett is - anélkül meg pláne - drasztikusan növeli a fertőzések kockázatát. Azzal, hogy kikerül a beoldott klór a vízből, azonnal elkezd nőni a csíraszám. Ez különösen ott veszélyes, ahol további csövön keresztül jut el a víz a "pohárig", de nyilván minden hosszabb ideig nedvesen lévő felületre igaz.

Ezen kívül több víztisztítóból - Brita és hasonló marketingretkek - számos egyéb anyag oldódik ki, például csecsemőkre kifejezetten káros mennyiségű ezüst, ammónia, nitrit(!).
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: Roy » 2012.02.14. 09:58

Köszi a hosszú értekezést. Érdekes dolgok amiket írsz, bár pár ponton vitába szállnék vele.
Mi főleg a pulyáink miatt "vágtunk bele a víztisztítóba" ( főleg a vezetékes vízben levő nehézfémek, hormonok "kiszedése" miatt. Apropó nem tudja valaki, hogy az RO kiveszi-e a vízbűl a hormonokat?)
Nem ismerem a kisebb marketinges-ezüstös-félliteres palacknyi csodagyárokat, a mienk előszűrő-RO membrán-ütószűrő-utósózó rendszerű (teljesen olyan mint az akvarisztikai célokra használtak + az utósózó). Én 3nk-t mértem a készterméken (gondolom az utósózó Mg és Ca sókat "rak vissza") ezért nem 0 nk-s a víz.
Amiben vitába szállnék veled, hogy szerintem a megfelelő ionarányt felborítani nagyon nehéz. Elég extrém nyári körülmények kellenek hozzá. Hozzáteszem nem lehetetlen (amikor nagy melegben sokat izzad és utána sokat iszik az ember és "kotyog" a víz a hasában az jó példa erre: nem tud felszívódni a víz mert kicsit felborult az egyensúly) ilyenkor kell egy kis idő míg helyreáll a rend (ezt megelőzendő a sportolók előzetesen bevett sótabletta v. kiskanál sima só a vízbe módszere).
Viszont szerintem (ennek még utána kell néznem) rengeteg más forrásból is jut a szervezet Ca-hoz és Mg-hoz ami hasznosítható a számára, tehát nem gondolom hogy a szervezet elsődleges Ca-Mg forrása a csapvíz lenne...
A klór-kivétel miatti csíra kérdés is érdekes és megvizsgálandó. Első gondolatra védekezésként az jutott eszembe ha ez gond lenne a gyártók foglalkoznának vele ( na jó ez egy kicsit optimista-naív elképzelés :) ). Másodikra pedig az, hogy ha kiszed mindent az RO akkor a zárt rendszerben mi lenne az ami a fertőzést (csírfelszaporodást) elősegíti?
Roy
Hinomaru
 
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2011.01.27. 17:06

Re: Víztisztítós víz használata

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.02.14. 20:34

Ha esetleg lennének a vízben hormonok, azokat biztosan kiszedi az RO.

Én is azt írtam, hogy viszonylag nehéz felborítani az egyensúlyt, másfelôl viszont az adott körülmények miatt, amikor összehozható, akkor meredek dolgok és hirtelen tõrténnek. Kb. a ne pisilj a konnektorba kategória - és mégis, évrôl-évre többeknek sikerül... ;)

A "sima" só nem teljesen erre van, ráadásul az Mg tartalma, ami itt fontos elég alacsony. Nyilván aki már arra gondol, hogy sózza a vizet, még véletlenül sem fog desztvizet vedelni. Viszont kiváló példát hoztál arra, hogy csapvízzel is lehet vízmérgezést szerezni...

Izzadtsággal nagyságrendileg több Na távozik, az tény.Embernél 1l izzadtság 1200mg Na, 160mg Ca, 36mg Mg távozik. Tengeri só 100g: 3747mg Na, 58mg Ca, 38mg Mg, kôsó: 3870mg Na, 240mg Ca, 140mg Mg.

Mivel kevés jut be a szervezetbe, ezért fontos a folyadékból - csapvíz bevitel -, nem véletlenül van ez jogszabályi szinten szabályozva.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég