Vezetőképesség

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.14. 12:01

Sziasztok!

Az elmúlt héten, viszonylag sokszor találkoztam, olyan bejegyzésekkel, itt a fórumon is, és más külföldi garnélás oldalon is,ahol kitérnek a víz vezetőképsségére.
Az volna a kérdésem, hogy ez miért számít esetünkben, és hogyan csökkenthető ez.?

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.14. 12:30

A vezetőképessége is egyfajta jellemzője a víznek, mint ahogy a keménység, vagy a PH érték, nem vagyok egy nagy kémikus, de a vízben lévő ionok határozzák meg.

Csökkenteni ezt is legegyszerűbben RO víz hozzáadásával lehet. (vagy pedig gyanta/desztvíz segítségével.)

Egy kis leírás róla az AME-től: http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=202:vezetess&catid=1:hcseppek&Itemid=262
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.14. 12:39

Elolvastam.
Érthető, hogy miért van, és hogy mit hogy lehet csökkenteni, de nem derült ki számomra, hogy ennek mien jelentőssége van, hiszen normál esetben nem vezetünk áramot a vízbe.


De amugy jó ezt tudni, ha sok ellenségünk van, érdemes Ro vízben fürdeni, mivel annak 0 a vezetőképessége ,így nem számít, ha bedobják a hajszárítót.
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.14. 13:29

Szia Xman!

Minden vízi élőlénynek, de akár a szárazföldieknek, sőt talán még az univerzumban található többi organikus lénynek is (U.F.O. Muhaha) létezik egy ionháztartása. A vízi élőlények esetében ez az élőhelyükön megtalálható vízparaméterekkel szoros összefüggésben áll, tehát közvetlen a kapcsolat. A gyakorlatban ez úgy jelentkezik, hogy az élőlényeink sóháztartása/sókoncentrátuma próbál mindig kiegyenlítődni az őket körülvevő közeggel, ez esetben a vízzel. A koncentráció különbségek, ha nagyon eltérőek, akkor halaink, garnéláink szervezetének sokkal nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy kiegyenlítsék azokat. Ez hatalmas stressz, sőt már szervi elváltozásokkal is együtt jár. A gerinctelenek esetében ez még inkább hangsúlyosabb, ezért is szükséges sokkal tovább szoktatni őket az új vízértékekhez. Ha hozzánk kerül egy új garnéla faj/fajta akkor először is az élőhelyi paramétereiket kell áttanulmányozni és utána ahhoz hasonló vízparaméterek megteremtése a cél, hiszen ezek az értékek sokszor évezredek alatt alakultak ki és állataink ehhez szoktak hozzá.
Példának Az 1962-es chilei foci világbajnokságot tudnám felhozni, amikor is az erős mezőny igen nehezen tudta feldolgozni a számukra szokatlanul magas tengerszint feletti magasságot, ahol a levegő Oxigén tartalma is kevesebb, kínlódtak na. :)
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.14. 13:42

:D

Köszi a válaszokat!
Ez akkor ugyan abba a kategóriába tartozik, mint a ph kh gh..Mint Szentgyo is mondta.
De ezt külön gondolom semelyik faj tartásánál nem kell külön mérni, mivel lehet következtetni az előbb említett adatok méréséből.
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.14. 14:14

Ha extra profi akarsz lenni és nem bízod magad a véletlenre, akkor méred a Vez.képességet is. Amúgy nem tudsz következtetni a GH,KH, PHból a vez. képességre.
"Gyakorlatilag: A víz vezetőképességét nem csak a keménységet okozó sók határozzák meg! Ha egy víz lágy, tehát keménységet okozó (Ca, Mg) sók nincsenek benne, és megsózom (konyhasóval), attól még lágy marad, de a vezetőképesség felugrik" Ergo rámérsz a GHra és kapsz egy értéket, ami nem egyezik a vezetőképességeddel.
Én nem mérek amúgy, de majd szeretnék, fontos információ, de lehet nélküle is akvarizálni...
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.14. 14:21

Köszönöm az információt!


Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: Zumi » 2011.04.13. 15:51

Sziasztok!

A CRS garnéláknak mi lenne a legjobb vezetőképességű víz?
Mert az ozmókból általában 0 és 20 mikro simens-es víz jön ki.De ez 0-ás víznek felel meg.
Ha mondjuk egy régi szerkezet , az 40-100-as vízet ad.De még ez is max.2-3 keménységnek felel meg.
Szóval mi lenne a legjobb érték.

Köszi:Zümi
Zumi
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.04.09. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.04.13. 19:52

Zumi írta:Sziasztok!

A CRS garnéláknak mi lenne a legjobb vezetőképességű víz?
Mert az ozmókból általában 0 és 20 mikro simens-es víz jön ki.De ez 0-ás víznek felel meg.
Ha mondjuk egy régi szerkezet , az 40-100-as vízet ad.De még ez is max.2-3 keménységnek felel meg.
Szóval mi lenne a legjobb érték.

Köszi:Zümi

A leírások szerint 150 és 300 között tartják a tenyésztők. Szerintem 160 és 240 között optimális, de talán Szentgyo majd többet is tud.
Én inkább külön mérek keménységet, 0 (max 1) kH, illetve 4-5 gH, amiben nálam vannak.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vezetőképesség

HozzászólásSzerző: Zumi » 2011.04.13. 22:41

Érdemes lenne megmérni hogy a különböző ásványi anyagokat tartalmazó vedlést segítő táplálékoktól változik e a víz vezetőképessége.
Én most megmértem garnéláknál 272 , halaknál 158.De mostanában sok ozmo vizet használok.Ha lesz valami ásványi anyagos készítményem , megmérem a változást.
Zumi
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.04.09. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron