Új garnélák megváltozott vízparaméterek

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.08.21. 18:19

Sziasztok, gratu a fórumhoz, reméljük sikerül kicsit gatyába rázni a magyar garnélás életet, egy jól működő szakmai fórum csak segítheti ezt. ;)

Kérdésem a következő. Új garnélákat különösen ha valami spec fajtáról van szó mindenki vásárol valahonnan.
Jobb esetben publikus milyen körülmények között tartották, máskor meg nem.

Mi a szitu akkor, ha a garnélát eredetileg keményebb vízben tartották (Gh16, Kh11-12), de a jelenlegi körülmények lágyabbak.
Szemezek egy szebb CRS csapattal, de mostánság hogy lágyítok nálam nagyon mások a paraméterek. GH7-8, Kh 5-6

Gondolom a problémám nem egyedi. Ilyenkor minden borul és felkeményítitek a vizet az eredeti paraméterre, vagy egy kicsit lágyabb közeg nem okoz olyan problémát és beszoktatjátok őket ilyen akváriumba is?

Köszi a segítséget előre is. :P
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.21. 18:39

Szia Viktor!

Én személy szerint nem mértem még sosem a rendelt garnélák vízparamétereit. Nekem minden RO vízben van és az új lakók is kénytelenek ehhez alkalmazkodni. A csepegtetős módszerrel egy jó fél napig csepegtetek aztán beöntöm őket az új helyükre. Mosura,taiwan mix,fekete tigris mind átvészelte eddig a vízváltozást. Egy kudarcom volt eddig egy sulavesi fajjal. Ott nem sikerült a dolog.
Az RO víznél egy dolog van amit nem szabad elfelejteni: rendszeressen pótolni az ásványi anyagokat!
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.21. 18:51

Szia Viktor!

Ha elfogadsz egy tanácsot, ne vegyél olyan helyről garnélát, ahol nem tudnak információt nyújtani vízparaméterekről. Különben nem hiszem, hogy bármiféle problémát jelentene, ha lágyabb vízbe mennek, arra kell csak figyelni, hogy nagyon lassan szoktasd őket az új helyhez: nálam ez van mikor 24 órát jelent.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.08.21. 19:15

Köszi skacok ;) Egy lépéssel közelebb a célhoz.

Most hogy a nagy melegek elmúltak lehet nekiugrok akkor egy kis csapatnak. :P
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.21. 19:56

Hát én máshogy csinálom, mint Géza, de nem baj.
Ahány ház, annyi baj legyen - ahogy a mondás mondja....
Érzékenyebb fajták esetén megpróbálok az eredetihez minnél hasonlóbb vizet előállítani, és abba teszem a garnikat. Persze csöpögtetős módszerrel, órák alatt....
Persze ha egy már lakott akváriumba tenném, akkor ez nem megy, hiszen annak a vízparamétereit nem áll szándékomban mődosítani. Ilyenkor "karantén" akváriumot csinálok nekik, és annak a vizék módosítgatom, amig 2 hét alatt el nem érem a kívánt értékeket.
Persze, ha profi tenyésztőtől vásárolaz ember, akkor nayjából mindnhol ugyanazokkal az értékekkel találkozik, csak minimális az eltérés.
Amúgy ki azaz "elvetemült" aki 16 os gH, és 12 kH-ban tart CRS-t? Azt a vizet nem is lehet savanyítani!!!!! Legalább 7,5 a pH-ja, lefogadom.

Nálam ilyen a csapvíz. Nekem is ilyen CRS-ek kellenének, nem kéne sz*roznom az ozmóval :D
Ezzel csak egy probléma van:
"A sók a vízben oldódnak, így negatív töltésû ANIONOKra és pozitív töltésû KATIONOKra esnek szét. Ha a CaCO3-at vízben feloldjuk a fentiek tekintetében, akkor a vizünkben eredményként egy pozitív töltésû KATION-t, kapunk kalcium-ion formájában, és egy negatív töltésû ANIONT, egy karbonát-ion formájában.
Ezek az IONOK elektromos szempontból érzékelhetõk, ezáltal nagyon kedvezõ számunkra, és minden a Földön létezõ akvarista társunk számára, hogy a VEZETÕKÉPESSÉG értékének segítségével a legtöbb vizünkben szereplõ komponens mennyiségét mérhetjük.
A VEZETÕKÉPESSÉG alapjában véve nem más, csak egy más kifejezése a mindannyiunk által ismert ELEKTROMOS ELLENÁLLÁS-nak, nevezetesen a reciproka. A legelterjedtebb, és az akvarisztikában 95%-ban leggyakrabban használt mértékegysége a uS/cm (mikrosiemens/centiméter). A mérésére speciális elektromos készüléket használnak (akvarisztikában igen pontos pH és vezetõképesség mérõ eszközök vannak a kereskedelemben), amik olyan elektródákkal rendelkeznek, melyeknek távolsága szigorúan adott. Mivel a VEZETÕKÉPESSÉG, és ugyanúgy a szoros kapcsolatuknál fogva az ELEKTROMOS ELLENÁLLÁS is függ a hõmérséklettol, így nem szabad elfelejtenünk azt az aprócska részletet, hogy a vezetõképesség értéke mellett keressük a vízhõmérsékletet is!
A halaknak igen fontos a vezetõképesség. Az ozmotikus arányokat befolyásolja. Leegyszerûsítve magyarázatként úgy lehetne megfogalmazni, hogy a hal az ozmózis segítségével szabályozza a testének (nem konyha- )sótartalmát.
A folyadékoknak van egy áldása, a sótartalmukat diffúzió során (akár egy memránon keresztül is) képesek kiegyenlíteni. Na ez a zárójeles membrán a hal kültakarója, amit egy féláteresztõ membránként foghatunk fel.
Így vándorol a víz a kisebb sókoncentrátumtól a nagyobb felé, hogy kiegyenlítse a két közeg koncetrációkülönbségét.
Az afrikai sügerek (és más halak is) a természetes élõhelyükön az evolúció évezredei folyamán fejlesztették ki ezt a képességet, hogy a testük sótartalmát stabilan tudják tartani. Egy kemény vízben (magas az oldott sók tartalma ugyebár, utalhatnék például a CaCO3 gyökérpéldára) a halak teljesen máshogy valósítják meg az ozmózis szabályozás metódusát, mint egy lágy vízben, ahol is sokkal effektívebb mechnaizmusnak kell mûködni ahhoz, hogy a hal ásványi sókhoz jusson (Ionpumpa)
De maradjunk csak az afrikai sügeres vezérfonalon. Kemény vízben (tudjuk még melyik irányban egyenlítõdik ki a koncentrációkülönbség?) a hal testébõl víz "áramlik" kifele a már említett diffúzió során, így a kedvencünknek vizet kell felvennie, hogy ne száradjon ki!!! A felvett vízzel a sók bekerülnek a szervezetébe, és a többit el tudjuk képzelni... Ha nem, akkor higyjül el ebben a pillanatban csak úgy simán
Ha egy halat a nem megfelelõ vízben tartjuk és nem a természetes környezetéhez közeli paramétereknél, akkor az evolúció által kifejlõdött mechanizmusai nem feltétlenül elégségesek ahhoz, hogy a szervezetét a létfontosságú sókkal ellássa. Ha tartós a helytelen vízben való tartás, a hal szervezete folyamatosan károsul, rövidül az élettartama, a betegségekre hajlamosabb lesz amik esetén az elhalálozása döbbenetesen gyorsan végbemegy, és a növésében is jelentõs problémák merülhetnek fel. "

Forrás: http://www.cichlids.hu/articles/vizkemia.htm

MIÉRT LENNE MÁS A GARNÉLÁKNÁL????????

Dezső
.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2010.08.21. 20:05

Egy német tenyésztő kínálatában vannak 20-50 euro / db-os CRS garnélák ilyen paraméterekkel. Pisti te is ismered őket.
Szóval lehet eleve egy általánosabb közeghez szoktatja őket sajnos nem tudom. De működik a dolog.

De ahogy nézem más paraméterek között tart egy sulawesi-t és egy king kong-ot is. Szóval valószínű nem egy általános copy paste beírás.

Mindenesetre jó más véleményt is olvasni pont hasonló aggályok miatt nyitottam a topikot. ;)
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.08.28. 19:43

Aki azt írja, hogy RO vízben tartja a garnéláit az ugy is érti, hogy csak abban, csapvízzel semennyire sem keverve?
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.28. 19:58

TRK írta:Aki azt írja, hogy RO vízben tartja a garnéláit az ugy is érti, hogy csak abban, csapvízzel semennyire sem keverve?


Ez engem is érdekelne, mert azért a tiszta RO elég meglepő lenne. Én keverek csapvizet is, gyakorlatilag minden fajhoz más arányban.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.28. 20:26

Szó sincs arról,hogy én akarok lenni a fórumon az az ember aki mindig ellentmond mindenkinek bár imádok vitatkozni :lol: de én az összes caridinámat RO vízben tartom. Ahogy kijön a berendezésből, bele egy hordóba és a heti vízcseréknél egy szivattyúval az akváriumokba. Ez a víz a Tetra KH tesztje szerint 0-1kh között van. Pontossan azért nem tudom mert már az első cseppnél sárga a víz. Amikor megvettem a berendezést (2éve),vízlaboros kapcsolatommal megmérettem akkor 0nk volt az érték. És nem teszek hozzá csapvizet. Heti rendszerességgel viszont akváriumonként 1 mérőkanálnyi Shirakura ásványi port teszek nekik. A vedléssel nincs problémájuk,legalább is nem látom ennek jelét.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Új garnélák megváltozott vízparaméterek

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.08.29. 20:59

Ezek az ásványpótló cuccok nem túl olcsók, persze az a kérdés mennyire hosszú ideig tartanak ki, mint pl az ennivalóknál.
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég