Tőzegen átszűrt víz

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: habee » 2010.11.14. 21:01

Sziasztok!
Szeretnék érdeklődni,hogy valaki alkalmazza-e ezt a módszert
és mik a tapasztalatai :?:
A Sera Superpeat-et szemeltem ki,valaki esetleg használta már?
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.15. 15:13

Szia!

Én kétféle tőzeget használok. Az egyik a Sera tavi tőzeg (pontos nevet nem tudok most adni), amit 2 kg-os kiszerelésben lehetett venni elég jó áron. Előnye, hogy egyből lesüllyed, és minimális lebegő részecskék mennyisége. Körülbelül 1 hónap alatt "pépesedik" meg, de még akkor is egész szépen egyben marad. Víz pH-ját a 2kg a 120as hordómban nagyjából 5-re viszi le (RO víz) és 2-3 hétig savasít.
A Teszko gazdaságos megoldás, de már ősidők óta használják az akvaristák a Novobalt tőzeg, ami ellentétben a másikkal sokkal "szállósabb" és lassabban ülepszik le, viszont sokkal erőteljesebben savasít is. 120 L-ben 1 kg akár 4,5 pH-t is eredményezhet és 4 hétig is tartja az 5,5-6 alatti pH-t a cserevíznek szánt hordóban.
Mind a kettő tőzeget harisnyában tálalva ajánlom direkt felhasználással. Állatvilágra jó hatással vannak, nincsenek bennük növényvédő szerek, stb. ;)
Sera Superpeat szerintem pazarlás, nagyon drága, de biztosan jó az is.
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: habee » 2010.11.16. 18:14

Én kétféle tőzeget használok. Az egyik a Sera tavi tőzeg (pontos nevet nem tudok most adni), amit 2 kg-os kiszerelésben lehetett venni elég jó áron. Előnye, hogy egyből lesüllyed, és minimális lebegő részecskék mennyisége. Körülbelül 1 hónap alatt "pépesedik" meg, de még akkor is egész szépen egyben marad. Víz pH-ját a 2kg a 120as hordómban nagyjából 5-re viszi le (RO víz) és 2-3 hétig savasít.
A Teszko gazdaságos megoldás, de már ősidők óta használják az akvaristák a Novobalt tőzeg, ami ellentétben a másikkal sokkal "szállósabb" és lassabban ülepszik le, viszont sokkal erőteljesebben savasít is. 120 L-ben 1 kg akár 4,5 pH-t is eredményezhet és 4 hétig is tartja az 5,5-6 alatti pH-t a cserevíznek szánt hordóban.
Mind a kettő tőzeget harisnyában tálalva ajánlom direkt felhasználással. Állatvilágra jó hatással vannak, nincsenek bennük növényvédő szerek, stb. ;)
Sera Superpeat szerintem pazarlás, nagyon drága, de biztosan jó az is.


Köszi szépen a kielégítő választ!
Azt hiszem nem jól fejeztem ki magamat,mert én a külső szűrőben szeretném használni,mint szűrőanyag..
Erre lettem volna igazság szerint kíváncsi esetleg ebben a formában nem használod a tőzeget :?: ..
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.16. 22:25

Huh, hát én olyanról még nem hallottam, de manapság már minden elképzelhető.. :)
Amúgy szerintem azért értelmetlen, mert a külsőszűrőket nem szokták 2 havonta kitisztítani és az a Sera super is tutira lebomlik, elpempősödik annyi idő alatt és berohadhat akár. Persze ez is gondolom függ az szűrőbetétek elhelyezkedésétől, de így is úgy is bomlik...
Hatása elveszik és akkor már jobb a 2-3 havonta bedobott tebang/bükk/tölgy levél, amit még a garnélák is elszemezgetnek és az enyhe huminsavas hatás miatt még jó élettani hatással is lehet az állatokra.
Végülis miért kell neked a tőzeg, savanyítani?
Amúgy használok tőzeget, konkrétan a Taiwan mixes akváriumba, az egyik sarok matten mögé bedobva. Így átjárja a víz is és 1-2 hónap múlva gond nélkül kidobhatom, nem kell megbolygatnom egy külsőszűrő teljes baktérium telepét.
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: habee » 2010.11.16. 23:01

Huh, hát én olyanról még nem hallottam, de manapság már minden elképzelhető.. :)
Amúgy szerintem azért értelmetlen, mert a külsőszűrőket nem szokták 2 havonta kitisztítani és az a Sera super is tutira lebomlik, elpempősödik annyi idő alatt és berohadhat akár. Persze ez is gondolom függ az szűrőbetétek elhelyezkedésétől, de így is úgy is bomlik...
Hatása elveszik és akkor már jobb a 2-3 havonta bedobott tebang/bükk/tölgy levél, amit még a garnélák is elszemezgetnek és az enyhe huminsavas hatás miatt még jó élettani hatással is lehet az állatokra.
Végülis miért kell neked a tőzeg, savanyítani?
Amúgy használok tőzeget, konkrétan a Taiwan mixes akváriumba, az egyik sarok matten mögé bedobva. Így átjárja a víz is és 1-2 hónap múlva gond nélkül kidobhatom, nem kell megbolygatnom egy külsőszűrő teljes baktérium telepét.

Hát nekem nincs ilyen szerencsém a külsővel mostanában,mert mióta a redek folyamatosan gyarapodnak
ráadásként még a növényzet is egyre dúsabb már ott
tartok,hogy 2-3 hetente szűrőtakarítás :evil: Eheim2211-em van 20 literre
de kezdek meg ijedni,hogy kevés lesz ha ez így folytatódik :shock:
Tőzeges szűrésre azért gondoltam,mert a Sera Superpeat nevezetű csodaszeren az áll,hogy lágyítja a vizet
leviszi a Kh-t és a Gh-t csökkenti Cser és huminsavakkal gazdagítja vizet..gondolván arra,hogy ezzel majd kiváltom az ozmóvizet és én naív azt hittem így majd lelágyítom a csapvizet de kezdem belátni ez elég érdekes elképzelés,mert mire lelágyítaná a csapvizet az akváriumban már cserélhetném újra :cry:
Teebang levelet használok én is de az nem tudtam,hogy ez is változtat a víz paraméterein :oops:(Színezni szépen színezi a vizet az tuti ;)
Üdv:Norbi
Avatar
habee
CRS S
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2010.08.15. 13:09
Tartózkodási hely: Kesztölc

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: Nemy » 2010.11.17. 10:01

habee írta:
Teebang levelet használok én is de az nem tudtam,hogy ez is változtat a víz paraméterein :oops:(Színezni szépen színezi a vizet az tuti ;)

Lágyítani sajnos nem fogja , ellenben a színezés mellett picit savanyít.
Avatar
Nemy
CRS C
 
Hozzászólások: 79
Csatlakozott: 2010.10.21. 09:22

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.11.09. 00:06

Szerintetek mennyire lenne rossz ötlet, ha időnként beáztatott (hogy lesüllyedjen) tőzeget raknék az akváriumba? A matten szűrésmód miatt talán nem is kerülne a szűrőbe, hanem leülne az aljzat szemcséi közé.. A matten mögött jó lenne, itt átjárná a víz és még egyszerűen leszívhatnám, majd újat tehetnék, csak ezzel az a baj, hogy itt szoktam feltölteni vízcserekor az akváriumot "slaggal" és ezzel felkavarnám, majd szépen beszívná a vízpumpám. Vagy esetleg csináljak harisnyával tőzeglabdákat, amiket a matten mögé dobok? Használ valaki egyáltalán tőzeget közvetlenül az akváriumban, vagy csak esetleg a cserevíz készítésénél?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.11.09. 14:10

Én rendszeresen használok tőzeget a víz savanyítására, szerintem garnélák számára messze ez a legjobb és legbiztonságosabb módszere a víz savanyításának. Arra mindenképp ügyelni kell, hogy olyan tőzeget használjunk, amelyek nem tartalmaznak tápanyagokat a növényeknek. Én Novobaltot használok.

Simán az akváriumba beszórni nem érdemes, mert nagyon koszol és soha nem fogod tudni eltávolítani, de egy harisnyába téve teljesen jó.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.11.09. 16:16

Te hogyan használod/használtad?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Tőzegen átszűrt víz

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.11.09. 16:26

Egyszerunick írta:Te hogyan használod/használtad?


Harisnyába teszem
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron