Probléma vízcserénél

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: csiguc » 2010.08.19. 11:29

Sziasztok,

Van egy crs-es akvi 6 nk-s vízzel, sajnos csak 25 literes - más a konyhaasztalon nem fért el ;). Kétszer jártam már úgy hogy a szépen beállt, hetente mért ( igaz csak neptun csepegtetős teszttel ) 6 ok nk mellé, mérek 10-11-12 es kH-t. Ekkor gyors vízcsere, de még így is elpusztul pár crs.... Van ötletetek mitől lehet? és arra ötlet mivel tudok gyorsan 'segíteni' a problémán? Mindkétszer sajnos elpusztult pár crs :(

Köszi: csiguc
Avatar
csiguc
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.08.15. 12:16

Re: Vízteszt

HozzászólásSzerző: csiguc » 2010.08.19. 13:56

Szia Leviven

tudom hogy nem ideális :) sőt !! éppen ezért aggódom. A neptun teszttel két keménységet lehet mérni, a teszt papírja szerint. E kettő értéket írtam le :) nagyon jól tudom hogy nem jó éppen ezért vagyok kétségbeesve hogy felszalad 12-re a kH-m és nyílván elhull pár garnéla. Azt szeretném megtudni hogy leggyorsabban hogy tudom ezt levinni...

csiguc
Avatar
csiguc
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.08.15. 12:16

Re: Vízteszt

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.19. 14:05

csiguc írta:Szia Leviven

tudom hogy nem ideális :) sőt !! éppen ezért aggódom. A neptun teszttel két keménységet lehet mérni, a teszt papírja szerint. E kettő értéket írtam le :) nagyon jól tudom hogy nem jó éppen ezért vagyok kétségbeesve hogy felszalad 12-re a kH-m és nyílván elhull pár garnéla. Azt szeretném megtudni hogy leggyorsabban hogy tudom ezt levinni...

csiguc


A leggyorsabban természetesen lágy víz hozzáadásával tudsz segíteni a dolgon. Gyors tűzoltásra tökéletes az ioncserélt, vagy desztiláltvíz. Hosszabb távon a lágyítás valamely formáját kell választanod. De érdemes szép lassan csökkenteni a keménységet, hogy egy kalap alatt a garnélák hozzászoktatása is megtörténjen.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Probléma a vízkeménységgel

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.20. 06:56

Szia csiguc!

OFF:

Utólagos engedelmeddel szétválasztottam ezt a kérdéskört a másik topictól, használjátok bátran az új gombot :) Úgy látom még kicsit szokatlan ez a módszer, hogy nem egy helyre kell írni mindent, de majd belejöttök :)

ON

Akkor ha jól értem a karbonát keménységed (KH) 6nk, míg az össz keménység (GH) 12nk?

Elég nagy különbség van a két érték közt, de azért ez még nem indokolná azt, hogy a vízcsere után rögtön megdöglenek a garnélák. A 12-es összekeménység kicsit magas, az ideális kb 5-6 lenne, de ennek az értéknek sem lenne szabad gondnak lennie. Én tartottam crs-t 20 feletti összkeménységű vízben: nem volt olyan szép, mint akik lágy vízben laktak és nagyon lassan nőtt, de nem volt semmi baja, kb 1 évig volt abban az akváriumban.

Más oka lehet annak, hogy valami nincs rendben a garnélákkal. Esetleg nem lehet az a probléma, hogy nem szellőzteted át megfelelően a vizet, mikor cserélsz? Ha nagyon friss vizet adsz, akkor a sok klór okozhatja azt, amit írtál. Esetleg egy kicsit részletesebben írd le, hogy mit hogy csinálsz, akkor lehet, hogy könnyebben tudunk ötletelni.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.20. 09:11

A kH, gH "magától" nem módosul... Szerintem a talajjal vagy a behelyezett kövekkel lehet a gond. Valószínűleg valamilyen karbonátos talaj, és kioldódnak belőle a mészsók. Milyen aljzat van bent?
Amúgy a CRS-eknek a 0-1 körüli kH, és a 3-5 közötti gH az ideális. 6,2-6,8 közötti pH mellett.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.20. 09:17

A gyors vízcsere mit jelent? Megijedtél, és kicserélted az összes vizet? Mert akkor azzal ölted meg őket. HA jól elvoltak a keményebb vízben is, akkor kár volt ilyen drasztikus változásnak kitenni őket. Szép fokozatosan , 3-4 naponta 20% vizcserével le lehetett volna csökkenteni a keménységet.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: csiguc » 2010.08.25. 10:08

Sziasztok,

elnézést néhány napig távol voltam. Nem gondolom hogy a 'Probléma a vízcserénél' a jó cím, de Szentgyó a főnök :)

Nos : a 6-os nk-t a neptun teszt összkeménység mérőjével mértem, ott mértékegységnek az német keménységi fok van megadva, ezért írtam nk-t. A 10-12 kH-t szintén a neptun teszttel mértem, karbonátkeménység mérés címszó alatt. Ott mértékegységnek a karbonátkeménységi fok van megadva ezért írtam kH-t.

Akkor ezek szerint ez nem helyesen van a neptun teszten ezért én sem helyesen használtam....

Dezső :
Pont aktuális volt a vízcsere így a szokásos módon jártam el, a szokásos mennyiséget cseréltem le. Lehet nem így kellett volna, hanem kevesebbet, hogy szépen lassan csökkentsem az értéket.....( Nyílván nem az összes vizet cseréltem le :) ) és a berendezés 1,5 éve ugyanaz bazalt zuzalék, bazalt kő, homok....

Szentgyó viszont elgondolkoztatott és lehet ő adja a megoldást ! Egy hétig szokott állni a csapvizem mielőtt bekeverem a RO vízzel. Szerintem azzal nem lehet baj,hogy nem áll eleget.... viszont még sosem mértem a beönteni való víz - most nem tudom mit írjak milyen mértékegységet naptun teszt szerinti - karbonát keménységét, és az bizony tegnap mértem 11 !! a neptun szerinti német keménysége 6 ahogy számoltam jó lett a keverés... Tehát jön az eredeti kérdésem, mivel tudom levinni ezt az értéket, mert ezek szerint nálunk - néha magas a víz karbonátkeménysége....
Avatar
csiguc
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.08.15. 12:16

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.08.25. 10:28

1 hétig áll a víz csere elõtt? Nekem 4-6 nap után már kezd szaga lenni, pedig nyitott kannában van. Kivéve, ha már beletöltéskor vízkezelõzöm, de olyankor sem merem már 5 nap után felhasználni.

Régen az 1 héten túl tárolt víz (sajnos azt még zárt kupakkal kellett) majdnem rosszabb volt, mint az akváriumban lévõ. A vízcsere utáni napon a halaim (akkor még csak azok voltak) nagyon ijedõsek voltak, csak 2-3 nap után jöttek helyre. Talán a csapvízben található elhalt szerves anyag bomlása emelte meg nagyon az ammónia, vagy a metán szintet, mérni sosem mértem.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: csiguc » 2010.08.25. 12:53

Szia Levinen,

mindent értek amit írsz, de azért mégiscsak érdekes, hogy pont azon két alkalommal volt elhullásom, amikor a karbonátkeménységre sokat mértem.

csiguc
Avatar
csiguc
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.08.15. 12:16

Re: Probléma vízcserénél

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.25. 13:04

Én úgy tudom, hogy a CRS az sima RO vizben kell tartani mert a savas vizet kedveli az meg alapbol (majd kijavitanak ha tévedek) az (nálam 5.5PH) ha eljössz érte adok neked ingyen csak hozz egy kannát ;)
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 30 vendég