Gh Kh (Ph) összefüggések

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.25. 09:41

Moszat írta:
Frettner írta:A növényeink helytelen összkeménységû vízben nem dolgoznak megfelelõen, aminek eredményeképpen nem fejlõdnek, sõt visszaépülnek.

Ezt a mondatot valaki kifejtené nekem? Mit jelent a helytelen és pontosan mit befolyásol a növények életműködésében?


Érdekes. :)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.25. 11:04

Moszat írta:
Frettner írta:A növényeink helytelen összkeménységû vízben nem dolgoznak megfelelõen, aminek eredményeképpen nem fejlõdnek, sõt visszaépülnek.

Ezt a mondatot valaki kifejtené nekem? Mit jelent a helytelen és pontosan mit befolyásol a növények életműködésében?


Nem én írtam, én csak ídéztem....... és nem értek a növényes akvarisztikához.....de érdekes módon majdnem minden vizinövény leírásánál megtalálható, hogy milyen pH-jú és milyen keménységű vízben érzi jól magát ;)

pl:
http://diszhal.info/novenyek/Anubias_barteri_nana.php
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.25. 11:59

Frettner írta:
Moszat írta:
Frettner írta:A növényeink helytelen összkeménységû vízben nem dolgoznak megfelelõen, aminek eredményeképpen nem fejlõdnek, sõt visszaépülnek.

Ezt a mondatot valaki kifejtené nekem? Mit jelent a helytelen és pontosan mit befolyásol a növények életműködésében?


Nem én írtam, én csak ídéztem....... és nem értek a növényes akvarisztikához.....de érdekes módon majdnem minden vizinövény leírásánál megtalálható, hogy milyen pH-jú és milyen keménységű vízben érzi jól magát ;)

pl:
http://diszhal.info/novenyek/Anubias_barteri_nana.php


Általában a növényekhez megadott vízkémia nem a keménységre vonatkozik, ezeket az értékeket nem is szokták megadni. Ha nem 0 körüli a víz, akkor szinte mindegy a víz keménysége. Abba még egyik növény se halt bele, ha bőséges "lakoma" áll rendelkezésre. A Ph érték az egy más tészta, az számít. A növényeknél elsősorban a fény, a hőmérséklet és a víz savassága amit megadnak, ezek az értékek melyekre figyelni kell.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.25. 15:34

Rengeteg fórumon, cikkben olvastam, hogy a kemény víz nem jó a növényeknek. Az idézet arra utal, hogy valamilyen Gh:Kh arány nem jó. De semmi konkrét leírást vagy igényesebb cikket nem találtam eddig, ami kifejtette volna a témát és erre a következtetésre jutott volna.

Viszont itt van egy Tom Barr cikk Keymaker féle fordítása:
A növények kedvelik a lágy vizet? Nem. Sem én, sem pedig más tapasztalt akvarista nem tapasztalta, hogy a növények lágy víz függőek lennének. Lehet, hogy van néhány kivétel a 300 fajta növény között, de nagy biztonsággal kijelenthetjük, hogy a növények kedvelik a kemény vizet. Létezik két erre vonatkozó kutatás is (Bowes 1985 és T.Barr-C. Christianson megfigyelései a floridai, és braziliai kemény vizű források vizében). Van 5 vagy 6 növény, amelyek a lágy vizet kedvelik, de ez a KH miatt van. Amennyiben van elég Ca és Mg a vízben a GH-nak kevés befolyása van. Ha tehát kételyeink vannak vagy meg akarunk győződni, hogy tényező-e a növények szempontjából, nyugodtan nagyobb mennyiséget lehet adagolni belőle.

Tom Barr okos ember és én hiszek neki. Főleg, hogy semmi kedvem vízlágyítással szórakozni, azért tartok red cherryt. :)
Viszont nagyon kíváncsi vagyok, hogy mi az alapja az igen elterjedt "a növényeknek lágy víz kell" nézetnek.

U.I. : A címben a Ph-t javítsátok ki kérlek pH-ra mert fáj ránézni. Egyes helyeken buktatnak ezért :)
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.25. 16:24

Bár én is úgy gondolom, hogy Tom Barr okos ember, de elég sokszor ad okot a vitákra és elég sokszor kap cáfolatot. Nehéz megmondani, hogy melyik növény, ilyen szempontból, milyen vízben érzi jól magát, de ha te is egy kicsit belemélyedsz az akvakertész naplókba, akkor láthatod, hogy több gyönyörű akváriumban is kemény vízben vannak a növények (Lásd N-Dee akváriumát). Egyébként az Akvakertészre visszatérve, pár éve még a kemény víz volt a preferált, az utóbbi időben meg a lágy, ugyanazon emberek szájából. Nem akarok most ebbe belemélyedni, hogy ennek mi az oka, de ez tény. Nyilván vannak ilyen és olyan szempontból is extrém értékek, ezekre nem tértem ki a mondanivalómban. Én még mindig tartom magam az előbbi állításomhoz.

Ui.:Én egyébként tartottam lágy vízben is növényeket és közép kemény vízben is. Nem tapasztaltam különbséget!
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.25. 22:59

Levinen írta:Bár én is úgy gondolom, hogy Tom Barr okos ember, de elég sokszor ad okot a vitákra és elég sokszor kap cáfolatot. Nehéz megmondani, hogy melyik növény, ilyen szempontból, milyen vízben érzi jól magát, de ha te is egy kicsit belemélyedsz az akvakertész naplókba, akkor láthatod, hogy több gyönyörű akváriumban is kemény vízben vannak a növények (Lásd N-Dee akváriumát). Egyébként az Akvakertészre visszatérve, pár éve még a kemény víz volt a preferált, az utóbbi időben meg a lágy, ugyanazon emberek szájából. Nem akarok most ebbe belemélyedni, hogy ennek mi az oka, de ez tény. Nyilván vannak ilyen és olyan szempontból is extrém értékek, ezekre nem tértem ki a mondanivalómban. Én még mindig tartom magam az előbbi állításomhoz.

Ui.:Én egyébként tartottam lágy vízben is növényeket és közép kemény vízben is. Nem tapasztaltam különbséget!


Engem igazából a miértek érdekelnek. Erre utánaolvasva sem igazán kaptam meg a választ. Ez a "helytelen" Gh:Kh arány piszkálja a fantáziámat és nem találtam meg, hogy konkrétan miről szól az a mondat. Hogy miért jó a kemény víz, arra ott van logikus magyarázatnak, hogy a Ca és az Mg is olyan tápanyag ami kell a növényeknek. Viszont hogy miért nem jó, arra meg csak homályos sejtéseim vannak.
Úgy látom, alapvetően úgyis az határozza meg, ki milyen kemény vizet használ, hogy a halainak/garnéláinak mire van igénye. A növények feleannyira se tűnnek kényesnek ebből a szempontból.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.26. 10:04

Üdv Moszat!

Régebben foglalkoztatott engem is a téma a vad Betta tartással kapcsolatban. Próbálkoztam pár növénnyel, amik bírják a lágy-savas vízparamétereket, de nem sok sikerrel. Amúgy a válasz arra, hogy miért jobb a keményebb, enyhén lúgos vagy inkább semleges víz viszonylag egyszerű.
Még a blogomon írtam ezt anno ezzel kapcsolatban:
A víz teljes oldottanyag-tartalma, a karbonát keménysége nagyon alacsony, az állandó keménységet okozó Mg és Ca ionok száma pedig legtöbbször nem mérhető. Alacsony pH-nál és összkeménységnél a víz CO2 tartalma elhanyagolható, ami viszont a növények fotoszintézisénél létfontosságú, hogy szervezetükbe beépíthessék a szőlőcukrot (C6H12O6).

Szita Géza doki tollából pedig egy remek cikk olvasható itt, ahol egy táblázat is van a keménység-pH-CO2 összefüggésében.
http://www.akvariummagazin.hu/index.php ... Itemid=154
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.11.26. 12:04

ugrosaska írta:Üdv Moszat!

Régebben foglalkoztatott engem is a téma a vad Betta tartással kapcsolatban. Próbálkoztam pár növénnyel, amik bírják a lágy-savas vízparamétereket, de nem sok sikerrel. Amúgy a válasz arra, hogy miért jobb a keményebb, enyhén lúgos vagy inkább semleges víz viszonylag egyszerű.
Még a blogomon írtam ezt anno ezzel kapcsolatban:
A víz teljes oldottanyag-tartalma, a karbonát keménysége nagyon alacsony, az állandó keménységet okozó Mg és Ca ionok száma pedig legtöbbször nem mérhető. Alacsony pH-nál és összkeménységnél a víz CO2 tartalma elhanyagolható, ami viszont a növények fotoszintézisénél létfontosságú, hogy szervezetükbe beépíthessék a szőlőcukrot (C6H12O6).

Szita Géza doki tollából pedig egy remek cikk olvasható itt, ahol egy táblázat is van a keménység-pH-CO2 összefüggésében.
http://www.akvariummagazin.hu/index.php ... Itemid=154


Igen, igen igen! :)

Akkor most leírom a nagyon lágy víz másik végletét, a hiper kemény vizet. Ez a másik véglet mikor az állandó keménységet okozó sók (Mg, Ca) olyan mértékben vannak jelen, hogy a magas pufferelő képességüknek köszönhetően, rendkívül nehéz vagy lehetetlen a megfelelő co2 szintet elérni. Ez jellemzően a ásott kutaknál fordul elő, ahol kifejezetten szikes vízről beszélünk. Nagy vonalakban meg is lett magyarázva, hogy milyen összefüggésekből lehet egy víz alkalmatlan, keménység szempontjából.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Moszat » 2010.11.26. 13:00

Köszönöm, most már kevésbé hülyén fogok meghalni!
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: dzsida72 » 2011.01.17. 12:19

Sziasztok!

Adott egy összkeménységmérő műszer, ami mikroszimensz/cm(μS) méri a víz vezetőképességét, csapvíz esetében 780-820 μS, esővíznél 30-60 μS, meg tudná valaki mondani, hogy kell átváltani úgy, hogy német keménységi fokot kapjak, ha egyáltalán át lehet?

Itt találtam egy táblázatot:
http://vizlabor.shp.hu/hpc/web.php?a=vi ... galma_ddv4

Eszerint ha 20-al osztom a μS mért eredményt, akkor megkapom német keménységi fokban a víz keménységét?

Még nincs semmiféle mérőműszerem a víz PH, keménység, és nitrát szintjének a megmérésére, ti mit használtok 3 fő paraméter megmérésére?
Minden olcsó megoldás érdekel, csak pontos legyen (és az olcsótól nem lehet elvárni a pontosságot, akkor mit javasoltok?)

Segítségeteket előre is köszönöm.
dzsida72
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.01.17. 10:35

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron