hirtelen keménység változás

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

hirtelen keménység változás

HozzászólásSzerző: imi » 2011.02.08. 11:56

CRS/CBS garnélák milyen mértékű Gh szint csökkenést tudnak elviselni x idő alatt?

Pár hónap alatt az akváriumban a víz Gh-ja felment 30-ra 10-12-ről, pedig fél éves Amazónia 1 talaj van benne.
Elkezdtem gyantát használni, és a hétvégi vízcserénél már 5 Gh-s vizet öntöttem az aksiba, kb 20%-ban, aminek az lett az eredménye,
hogy lement 19-20-ra a Gh és 1 nap múlva elpusztult egy CRS, gondolom emiatt.
Szóval mekkora lehet a max Gh csökkenés a heti vízcserénél, amit még elviselnek a garnélák?

Üdv: Imi
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: hirtelen keménység változás

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.11. 09:58

Szia Imi!
Nem akartam írni, de mivel senki sem válaszol mégis megteszem. Azt sajnos nem tudom, hogy pontosan mekkora keménység változást viselnek el a garnélák, de mint ismeretes semmilyen hirtelen változást nem szeretnek. A halaknál létezik az ún. ozmózis sokk :shock: . Ha hirtelen sokkal lágyabb vízbe kerülnek, akkor az olyan, mint mikor sok eső esik és szétrepeszti a cseresznyét. A hígabb oldat törekszik a töményebb felé egy félig áteresztő hártyán keresztül. Nem tudom, hogy a garnéláknál ez így van-e.
Azon viszont érdemes lenne elgondolkodni, hogy milyen dekorációs elemek vannak az akiban, ami megemelhette ilyen durván a keménységet :?: . Az elpárolgott vizet lágy vízzel pótolod? Stb... MAGÁTÓL egészen biztos, hogy nem fog így megváltozni a Gh. A másik, hogy egy harmincas Gh 20% nullás víz hozzáadásával csak 24-re csökkenne. Jól mértél, illetve jó a mérőoldatod? :ugeek:
Remélem, hogy azóta nem pusztult el újabb garnélád.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: hirtelen keménység változás

HozzászólásSzerző: imi » 2011.02.11. 21:41

Szia!

Köszi a választ.
Az elpárolgott vizet sima, több napot állt csapvízzel szoktam pótolni.
Ezen már változtattam, egy üres 20 literes akváriumban akasztós szűrővel, műgyantával (5-7Gh-ra) lágyított vízzel pótlom.
Ami a dekorációs elemeket illeti, csak talaj, a szűrő, 2 gömbmoha, és egy kisebb növény van benne.
A 20% szemre 20%, szóval, lehet, hogy kicsit több volt.
Szerencsére csak az az egy CRS pusztult el, és ami érdekes, hogy a CBS csapatnál viszont robbanásszerűen beindult az ikrásodás a vízcserét követően.
1 hét alatt 6 ikrásodott be. Ez most a vízminőség javulásának tudható be, vagy csak szerencse...?

Üdv: Imi
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: hirtelen keménység változás

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.02.11. 22:26

én úgy tapasztaltam, a víz minőségének változása (keménység, ph) serkenti a vedlést. Vízcsere után 1-2 napon belül sok vedlést látok, többet mint általában. A vedlést követően szoktak a garnik bepetésedni.
Nyugodtan cáfoljatok meg, ez az én tapasztalatom.
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: hirtelen keménység változás

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.12. 10:00

Hi!
Akkor az lehetett a felkeményedés oka, hogy az elpárolgott vizet nem nullással pótoltad. A gyantával lágyított már jobban hangzik, DE ez is keményíteni fogja a vizedet, csak lassabban. Ha már úgyis lágyítasz, akkor készíts nullás vizet is, kifejezetten a párolgás pótlására. Én egy tíz literes vödörben szoktam egy adagot elkészíteni, direkt a párolgások pótlására. Lefedve, sötét helyen eláll sokáig.
Örülök, hogy a vízcsere ilyen serkentőleg hatott a többi garnira. Én elsősorban diszkoszos vagyok, a garnélák csak szövődmény - de úgy látom elég súlyos. A halak ívási kedvét befolyásolja a friss víz, illetve a keménység csökkenése és/vagy a ph változása. Miért ne lehetne ez a garniknál is így?
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest


Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 43 vendég