Egy picinyke Celebesz

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.11. 23:39

Tisztelt fórumozók!
Kellene egy kis segítség és némi jótanács a következő ügyben:

Szeretnék egy akváriumban a Sulawesi tavakra jellemző vízparamétereket elérni. A próbálkozás célja belátható időn belül sikeresen tartani majd szaporodásra bírni valamelyik Tylomelania fajt. Hosszútávon ha az első 2 pontot sikerült kipipálnom, Caridina dennerlit (kardinális garnéla) szeretnék tartani. Tudom, h ez utóbbi dolog nem éppen egyszerű. A csiguszok érdekelnek is, meg tanulni a vízről, úgy vélem jók lesznek. Szentgyo blogján olvastam, h neki sikerült már egy szaporodó, stabil állományt létrehoznia kardinálisokból. A végső, távlati cél nálam is ez lenne.

Szolgáltatóm adatai alapján a csapi víz nálunk az alábbi paraméterekkel rendelkezik:
Átlagérték mg/l
93-Kalcium, 29-Magnézium, 1,4-Kálium, 5-Klorid, 0,05-Vas, 22-Szulfát, 0,1-Fluorid, 15-Nátrium, <0,03-Ammónium, 5,6-Nitrát, <0,02-Nitrit,
378-Hidrogén karbonát,
Összes Keménység: 198 mg CaO/l 19,8 nko
Ph 7,4
Ezekből az érékekből talán csak a Ph értékről tudom,h jónak mondható. Tudtommal 7,2-8,5 ami megfelelő a feljebb vázolt célokhoz.
A neten azt írják , h a víz vezetőképességének 300 uS alatt érdemes lennie.
Összkeménység 7 dH körül jó
karbonátkeménység 5 dH körül megfelelő
hőmérséklet 28 C körül jó.

Kérdéseim az első lépésekkel kapcsolatban:
Ki hogyan állna neki ilyen vizet összehozni?
Ki milyen talajt javasol a víz célparamétereinek tükrében?
Ki milyen köveket javasol a víz célparamétereinek tükrében?

Kiegészítés:
Tervezett technika: 1db powerhead szivaccsal esetleg + egyéb bio töltettel, 1db levegőztetővel hajtott szivacsszűrő, gyenge megvilágítás, fűtés

növényzet: minimális vagy nincs.

kövek, sziklák: tanácsokat várok! (lásd feljebb :) ) magamtól felsőcsatári palára gondoltam de ez lehet, h butaság

talaj: tanácsokat várok! magamtól a JBL Manado, az apró szemű korallzúzalék esetleg sima folyami sóder jutott eszembe de ez szintén lehet, h egytőlegyig butaság.

Az építő jellegű hozzászólásokat előre is közönöm!
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.12. 00:09

Szia,

Szuper, nagyon jó, hogy valaki megpróbál egy kicsit jobban belemerülni ebbe a világba is, valóban nem a legegyszerűbb, de azért semmi sem lehetetlen.

A keménységet és a vezetőképességet a legkönnyebben RO vízzel tudod lecsökkenteni, és mivel a gyakorlatilag 0 keménységű víz kémhatása nagyon könnyen módosítható, így csapvíz hozzáadásával könnyen meg lehet emelni.

Talajnak és kőnek is mindenképp olyat érdemes választani, ami nem módosítja a vízparamétereket, hogy ne zavarjanak be, emiatt pl a Manadot én kapásból elvetném. Nálam sima, egyszerű kvarchomok és bazalt alkotja a talaj és a kő kombinációt.

Nem tudom az angol nyelvvel hogy boldogulsz, de egy kis olvasnivaló, amit érdemes legalább nagy vonalakban átböngészni:
http://download.naturkundemuseum-berlin.de/kristina.rintelen/57rbz343-452.pdf

És inspirációnak pedig néhány kép:

http://s211.photobucket.com/albums/bb218/joydiv_sg/Sulawesi09/?albumview=slideshow#/grid
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.11.12. 16:14

SZia!

manado-t én se ajánlom! állítólag a víz vezetőképességét 1000 fölöttiig feltornássza :S
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.11.12. 19:59

szentgyo írta:.... Talajnak és kőnek is mindenképp olyat érdemes választani, ami nem módosítja a vízparamétereket, hogy ne zavarjanak be, emiatt pl a Manadot én kapásból elvetném. Nálam sima, egyszerű kvarchomok és bazalt alkotja a talaj és a kő kombinációt. ....


Ahogy néztem, a külföldi oldalakon 7,9-8,5 közötti pH-t javasolnak. Te hogy állítod be a megfelelő értéket?

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.12. 20:53

Kösz a linkeket szentgyo. Az olvasgatásnak ezen a hétvégén neki is ugrok.

Smokie, valahol mintha olvastam volna, bár most nem találom, h hol, hogy szentgyo csapivizet kever RO vízzel (az arányra nem emlékszem) és kész. Nála szépen szaporodnak is a kardinálisok! Ezzel az a gondom, h nem éppen a szomszédom és kicsi az esély arra, h hasonló paraméterekkel rendelkező csapi vizünk legyen.

Tényleg, szentgyo tudnál valamit mondani a csapi vized értékeiről és a már beállt aki vizéről?
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.13. 01:23

Épp mostanában mértem meg a csapvizem, aminek az összkeménysége kb 13-14, míg a karbonát keménysége 12 körül van, a PH értéke pedig 8 körüli.

Mivel az RO víznek a keménysége gyakorlatilag 0 (nem nulla persze, de nagyon kicsi), ennek eredményeképp a PH értékét rettentő könnyű beállítani. Nagyjából 20% csapvíz és 80% RO víz keveréket használok, aminek eredményeképp az akváriumban a keménység kb 4-5, illetve 3-4, és a savasság 8 körüli lehet. Pontos értékeket azért nem tudok mondani, mert Neptun teszttel mérem, így azért teljesen biztosan ez nem jelenthető ki, de nagyságrendileg ezek az értékek.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.13. 09:18

szentgyo írta:Épp mostanában mértem meg a csapvizem, aminek az összkeménysége kb 13-14, míg a karbonát keménysége 12 körül van, a PH értéke pedig 8 körüli.

Mivel az RO víznek a keménysége gyakorlatilag 0 (nem nulla persze, de nagyon kicsi), ennek eredményeképp a PH értékét rettentő könnyű beállítani. Nagyjából 20% csapvíz és 80% RO víz keveréket használok, aminek eredményeképp az akváriumban a keménység kb 4-5, illetve 3-4, és a savasság 8 körüli lehet. Pontos értékeket azért nem tudok mondani, mert Neptun teszttel mérem, így azért teljesen biztosan ez nem jelenthető ki, de nagyságrendileg ezek az értékek.



Én nagyjából ugyanezt a keveréket használom, 20% budapesti csapvíz 80% RO víz, és nekem ez 1-2 kH, 4-5 gH, 6,5-6,8 közötti pH értékeket ad ki. (Ebben vannak pl a CRS-ek.) Tehát ezt nekem még valamilyen lúggal kellene kezelnem.
A különböző sók bevitele nem megoldás, mert azok ugyan lúgosítani fognak, savmegkötő hatásuk miatt, de elviszik a keménységet is.
Megoldás?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.13. 10:36

Én is azon morfondok már jóelőre, h ha az össz és karbonát keménységet be is állítom RO vízzel, valszeg kis mértékben még lúgosítanom kell majd. Remélem kapunk valami jó 5letet.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.11.15. 23:51

Nekem van egy cikkem a "A víz paramétereinek módosítása" címen Grant Gussie-tól, amiben ezt írja:
"A szódabikarbóna (NaHCO3) oldódás közben bikarbonát ionokkal dúsítja a vizet, azaz jótékony hatással van a lúg puffer kapacitásra (lúglekötő képességre) és kb. 8.2-es értékig növeli a pH-t. 1 mL szódabikarbónát 10 liter vízben (vagy 1 teáskanálnyit 38 liter vízben) feloldva 110 mg/L CaCO3-al növelhetjük a puffer kapacitást, de ez a keménységre nincs befolyással."
Még nem próbáltam.
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Egy picinyke Celebesz

HozzászólásSzerző: ugrosaska » 2010.11.16. 09:36

Egedzs jól írja, luútáshoz szódabikarbóna kell. Simán beleteszel egy kisebb mennyiséget, kávéskanál stb. és rámérsz a pHra. Ez amúgy emeli az összkeménységet és a karbonátkeménységet is.
ugrosaska
Moderátor
 
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2010.08.10. 16:47
Tartózkodási hely: Sopron-Bécs

Következő

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég